یک سال با گلکسی زد فولد ۳؛ مقاوم‌تر از حد تصور اما با یک ضعف بزرگ!

۱۷ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
گلکسی زد فولد 3

گلکسی زد فولد ۳ بعد از گذشت یک سال از عرضه همچنان یک گوشی بسیار عالی با مقاومتی بیشتر از حد تصور است اما یک نکته‌ی مهم در رابطه با آن وجود دارد که قبل از خرید آن یا هر گوشی تاشوی دیگری حتما باید به خاطر بسپارید.

گوشی‌های تاشو هنوز به آن بلوغی که باید نرسیده‌اند و در نتیجه همچنان از آن‌ها به عنوان گوشی‌هایی تازه‌وارد، ثابت نشده و ضعیف و بی‌کیفیت یاد می‌شود. اما در مقایسه با نسل‌های قبل، سامسونگ واقعا پیشرفت محسوسی در افزایش کیفیت گوشی‌های تاشو داشته که می‌شود این پیشرفت را به وضوح دید و حس کرد.

شاید سه سال قبل، یعنی زمانی که سامسونگ نخستین بار از گلکسی فولد با آن داستان‌های عجیبش رونمایی کرد، گفتن اینکه گوشی‌های تاشو آینده‌ی درخشانی خواهند داشت خیلی منطقی به نظر نمی‌آمد و کاربران هم این حرف را نمی‌پذیرفتند. اما اکنون به جرئت می‌توان گفت که آینده‌ی خوبی سر راه شرکت کره‌ای و طور کلی فناوری تاشو قرار دارد.

سامسونگ سال گذشته موفق شد ۱۰ میلیون گوشی تاشو بفروشد و این رقم اصلا قابل قیاس با میزان فروشی که شرکت سال قبل‌تر از آن داشت نیست. به نظر می‌رسد سامسونگ فرمول موفقیت را پیدا کرده و دارد طبق آن عمل می‌کند چون هر سال که می‌گذرد، علی‌رغم اینکه مقاومت گوشی‌های تاشو به شکل چشمگیری افزایش پیدا نمی‌کند، اما باز هم می‌بینیم که کاربران زیادی به خرید آن‌ها علاقه نشان می‌دهند.

کیفیت ساخت، تنها بخش گوشی‌های تاشو است که همچنان نیاز به بهتر شدن دارد. در واقع باید بگوییم هرچه شرکت‌ها در این بخش تلاش کنند باز هم کم است چون نمایشگر منعطف، ضعیف است و در برابر ضربه بسیار حساس؛ در نتیجه باید خیلی محتاطانه با آن برخورد کرد. قطعا یک کاربر نمی‌تواند در تمام مدتی که از یک گوشی استفاده می‌کند، از آن مثل یک شیشه نگه‌داری کند و مراقب باشد که خدایی نکرده بیفتد و بشکند. بنابراین شرکت‌های سازنده باید فکری اساسی به حال این وضعیت بکنند.

سوا از اینکه گلکسی زد فولد ۳ در قسمت پایینی خود یک خراش کوچک در طول این یک سال برداشت، نمایشگر خارجی کیفیت بسیار بالایی را از خود به نمایش گذاشت

طبق گفته‌های نویسنده‌ی سایت منبع که در واقع از تجربیات خود در زمینه‌ی کار با گوشی‌های تاشوی سامسونگ گفته، او بعد از خرید گلکسی زد فولد ۲ به عنوان نخستین گوشی تاشوی خود، به مدت ۱۰ ماه آن را بررسی و نقاط ضعف و قوت آن را هم در مطلبی نوشت و منتشر کرد. بعد از اینکه او گلکسی زد فولد ۳ را به عنوان جانشین این گوشی خریداری کرد، اکنون تصمیم گرفته در رابطه با نقاط قوت و ضعف آن بنویسد تا کاربرانی که مطلب قبلی را خوانده بودند، متوجه شوند تا چه اندازه این محصول در مقایسه با قبل پیشرفت داشته و تا چه اندازه ضعف‌های آن پوشش داده نشده است.

او گلکسی زد فولد ۲ را به خاطر وجود حباب در نمایشگر تعویض و به‌جای آن گلکسی زد فولد ۳ را خریداری کرد تا علاوه بر تجربه‌ی یک محصول جدیدتر و جذاب‌تر، تفاوت‌ها را هم بین دو نسل ببیند و متوجه شود. او می‌گوید در مقایسه با گوشی‌های معمولی، گلکسی زد فولد ۲ از خاصیت ضد آب بهره نمی‌برد. این قابلیت برای یک گوشی پرچم‌دار آن هم با برچسب قیمتی بیشتر از ۱۰۰۰ دلار واقعا ضروری است چرا که کاربران به دفعات متعدد ممکن است گوشی را در معرض آب قرار دهند.

همچنین مقاومت پایینی که گوشی داشت باعث شد بعد از تولد فرزندش، گوشی را کاملا در یک اتاق دیگر نگه دارد چون از این بابت که ممکن است بلایی سر آن بیاید نگران بود. خرید یک گوشی هوشمند قطعا نباید همچین دغدغه‌ای را برای کاربران به وجود بیاورد؛ البته که گوشی و کودک، دو کلمه‌ای هستند که بسیاری از والدین با شنیدن آن مو به تنشان سیخ می‌شود چرا که احتمالا تجربه‌های تلخی داشته‌اند، اما با این حال گوشی تاشو خیلی مقاومت پایین‌تری دارد و در واقع می‌توان گفت وقتی آن را خریداری می‌کنید، فرزندتان اصلا نباید بداند چنین محصولی در خانه وجود دارد.

موارد این چنینی باعث شد او به سراغ گلکسی زد فولد ۳ برود که حداقل استاندارد ضد آب IPX8 داشت و می‌توانست حتی در عمق ۱ متری آب هم از ورود آن به درون جلوگیری کند. او در این رابطه گفت: «اگر یک گوشی بتواند در عمق ۱ متری آب به مدت ۳۰ دقیقه دوام بیاورد و از سقوط از ارتفاع ۱ متری جان سالم به در ببرد، یک کودک که یک سالش هم نشده نمی‌تواند بلایی سرش بیاورد».

پنل پشتی گوشی هم مقاومت بسیار بالایی از خود به نمایش گذاشت و اگرچه روی لولا و فریم آن نشان از خط و خش و خراش دیده می‌شود اما این مشکلات جزئی است و طبیعی

اینطور که به نظر می‌رسد، استراتژی او جواب داد. اگرچه برای خرید گلکسی زد فولد ۳ مجبور شد علی‌رغم معاوضه‌ی زد فولد ۲، ۸۰۰ دلار دیگر هم بپردازد اما ظاهرا این ارتقا ارزشش را داشت. ظاهرا این گوشی سقوط را تجربه کرده، گاز گرفته شده و حتی روی آن شیر ریخته شده است؛ یک خراش کوچک هم مدرکی است دال بر اینکه زد فولد ۳ اصلا در پر قو نگه‌داری نشده است. اما با این حال دوام آورده و صاحبش هم از این بابت بسیار خوشحال است. اگرچه اضافه شدن استاندارد ضد آب IPX8 که سال‌هاست در گوشی‌های معمولی وجود دارد خیلی ارتقای چشمگیری نبوده اما در مقایسه با گوشی‌های تاشو، این قابلیت معجزه کرد و توانست زد فولد ۳ را به شاید مقاوم‌ترین گوشی تاشوی موجود تبدیل کند.

اوضاع زمانی جالب‌تر می‌شود که بدانید این گوشی در طول این مدت حتی یک‌بار هم درون قاب محافظ قرار نگرفته و کاملا بدون قاب استفاده شده است. نویسنده می‌گوید بارها و بارها گوشی از دستش رها شده و به زمین افتاده، بارها پیش آمده که روی یک جسم سخت بیفتد و خط و خش روی لولاها و فریم کناری هم کاملا گویای این مسأله هستند. اما در نهایت مقاومت بالایی که این گوشی از خود به نمایش گذاشت عالی بود. حتی گرد و غبار و خاک هم به لطف طراحی خوب سامسونگ شانسی برای ورود به داخل آن نداشتند.

گلکسی زد فولد 3

از آن‌جایی که گوشی در طول این یک سال هیچوقت درون قاب محافظ قرار نگرفت، وجود خط و خش روی قسمت‌های مختلف بدنه‌ی آن را می‌شود توجیه کرد

می‌رسیم به نکته‌ی منفی داستان…

«بزرگ‌ترین ضعف گلکسی زد فولد ۳ در بخش مقاومت، محافظ صفحه‌ی آن است». این حرفی بود که نویسنده‌ی مطلب، شش ماه بعد از استفاده از این گوشی به آن رسید و یک سال بعد هم آن را در گزارش خود آورد. اگرچه سامسونگ مدعی شده در این محصول از محافظ صفحه‌ی بهتری استفاده کرده (از TPU به PET) و حتی چسب‌های محکم‌تری هم برای چسباندن محافظه به نمایشگر استفاده کرده تا از ورود حباب به درون جلوگیری کند، اما حداقل طبق تجربه‌های این شخص که این روش‌ها کارساز نبودند.

در شش ماه نخست، ظاهرا مشکل خاصی وجود نداشت و گلکسی زد فولد ۳ به بهترین شکل ممکن برای صاحبش کار کرد. اما در یک روز سرد زمستانی، او گوشی را از درون جیبش در می‌آورد و صدای شکستنی را می‌شنود. اگر این اتفاق برای هر یک از ما رخ می‌داد، شاید دعا می‌کردیم صدای شکستن از چیز دیگری باشد اما این صدا واقعا از خود گوشی درآمده بود و صاحبش را به شدت ترساند. او در ابتدا تصور کرد شاید محافظ بیرونی گوشی به خاطر سرمای زیاد شکسته باشد اما بعد از بررسی دقیق متوجه شد اصلا مشکل از جای دیگری بود. او دریافت که بین لایه‌ی محافظ صفحه و خود صفحه در نزدیکی چین‌خوردگی وسط، یک شکاف بزرگ به وجود آمده به گونه‌ای که گویا کسی محافظ صفحه را کشیده است.

گلکسی زد فولد 3

چند روز بعد از اینکه نخستین حباب بین نمایشگر و محافظ صفحه دیده شد، گوشی به این حال و روز افتاد

برای این موضوع دلیل خاصی وجود نداشت و صاحب گوشی هم هیچوقت نتوانست به طور حتمی متوجه شود چرا این اتفاق افتاده است. اما حدس او کاملا مطابق با چیزی است که فکر می‌کنم. ظاهرا گوشی که درون جیب او قرار داشته گرم می‌شود و وقتی هم آن را بیرون می‌آورد، سرمای زیاد باعث می‌شود محافظ صفحه بسیار شکننده شود. جز این، هیچ توضیح منطقی برای این مشکل وجود ندارد چون تا قبل از آن گوشی بدون هیچ مشکلی کار می‌کرد.

این تنها مشکلی بود که برای گوشی زد فولد ۳ بعد از شش ماه به وجود آمد اما همین مشکل سبب شد کمی بعد، کلی حباب به درون گوشی نفوذ کنند و آن را از شکل جذاب اولیه خارج سازند. این مشکل البته فقط برای این شخص به وجود نیامد و بسیاری از کاربران زد فولد ۳ هم آن را تجربه کرده‌اند. فقط کافی است آن صدای شکستن نخست را بشنوید، از آن به بعد فقط چند روز طول می‌کشد تا کل قسمت چین‌خوردگی وسط نمایشگر پر از حباب شود.

در طول زمان، این حباب‌ها بزرگ و بزرگ‌تر شدند و اکنون تبدیل شده‌اند به یک حباب بسیار بزرگ در سراسر چین‌خوردگی از بالا به پایین به گونه‌ای که هر چقدر آن را فشار دهید، فایده‌ای ندارد چون فاصله در نتیجه‌ی جدا شدن چسب بین محافظ صفحه و نمایشگر ایجاد شده و قطعا درست نخواهد شد. از طرفی این فاصله افتادن باعث شده گرد و خاک هم بین نمایشگر و محافظ صفحه نفوذ کند که این اصلا خوب نیست. سامسونگ هم کاربران را مجاب کرده فقط در مراکز مجاز و قانونی این شرکت به تعویض محافظ صفحه اقدام کنند بنابراین کاربرانی که به این مراکز دسترسی ندارند، باید خیلی مراقب دستگاه خود باشند.

گلکسی زد فولد 3

این تصویر به خوبی نشان می‌دهد وقتی بین محافظ صفحه و نمایشگر فاصله می‌افتد، ورود گرد و غبار تا چه اندازه می‌تواند باعث کاهش لذت کاربری شود. با ایجاد نخستین حباب، اگر اقدامی از سوی کاربر جهت رفع این مشکل صورت نگیرد، حباب آنقدر بزرگ می‌شود که چنین دردسرهایی را در طول مدت زمان بسیار کوتاه برای گوشی به وجود می‌آورد

نویسنده می‌گوید وقتی به مرکز تعمیر گوشی رقت، متوجه شد که نه تنها خودش تنها کسی نیست که با این مشکل مواجه شده بلکه تعداد کاربرانی که با برای گوشی‌شان چنین مشکلی پیش آمده بسیار بیشتر از چیزی بوده که تصورش را می‌کرد. او با دو نفر از کاربرانی که مشکل مشابهی داشتند صحبت کرد و متوجه شد آن‌ها هم بعد از گذشت شش یا هشت ماه، دقیقا با همین حباب‌ها مواجه شدند و نمی‌دانستند باید چه کنند. مشکلی که باعث شده تعویض محافظ صفحه‌ی گلکسی زد فولد ۳ به یکی از تکراری‌ترین کارهایی بدل شود که در مراکز تعمیراتی سامسونگ اتفاق می‌افتد.

نتیجه؛ مقاومت هم نقطه ضعف گلکسی زد فولد است و هم نقطه قوت!

بعد از تجربه‌ی گلکسی زد فولد ۲ و ۳، نویسنده‌ی مطلب به این نتیجه رسید که به احتمال بسیار فراوان، بعد از گذشت چندین ماه، کاربران گلکسی زد فولد ۳ با حباب در بین نمایشگر و محافظ صفحه مواجه خواهند شد. اگر هم سامسونگ فکری اساسی به حال این وضعیت نکند، قطعا گلکسی فولد ۴ هم از مشکل مشابه رنج خواهد برد. این مشکل خصوصا برای کاربرانی که در نزدیکی مراکز مجاز سامسونگ زندگی نمی‌کنند یا در کشورشان اصلا خبری از این نمایندگی‌ها نیست بسیار دردسرساز خواهد شد. خصوصا اینکه اگر هم نمایندگی مجاز پیدا شود، باید چندین ساعت در صف بمانید تا مشکل برطرف شود و این است که یک روز کامل وقت از کاربر می‌گیرد.

گلکسی زد فولد 3

این تصویر گلکسی زد فولد ۳ یک سال پس از استفاده است. اگرچه حباب‌ها درون خانه خیلی نمایان نیستند و می‌شود آن‌ها را تحمل کرد اما به وضوح مشخص هستند و روی تجربه‌ی کاربری تأثیر منفی می‌گذارند. خصوصا اینکه در ابتدا کم بودند و روز به روز بیشتر و بیشتر شدند

با تمام این تفاسیر، حباب‌ها را می‌شود تحمل کرد. یعنی این مشکل واقعا بد است و نباید وجود داشته باشد، خصوصا اینکه گرد و غبار به درون گوشی نفوذ می‌کند. اما اگر کاربر حساسی نباشید (در واقع باید بگوییم اگر اصلا اهمیتی ندهید)، بعد از گذشت چند روز به آن عادت کرده و فراموش می‌کنید چنین مشکلی درون گوشی وجود دارد،‌ هرچند منظورمان این نیست که حباب‌ها را نبینید. البته اگر این مشکل برایتان به وجود آمد، در اسرع وقت گوشی را تعمیر کنید تا مشکل بزرگ‌تر نشد.

اگر سامسونگ می‌خواهد گوشی‌های تاشوی خود را به محبوبیت بالاتری در نزد کاربران برساند، انتظار نداریم گوشی محکم یا بی‌نظیری تولید کند، حداقل جلوی رخ دادن این مشکلات کوچک و پیش پا افتاده را بگیرد. اینکه بخش بزرگی از قسمت مرکزی گوشی ۱۸۰۰ دلاری ما بعد از شش ماه حباب می‌گیرد و گرد و خاک به درون آن نفوذ می‌کند، اصلا مشکل کوچکی نیست و نمی‌توان با وجود آن، نمایندگان سامسونگ را به شخص دیگری پیشنهاد داد.

امیدواریم سامسونگ در گلکسی فولد ۴ کیفیت ساخت را بهبود بخشیده و از چسب‌های قدرتمندتری استفاده کند که بعد از چندین بار باز و بسته کردن گوشی یا در معرض هوای سر و گرم قرار دادن آن، چنین مشکلی برایش به وجود نیاید. این تغییر مثبت از این جهت هم از سامسونگ انتظار می‌رود که شرکت قرار است قیمت گوشی‌هایش را نیز در مقایسه با قبل افزایش دهد. بنابراین چنین خواسته‌ای اصلا بزرگ محسوب نمی‌شود اما واقعا مهم است. گلکسی فولد ۴ قرار است پس‌فردا به همراه فلیپ ۴ رونمایی شود. قطعا در رویداد پیش رو، سامسونگ توضیحاتی را در رابطه با مقاومت نمایشگر این گوشی‌ها ارائه می‌دهد که باید منتظر ماند و دید آیا به راه حلی برای مشکل یادشده اشاره خواهد شد یا خیر.

آیا شما هم از گلکسی زد فول ۳ یا ۲ استفاده می‌کنید؟ تجربه‌ی دیدن چنین مشکلی را دارید؟

منبع: Engadget

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. Avatar شاهرخ

  بادرود
  جهت اطلاع کاربران این گوشی
  بنده گوشیم پس از هفت ماه استفاده مشکل محافظ با صفحه پیش امد و حباب افتاد ، فرصت اینکه اقدام کنم نشد حدود سه هفته بعدش اول پیکسل های محل تاشو سوخت و یه خط سیاه دقیقا وسط محل تاشو افتاد و نهایتا پس از مدتی کل دو صفحه نمایشگر پوشاند ، پوشی من گارانتی طلایی داشت و بدترین قسمت داستان این شد که نمایندگی به بهانه دو تا خش بسیار کوچک روی فرم گوشی ، گارانتی را ابطال و هزینه تعویض بعهده خودم گذاشت ، جالبه هزینه نمایشگر تاشو را ۳۶ میلیون پانصد و بیرون تا ۳۰ میلیون هم پیدا کردم … و اینو گفتم که با مشکل اساسی این گوشی اشنا شنوند کسانی که تصمیم خرید این گوشی دارن حتی زد فولد ۴ هم همین مشکل را دارد

 2. Avatar KOKO

  مطمئنم کسی که این گوشیو ساخته یه راه حلی برای این مشکلم پیدا میکنه…
  باید به سازنده گوشی هم حق بدیم اونکه انیشتین نیست…
  ساختن این گوشی خودش کُلیه وگرنه اگه آسون بود شرکت اپل هم گوشی تاشو می‌ساخت..
  اگه اپل واقعا برند خوبیه گوشیه تاشو بسازه..اپل هنوز نمیدونه راز ساخت گوشی تاشو چیه، چه برسه به اینکه بخواد بسازتش…🖕

 3. Avatar ...

  ممنون که اون روی سکه رو هم نشون میدین. خود شرکت که درباره این چیزا حرف نمی‌زنه و فقط تعریف و تمجید می‌کنه.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه