آیا آب گوجه فرنگی فشار خون را پایین می‌آورد؟

۵ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
آب گوجه فرنگی و فشار خون

رابطه‌ی گوجه فرنگی و فشار خون از مدت‌ها پیش موضوع بحث بوده است. تحقیقات اخیر نشان داده نوشیدن روزانه یک لیوان آب گوجه فرنگی بدون نمک، یک روش ساده برای پایین آوردن فشار خون و کاهش خطر بیماری‌های قلبی است. تیم محققین ژاپنی در تحقیقات اخیرشان متوجه شدند فشار خون شرکت کنندگانی که به مدت یک سال به طور میانگین یک فنجان آب گوجه فرنگی بدون نمک در روز می‌نوشیدند، کاهش پیدا کرد.

علاوه بر این، میزان کلسترول بد یا LDL این افراد هم با مصرف آب گوجه فرنگی کاهش پیدا کرد. کاهش کلسترول بد و فشار خون، می‌تواند خطر بروز بیماری‌های قلبی عروقی، که یکی از عوامل مهم مرگ‌ومیر محسوب می‌شود را کاهش دهد.

هر سال تنها در آمریکا بیش از ۶۱۰ هزار نفر بر اثر بیماری‌های قلبی جان خود را از دست می‌دهند. یعنی از هر ۴ نفر، مرگ یک نفر بر اثر بیماری‌های قلبی عروقی است. به همین دلیل است که محققین به دنبال روش‌های درمان جایگزین مانند بهره گرفتن از مواد غذایی طبیعی مفید مانند آب گوجه فرنگی، برای کمک به این بیماران هستند.

آب گوجه فرنگی و لاغری

محققین ژاپنی ۱۸۴ مرد و ۲۹۷ زن را برای تحقیقات خود ثبت نام کردند. شرکت کنندگان اجازه داشتند در این دوره یک ساله، به هر اندازه که دوست دارند آب گوجه فرنگی بدون نمک مصرف کنند و میزان آن را به مؤسسه‌ی تحقیقات اعلام کنند. در پایان تحقیقات، محققین متوجه شدند فشار خون ۹۴ نفر از شرکت‌کنندگان که در ابتدای تحقیقات فشار خون بالا یا علائم فشار خون را داشتند، کاهش پیدا کرد. طوریکه به طور میانگین عدد اول فشار خون یا سیستولیک از ۱۸.۸ (۱۴۱.۲ میلی‌متر جیوه) به ۱۸.۲ (۱۳۷.۰ میلی‌متر جیوه) و میانگین عدد دوم فشار خون یا دیاستولیک از ۱۱ (۸۳.۳ میلی‌متر جیوه) به ۱۰.۷ (۸۰.۹ میلی‌متر جیوه) تغییر پیدا کرد.

شاید تغییر این اعداد زیاد به نظر نرسد، اما به گفته‌ی انجمن قلب آمریکا این میزان برای تغییر رده‌ی فشار خون‌ طبق جدول اندازه‌گیری کافی است. میانگین فشار خون اولیه این افرد در سطح ۲ فشار خون بالا قرار می‌گرفت اما با این تغییر کوچک، فشار خون آن‌ها در سطح ۱ قرار می‌گیرد.

خرید گوجه فرنگی از سوپرمارکت دیجی‌کالا

علاوه بر این، محققین شاهد کاهش میزان کلسترول در گروه کوچکی از این شرکت‌کنندگان نیز بودند؛ کلسترول این افراد در شروع تحقیقات ۱۵۵ میلی‌گرم بود و در پایان تحقیقات به ۱۴۹.۹ میلی‌گرم رسید.

چند نکته درباره‌ی رابطه‌ی آب گوجه فرنگی و فشار خون

قبل از این که خودتان را در آب گوجه فرنگی غرق کنید، چند نکته‌ی مهم را در نظر بگیرید. محققین این تحقیق توسط کمپانی کیکومن (Kikkoman) که یکی از شرکت‌های شناخته شده در تولید سس است، حمایت مالی می‌شدند. همچنین حقوق بازاریابی برند Del Monte در آسیا به این شرکت تعلق دارد. برندی که در کنار عرضه‌ی سبزیجات، محصولات دیگری مانند آب گوجه فرنگی بدون نمک تولید می‌کند.

شرکت کیکومن علاوه بر این سرمایه‌گذار تحقیقات دیگری با همین تیم دانشمندان در سال ۲۰۱۵ بود. نتیجه‌ی آن تحقیقات نیز نشان می‌داد مصرف آب گوجه فرنگی در طول یک دوره‌ی ۸ هفته‌ای، می‌تواند به کاهش تری‌گلیسرید در خانم‌های میانسال کمک کند.

