پروژه‌ای که فاضلاب را به سوخت آینده تبدیل می‌کند

۱۳ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۸:۳۰ ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
تولید هیدروژن پاک در تصفیه‌خانه‌ی وودمن پوینت استرالیا

طرح پایلوت یک شرکت استرالیایی برای تولید هیدروژن تجدیدپذیر از فاضلاب با طی کردن آزمایش‌های اولیه برای تولید تجاری هیدروژن پاک، در سال آینده اجرایی می‌شود.

با توجه به نگرانی‌های زیست محیطی، صنایع جهان روزبه‌روز بیش‌تر به سمت استفاده از منابع تجدیدپذیر پیش می‌روند. در این میان سوخت هیدروژنی به عنوان منبع انرژی پاک مورد توجه بسیاری از صنایع از جمله فعالان حوزه‌ی حمل‌ونقل است. حتی بسیاری از دولت‌های جهان در حال شکل دادن قوانینی برای الزام شرکت‌ها در زمینه‌ی استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر هستند.

یکی از دغدغه‌های مهم در زمینه‌ی استفاده از هیدروژن به عنوان سوخت در آینده، روش‌های تولید آن است. اکنون شرکت دانش‌بنیان «هازر» (Hazer) در غرب استرالیا قصد دارد با استفاده از فناوری ابداعی خود، زیست‌گاز (Biogas) حاصل از فاضلاب در یک تصفه‌خانه‌ی استرالیای غربی را به هیدروژن و گرافیت تبدیل کند.

با تقسیم زیست‌گاز (که بیشتر شامل متان CH4 است) به هیدروژن (H2) و گرافیت (C) به کمک یک کاتالیزگر سنگ آهن، کربنی که می‌توانست با تجزیه‌ی فاضلاب به صورت کربن‌دی‌اکسید (CO2) در هوا منتشر شود، به صورت گرافیت جامد ذخیره می‌شود و فرآیندی کربن-خنثی را شکل می‌دهد.

این شرکت پیش از این اعلام کرده بود که گرافیت حاصل از فرآیند تجزیه‌ی زیست‌گاز (بیوگاز)، می‌تواند به صنعت فروخته شود و به این ترتیب هزینه‌های تولید هیدروژن پاک، ارزان‌تر از روش‌های دیگر تولید هیدروژن خواهد شد.

مصرف انرژی نیز در روش کنونی از فرآیند الکترولیز آب برای تأمین هیدروژن پاک بهینه‌تر است و برای تولید هر کیلوگرم هیدروژن تنها ۱۵ تا ۳۰ کیلووات-ساعت انرژی مصرف می‌کند. این میزان در مقایسه با عدد ۶۵ کیلووات-ساعت برای تولید هیدروژن از فرآیند الکترولیز، ۲ تا ۴ برابر کاهش را نشان می‌دهد. علاوه بر این هزینه‌های تولید نیز پایین می‌آید.

این طرح آزمایشی ۱۷ میلیون دلاری که تحت عنوان «Commercial Demonstration Project» یا CDP شناخته می‌شود در تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب «وودمن پوینت»، سالانه ۱۰۰ تن هیدروژن و ۳۸۰ تن گرافیت تولید خواهد کرد. بخشی از این هیدروژن تولید شده، از طریق یک پیل سوختی به الکتریسیته تبدیل می‌شود و به پروژه امکان می‌دهد تا انرژی تجدیدپذیر مورد نیاز خود را تأمین کند. در «وودمن پوینت» زیست‌گاز درون مخازن بزرگی تحت عنوان هضم‌کننده‌ی بی‌هوازی، تولید می‌شود.

توسعه‌ی این شرکت بیش از یک دهه طول کشیده است. مطالعه‌ی فرآیند ابداعی شرکت هازر سال ۲۰۰۷ در دانشگاه پرت استرالیا آغاز شد و شرکت در سال ۲۰۱۰ رسما آغاز به کار کرد. اکنون قرار است طرح این شرکت برای تولید هیدروژن سبز، در سال ۲۰۲۱ به طور کامل به بهره‌برداری برسد.

بخشی از هزینه‌ی این پروژه توسط «آژانس انرژی‌های تجدیدپذیر استرالیا» تأمین خواهد شد که بالغ بر ۶٫۷۵ میلیون دلار (۹٫۴ میلیون دلار استرالیا) می‌شود.

«جئوف وارد» (Geoff Ward)، مدیر شرکت هازر در زمینه‌ی طراحی انجام شده گفت: «طرح CDP گامی کلیدی برای نشان دادن آمادگی تجاری فناوری ما در بازارهای ملی و بین‌المللی هیدروژن پاک است.»

به گفته‌ی «وارد» این روش باعث افزایش بهره‌برداری از منابع دور ریختنی می‌شود، زیرساخت‌های شهری را بهبود می‌بخشد و برای فرآوری گرافیت و استفاده از هیدروژن در حمل‌ونقل و تولید انرژی پاک، فرصت‌های اقتصادی جدیدی را ایجاد می‌کند.

منبع: Recharge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما