تحقیقات نشان می‌دهد آیفون حتی در حالت خاموش هم هک می‌شود!

۵ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۹:۲۹ ۵ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
آیفون هک

به گزارش یورونیوز، نتیجه‌ی یک تحقیق نشان داده که ظاهرا هکرها می‌توانند گوشی‌های آیفون را حتی در شرایطی که خاموش هستند هک کنند.

هک کردن گوشی اتفاقی نیست که خیلی برای ما رخ دهد، اما اخبار مربوط به آن همیشه ما را از یک سری باورهای غلط دور و با یک سری اطلاعات مهم آشنا می‌کند تا بتوانیم قبل از خرید یک محصول، آگاهانه تصمیم بگیریم. یکی از این باورها، هک نشدن آیفون‌هاست که هنوز هم بسیاری از افراد به آن اعتقاد دارند، اما نتیجه‌ی تحقیقی که دانشگاه فنی دارمشتات آلمان انجام داده نشان می‌دهد تراشه‌ی بلوتوث آیفون‌ها آن‌ها را در برابر هکرها آسیب‌پذیر می‌کند.

اینطور که به نظر می‌رسد، تراشه‌ی بلوتوث آیفون‌ها آنقدر آسیب‌پذیر است که حتی وقتی گوشی خاموش هم باشد به هکرها اجازه‌ی ورود می‌دهد و آن‌ها می‌توانند روی سیستم، بدافزار نصب کنند. این رخنه‌ی امنیتی، در واقع عوارض جانبی آپدیت iOS 15 به حساب می‌آید که اجازه می‌دهد کاربران گوشی آیفون را حتی در صورتی که خاموش است، با استفاده از امواج بلوتوث پیدا کنند. حالا جالب است بدانید اپل این قابلیت را با هدف سهولت کاربران در یافتن آیفون گم‌شده یا دزدیده شده در iOS 15 قرار داده تا در واقع به نوعی امنیت کاربرانش را بهبود ببخشد، اما می‌بینیم که این کار نتیجه‌ی عکس داده است، چون وقتی گوشی خاموش می‌شود، این تراشه برای ارسال سیگنال همچنان روشن می‌ماند.

البته هنوز گزارشی منتشر نشده مبنی بر اینکه گوشی آیفون یک کاربر به خاطر این رخنه‌ی امنیتی هک شده است، اما با این حال دانشگاه دارمشتات طی بیانیه‌ای اعلام کرد خیلی نمی‌توان به آیفون‌های مدرن در زمینه‌ی امنیتی اعتماد کرد، حتی زمانی که خاموش باشند. در همین راستا این موضوع را به اطلاع اپل هم رسانده‌اند اما ظاهرا شرکت آمریکایی تمایلی به نشان دادن واکنش ندارد.

محققین اعلام کرده‌اند کاربران عادی خیلی نباید نگران باشند چون اصلا کسی آن‌ها را هک نمی‌کند. اما افراد دولتی یا خبرنگارها و افراد نزدیک به آن‌ها شاید مورد توجه هکرها قرار بگیرند. نکته‌ی مهم هم اینجاست که اپل از زمان آیفون ۱۱ به بعد، با اعمال تغییراتی سخت‌افزاری، اتصالی بین تراشه‌ی بلوتوث و باتری برقرار کرد و حالا با آپدیت نرم‌افزاری هم نمی‌تواند تغییری در آن ایجاد کند. فقط باید آیفون‌های آینده را با طراحی جدیدتری راهی بازار کند تا این اتصال بعد از خاموش شدن گوشی یا قرار دادن آن روی حالت هواپیما، قطع شود.

منبع: Euronews

برچسب‌ها :
دیدگاه شما