تا به حال موسیقی باعث مور مور شدن بدن شما شده؟

۲۱ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۳ ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
موسیقی

اگر گوش کردن به یک موسیقی باعث شده احساس مور مور شدن داشته باشید و مو به تن‌تان سیخ شود، شما فقط یک فرد احساساتی که احساساتش تحریک شده نیستید؛ بر اساس تحقیقات، احتمالا شما یک مغز منحصربه‌فرد دارید!

در یک تحقیق، محققین دانشگاه کالیفرنیا، اسکن مغز ۲۰ محصل را بررسی کردند. نیمی از این ۲۰ نفر افرادی بودند که عکس‌العمل زیادی به موسیقی نشان دادند و نیمی دیگر نه. بعد از این که هر کدام از شرکت کننده‌ها به یکی از آهنگ‌هایی که خودشان انتخاب کرده بودند گوش کردند، محققین نتایج اسکن مغز آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کردند و متوجه شدند دانش‌ آموزانی که عکس‌العمل بیشتری به موسیقی نشان دادند، سیستم عصبی متمایزی داشتند.

مور مور شدن

افرادی که احساس سرما کردند، میزان آکسون‌های بیشتری داشتند که سیستم شنوایی آن‌ها را به آن قسمت مغز که احساسات در آن شکل می‌گیرد، متصل می‌کند. آکسون رشته بلند و باریکی است که از یاخته عصبی یا نورون، برآمده و پیام‌های الکتریکی را از جسم سلولی نورون به بیرون هدایت می‌کند. محققین اعلام کردند «تعداد بیشتر و میزان تاثیرگذاری بیشتر آکسون‌ها بین دو قسمت مغز به معنی عملکرد بهتر بین آن قسمت‌های مغز شماست».

در نتیجه این ارتباط عصبی بیشتر، افرادی که هنگام شنیدن یک موسیقی ‌تن‌شان مور مور می‌شود میزان احساسات بیشتری را در شرایط فوق‌‌العاده احساسی، نسبت به افراد دیگر تجربه می‌کنند؛ چه در آن لحظه در حال شنیدن موسیقی باشند و چه نباشند.

دستیار یکی از محققین از تجربه شخصی خود در این تحقیق می‌گوید: «احساس کردم این آهنگ نفس من را با خود می‌برد و قلبم آرام‌تر می‌تپد. واقعا احساس می‌کردم رفته رفته بیشتر آگاه می‌شوم، هم از احساس درون آهنگ و هم از عکس‌العمل بدن من نسبت به آن.» او به آهنگ “Nude” از گروه ” Radiohead” گوش داده بود.

بررسی تاثیرات موسیقی بر روی مغز از درگیر کردن حس شنوایی فراتر می‌رود و درک آن لازمه‌ی تحقیقات بیشتر و گسترده‌تر در این زمینه است. محققان این تحقیقات را در دانشگاه یورک با همکاری شرکت “Bang & Olufsen” انجام دادند و دریافتند که موسیقی می‌تواند به مردم برای کنترل و مدیریت احساساتشان کمک کند.

موسیقی غمگین

دکتر عصب شناس «هاوک اگرمن» (Hauke Egermann) عکس‌العمل‌های این ۲۰ شرکت کننده نسبت به ۴ آهنگ متفاوت را بررسی کرد و به این نکته پی برد که گوش کردن به آهنگی غم‌انگیز واقعا توانایی تغییر حال یک نفر را دارد. این نتایج، شواهد به دست آمده برای این که موسیقی می‌تواند بخش مهمی از سلامتی ذهنی ما را تشکیل دهد را بیشتر توسعه می‌دهد و به ما کمک می‌کند تا احساسات خود را به نوعی تنظیم کنیم. او مثال می‌زند: «به طور خاص، نتایج ما نشان داد که موسیقی می‌تواند با کنترل و سلطه بر احساسات غم‌انگیز منفی، به ما اجازه دهد تا از این احساسات خودمان در یک محیط امن لذت ببریم.» آهنگ غم‌انگیزی که هاوک اگرمن در تحقیقات خود برای شرکت کننده‌ها پخش کرد آهنگ “۹ Crimes” از “Damian Rice” بود.

منبع: Oxford Academic

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۹ comment
 1. Avatar مصطفی

  خبر جالبی بود. من خودم با آهنگ firework از katy perry این حس بهم دست میده ????

 2. Avatar آکام محمدپوری

  تحقیق جالبی بوده! خود منم وقتی آهنگای ریدیو هد (مخصوصا آهنگای آلبوم Kid A) و یا مریلین منسون رو گوش می کنم، موهام سیخ میشن.

 3. Avatar عارف

  ما که هم مو به تنمون سیخ میسه هم اشکمون میاد چی????

 4. Avatar Ali Moghadam

  من با خیلی از اهنگها این حس بهم دست میده (نه فقط اخنگ های غنمگین ) ولی جدیدترینش موسیقی بازی گاد اف وار بود ، واقعا فوق‌العاده بود )

 5. Avatar پاستیل اب نبات زاده

  من اهنگ کریستالیز ودشت گریان رو دوست دارم ومنوتحت تاثیر قرار میده

 6. Avatar حیدر

  سیاوشم خیلی غم انگیز مخونه

 7. Avatar ali

  جدیه؟؟؟ واقعا یعنی ما خیلی باهوشیم.من که با هر اهنگی که قشنگ باشه تنم مور مور میشه مخصوصا اهنگ تیتراژ فیلم در میان ستارگان از هنس زیمر. حتی بعضی مواقع خودمم به خواست خودم میتونم تنمو این شکلی گنم

 8. Avatar کاپتان پرایس

  مداحیای حسین طاهری ام این حسو بهم میده:))

 9. Avatar A★G

  عجیبه منم اینطوریم تقریبا روی بیشتر آهنگای مورد علاقم حتی آهانگای فارسی