شیائومی ایده‌ی ساخت گوشی با پردازنده‌ی اختصاصی را رها نمی‌کند

۲۰ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۶:۲۰ ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
شیائومی پردازنده‌ای اختصاصی

پیش‌تر خبری منتشر شده بود مبنی بر اینکه شیائومی قصد دارد در آینده برای گوشی‌های خود از پردازنده‌ی اختصاصی استفاده کند که در واقع به نظر می‌رسد این موضوع کاملا هم جدی است و شاید خیلی زود این اتفاق رخ دهد.

شیائومی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های سازنده‌ی گوشی هوشمند در جهان محسوب می‌شود که کار خود را با گوشی‌های ارزان قیمت آغاز کرد و توانست با حفظ سیاست ارزشمند خود مبنی بر عرضه‌ی گوشی‌های خوب و باکیفیت با قیمت بسیار مناسب، بخش بزرگی از بازار را تصاحب کند. تا جایی که اکنون از آن به‌عنوان جدی‌ترین رقبای اندرویدی شرکت بزرگی چون سامسونگ یاد می‌شود.

شیائومی برای تبدیل شدن به سامسونگ مسیر درازی در پیش دارد چرا که شرکت کره‌ای در بسیاری از زمینه‌ها فعالیت می‌کند؛ از نمایشگر و دوربین گرفته تا ساخت پردازنده. در رابطه با پردازنده باید بگوییم احتمالا اواخر امسال یا اوایل سال آینده از یک مدل فوق‌العاده قدرتمند از سری اگزینوس هم رونمایی می‌کند که پردازشگر گرافیکی آن را هم شرکت نام‌آشنای AMD می‌سازد.

اپل به‌عنوان یکی دیگر از رقبای سرسخت شیائومی در بازار، پردازنده‌های اختصاصی و فوق‌العاده پیشرفته‌ی خود را دارد، سامسونگ هم همین‌طور و گوگل هم که گویا برای سری پیکسل ۶ قصد دارد از تراشه‌های اختصاصی خود استفاده کند. حال به نظر می‌رسد این سه شرکت قرار است به‌زودی رقیب سرسختی در این زمینه داشته باشند و آن شرکت هم شیائومی است.

به گزارش وب‌سایت GizmoChina، شیائومی در حال حاضر مذاکرات بر سر دریافت مجوز را آغاز کرده و گویا در حال استخدام اعضا برای هدایت این پروژه‌ی سنگین است. به گفته‌ی یکی از افراد مطلع از موضوع، گویا هدفی که شیائومی در سر دارد، ساخت تراشه مخصوص گوشی‌های هوشمند است اما به نظر می‌رسد در ابتدا شاهد تراشه‌هایی مخصوص لوازم جانبی باشیم چرا که ساخت پردازنده‌های موبایل فرایند بسیار پیچیده‌‌تری است.

این اولین تلاش شیائومی برای ساخت پردازنده‌ی اختصاصی نیست. ماه مارس امسال بود که شاهد رونمایی از تراشه‌ی پردازش سیگنال تصویر تحت عنوان Surge C1 برای گوشی تاشوی می میکس بودیم. در سال ۲۰۱۷ هم Surge S1 به‌عنوان پردازنده‌ی اختصاصی شرکت در گوشی اقتصادی شیائومی می ۵c استفاده شده بود.

به نظر می‌رسد این بار شیائومی آمده که بماند. بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود ببینیم مسیری را که این شرکت قصد قدم گذاشتن در آن دارد تا چه اندازه برایش موفقیت‌آمیز خواهد بود و این موضوع چه تأثیری بر رقابت در بازار گوشی‌های هوشمند خواهد داشت. البته به نظر می‌رسد فقط سازندگان گوشی‌های هوشمند نخواهند بود که با شیائومی در این مسیر رقابت دارند.

در حال حاضر نه تنها اپل، سامسونگ و گوگل بلکه شرکت‌هایی نظیر کوالکام و به احتمال فراوان اوپو هم که گفته می‌شود در حال ساخت تراشه‌ای اختصاصی هستند، می‌توانند با شیائومی در این زمینه رقابت فوق‌العاده حساسی داشته باشند. حال باید منتظر ماند و دید طی هفته‌ها یا ماه‌های آتی چه خبرهای بیشتری در این زمینه منتشر می‌شود تا ببینیم آیا می‌توانیم به آینده‌ی شرکت در این زمینه امیدوار باشیم یا خیر.

باید این موضوع را هم به خاطر داشته باشید که فرایند تولید پردازنده‌های اختصاصی موبایل اصلا ساده نیست و انتظار هم نداریم طی یک سال همه چیز به بهترین شکل ممکن پیش برود. باید منتظر بمانیم ببینیم در درجه‌ی اول اصلا هدف شیائومی چیست تا بتوانیم در رابطه با مدت زمان احتمالی آن هم نظر بدهیم. با این حال هرچه که هست، به نظر می‌رسد ساخت اولین پردازنده‌ی موبایل توسط شیائومی اتفاقی نیست که به این زودی‌ها رخ دهد.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا شیائومی می‌تواند با ساخت پردازنده‌های اختصاصی، تسلط بیشتری بر بازار گوشی‌های هوشمند پیدا کند یا در رقابت با بزرگان فعال در این زمینه شکست می‌خورد؟

منبع: PhoneArena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما