برنامه‌های چین، بازیگر جدید و قدرتمند رقابت‌های فضایی، برای کاوش ماه

۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۷:۰۰ ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
غروب ماه

بر اساس گزارش یکی از خبرگزاری‌های کشور چین سازمان ملی فضایی چین (CSNA) قصد دارد تا حدود ده سال دیگر یک ایستگاه تحقیقاتی را در ماه تاسیس کند.

بر اساس اعلام مدیر سازمان ملی فضایی چین این کشور قصد دارد تا ایستگاه تحقیقاتی خود را در منطقه‌ای نزدیک به قطب جنوب ماه احداث کند.

چین برنامه‌ی فضایی خود را بدون هیاهو و به صورت منظم پیش می‌برد. برنامه‌ی بلندمدت سازمان ملی فضایی چین برای کاوش ماه هنوز به طور دقیق مشخص نیست. اما چین در عرصه‌ی فضایی قدم‌های خود را تا به این جا محکم برداشته است.

در ابتدای سال جاری میلادی چین موفق شد برای اولین بار یک فضاپیما را در نیمه‌ی پنهان ماه فرود بیاورد. در جریان این ماموریت که چانگ‌ای ۴ (Chang’e-4) نام دارد اولین گیاه در سطح ماه جوانه زد تا رکوردی دیگر برای چین ثبت شود.

علاوه بر این سازمان ملی فضایی چین با موفقیت فضانوردان خود را در ایستگاه فضایی موقت مستقر کرد. چین برنامه‌هایی نیز برای ساخت یک ایستگاه فضایی دائم در مدار زمین دارد.

اولین بخش‌های این ایستگاه فضایی قرار است با موشک March 5B این کشور در نیمه‌ی اول سال ۲۰۲۰ به مدار زمین ارسال شود. این برنامه‌ی چین ارتباطی با ایستگاه فضایی بین‌المللی ندارد.

رییس سازمان ملی فضایی چین همچنین اعلام کرده است که ماموریت بدون سرنشین چانگ‌ای ۵ در سال جاری میلادی روانه‌ی ماه خواهد شد. این فضاپیما تلاش خواهد کرد تا نمونه‌هایی را از سطح ماه جمع‌آوری کند و آن‌ها را به زمین بازگرداند.

چین در حال حاضر پس از آمریکا بیشترین هزینه را صرف برنامه‌ی فضایی خود می‌کند. این در حالی است که پس از بازنشستگی شاتل‌های فضایی در سال ۲۰۱۱ آمریکا هنوز قادر نیست فضانوردان خود را از خاک کشورش به فضا اعزام کند و برای این کار و با پرداخت هزینه‌ای سنگین از فضاپیمای سایوز روسیه استفاده می‌کند. ناسا قصد دارد به زودی فضانوردان خود را با کمک شرکت‌های فضایی خصوصی همچون اسپیس‌ ایکس (SpaceX) روانه‌ی ایستگاه فضایی بین‌المللی کند. از سویی دیگر با تصمیم دولت ترامپ قرار است فضانوردان آمریکایی در سال ۲۰۲۴، یعنی تنها پنج سال دیگر، بار دیگر به ماه سفر کنند.

آن چه مشخص است این است که اکنون کشور چین هم یکی از بازیگران قدرتمند در عرصه‌ی رقابت‌های فضایی است. رقابتی که در سال‌های اخیر اوج گرفته است. به نظر باید منتظر ماموریت‌های هیجان‌انگیزی در سال‌های پیش رو بود.

عکس کاور: غروب ماه کامل بر فراز رصدخانه‌ی پارانال در شیلی.

Credit: G.Gillet/ESO

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما