اکنون می‌توانید رانندگی با خودروی فرمول یک را تجربه کنید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
جردن EJ12 به رانندگی تاکوما ساتو

هیجان مسابقات فرمول یک و حس سرعت در پیست، هواداران بسیاری دارد اما تا کنون تجربه‌ی حضور در یک خودروی فرمول یک برای همه ممکن نبود. تجربه‌ای که حالا توسط یک شرکت انگلیسی از همیشه دردسترس‌تر است.

به طور معمول، برای هدایت یک خودروی فرمول یک یا باید در رانندگی بسیار ماهر باشید و یا حداقل رانندگی قابل قبول به همراه یک پدر میلیاردر داشته باشید. اما شرکت «ترک‌دیز» (Trackdays) یک خودروی واقعی و مسابقه‌ای فرمول یک جردن (Jordan) را تعمیر مجدد کرده تا در یک پیست مخصوص برای همه قابل استفاده باشد. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که هزینه‌ای بپردازید و اعتماد آن‌ها را جلب کنید که رانندگی خوبی دارید و با سرعت به دیوار نمی‌کوبید.

این خودرو از شاسی اصلی EJ12 بهره می‌برد که در ابتدای فصل ۲۰۰۲ در اختیار «تاکوما ساتو» (Takuma Sato) برنده‌ی دو رقابت «ایندیاناپولیس ۵۰۰» (Indy 500) بود. همچنین نشان DHL و رنگ‌بندی زرد درخشان آن را که نماد خودروهای مسابقه‌ای جردن است، حفظ می‌کند. این تنها شاسی EJ12 موجود است که قابلیت رانندگی دارد.

اتومبیل‌های فرمول یک (F1) این شرکت هم مانند خودروهای مسابقات، برای رانندگی به یک تیم مهندسی احتیاج دارند و ابتدایی‌ترین بسته، شامل بیش از ۵ ساعت کامل آموزش پیش از فرصت جدی برای راندن خودرو می‌شود. هزینه‌ی استفاده از این خودرو ارزان نیست که البته با توجه به تمام قطعات متحرک مورد نیاز و گران‌قیمت، قابل درک است.

با پرداخت ۱۳۶۵ دلار امکان ۴۴ دور تمرینی با اتومبیل‌های مختلف دارید؛ از جمله ۲۰ دور با خودروی تک نفره‌ی F1000 و یا تجربه‌ی ۱۰ دور با خودروی F1 که اوج هیجان طرح Trackdays است. بسته‌های گسترده‌تر رانندگی هم برای سی دور با اتومبیل F1 با ۵۱۲۴ دلار دردسترس است.

همه‌ی تمرین‌ها در «فرودگاه بوینگدن» در هرتفوردشر انگلستان برگزار می‌شود که در گذشته یک پایگاه نظامی برای نیروی هوایی سلطنتی بوده و اکنون از آن برای فیلمبرداری و آزمایش وسایل نقلیه از جمله خودروهای مسابقه‌ای استفاده می‌شود.

خودروی بهینه‌شده‌ی فرمول 1 جردن EJ12

خودروی بهینه‌شده‌ی فرمول یک جردن EJ12 برای استفاده‌ی عمومی
Credit: Trackdays

در خودروی مورد استفاده، موتور هوندا V10 که در مسابقات کاربرد داشت با موتور ۳.۰ لیتری جاد (Judd) جایگزین شده که قدرت آن را از ۸۳۵ اسب بخار به ۶۰۰ اسب بخار کاهش می‌دهد. بنابراین بدنه‌ی خودرو به‌ویژه رویه‌ی موتور هم متناسب با موتور جدید تنظیم شده است.

«دن جونز» (Dan Jones) مدیر TrackDays با بیان اینکه این یک فرصت منحصربه‌فرد برای رانندگی با یک ماشین تست شده‌ی F1 است، گفت: «بسیار کم پیش می‌آید که بتوانید شانس رانندگی با یک خودروی مسابقه‌ای واقعی فرمول یک را داشته باشید که در مسابقات اتومبیلرانی قهرمانی جهان هم قدرت خود را محک زده است.»

در حالت عادی برای داشتن یک روز آموزش ویژه، معمولا هزینه‌های غیرقابل تصور بالایی پرداخت می‌شود و همچنین برای دیگر بخش‌ها باید هزینه‌ی تیم فنی را پرداخت کنید. بنابراین صرف هزینه‌ای چند هزار دلاری منصفانه به‌نظر می‌رسد.

به گفته‌ی TrackDays «بدون شک تجربه‌ی رانندگی با F1 جردن یکی از بسته‌های برتری است که ارائه می‌دهیم. با این حال، وقتی می‌اندیشید که داشتن یک مدل واقعی و هزینه‌های نجومی جانبی، می‌تواند ۳۴۱۶۷۰ دلار هزینه داشته باشد، این تجربه‌ی رانندگی برای حس هیجان فرمول یک قطعا می‌ارزد.

اگرچه قیمت همه‌ی اتومبیل‌های F1 چندان زیاد نیست و در شرایطی مانند حراج دارایی‌های Manor شاید بتوان برخی از آن‌ها را با قیمت‌هایی پایین‌تری مانند ۶۵۰۰۰ دلار خرید. اما باز هم نیاز به یک گروه مهندسی است تا برای راه‌اندازی آن به شما کمک کنند و برای رانندگی با آن هزینه‌ها باز هم بیشتر خواهد شد.

عکس کاور: خودروی فرمول یک جردن EJ12 به رانندگی تاکوما ساتو

Credit: AP Images

منبع: The Drive

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. حسین میم

    این جایگزینی موتور خودرو چرا انجام شده؟ و با این کار، میشه گفت این واقعا “رانندگی با یک ماشین تست شده‌ی F1 […] که در مسابقات اتومبیلرانی قهرمانی جهان هم قدرت خود را محک زده” نیست؟

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما