اولین قطار هیدروژنی جهان به آلمان می‌آید

۳ مهر ۱۳۹۵ | ۱۱:۲۵ ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
قطار هیدروژنی

این هفته، شرکت حمل و نقل فرانسوی «آلستوم» (Alstom) از اولین قطار مسافربری هیدروژنی رونمایی کرد. این قطار در اواخر سال ۲۰۱۷ سفرهایش را در کشور آلمان آغاز می‌کند.

این قطار مسافربری بسیار کم‌صدا که «کورادیا آیلینت» (Coradia iLint) نام گرفته با استفاده از پیل سوختی هیدروژنی کار می‌کند که فقط بخار و آب متراکم منتشر می‌کند. یک مخزن سوخت هیدروژنی روی سقف این قطار قرار دارد که نیروی پیل سوختی را تامین کرده و انرژی الکتریکی تولید می‌کند. آلستوم امیدوار است که قطارهای هیدروژنی‌اش جایگزین بسیاری از قطارهای دیزلی اروپا شوند. علیرغم پروژه‌های بسیار برای الکتریکی‌سازی وسایل نقلیه در این قاره، هنوز به طور گسترده از قطارهای دیزلی استفاده می‌شود.

آلستوم از این قطار جدید در نمایشگاه سالانه InnoTrans در برلین رونمایی کرد. این قطار در اواخر سال ۲۰۱۷، در خطوط راه‌آهن استان «ساکسونی سفلی» (Lower Saxony) در شمال غرب آلمان حرکت می‌کند. مقامان حمل و نقل محلی ساکسونی سفلی ۱۴ دستگاه از این قطار هیدروژنی را سفارش داده است.

کورادیا آیلینت اولین قطار مسافربری هیدروژنی جهان است، اما قطعا اولین وسیله نقلیه هیدروژنی نیست. «استن تامسون»، برنامه‌ریز استراتژیک سابق AT&T و یکی از حامیان قدیمی استفاده از هیدروژن برای راه آهن، در سال ۲۰۰۴ واژه «هیدریل» (Hydrail) را معرفی کرد. در این مدت، نمونه‌های آزمایشی قطارهای هیدروژنی و قطارهای هیبریدی به خصوص در کشور ژاپن ساخته شده است.

این اولین خبر رسمی است که به تلاش‌های آلمان برای نوآوری در سفرهای قطاری اشاره می‌کند.

منبع: The Verge

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar محمد

    کی قطارهای ذغالی ما دیزلی میشه؟؟

    1. Avatar محمد

      شما کجایید که قطارهاتون هنوز ذغالیه؟!