آیا امواج گوشی‌ همراه باعث سرطان می‌شوند؟

۸ خرداد ۱۳۹۵ | ۲۰:۳۰ ۷ آبان ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

دیروز نتیجه‌ی بزرگترین و گران‌ترین پژوهش درباره‌ی ارتباط استفاده از گوشی‌های همراه با ابتلا به سرطان منتشر شد. این پژوهش بزرگ ۲۵ میلیون دلاری را دولت آمریکا تامین مالی کرده است. دانشمندان دخیل در این تحقیق، به دنبال کشف رابطه‌ی قرارگیری مداوم در معرض امواج گوشی‌های همراه و ابتلا به سرطان در حیوانات بودند. نتیجه‌ی آزمایش بدین ترتیب بود که وقتی موش‌های آزمایشگاهی نر برای تمام عمرشان در معرض تشعشع قرار می‌گرفتند، احتمال ابتلا به سرطان‌های نادر‌ در آن‌ها افزایش می‌یافت. البته میزان افزایش خیلی زیاد نیست، ولی به هر حال رابطه‌ای منطقی بین امواج موبایل و ابتلا به سرطان در موش‌ها وجود دارد. این پژوهش باعث مطرح شدن دوباره‌ی مناقشه و جنجال درباره‌ی ایمنی امواج موبایل شده است.

این پژوهش دو ساله را محققان «برنامه‌ی ملی سم‌شناسی» (NTP) انجام دادند. NTP گروهی است که زیر نظر «موسسه ملی سلامت» آمریکا فعالیت می‌کند. موش‌های آزمایشگاهی را به شکلی در معرض امواج رادیویی قرار دادند تا نوعی شبیه‌سازی از زندگی روزمره‌ و تمام امواجی که در محیط پیرامونمان وجود دارد، بوجود آید. موش‌ها دو سال عمر می‌کردند و در تمام این دو سال، آن‌ها در اتاقکی قرار داشتند که کل بدنشان روزی ۹ ساعت در معرض امواج رادیویی بود. «کریستوفر پورتیر» سرپرست پیشین گروه NTP می‌گوید که این تحقیق، بهترین و دقیق‌ترین پژوهش در زمینه‌ی اثر امواج گوشی‌های همراه روی بدن موجودات زنده بوده است.

در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه، بیشتر افراد بزرگسال گوشی همراه دارند. مثلا در آمریکا ضریب نفوذ آن در بین بزرگسالان به ۹۰ درصد می‌رسد. آمارها نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۱۹، حدود ۵ میلیارد نفر گوشی همراه خواهند داشت. هرچند که همیشه نگرانی‌هایی از بابت ایمنی امواج گوشی‌ها وجود داشته، ولی هیچ وقت در هیچ تحقیقی رابطه‌ی امواج با سرطان این‌قدر خوب مشاهده نشده بود. آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان در سال ۲۰۱۱، تابش رادیویی را به عنوان عاملی سرطان‌زا در انسان معرفی کرده بود. داده‌های آن‌ها از تحقیقات اپیدمیولوژیکی بدست آمده بود و این داده‌ها نشان می‌دادند افرادی که خیلی زیاد و در مدت زمان طولانی با گوشی همراه مکالمه می‌کردند، به احتمال ۴۰ تا ۲۰۰ درصد بیشتر مبتلا به گلیوما و نوروم آکوستیک می‌شدند. نوروم آکوستیک تومور خوش‌خیم مربوط به سلول‌های عصبی شنوایی است. این داده‌ها برای اثبات نا ایمن بودن امواج موبایل کافی نبود. به همین دلیل گروه NTP در سال ۲۰۰۹ تصمیم گرفت که آزمایشی طولانی مدت را روی حیوانات انجام دهد.

تعدادی از موش‌های آزمایشگاهی قرار گرفته در معرض امواج رادیویی به سرطان مبتلا شدند. با این حال تعداد آن‌ها زیاد نبود.

به هر صورت این پژوهش روی هزاران موش انجام و روشن شد آن‌هایی که در معرض تابش رادیویی مشابه تابش گوشی‌های همراه بودند، به انواعی نادر از سرطان مغز و قلب دچار شدند. البته همچنان تعداد موش‌هایی که سرطان گرفتند کم بود، ولی مشخصا آن‌هایی که در معرض تابش بیشتر بودند، به احتمال بیشتری سرطان می‌گرفتند. بعضی از موش‌ها مبتلا به «گلیوما» شدند. گیلوما یکی از انواع تومورهایی است که در مغز رشد می‌کند. بعضی از آن‌ها هم به «شوانومای قلبی» مبتلا شدند. هیچ کدام از موش‌های گروه کنترل، یعنی آن‌هایی که در معرض تشعشع نبودند، دچار تومور سرطانی نشدند. چیزی که در نتایج این آزمایش خیلی عجیب است این بود که موش‌های نر نسبت به ماده‌ها خیلی بیشتر سرطان گرفتند.

قبلا پژوهش‌هایی شبیه به این انجام شده بود، ولی در هیچ‌کدام از این همه موش استفاده نشده بود. موش‌ها در گروه‌های ۹۰ تایی قرار گرفتند و هر گروه از هنگام جنینی تا پایان عمر به میزان‌های مختلف، در معرض امواج قرار داشت. در طول پژوهش موش‌ها در قفس آزاد بودند و زندگی عادی خود را می‌کردند. در پژوهش از دو نوع مدولاسیون CDMA و GSM که در گوشی‌های امروزی رایج هستند استفاده شده بود. هرچند که میزان تشعشع هر دو تقریبا یکسان است، ولی تفاوت‌هایی در نحوه‌ی تشعشع از طریق آنتن وجود دارد. به هر صورت هیچ تفاوت آماری بین میزان سرطان موش‌هایی که در معرض امواج GSM بودند نسبت به CDMA پیدا نشد. بین ۲ تا ۳ درصد موش‌های نر گروه‌هایی که در معرض تشعشع بودند، به گلیوما مبتلا شدند و میزان ابتلا به شوانوما هم بین ۱ تا ۶ درصد بود. نتیجه درباره‌ی موش‌های ماده این‌طور نبود و آن‌ها خیلی کمتر سرطان گرفتند. در ضمن به دلایلی که هنوز هیچ‌کس نمی‌داند، موش‌هایی که در معرض تشعشع بودند بیشتر از موش‌هایی که در معرض تشعشع نبودند عمر کردند.

این نتایج به چه معنا هستند؟ خوب این اولین مشاهده‌ی مستقیم از تاثیر امواج روی موش‌ها و ابتلا به سرطان آن‌هاست. بنابراین ما هم باید نگران باشیم. با این حال هنوز جای خیلی زیادی برای تحقیق وجود دارد. در پنج کشور اروپایی، پژوهشی بزرگ انجام شده که در آن، رفتار استفاده از گوشی همراه روی ۳۰۰ هزار نفر برای پنج سال زیر نظر گرفته می‌شود و همزمان آن‌ها را از بابت ابتلا به سرطان، بیماری‌های عصبی، قلبی و همچنین سردرد و اختلال خواب زیر نظر می‌گیرد. پژوهشی دیگر هم در بارسونا انجام می‌شود که در آن ۹۰۳ نفر بین ۱۰ تا ۲۴ سال را زیر نظر قرار می‌دهد. هیچ‌کدام از این دو پروژه نتیجه‌ای بیرون نداده است.

به هر صورت هرچند که هنوز نتایج خیلی دقیقی حاصل نشده و از اینکه امواج موبایل کاملا برای انسان خطرناک هستند مطمئن نیستیم، ولی سازمان‌های مختلف می‌توانند بر اساس آن اقداماتی بکنند. مثلا اینکه نگذارند کودکان از گوشی‌های همراه استفاده کنند. یا اینکه به مردم توصیه شود کمتر با گوشی صحبت کنند و برای این کار از هندزفری استفاده کنند.

منبع: Science Mag, Scientific American, IEEE

کانال تلگرام دیجی کالا مگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۲ دیدگاه
 1. Avatar حسین

  دروغه باو گوشی چه ربطی به سرطان داره آخه تا به حال مردم اینقدر گوشی بازی کردند یکیش سرطان گرفته؟؟????????

 2. Avatar حمیدرضا

  سلام
  به دی جی کالا پیشنهاد میکنم ضریب تشعشع زایی و جذب واسه سر و بدن رو به ویژگی گوشیها اضافه کنه.خیلی افراد به این قضیه حساسند و روی خریدشون تاثیر داره.من قبلا یه گوشی داشتم که باهاش ده دقیقه مکالمه میکردم سردرد میگرفتم با خرید گوشی جدید که ضریب جذب تشعشع پایینی داشت خیلی بهتر شد.

 3. Avatar محمدمهدی رفیعی

  اینکه امواج موبایل در درازمدت تاثیرمنفی برروی بدن بخصوص مغزواعصاب می گذارد شکی نیست،من تاثیرامواج موبایل راوقتی که هنوزگوشی های لمسی نیامده بودمتوجه شدم؛یک گوشی سونی اریکسونk750داشتم که داخل کیف کمری ام می گذاشتم،دقیقاچندلحظه قبل ازاینکه گوشیم زنگ بخوره درپهلوم دردخاصی احصاص می کردم ازآن موقع تاکنون دیگرتابتوانم گوشی ام راازخودم دورنگه می دارم وموقع صحبت کردن هم بیشتر روی بلندگومی گذارم.

 4. Avatar Saeid

  اغلب عامل سرطان زا در بیمار، قابل شناسایی است . اکثر موارد مربوط به محیط آلوده از سیگار و دود و سرب و املاح آب و غذا، در محیط کار و خانه است،
  آلودگی‌های پلاستیکی صنعت و…هم مزید بر علت میشوند تا آنجا که میشود گفت عامل سرطانها این آلودگی‌هاست ولی باز از اتومبیلرانی لذت میبریم و سرطان زایی اش را در نظر نمیگیریم.
  اگر این نظریه در مورد امواج الکترومغناطیسی با طیفهای گوناگون ثابت شود، باز هم به یک درصد علت سرطان ها نمی‌رسد و تنها موجب نگرانی و اضطراب بی جهت میشود.
  خانم دکتری در همسایگی ما نوزاد ۶ ماهه دارد و گوشیهای تلفن را روی تلفن منزل دایورت میکند و به همسایگان که همگی پزشک هستند مدام زنگ میزند که لطفا وای فای اینترنت شان را خاموش کنند تا صدمه ای به کودک وارد نشود ولی غافل از هزاران آلودگی‌های شدیدی است که با خوردن غذاها و آشامیدنی خودش که در شیر ترشح میشوند هست
  رعایت نصایح مقاله کار خوبی است ولی چیزهایی دیگر در اولویت قرار دارند که این موضوع را بسیار کمرنگ میکند
  انفجار های پمپ بنزین، تصادفات پیاده و سواره و ….آمار مرگ و میر بسیار بالاتری دارند و در رفتار آموزی استفاده از گوشیهای همراه در مقایسه با sar آنها ،بسیار بسیار مهمترند

 5. Avatar حسن

  از دیجی کالا به خاطر ارائه و انتشار این تحقیقات بسیار سپاسگذارم که سطح علمی و پژوهشی جهان رو برای ما روشن میکنه

 6. Avatar مینا

  طبق پژوهشی گفته شده امواج ناشی از وای فای وتری جی باعث عقیم شدن میشه

 7. Avatar اردشیر

  سعی میکنم تااونجا که میتونم از تلفن ثابت استفاده کنم و اونجایم هم که نتونم؛ خوب چرا که نه! خطررو به جون میخرم و از مسج استفاده میکنم. آخه اینهمه سرعت روی این سیاره صبور واسه چیمون بود…

 8. Avatar امیر

  سلام گیاه کاکتوس امواج رادیویی رو به خودش جذب میکنه گذاشتنش تو خونه و محل کار تا حد زیادی برای جذب امواج اطراف میتونه موثر باشه

 9. Avatar علیرضا ت

  درمورد امواج بلوتوث ، وای فا و تلفن های بیسیم که قدرت کمتری دارن هم صحبت کنین …

 10. Avatar رحمانی

  با سلام موج الکترومغناطیسی و میدان های مغناطیسی در برخورد با مواد مخصوصا فلزات به موج یا شار الکتریکی تبدیل شده و هر چه فرکانس موج بالاتر و دامنه اش بیشتر باشد قدرت نفوذ آن بیشتر است.
  بیشترین اثر این میدان ها بر روی سلول های عصبی است که کنترل تمامی اعضای بدن از طریق مغز توسط آن صورت می گیرد.چون سیگنالهای مغز نیز از نوع شارهای الکترونی هست.
  از نظر بنده که کارشناس الکترونیک هستم بهتر است بیشتر مراقب بوده حتما از وسایلی که استاندارد بالاتری دارند استفاده نماییم….با تشکر از مطالب ارسالی ارزنده همه دوستانم

 11. Avatar شایسته

  اعلام ضریب امواج مضر برای انواع گوشی ها الزامی است. هر چند گوشی های متفرقه آن را اعلام نمی کنند و یا اصلا اندازه گیری نمی کنند.
  ولی اکثر برندها ضریب خودشان را اعلام میکنند که حداکثر استاندارد آن می بایست ۱.۶ باشد.
  شما می توانید ضریب سرطان زایی (امواج مضر) گوشی خود را با جستجوی کلمه زیر و مدل گوشی خودتان ، ببینید.
  SAR +مدل گوشی
  در سایت – جی اس ام آرنا – برای اکثر گوشی ها نوشته ، شاید بهتر باشه دیجی کالا هم این ضریب را در صفحه مشخصات خودش اعلام کنه!
  من یک زمانی میخواستم گوشی نوت۵ بگیرم ولی با دیدن ضریب sar پشیمون شدم و نوت۴ گرفتم.

 12. Avatar مهدی

  من خواهرم تو مرکز ناباروری ابن سینا کار میکنه اونجا بسته به نوع کار(pco) اهدا اسپرمو…به مراجعین میگن تلفن همراه تو دوره درمان نباید استفاده کنید مخصوصاً هوآوی نمیدونم چرا

  1. Avatar امین

   چون هواوی پر تشعشع ترینه
   البته خودمم هواوی دارما !!!

 13. Avatar vito

  پس در معرض ای امواج باشیم بهتره. شاید برای این نسل خطرناک باشه ولی در واقع جان فشانی میشه برای نسل های آینده افرادی که زنده بمونند و مقاوم باشن نسبت به این امواج، در نسل های بعد ممکنه باعث بشیم کسایی که نسبت به این امواج مقاوم هستن به ۱۰۰% نزدیکتر بشه

 14. Avatar دانیال

  به تازگی نتایج یه تحقیق که بی بی سی منتشر کرد نشون میداد که یه سشوار ساده ۳۰۰ برابر قویترین موبایل امواج الکترو مغناطیسی داره.بعد از اون مقایسه کرده بود اون رو با بقیه موتور هایی که در خونه ها کار میکنند مثل یخچال و ماشین لباس شویی. همینطور که در متن اومده مقدار تاثیر موبایل خیلی کمه.

  1. Avatar مصطفی

   عامل تاثیر گذار فرکانس امواج هستش. برای سشوار فکر کنم ۵۰ هرتز باشه ولی برای موبایل حدود ۱ گیگا هرتز اگه اشتباه نکنم. فرکانس پایین ضرری نداره

   1. Avatar حسن

    دوست عزیز
    فرکانس ۵۰ هرتز مربوط شبکه برق الکتریکی هستش که تووی سیم جریان داره
    سشوار از طریق میدان الکترومغناطیس انتشار امواج می کنه
    که البته
    امکان تاثیر این امواج الکترومغناطیس با توجه به پتانسیل ۵۰ هرتز شان مخرب نیستند

 15. Avatar محمد

  گوشیمو میفروشم…
  از حالا هرکی کارم داشت زنگ بزنه خونه
  اگه خونه نبودم پیغامگیر هست…

  1. Avatar امیر

   باشه…

  2. Avatar محمدرضا

   شما احیانا موش هستی؟؟!!

  3. Avatar masiha

   این چه کار یه!
   خوب خیلی از غذاها و فست فودا هم هست که عامل سرطانه.
   اینقدر ترسو نباش یبار قراره بمیری…

 16. Avatar ali

  عالی بود.ولی اگه رو انسان ها هم همین اثر را داشته باشه باید از قبل تولد جنین انسان هم در معرض این امواج باشه تا ادما بیشتر عمر کنند!