کودتای ترکیه بر اقتصاد این کشور و جهان چه تاثیری دارد

۲۶ تیر ۱۳۹۵ | ۱۰:۳۷ ۶ بهمن ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

شب گذشته ارتش ترکیه علیه دولت مستقر در این کشور کودتا کرد. ارتش به خیابان‌ها ریخت و کنترل امور در نقاط حساسی مثل فرودگاه‌ها، رادیو و تلویزیون و پارلمان را در شهرهای اصلی کشور در دست گرفت. رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در واکنش به این وقایع از مردم خواست به خیابان‌ها بیایند و از دولت حمایت کنند. ساعاتی بعد خبر از درگیری مردم و نیروهای ارتش در برخی نقاط و تسلیم نیروهای ارتش در بخش‌هایی دیگر از ترکیه به گوش رسید و نهایتا امروز صبح اردوغان به استانبول بازگشت و کودتا شکست خورد.

در طول کودتای نظامی بسیاری از شبکه‌های اجتماعی از کار افتادند. از جمله توییتر که اعلام کرده بود به نظر می‌رسد ترافیک این سایت به شکل عمدی کندتر از قبل شده است. این تحولات اما از نظر اقتصادی هم ترکیه را متاثر کرد. ارزش لیر ترکیه در برابر دلار حدود ۴.۶ درصد سقوط کرد، سقوطی که در ۸ سال اخیر بی‌سابقه بود. برخی از تحلیل‌گران اقتصادی این شوک سیاسی در ترکیه را خطرناک دانسته و آن را نشانی از بی‌ثباتی‌های سیاسی بیشتر در نظر گرفته‌اند. با توجه به سرمایه‌گذاری‌های عظیمی که از طرف شرکت‌های بزرگ جهان در ترکیه انجام شده بسیاری این وقایع را از نظر اقتصادی برای این کشور خطرناک می‌دانند و درباره آینده اقتصاد ترکیه هشدار می‌دهند. با این حال تحلیل‌ها وقایع ترکیه را چندان بر بازارهای جهانی اثرگذار نمی‌دانند. در حال حاضر این کودتا تمام شده به‌نظر می‌رسد و احتمالا پس لرزه‌های آن بیشتر در مرزهای ترکیه خودش را نشان بدهد.

773d468447c340f188de69f52b4d6cfb_8-(1)

امسال و پیش از وقایع شب گذشته بازار بورس ترکیه بازار قدرتمندی محسوب می‌شد که توانسته ۱۵ درصد رشد داشته باشد اما برخی پیش‌بینی می‌کنند تحولات سیاسی در این کشور هر نتیجه‌ای هم داشته باشد با توجه به بالا رفتن شدید ریسک سیاسی بازار بورس این کشور هم شاهد سقوط باشد.  یک تحلیل‌گر، این سقوط احتمالی را حتی در حدود ۲۰ درصد پیش‌بینی کرده است.

پس از سال ۱۹۶۰ و قبل از وقوع این کودتای نظامی ناظران حداقل سه بار دیگر شاهد وقوع کودتا در ترکیه بودند، در آن سال‌ها اقتصاد ترکیه هم بسیار بی‌ثبات بود اما با روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه و قدرت گرفتن اردوغان اقتصاد ترکیه رشد یافته و با حدی از ثبات همراه شد. این ثبات با وقایع سال‌های گذشته همچون حملات تروریستی و حال کودتای نظامی به شدت تهدید می‌شود.

اگر نگران تحولات اقتصادی در ایران بر اثر کودتا در ترکیه هستید باید بدانید کارشناسان عمق تاثیرگذاری این وقایع را بیشتر معطوف به ترکیه می‌دانند بنابراین گرچه مجموعه این وقایع می‌تواند به شدت اقتصاد ترکیه را متاثر کند اما احتمالا بر اقتصاد کشورهای دیگر از جمله ایران آنچنان موثر نباشد.

‌‌

کانال تلگرام دیجی کالا مگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما