اشتباه گوگل ایران را قهرمان المپیک کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

شرکت گوگل در سایت گوگل ترندز در بخش مربوط به ترندهای المپیک ریو ۲۰۱۶  بخشی با نام Alternative Olympics medal table به راه انداخته. هدف این بخش آنطور که گوگل اعلام کرده ایجاد یک جدول جدید برای مدال‌های المپیک ریو ۲۰۱۶ است؛ با این تفاوت که در آن برخی فاکتور‌های اولیه هم‌سطح شده باشند یا به عبارت دیگر همه در شرایط برابر بازی کنند. حال برای رسیدن به چنین شرایطی گوگل ابتدا جدول رده‌بندی رسمی را منتشر کرده اما در کنار آن چندین جدول دیگر هم منتشر کرده است.

1

یکی از این جداول مدال‌ها را بر مبنای تولید ناخالص داخلی (Gross Domestic product –GDP) کشورها تنظیم کرده است. این مقیاس یکی از مقیاس‌های اندازه‌گیری در اقتصاد است که ارزش مجموع کالاها و خدمات که در یک دوره معین در یک کشور تولید شده اند را نشان می‌دهد. گوگل با این کار خواسته نشان دهد اگر یک کشور فقیر هم منابع یک کشور قدرتمند را داشت رده‌بندی المپیک چطور تغییر می‌کرد یا اگر یک کشور با جمعیت کم، شرایطی معادل یک کشور پر جمعیت داشت اوضاع به چه شکل می‌شد.

به‌این ترتیب گوگل رده‌بندی جدیدی براساس چندین فاکتور از جمله جمعیت و تولیدناخالص داخلی منتشر کرده. نکته بامزه ماجرا اینجاست که در جدول گوگل براساس تولید ناخالص داخلی ایران رتبه اول المپیک را کسب کرده. این یعنی ایران به نسبت وضع اقتصاد خودش بین همه کشورهای دنیا بهترین عملکرد را داشته. طبق این جدول اگر تولید ناخالص داخلی کشورها هم‌سطح می‌شدند ایران تا الان ۶۷ مدال طلا و ۵۷ مدال برنز به دست می‌آورد. یعنی ۱۲۴ مدال در مجموع. جالب است بدانید در این جدول رده‌های بعدی به‌ترتیب به کشور‌های فیجی و ایالات متحده آمریکا رسیده. قضیه جالب‌تر می‌شود که بدانید کشور دوم یعنی فیجی از نظر مدال‌ با ایران فاصله زیادی دارد. یعنی ۳۳ طلا دارد و کلا ۳۳ مدال.

2

بعد از انتشار این مطلب در گوگل خبرگزاری‌ها به این موضوع اشاره کردند بدون آنکه متوجه شوند یک جای کار می‌لنگد. بررسی‌های بیشتر که اولین بار سایت مهر به آن اشاره کرد نشان ‌می‌دهند که یک جای کار گوگل اشتباه است. وقتی از سایت گوگل ترندز وارد Alternative Olympics medal table ‌شویم با کلیک کردن روی علامت تعجب گوشه صفحه سایت medium.com به عنوان منبع معرفی می‌شود. در این منبع یک لینک با عنوان initial dateset امکان دانلود داده‌های اولیه محاسبات گوگل را در اختیارمان قرار می‌دهد. در نتیجه به یک فایل اکسل می‌رسیم که ظاهرا همه محاسبات گوگل از طریق آن انجام شده. کافی است این فایل را دانلود کنید تا به نکته جالبی بربخورید. در واقع قضیه این است که گوگل جمیعت و تولیدناخالص داخلی ایران را اشتباه گرفته یعنی در ستون مربوط به جمعیت عدد بسیار بزرگ مربوط به تولید ناخالص داخلی ایران را وارد کرده و به جای تولید ناخالص داخلی هم عدد به نسبت کوچک جمعیت را قرار داده تا ایران از آنچه هست بسیار پرجمعیت‌تر و بسیار فقیرتر در نظر گرفته شود.

4

نتیجه این محاسبات اشتباه، ایران را قهرمان بلامنازع المپیک کرده. احتمالا اختلاف عجیب و غریب ایران با سایر رقبا هم در صدر جدول از همینجا آمده.  به هر حال بلاخره یک بار هم که شده با اشتباه گوگل قهرمان المپیک شدیم.

 برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۰ دیدگاه
 1. اميرعلي

  شاید با این کار خواستند اوضاع بداقتصادی ایران نشان بدن عزیزم برای همین جای خوشحالی نداره

  1. احمد

   حداقلش اینه که متوجه میشیم اونا دوست دارن وضعیت ما را خرابتر از چیزی که هست نشان بدهند. این موضوع شاید الان مسخره به نظر بیاد و ظاهرا یک اشتباه محاسباتی؛ اما هر بار که از المییک خبری بشنویم ناخودآگاه به این فکر خواهیم کرد که ما میتوانستیم قهرمان المییک باشیم و این یک احساس نارضایتی در ما بوجود می آورد….
   معلومه که چه منفعتی در نارضاتی مردم هست.

 2. محمدرضا

  وزنه برداری باید یک ضرب و دو ضرب مدال جدا داشته باشه. چطور مایکل فلپس هر بار از آب می آد بیرون بهش مدال می دن…

  ما تا الانشم در مدال گرفتن عین یونان هستیم. تا دیروز از برزیل بالاتر بودیم.

  1. محمد

   با توجه به اینکه وزنه برداری مستقیما با یکی از شعارهای سه گانه المپیک رابطه داره (قویترین) حرف شما کاملا درسته. ولی اینجوری ما جزو ۱۰ کشور اول میشدیم که خیلی از کشورا خوششون نمیاد D:

 3. موسوی

  مثله اینکه جای دو تا عدد را برعکس گذاشته بوده، الان چک کردم درستش کردن، ایران شده ۴۴ ام. یعنی میخواد بگه اگه امکانات هم برای کشورها برابر بود باز هم ما ۴۴ بودیم. الکی هم بر طبل شادانه نکوبید.

 4. کسری

  الان اصلاح شده و ایران توی ۷۰ کشور اول جدول هم نیست!

 5. الهام

  ایشالله که روزی برسه ایران قهرمان المپیک بشه، و ما اون روز رو ببینیم، در هر صورت اشتباه جالب ودوست داشتنی بود.

 6. امیرحسن

  جای دو ستون برا کشور ما اشتباه شده… جمعیت ۸۰ ملیونی ایران gdp نوشته شده و …

 • 1
 • 2
loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما