شما بگویید؛ خودروی نو بخریم یا دست دوم‌؟

خشایار شاهسون ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۹:۳۰

احتمالا افراد زیادی را دیده‌اید که وقتی بحث خرید خودرو به میان می‌آید، تنها به اتومبیل‌های نو و صفرکیلومتر فکر می‌کنند. بر خلاف این عده، افرادی هم هستند که بنا به دلایل خاصی، اتومبیل‌های کارکرده و مدل‌ بالاتر را ترجیح می‌دهند. اگرچه ممکن است بسته به شرایط مختلف  نظر ما به چالش کشیده شود و گزینه‌ی متفاوت را انتخاب کنیم، با این حال هر کدام از این انتخاب‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند. ماهم فرصت را مناسب دیدیم تا در مطلب شما بگویید این هفته، نظر شما را در مورد خرید خودروی صفرکیلومتر یا دست‌دوم جویا شویم. بنابراین ابتدا نگاهی اجمالی به ویژگی هر انتخاب داشته باشیم و در انتها نظرتان را به ما بگویید.

به تصور بسیاری از ما، خودروهای کارکرده عمرشان را کرده‌اند و حالا گرفتاری‌هایشان به دوش ما افتاده است! البته این تصور لزوما درست نیست و خودروهای کارکرده‌ی زیادی در بازار هستند که به لطف نگهداری درست دارنده، از سلامت ظاهری و فنی مطلوبی بهره می‌برند. خودروهای کارکرده ویژگی‌های خوبی نسبت به اتومبیل‌های کارکرده دارند که در ادامه مروری به آن‌ها خواهیم داشت.

 

‌مزیت خودروهای کارکرده

ارزان‌تر هستند

خودروهای کارکرده نسبت به نمونه‌ی صفر کیلومتر معمولا ارزان‌تر هستند. این ویژگی باعث می‌شود تا عده‌ای با بودجه‌ی کم‌تر به سمت خرید آن‌ها روی بیاورند. مثلا در گستره قیمتی زیر ۲۱ میلیون تومان تنها گزینه خودرو صفرکیلومتر برای مشتری، پراید است. این درحالی است که با نصف همین مبلغ هم می‌توان پراید مدل پایین ولی سالم تهیه کرد.

هم‌قیمت ولی باکلاس‌تر!

حتی اگر به دنبال خودروی ارزان‌تر نباشیم، با همان بودجه می‌توان خودروهای کارکرده اما بعضا لوکس و با امکانات بیشتر تهیه کرد. مثلا با بودجه‌ی زیر ۵۰ میلیون تومان، شاید بتوان خودروی صفرکیلومتر چینی و داخلی مثل دنا تهیه کرد اما چه کسی می‌تواند از گزینه‌های وسوسه‌کننده‌ای مثل ماکسیما، مگان و کمری مدل پایین‌ ولی پرامکانات و باکلاس‌تر چشم‌پوشی کند؟

انتخاب‌های بیشتر

اگر فیلتر خرید اتومبیل در هر بازه قیمتی را از نو به کارکرده تغییر دهیم، تعداد انتخاب‌هایمان بسیار بیشتر می‌شود؛ از خودروهای کلاسیک گرفته تا روز. دیگر نیاز نیست مشتری برای خرید اتومبیل، سلیقه‌ی خودش را به دست انتخاب‌های محدود خودروساز بسپارد. بلکه گزینه‌ها آن‌قدر زیاد می‌شوند که قابلیت مانور و انتخاب مطلوب مشتری حرف اول را می‌زند.

مجهز‌تر

از دزدگیر و روکش اتومبیل گرفته تا ضبط و سیستم صوتی، ممکن است از حداقل امکانات یک اتومبیل‌های کارکرده باشد که مالک قبلی برای استفاده‌ی خود آن‌ها را تهیه کرده است. این یکی از ویژگی‌های خودروهای کارکرده است که بعضا زمان خرید و مقایسه به چشم نمی‌آید. بنابراین مشتری خودروهای کارکرده معمولا چند پله از خریدار اتومبیل نو جلوتر هستند؛ چه از بابت هزینه‌ی زمانی و چه از نظر مادی! حتی یک ویژگی بعضی از خودروهای کارکرده سالم، تخفیف بیمه‌ی آن‌هاست. این یکی از ویژگی‌های خوب خودروهای کارکرده برای خریدار است که هرساله بسته به قیمت خودرو، مبلغ قابل توجهی در هزینه‌های مالک صرفه‌جویی می‌کند.

افت قیمت

خودروهای کارکرده معمولا افت قیمت اصلی خودشان را تجربه کرده‌اند؛ مثلا پراید و پژو ۴۰۵ مدل دهه ۷۰ تفاوت قیمتی چشم‌گیری با هم ندارند و تفاوت قیمت آن‌ها با سلامت ظاهری و فنی اتومبیل‌های این دوره دیده می‌شود. این درحالی است که مشتریان خودروهای نو باید بدانند که پس از خرید اتومبیلی مثل سوناتا، هرساله افت قیمتی را تجربه می‌کنند. این افت قیمت وقتی بیشتر هم می‌شود که نسل جدیدتر اتومبیل به بازار وارد می‌شود و درنتیجه، خودرو افراد، قدیمی و از مدافتاده قلمداد خواهد شد/

حالا با دانستن نقاط قوت خودروهای کارکرده، باید نگاهی به نقاط ضعف آن‌ها نسبت به خودروهای صفر کیلومتر داشته باشیم. چراکه هرچند انتخاب‌های خوب و وسوسه‌کننده‌ای به نظر برسند، نقاط ضعفشان در مقابل خودروهای نو غیرقابل کتمان است. در ادامه ویژگی خودروهای صفر کیلومتر را بررسی می‌کنیم.

 

مزیت خودروهای صفر کیلومتر

بوی نو می‌دهد

بوی کهنگی خودروهای کارکرده استعاره از همان استهلاک اتومبیل است. خودروهای کارکرده به دلیل استفاده‌ی زیادی که از آن‌ها شده، مسهتلک می‌شوند و درنتیجه، شانس خرابی آن‌ها به مراتب بیشتر می‌شود. این یعنی خریدار باید این ریسک را بپذیرد که ممکن است هرچند وقت یک‌بار، پای اتومبیل مورد نظرش به تعمیرگاه محل باز شود! حالا اگر اتومبیل کلاسیک یا لوکس باشد، هزینه‌ی زمانی و مادی برای تعمیر آن‌ بیشتر میشود. در طرف مقابل، بوی نوی خودروی صفرکیلومتری را درنظر بگیرید که موقع تحویل حس اعتماد بیشتری به انتخاب مشتری میدهد!

واقعا بدون‌رنگ

این سوال متداولی است که باید هنگام خرید اتومبیل کارکرده از مالک آن پرسید. اصلا خودروی کارکرده‌ای که یک لکه رنگ هم نداشته باشد که اصلا خودرو نیست! حالا درنظر داشته باشید که دیگر نیازی نیست این سوال را هنگام خرید اتومبیل نو بپرسید. خیالتان راحت است که اتومبیل از ابتدا زیر پای شماست و هیچ مشکلی از نظر سلامت ظاهری ندارد. خودروهای کارکرده ممکن است چند باری به صاف‌کاری و نقاشی رفته باشند. وضعیت وقتی بدتر می‌شود که تصادف جدی باشد و بعضی از بخش‌های خودرو مثل سپر، چراغ و در موتور تعویض شده و اتومبیل برای شاسی‌کشی به تعمیرگاه رفته باشد.

ریسک نمی‌کنید

خرید خودروی نو همیشه این اطمینان را به مشتری می‌دهد که خودرو سالم است. حتی اگر مشکلی داشته باشد، اتومبیل را با گارانتی تعمیر می‌کند. دیگر برای مشتری، نگرانی تصادف و رنگ شدگی خودرو وجود ندارد. باید این واقعیت را قبول کنیم که هیچ‌وقت نمی‌توانیم قاطعانه به مالک اتومبیل کارکرده اعتماد کنیم. شاید خودرو تصادف شدیدی داشته یا از آن استفاده‌های نادرست و غیرمنطقی شده باشد. مالک اتومبیل ممکن است آن‌ها را بازگو نکند و بعد از خرید، خریدار جدید با گرفتاری‌های عجیب‌وغریب روبرو شود. از آن‌جایی که بعضا خودروهای کارکرده چند بار خرید و فروش می‌شوند، ممکن است آخرین مالک واقعا از عیب اتومبیل آگاهی نداشته و نیت بدی هم نداشته باشد. با این حال، مشتریان خودروهای نو همیشه از این خطر در امان هستند.

پوشش خدمات گسترده

خودروهای نو از نظر پوشش خدمات گسترده مشکلی ندارند. حالا درنظر بگیرید که یک خودروی قدیمی خریده‌اید و باید پای مشکلاتش بایستید. چراکه بسیاری از قطعات خودروهای قدیمی و کلاسیک در بازار کشورما به سختی پیدا می‌شوند و وقتی هم که پیدا می‌شوند، قیمت نجومی دارند. هیچ شرکت رسمی و بین‌المللی از برندهای جهانی در کشورمان حضور ندارد تا با تکیه به سرویس آن‌ها، دغدغه‌ی تعمیر آن‌ها را نداشته باشیم. بعضا دیده می‌شود که عده‌ای از مالکان خودروهای قدیمی حاضرند پول زیادی هم برای تعمیر اتومبیل‌شان خرج کنند اما قطعات آن‌ها در بازار پیدا نمی‌شود.

انتخابی محافظ‌کارانه ولی هوشمندانه

خودروهای نو شاید مثل اتومبیل‌های کارکرده، لوکس‌تر نباشند و قیمت پایین‌تر، تخفیف بیمه و امکانات اضافی نداشته باشند ولی یک ویژگی طلایی برای هرکسی دارند که آن‌هم نو بودنشان‌ است! این یعنی خریدار با پرداخت هزینه‌ی مشخصی می‌تواند صاحب اتومبیل صفر کیلومتری شود که خیالش از هر بابت راحت است. دیگر نیازی نیست ریسکی را قبول کند که گرفتار مشکلات احتمالی برای تعمیر خودرو شود. او این اطمینان را دارد، اگر اتومبیل صفرکیلومترش خراب شود می‌تواند به گارانتی شرکت مراجعه ‌کند و مشکل را رایگان برطرف سازد. شاید انتخاب‌هایش محدودتر باشد اما با اتخاذ راهی هوشمندانه و محافظ‌کارانه، از احتمالات منفی جلوگیری کرده و با دوستان و خانواده، سواری مطمئن‌تری را تجربه می‌کند.

حالا شما نظرتان چیست؛ خودروی نو بخریم یا دست دوم؟

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۰ دیدگاه
 1. امید امید

  ماشین باکیفیت اگه سراغ دارید که الان داره تو کشور تولید میشه معرفی کنید!
  ماشین کارکرده هم خب دوستانی که میترسند که به خرج بی افته باید بگم که هر نوع وسیله ی مصرفی یه عمر مفیدی داره..

  شما که میگی ماشین کارکرده می افته تو خرج قرار نیست کل موتور خراب شه که!
  یا نکنه فکر میکنید ماشین کارکرده قراره خود به خود آتیش بگیره؟!!!

  بلکه هر وسیله در کاپوت ماشین عمرش مشخصه و از فروشنده مطلع میشید که کدوم وسیله ها رو عوض کرده کدوم نه و قبل خرید پیش تعمیر کار هم ببرید بهتون میگن و حتی با سیستم هم چک میکنن..
  باتری، تمسه ها، سوپاپ ها، شمع، استارت، رادیات و حتی چراغ ها همه یه عمری دارن که بعد از اون باید عوض بشن که حالا بعضا خود صاحب قبلی خیلیاش رو قبل از فروش عوض میکنه تعمیرم اگه نیاز داشته باشه انجام میده بعد میفروشه، دیدید که؟ تازه یسری آپشن هم اضافه کرده صاحبش که خود ماشین نداشته!

  یاد کمپین خودرو نو نخرید بخیر…!
  از کامنتم خوشت اومد لایک کن 😉

 2. کامبیز کامبیز

  با سلام
  افرادی که بین ۱۰۰تا ۲۰۰ میلیون پول دارن انتخابهای مناسبی میتونن از موارد لوکس بکنن که اصلا نیاز نیست اینجا بهشون مشاوره داد
  اما بهتره افرادی که مشکل مالی دارن خودروی نو ولی کمتر لوکس بخرن مثل ال ۹۰ یا۲۰۶ یا دنا یا دانگ فنگ.ساندرو . (که نیمه ایرانی محسوب میشه )یا اینکه خودروی لوکس ولی کم کارکرده مثل النترا ۲ سال کار کرد ..مگان ۲ تا ۳سال کارکرد .که باید بین ۴۰ تا ۹۰ میلیونی پول داشته باشی
  کمتر از این رقم فقط سمند .پژو .نو میشه خرید یعنی ۳۰ میلیون و تحمل اولیه مشکلاتش که تو نمایندگی با گارانتی رفع بشه
  کمتر از این اگه خودرو میخر ی مثلا ۱۵ تا ۲۰ میلیون دیگه باید تحمل مشکلاتش رو هم به جان بخری مثلا پراید صفر و نداشتن امنیت و راحتی .
  یا سمند و پژو کارکرده که گهگاه و وقت و بی وقت ببری تعمیرگاه .
  اما کلا فکر خرید خودروی چینی رو تا وقتی که شرکت های واردکننده اون خدمات مناسبی نمیدن و قطعات اون گران و کمیابه رو از ذهنتون در بیارین چون بهترین ماشین دنیا ممکنه در زمان نو بودن خراب بشه و اگه خدمات گسترده تعمیر در کشور نداشته باشه باعث سردرد و اذیت مشتری میشه و از طرفی هیچ کس دیگه حاضر نیست دست دوم وکارکرده اون رو بخره …پس خودروی چینی ممنوع تا بهتر شدن زنجیره تعمیر و نگهداری اون

 3. ممد ممد

  به نظر من به نوع خودرويي كه قراره بخريد مربوطه.
  ماشين هاي ايراني يا حتي بعضاً چيني بعد از ٤ سال مي افتن تو خرج. اين عدد توي ماشين هاي آمريكايي يا آلماني به ٧ تا ٨ سال مي تونه برسه.
  خودروي ايراني با بيشتر از ٤ سال عمر، نه تنها كم هزينه تراز نو نيست، بلكه با هزينه تعميرات، حتي گرون تر هم آب مي خوره!
  ولي اگر ماشين دست دويي كه زياد كار نكرده از آشناي قابل اعتماد خريده بشه، مي ارزه.

 4. Amir mohammad Amir mohammad

  ماشین داریم تا ماشین‌. اعتقاد من اینه که ال۹۰ کارکرده میارزه به پراید یا حتی ۲۰۷ صفر.
  به شخصه پیچ لاستیک تویوتا fj رو به شاسی بلندهای جدید نمیفروشم.

 5. بابک بابک

  سلام
  لطفا خودروی کارکرده رو دست دوم صدا نزنید ، در خودرو دست دوم معنی نداره .
  شما با ۱۰۰ ملیون میتونید تیگو ۵ صفر بخرید یا میتونید مزدا ۳ کارکرده یا سانتافه کارکرده
  انتخاب با شماست

 6. Armin .MK Armin .MK

  بستگی داره
  اگر خودروی کارکرده بخواید به نظر من باید فقط رفت سراغ ژاپنی ها مثل نیسان یا تویوتا یا میتسوبیشی چون ژاپنی ها به عمر بیشتر معروف اند ولی خودرو های کره ای یا چینی دست دوم شاید تجهیزات بیشتری داشته باشند ولی ریسک خرابی آنها به مراتب بیشتر است ولی بازم نگرانی هایی که از خودروی دست دوم وجود داره باعث میشه خیلی ها به گزینه های صفر ولی مدل های کم تجهیزات تر روی بیارند

 7. علی دارنهال علی دارنهال

  فقط کارکرده بگیرید
  دیجی کالا مزیت های کارکرده و نو رو خوب نوشته ولی یه چیزی رو باید دقت کنید : تمامی مزایایی که برای خودرو های صفر شمرده با هم یکی هستن !!! و در یک عبارت خلاصه میشن و در واقع فقط ماشین نو یک مزیت داره (تازه نه برای ماشین های تولیدچون از روز اول داغونن) :

  ماشین نو بخر ، تعمیرگاه نبر :))))

 8. هادی م هادی م

  به نظر من عمده این مسئله بر میگرده به “خطای مالکیت”، حسی که به اشتباه دچارش میشوید این است که چون شما از کارخانه خودرو را تحویل میگیرید لذا مالک واقعی آن شما هستید! در حالیکه در خودروی دست دوم شاید کمتر چنین حسی را داشته باشید…
  این یک حس صحیح نیست و قطعا یک خطا هست، چرا که همه افرادی که در تولید این خودرو (از طراح… تا مدیران…) هم خود را مالک آن میدانند، در حالیکه مالک کسی است که پولی داده آن را میخرد و بعد هم با فروشش مالکیت را از دست می دهد.
  معمولا این خطا در مورد خودرو چیزی در حدود ۱۰% هزینه در بردارد، برای مثال با اینکه یک خودرو در پارکینگ کارخانه هم میتواند چند کیلومتری راه رفته باشد، اما با گذشت تنها ۱۵۰۰ کیلومتر شما باید ۵ تا ۱۰% به خریدار بعدی ارزانتر بفروشید، در حالیکه خودرو ابدا ۵-۱۰% از ارزش واقعیش کم نشده است!

 9. رضا رضا

  نو میخرم چون کلاه بردار زیاده
  غافل از این که خوده خودرو ساز هم کلاه برداره!!!!!

 10. مصطفی مصطفی

  در خرید خودرو دست دوم، علی رغم نکته ی بسیار وسوسه بر انگیز افت قیمت،در بیشتر موارد ماشیت در بازه ی زمانی هزینه قرار میگیرد، شاید بهتره بگم کمتر پیش میاد که خودرو مدت طولانی تا هزینه انداختن فاصله داشته باشد چون عمدتا دلیل فروش خوردرو توسط مالک اولیه همین بوده قبل از افت فنی اساسی ماشین اقدام به فروش کند و مالک دوم هست که باید تقاص این مسیله رو پس بده و اینکه عمدتا ماشین که از دوره ی گارانتی خودش خارج میشه، یعنی احتمال بار هزینه ای فنی آن بسیار بیشتر است. این نکته در ماشینهای تولید داخل بسیار پررنگتر است.
  من خودم ماشین نو گرفتم، اما ماشینهای دست دومی که دوستانم گرفتند معمولا با هزینه ی فنی که در مدت یکسال پس از خرید برایشان داشته، شاید ماشین نو ارزانتر هم در میامد، هرچند به نظر من، وسوسه ی خرید ماشین لوکستر که به نظر برخی عامل بالا رفتن پرستیژ شخص میشه رو هم نباید از قلم انداخت.

 11. Benyamin.TD Benyamin.TD

  هرچی میخرین پراید نخرین
  میری یه پرای میگیری میگن ۲۰ تومن اخر میبینی ۳۰ تومن پول ازت گرفتن بعد باید ۴۰ تومن هم خرجش کنی تا بتونی ازش استفاده کنی

 12. سروش سروش

  نمیشه همینجوری گفتم نو یا دست دو.
  بستگی به میزان پول در جیب، نوع استفاده ای که قراره از خودرو بشه و نوع ماشینی که قراره خریداری بشه داره!!

 13. SherLock SherLock

  با این وضع رانندگی توی ایران بهتره خودرو نخریم.

 14. مرتضی مرتضی

  بنظرم چون عملا ما خدمات پس از فروشو برای خودرو نمیبینیم پس خودرو کارکرده بهتره اما بهتره برای خرید خودرو کارکرده از کارشناس کمک بگیریم

 15. Amir Amir

  خودروهای صفر ایرانی و چینی همه از دست دو مشکل دار ترن و اینو همه میدونن تو اینترنت پر از فیلم هایی که مردم از ماشین صفر خرابشون میفرستن.الانشم نصف دنا های تو خیابون یکی از چراغ ترمز هاشون روشن نمیشه.خود دیجیکالا هم گفته میشه با پول ام وی ام یا لیفان صفر تویوتا کمری خرید.

 16. علی کوهی علی کوهی

  دست دوم سالم به شرط کارشناس تمام رنگ میخرم. هم خیلی ارزون در میاد و هم استرس تصادفی که باعث میشه رنگ ماشین صدمه ببینه رو ندارم. ناراحتیه افت قیمت رو هم نمیکشم.تخفیف بیمه هم باعث میشه یک هزینه ی سالیانه ی۱٫۲ میلیونی تا ۳۰۰هزارتومن کاهش پیدا کنه.با ۱۷ الی ۴۰ میلیون آپشن های زیاد وقیمت به مراتب خیلی کمتر از قیمت صفر همون خودرو نصیبم میشه. و شاید ماشین هم امکاناتی مثل سیستم صوتی و … رو هم داشته باشه.

 17. محمد رضا کرمی محمد رضا کرمی

  متن خوب و مفیدی بود مرسی خشایار جان

 18. امیرحسین امیرحسین

  قطعا نو
  یکم صبر کنم پول بیشتری بیاد دستم و نو بخرم بهتر از اینه که دست دوم بخرم و احتمال داشته باشه که همون سرمایه اولیه هم از دست بدم
  والا

 19. حامد حامد

  این موضوع که خودروی صفر مشکل تعمیر نخواهد داشت تو خودرو های داخلی صدق نمیکنه الان این تاکسی های جدید ۴۰۵ که دوساله داره جای تاکسی های فرسوده رو میگیره رو در نظر بگیریم میبینیم که یه پژو ۲۰۰۰ از این ۴۰۵ مشکلات و دردسر کمتری داره

 20. رضا چراغی آزاد رضا چراغی آزاد

  یک کلام
  پول تو جیبتو نگاه کن بعد تصمیم بگیر
  تمام 🙂