راهنمای کامل نگهداری از باتری لپتاپ

محسن چینه‌کش ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۰
نگهداری باتری لپتاپ

برای خیلی از ما لپتاپ به یکی از اصلی‌ترین ابزارها برای انجام کارهای روزمره‌ی مختلف تبدیل شده است. از نشان دادن نمونه کارها در یک جلسه‌ی کاری تا تماشای فیلم‌های مورد علاقه در منزل، لپتاپ‌ها همه‌جا و همه‌وقت در کنار ما هستند. قطعا باتری لپتاپ یکی از مهم‌ترین خصوصیاتی است که آن را برای مواقع و مکان‌هایی که به برق دسترسی نداریم مناسب می‌کند. در نتیجه حفظ و نگهداری صحیح باتری لپتاپ دغدغه‌ی بسیاری از ماست.

با توجه به این موضوع احساس کردیم جای مطلبی جامع و کامل در مورد شیوه‌ی استفاده‌ی صحیح از باتری لپتاپ در دیجی‌کالا مگ خالی است. اهمیت این موضوع زمانی بیشتر مشخص می‌شود که بدانیم بسیاری از باورهای قدیمی که از گذشته در ذهن مردم حک شده است در مورد نسل جدید باتری‌های لیتیومی صدق نمی‌کند. در نتیجه دست‌به‌کار شدیم و راهنمایی کامل تهیه کردیم که با مطالعه و رعایت آن می‌توانید مطمئن باشید باتری لپتاپ شما همیشه در شرایط خوبی خواهد بود و به حداکثر عمر مفیدش خواهد رسید. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

آیا پدیده‌ی حافظه‌ی باتری (Battery Memory Effect) صحت دارد؟

پیش از هر چیز لازم است حقیقت را در مورد باور غلطی که در ذهن بسیاری از مردم باقی مانده روشن کنیم: حافظه‌ی باتری. بر اساس این باور اشتباه اگر شما پیش از شارژ مجدد باتری لپتاپ خود را کاملا تخلیه نکنید یا آن را پیش از شارژ کامل از برق بکشید به باتری آسیب وارد خواهد شد؛ بدین ترتیب که بخشی از ظرفیت باتری که مورد استفاده قرار نمی‌گیرد فراموش شده و در نتیجه ظرفیت باتری کاهش می‌یابد. به‌بیان‌دیگر بر اساس این باور بهترین حالت شارژ کردن باتری این است که اجازه دهیم سطح شارژ تا ۰ درصد کاهش بیابد و سپس باتری را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنیم.

در واقع این باور در مورد باتری‌های قدیمی نیکلی صحیح بوده ولی با ورود به نسل جدید لپتاپ‌ها که تقریبا همه‌ی آن‌ها از باتری‌های لیتیومی استفاده می‌کنند نه‌تنها شارژ و دشارژ کامل بیهوده است بلکه حتی می‌تواند به باتری لپتاپ آسیب بزند. باتری‌های مدرن لیتیومی را می‌توان فارغ از درصد باقیمانده‌ی آن‌ها شارژ کرد و این موضوع هیچ تاثیر منفی روی عملکرد و عمر مفید آن‌ها نخواهد داشت.

آیا بهتر است هنگام استفاده از برق، باتری لپتاپ را خارج کنیم؟

این سوال بسیاری از کاربران لپتاپ است و ما همین الان به آن پاسخ خواهیم داد. پاسخ این سوال بسته به شرایط می‌تواند هم آری و هم خیر باشد. به‌طورکلی متصل ماندن لپتاپ به منبع برق هنگامی‌که باتری به‌طور کامل شارژ شده است هیچ ضرری ندارد؛ چراکه به‌محض رسیدن سطح شارژ باتری لپتاپ به ۱۰۰ درصد، ورود الکتریسیته به آن متوقف شده و جریان برق به‌طور مستقیم به سیستم پاور لپتاپ هدایت خواهد شد.

نگهداری باتری لپتاپ - حرارت

بااین‌حال باقی ماندن باتری در لپتاپ هنگام استفاده از منبع برق شهری می‌تواند یک ایراد داشته باشد. البته تنها درصورتی‌که سخت‌افزار لپتاپ آن را در معرض حرارت بیش‌ازحد قرار دهد. بنابراین در شرایط استفاده‌ی معمولی که لپتاپ بیش‌ازحد داغ نمی‌شود (دمای ۴۰ تا ۵۰ درجه برای پردازنده و هارددیسک) مانعی برای باقی ماندن باتری در لپتاپ وجود نخواهد داشت. ولی هنگام پردازش‌های سنگین نظیر بازی کردن (دمای بالای ۶۰ درجه) بهتر است باتری را در صورت امکان از لپتاپ خارج کنید. برخلاف باور عمومی دشمن اصلی باتری‌های لیتیومی در زمانی که ۱۰۰ درصد شارژ شده‌اند باقی ماندن در برق نیست بلکه حرارت بیش‌ازحد است.

آیا دشارژ شدن کامل باتری لپتاپ برای آن مضر است؟

بهتر است از تخلیه شدن کامل شارژ باتری لپتاپ (رسیدن به ۰ درصد یعنی جایی که لپتاپ خاموش می‌شود) اجتناب کنید. این حالت به باتری لپتاپ شوک زیادی وارد کرده و حتی ممکن است به آن آسیب بزند. اساسا توصیه می‌شود به‌جای رها کردن باتری تا دشارژ شدن کامل و سپس شارژ کردن کامل آن تا سقف ۱۰۰ درصد از دشارژهای جزیی تا رسیدن به سطحی در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد و شارژ کردن‌های زودبه‌زود استفاده کنید.

نگهداری باتری لپتاپ - سطح شارژ

چرا باتری لپتاپ میزان شارژ باقیمانده را اشتباه نمایش می‌دهد؟

باتری لپتاپ به سنسوری مجهز است که میزان دقیق انرژی باقیمانده‌ی آن را نشان می‌دهد. البته معمولا این سنسور در اثر چرخه‌های مکرر شارژ و دشارژ به‌مرور زمان دقت خود را از دست می‌دهد. دقیق نبودن سنسور باتری می‌تواند منجر به نمایش میزان اشتباهی از شارژ توسط لپتاپ شود. ممکن است لپتاپ به شما نشان دهد که باتری هنوز ۱۰ درصد شارژ دارد درحالی‌که میزان واقعی شارژ بسیار کمتر است. خاموش شدن ناگهانی لپتاپ می‌تواند نتیجه‌ی چنین خطایی باشد.

کالیبره کردن باتری لپتاپ به چه معنی است و چگونه انجام می‌شود؟

برخی از لپتاپ‌ها به ابزارهایی برای کالیبره کردن مجدد سنسور باتری مجهز هستند که البته کاری بیشتر از انجام دادن یک دشارژ و شارژ کامل انجام نمی‌دهند. برای کالیبره کردن سنسور باتری بهتر است حدودا پس از هر ۳۰ چرخه‌ی شارژ یک بار باتری لپتاپ را بدون وقفه به‌طور کامل دشارژ کرده و سپس آن را بدون وقفه به‌طور کامل شارژ کنید.

توجه داشته باشید که یک چرخه‌ی شارژ کامل به معنی استفاده از کل (۱۰۰٪) ظرفیت باتری است ولی لزوما این اتفاق نباید یکجا صورت پذیرد. برای مثال ممکن است امروز نیمی از ظرفیت باتری را استفاده کرده و سپس آن را دوباره کاملا شارژ کنید و فردا همین کار را مجددا انجام دهید. مجموع این دو روز یک چرخه‌ی شارژ محسوب می‌شود. در نتیجه بسته به نحوه‌ی استفاده‌ی شما تکمیل شدن یک چرخه‌ی کامل شارژ ممکن است چند روز به طول انجامد. باتری‌های لیتیومی تعداد محدودی (معمولا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰) چرخه‌ی شارژ دارند و ظرفیت آن‌ها به‌مرور کاهش می‌یابد.

نگهداری باتری لپتاپ - چرخه شارژ

صحیح‌ترین روش کالیبره کردن باتری لپتاپ شامل مراحل زیر است:

۱. باتری را به‌طور کامل (۱۰۰٪) شارژ کنید.

۲. پس از شارژ کامل حدودا دو ساعت به باتری استراحت دهید تا گرمای ناشی از پروسه‌ی شارژ شدن کاملا خارج شود. در طول این مدت می‌توانید با حفظ اتصال به منبع برق از لپتاپ برای کاربردهای سبک استفاده کنید.

۳. لپتاپ را از برق جدا کرده و با توجه به تصاویر زیر آن را برای رفتن خودکار به حالت هایبرنت هنگام رسیدن شارژ باتری به ۵٪ تنظیم کنید. اگر امکان تنظیم روی ۵٪ وجود ندارد این مقدار را روی پایین‌ترین عدد ممکن بگذارید. توجه کنید که هرگز این مقدار نباید کمتر از ۵٪ باشد. برای بزرگ شدن تصاویر روی آن‌ها کلیک کنید.

نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۱
نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۲
نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۳
نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۴
نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۵

۴. لپتاپ را روشن رها کنید تا به‌صورت بدون وقفه شارژ باتری کم شود و نهایتا به حالت هایبرنت برود. در طول این مدت می‌توانید از لپتاپ مثل مواقع عادی استفاده کنید.

۵. زمانی که لپتاپ به‌صورت خودکار خاموش (هایبرنت) شد آن را برای ۵ ساعت یا حتی بیشتر در همین حالت رها کنید.

۶. لپتاپ را به برق وصل کنید و اجازه دهید باتری به‌صورت بدون وقفه به‌طور کامل (۱۰۰٪) شارژ شود. در طول این مدت هم می‌توانید از لپتاپ مثل مواقع عادی استفاده کنید.

اگر پس از کالیبره کردن، باتری لپتاپ خود را با نرم‌افزارهای مخصوص تست کنید معمولا «سطح فرسایش» (Wear Level) بیشتری را گزارش می‌دهد. به همین دلیل بسیاری از مردم فکر می‌کنند کالیبره کردن کار مضری است. این تفکر صحیح نیست چرا که افزایش سطح فرسایش باتری در اثر کالیبره شده اتفاق نیفتاده بلکه اساسا باتری پیش از کالیبره شدن ظرفیت خود را صحیح گزارش نمی‌داده است. کالیبره کردن باتری ضروری است چرا که مانع از بروز اتفاقات ناخوشایندی نظیر خاموش شدن ناگهانی لپتاپ در وسط یک ارائه‌ی بسیار مهم می‌شود، درحالی‌که به‌ظاهر باتری لپتاپ هنوز ۳۰ درصد شارژ داشته است.

چگونه باید باتری را برای مدت طولانی انبار کنیم؟

اگر قصد دارید باتری لپتاپ خود را برای مدت طولانی بدون استفاده نگهداری کنید لازم است قبل از این کار شارژ آن را به حدود ۴۰ درصد برسانید. همچنین محل نگهداری باید تا جای ممکن خشک و تمیز باشد. باتری را می‌توان در یخچال یا سردخانه (دمای بین ۰ تا ۱۰ درجه‌ی سانتی‌گراد) نگهداری کرد، ولی به‌شرط این‌که نسبت به رطوبت کاملا عایق‌بندی شده باشد. بار دیگر لازم است یادآوری کنیم که بدترین دشمن باتری‌های لیتیومی حرارت است. بنابراین رها کردن باتری در صندوق عقب خودرو در روزهای گرم تابستان می‌تواند به نابود شدن آن کمک زیادی بکند.

نگهداری باتری لپتاپ - انبار کردن

چه زمان باید یک باتری جدید برای لپتاپ بخریم؟

پیشنهاد می‌شود تنها زمانی به فکر خریدن یک باتری جدید بیفتید که ظرفیت باتری فعلی لپتاپ شما بسیار کاهش یافته باشد. اگر زود اقدام به خریداری باتری جدید کنید بلااستفاده ماندن منجر به خراب شدن آن خواهد شد. اگر به هر دلیل مجبور شدید باتری اضافه‌ی خود را بدون استفاده نگهداری کنید نکاتی که پیش‌ازاین گفته شد حتما باید هنگام انبار کردن آن رعایت شود. جدا از این موارد هنگام خریداری باتری جدید دقت کنید زمان زیادی از تاریخ تولید آن نگذشته باشد.

منبع: Battery University


????? ?????? ???? ???? ??

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۴ دیدگاه
 1. مجتبی مجتبی

  سلام من یه مدتیه یهو لب تابم خاموش میشه یه صدای تقی میکنه و خاموش میشه معمولا باطری ب شارژبوده استفاده میکردم بعضی وقتا همین طور ک تو شارژبود باطری رو در میاوردم به نظرتون مشکل از باطریه یا ویندوز آخه با شارژ۵۰%هم یهویی خاموش میشه ولی هر وقت تو برق باشه خاموش نمیشه الا یهو

 2. aref aref

  سلام من مدتیه باتری م مشکل پیدا کرده بود. به روشی که گفتین عمل کردم فقط یه بار درست شد و میزان شارژ رو دقیق نشون داد دوباره لبتاب رو خاموش کردم مثل اول شد مثلا روی ۳۰ درصد خاموش میشه ولی هیچ هشداری نمیده تازه میگه حدود ۵۰ دقیقه دیگه هم میتونه روشن باشه خواستم بپرسم چکار کنم که لبتابم میزان شارژ رو دقیق نشون بده و یهو خاموش نشه؟ متشکرم لطفا راهنماییم کنین

 3. ش ش

  باتری های آنبورد را در خانه باید دایما پر و خالی کنیم یا بعد از شارژ کامل باز هم از شارژر استفاده کنیم تا باتری پشت سر هم پر و خالی نکرده باشیم؟

 4. رضا رضا

  اگه موقع شارژ شدن از لپتاپ استفاده کنیم (سبک یا سنگین) مشکل داره؟

 5. کامبیز کامبیز

  خیلی متشکر

 6. سرور سرور

  بعضی از مدلاش خیلی داغ می کنن

 7. شایان شایان

  سلام من یه سیستم دارم که باطری داخلی داره و هیچ برنامه جانبی برای نگهداری درست از باطری نداره.من چی کار کنم که نمی تونم باطری رو ازش خارج کنم و همزمان بدون اینکه باطری آسیب ببیند از برق شهری استفاده کنم در ضمن کارهای سنگین نمیکنن.

 8. seyed seyed

  ممنون واقعا به دردم خورد

 9. محمد محمد

  اگه باتری رو وقتی لپ تاپ روشنه دربیاریم واسه باتری یا سیستم ضرر داره ؟

  1. مهندس مهندس

   نه

 10. mehraban mehraban

  باسلام و عرض ادب
  باتری لب تاپ من از نوع لیتیومی و غیر قابل جداشدنه؛ استفاده شخصی من از لب تاپ هم مثل استفاده از کامپیوتر شخصیه یعنی همیشه تو خونه تو یه جای مشخص و این امکان برام فراهمه که همیشه لب تاپ رو به برق متصل کنم ؛ حالا سوال بنده اینه که آیا داءما متصل بودن دستگاه به برق ( حتی در زمان خاموشی لب تاپ به مدت ۲۴ ساعت برای مثال) آسیبی به باتری لب تاپ نمیزنه؟
  با سپاس

 11. mohammad mohammad

  سلام .ببخشید باتری لپ تاپ من قابل تعویض نیست.از نکات باتری هم تازه فهمیدم چی به چیه اما بازم موندم با باتری غیر قابل تعویض باس چیکار کنم؟ من وقتی شارژَ ش میره روی ۳۰ میزنم توی شارژ تا ۱۰۰ درصد بشه.آیا آسیبی وارد میکنه؟راهکارش چیه اونوقت؟بعدشم من زیاد بازی میکنم.اونم بازی گرافیک بالا طوری که خیلی داغ میشه لپ تاپ.دوستم گفت اگه زیاد داغ بشه تا بخواد مضر باشه،لپ تاپ عمدا هنگ میکنه یا خاموش میکنه تا چیزی نشه.منم نمیدونم دقیقا چیکار کنم؟فن هم خریدم اما زیاد خنک نمیکنه.فقط میخوام بدونم اینا همش ضرر داره؟یا نه؟خواهش میکنم کمکم کنید

 12. مهمان 1.618 مهمان 1.618

  سلام
  دوستان من یک لپ تاپ مدل Asus N56 Jr دارم ، که ویندوز اصلیش ۸٫۱ بود ، ولی بعد از اومدن ۱۰ من همون ۱۰ رو روش نصب کردم.
  بعد اون مدت سرعتش خیلی کند شد و به نظرم ضعیف شده. البته بعضی ها با توجه به این واکنش ها و علائمی که نشان میده میگن ویروسی شده .
  یکی از این علائم که در مورد باتریشه ، اینه که شارژدهی اش واقعا کم شده ، یعنی فکر کنم حدود ۱٫۵ تا نهایتاً ۲ ساعت (که دو ساعت تقریباً موقعی که فقط صفحه نمایشش روشن باشه و هیچ کاری نکنی باهاش!!!) در حالی که وقتی ۸٫۱ روش نصب بود ، در کمترین حالت ۴ ساعت و بیشترین ۶ ساعت بود.
  یعنی معمولاً همیشه باید به برق وصل باشه و وجود باتری خیلی با نبودش فرق نداره. از این بدتر اینکه وقتی به برق وصل نباشه ، موقع کار با لپ تاپ ، هر از چند گاهی لپ تاپ یک دفعه خاموش می شد و باید یک دور دیگه دکمۀ پاور رو بزنیم. وقتی هم که لپ تاپ رو یک دور دیگه روشن می کردیم ، خیلی زودتر خاموش می شد و واقعــــــــــــاً عصبیم کرده بود و حتی قصد تعویض لپ تاپ رو هم داشتم.
  واقعاً ممنون می شوم که مرا راهنمایی کنید و نظرات خود را بگویید ، بلکه یکم از بلاتکلیفی در بیایم(!).
  بدرود

  1. کیانی چت کیانی چت

   داداشم ویندوز ده سنگینه و در برابر ویروس خیلی خیلی ضعیفه پیشنهاد میکنم یا انتی ویروس ای ست و با لایسنس اختصاصی که سالانه پنجاه تمنه بگیری نصب کنی یا ویندوز سون همون هفت رو نصب کنی در حال حاضر هیچ ویندوزی مثل ۷ خوب نیست، من لبتابم ای سر هستس و الان سه ساله هیچ مشکلی نداشته از لحاظ سرعت یا هنگی و اینا ولی سه سال کار لا باتریش دیگه عمرشو کرده و فقط نیازه باتریشو عوض کنم اینم بگم رم سیستم بنده شیش گیگه مخصوص ویندوز ده ولی بخاطر سنگینی هفت نصب میکنم اگه رم سیستمت زیر شیش گیگ هست پیشنهاد میکنم ویندوز سون نصب کنی

 13. متین متین

  سلام. آیا کشیدن سیم برق هنگامی که لپ تاپ روشن و باتری به آن متصل است اشکالی دارد؟

  1. کیانی چت کیانی چت

   نه داداشم باتری لبتاب روی لبتاب باشه از اتصالات برقی مثل قوی و ضعیف شدن برق از لبتابت محافظت میکنه

 14. مهمان مهمان

  سلام. من کل مقاله رو خوندم ولی سوالم رفع نشد. خواهش میکنم جواب بدین. من لنوا z5070 دارم که معمولا استفاده خونگی ازش میکنم قبلا میگفتن برا استفاده خونگی باتری رو خارج کنید. باتری لپ تاپم چون باتری و درش به هم متصل هستن نمیشه باتری رو خارج کرد و درش رو گذاشت. یه نفر گفت دائما لپ تاپت تو شارژ باشه به صد در صد که رسید باتری از مدار خارج میشه ولی بعد از چند روز لپتاپم پیام میده از پریز بکشم. یه جا دیگه تو نت خوندم لنوا نرم افزار پاور منیجر روش نصبه لپتاپ رو همیشه به برق بزنید و توی این نرم افزار یه گزینه به اسم کانورسیشن مود فعال کنید که اگر شارژ لپتاپ بیشتر یا کمتر ۶۰ درصد باشه به شصت درصد میرسه و متوقف میشه ولی لپتاپو که روشن خاموش میکنم این گزینه غیرفعال میشه. سوالم اینه تو استفاده خونگی با باتری چی کار کنم که استفاده نشه؟؟؟ ممنون از جوابتون

  1. علی اصغر علی اصغر

   سلام بر شما.
   من تجربه ی خودم را میگم.
   Lenovo Z510
   من باطری را همیشه در حالت conservation mode استفاده میکردم و میشه گفت یک سال و نیم پس از خریدباطری من با پیغام مواجه شدم. که من احتمال می دهم به علت کالیبره نکردن باطری است نه استفاده از حالت نگهداری باطری. دیگه زود تموم میشه و همیشه تو برقه!یادتون باشه همیشه بعد از دو یا سه ماه باطری را از طریق همون برنامه لنوو کالیبره کنید.کالیبره کردن از اوجب واجبات هست.

  2. حامد حامد

   سلام من با لب تابم فقط تو خونه کار میکنم یکی گفت باطری رو دربیار هفت ای ی بار ۴۰% شارژ کن خواستم بدونم مشکلی نداره این کارو انجام بدم

 15. امید امید

  چه عجب
  یه مقاله به درد بخور هم اینجا درج شد
  تشکر

 16. farzad farzad

  الان لپ تاپ هاي جديد باطريشون قابل جدا شدن نيست

 17. Cyanogen Cyanogen

  دستتون درد نكنه ميشه درباره لپ تاپ و موبايل هم بيشتر بنويسيد ؟
  من خودم هميشه گوشيم را تا پانزده درصد باتري استفاده ميكنم بعد كه پيغام داد خاموش ميزنم به شارژ وقتي صد در صد شد يك ربع بعدش ميكشم و هر ماه يك بار باتري را صفر ميكنم ميزنم تا صبح تو شارژ باشه و هر سال باتري را با battery calibrator كاليبره ميكنم ( دوستاني كه گوشيشون روت هست از ريكاوري گزينه wipe battery stats را بايد بزنن) … خواستم بدونم اين روش خوبه يا خير ؟

  1. محمد نمایان محمد نمایان

   %۱۵ یه مقدار پایین هست.. بهتره ۲۵% یا حداقل ۲۰% رسید شارژش کنی چون به مرور که کالیبر باتری دقتش کم میشه باید هر چی بیشتر از صفر (تخله کامل)فاصله داشته باشه. منابع خارجی بهترین عدد رو ۲۰% تا ۲۵% پیشنهاد کردن.

 18. حمیدرضا مژده حمیدرضا مژده

  این موضوع یکی از بهترین های مورد نیاز همه هست و خوبه که همه بدونن (اکثرا از من سوال میکنند در این باره)