در تحقیقات اخیر که بازه‌ی زمانی یک ساله را مورد بررسی قرار می‌داد، هیچ تغییری در میزان تری‌گلیسرید و کلسترول خوب یا HDL افراد شرکت‌کننده دیده نشد؛ حتی در کسانی که میزان تری‌گلیسرید بالایی داشتند.

آب گوجه و لاغری

محققین رژیم غذایی شرکت‌کنندگان را مورد بررسی قرار نداده بودند. از این رو این احتمال وجود دارد که بزرگسالانی که از فشار خون بالا یا استعداد فشار خون بالای خود مطلع بودند، در طول این سال در راستای بهبود رژیم غذایی خود اقداماتی انجام داده باشند. بدون تحلیل و بررسی رژیم غذایی، تشخیص علت بهبود فشار خون غیر ممکن است.

محققین تحقیقات خود را بدون دریافت فرم اطلاعات پزشکی و سبک زندگی شرکت‌کنندگان انجام دادند. علاوه بر این محققین مطالعات دیگری برای مقایسه با تحقیقات خود در دست نداشتند و این  احتمال وجود دارد که افراد حقیقی بدون مصرف آب گوجه فرنگی هم نتایج مشابهی دریافت کنند. بدون وجود دیگر تحقیقات مرتبط، نمی‌توان صحت این تحقیق را تایید کرد.

محققین به طور کلی تغییری در خطر بروز بیماری‌های قلبی عروقی در گروه بزرگ‌تری از افراد مشاهده نکردند. در واقع این نتایج فقط روی شرکت‌کنندگانی که محققین روی آن‌ها تمرکز داشتند، یعنی کسانی که از قبل فشار خون یا سابقه‌ی آن را داشتند به دست آمده است. از این رو چنین تحلیل‌هایی معمولا زیاد قابل اعتماد نیستند.

اما گوجه فرنگی خواص دیگری هم دارد!

آب گوجه فرنگی سن ایچ

گوجه فرنگی منبع مواد مغذی است. فرقی نمی‌کند آن را در همبرگر، روی سالاد یا خیلی ساده با نون و پنیر می‌خورید؛ چه فشار خون و کلسترول شما را پایین بیاورد چه نه، گوجه فرنگی خواص دیگری دارد که با ده‌ها سال تحقیق تایید شده است.

گوجه فرنگی هم مانند خیلی از سبزیجات دیگر سرشار از ویتامین و مواد معدنی است. طبق گفته دکتر نیکول واینبرگ متخصص قلب و عروق، گوجه فرنگی غنی از ویتامین C، ویتامین B و پتاسیم است.

سرشار از آنتی اکسیدان است

گوجه فرنگی سرشار از ترکیبات بایو اکتیو به نام کاروتنوئید است که برای سلامتی بسیار مفیدند. یکی از انواع کاروتنوئید به نام لیکوپن، به دلیل فعالیت‌های آنتی‌اکسیدانی قوی شناخته شده است و به جلوگیری از سرطان کمک می‌کند.

خطر بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد

آب گوجه فرنگی برای پوست

پتاسیم یکی از مواد معدنی است که به کاهش فشار خون کمک می‌کند و برای سلامت عروق لازم است. به گفته آلی گرک، بنیان‌گذار وب‌سایت My Easy Vegan Diet، میزان ویتامین‌ها و مواد معدنی در آب گوجه فرنگی بیشتر است، چرا که تعداد بیشتری گوجه فرنگی برای تهیه کردن یک لیوان آب گوجه فرنگی لازم است.

به افزایش باروری کمک می‌کند

مصرف آب گوجه فرنگی به صورت روزانه، می‌تواند به افزایش باروری مردان کمک کند. در یکی از تحقیقات، مردانی که به مدت ۱۲ هفته هر روز آب گوجه فرنگی نوشیدند در مقایسه با افرادی که مکمل‌های آنتی‌اکسیدان مصرف کردند، پارامتر‌های بارداری بهتری داشتند. این نتیجه ممکن است به دلیل وجود میزان زیاد آنتی‌اکسیدان لیکوپن در آب گوجه فرنگی طبیعی باشد.

کلام آخر

خاصیت آب گوجه فرنگی

اگر قصد دارید برای افزایش سلامت قلبتان آب گوجه فرنگی بنوشید، هیچ مانعی برای این کار وجود ندارد؛ اما مطمئن شوید که آب گوجه فرنگی طبیعی و بدون نمک افزوده باشد و در کنار آن رژیم غذایی خود را بهبود دهید و ورزش کنید.

همچنین در رژیم غذایی خود از روغن زیتون استفاده کنید. می‌توانید یک قاشق چایخوری روغن زیتون فرابکر طبیعی به آب گوجه فرنگی بدون نمک خود اضافه کنید. تحقیقات نشان داده است ترکیبات مغذی گیاهی وقتی همراه با چربی‌های مفید مثل روغن زیتون مصرف شوند، بهتر جذب خواهند شد.

منبع: Healthline

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه