تعداد بدافزارهای مک با سرعت بالایی در حال افزایش است

امیرحسین میرزایی ۱ آبان ۱۳۹۴ | ۱۰:۴۵ 22 اکتبر 2015 زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

تعداد ویروس‌ها و بدافزارهایی که برای مک‌ها ساخته می‌شود، اصولا از کامپیوترهای ویندوزی کمتر است. البته این بدین معنا نیست که مک‌ها از ویروس‌ها در امان هستند؛ بدافزارها و ویروس‌های مختلفی تا به حال سیستم عامل OS X را هدف گرفته‌اند. اما با محبوبیت بیشتر مک‌ها، تعداد ویروس‌های آن هم بیشتر شده است.

در حالی که این مقدار بدون شک افزایش زیاد تعداد بدافزارهای مک را گوش‌زد می‌کند، اما یکی از تحلیل‌گران موسسه‌‌ی امنیتی Securiosis گفته است که حتی این مقدار هم اهمیت زیادی ندارد.

بر اساس گزارشی که وب‌سایت Bleeping Computer داده، در سال ۲۰۱۵ تعداد زیادی بدافزار برای مک ساخته شده است. بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴، تنها حدود ۱۸۰ بدافزار برای مک کشف شده بود؛ این مقدار در سال ۲۰۱۵ به ۹۴۸ عدد رسیده است.

در حالی که این مقدار بدون شک افزایش زیاد تعداد بدافزارهای مک را گوش‌زد می‌کند، اما یکی از تحلیل‌گران موسسه‌‌ی امنیتی Securiosis گفته است که حتی این مقدار هم اهمیت زیادی ندارد. «ریچ موگل» در این باره گفته است: “اگر تمام بدافزارهایی که تا به امروز برای مک ساخته شده و تمام بدافزارهای تاریخ OS X روی هم بگذاریم، باز هم بسیار کمتر از تعداد بدافزارهایی خواهد بود که در یک ساعت برای ویندوز ساخته می‌شود.”

با تمام این اوصاف، اپل احتمالا از همین حالا تدابیری را برای مقابله با این موضوع اندیشیده است. چون این سرعت بالای افزایش تعداد بدافزارها آینده‌ی خوبی را برای OS X نتیجه نخواهد داد.

منبع: Ubergizmo

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. حسین حسین

  واقعا هر چی میگذره به انتخابم بیشتر مطمئن میشم.تو این چند سال که از مک استفاده میکنم(بعد از سالها استفاده از ویندوز) معتقدم در مک فقط رو کار اصلی خودت متمرکز هستی..بقیه رو به اپل واگذار کن.اما تو ویندوز باید دائم از سیستمت نگهداری کنی.آنتی ویروس نصب کنی.آپدیتش کنی.دیفرگ کنی.دیسک کلین آپ کنی..در نهایت چیزی تغییر نمیکنه پس ویندوز عوض کن!!من تو این چند سال فقط برای آپدیت سیستم عاملم اونو عوض کردم .. راجع به درصد استفاده هم به نظرم بذار ۹۹/۹۹۹۹۹۹ درصد از ویندوز استفاده کنن.دائما با انواع و اقسام ویروس ها و آنتی ویروس ها درگیر باشن.یه کاربر حرفه ای از سیستم عاملش یه فضای امن و بی غل و غش میخواد که به کارش برسه..بقیه اش حاشیه است.

 2. محمد محمد

  خوب معلومه هر چی یک سیستم عامل پرکاربر تر باشه بد افزار هایی که براش ساخته می شه بیشتره درکنارش هرچی یک سیستم عامل ویروس های بیشتری داشته باشه خوب آنتی ویروس های بیشتری هم داره

 3. فرزاد شریف زاده فرزاد شریف زاده

  “اگر تمام بدافزارهایی که تا به امروز برای مک ساخته شده و تمام بدافزارهای تاریخ OS X روی هم بگذاریم، باز هم بسیار کمتر از تعداد بدافزارهایی خواهد بود که در یک ساعت برای ویندوز ساخته می‌شود.”
  خوب معلومه ! چون حدود 90% از کامپیوترها و نوت بوکهای دنیا از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنند و کل سهم مک از سیستم عاملهای دنیا فقط 4.91% هست (https://www.netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0 یا ویکیپدیا و …)
  حالا در حالت معمول اگر کسی قراره وقت بزاره و خسارت مالی یا اطلاعاتی ایجاد کنه! یا بخواد اقدام به سرقت اطلاعات کنه ! یا حتی بخواد خودش رو مطرح کنه و یا هر چی طبیعتا پلت فرم ویندوز رو برای این مقصد انتخاب میکنهکه گسترده عظیمی داره نه مثلا لینوکس با 1.5% یا مک با کمتر از 5% ….