[بروزرسانی] چطور با حفظ شماره موبایل، از یک اپراتور دیگر استفاده کنیم؟

علیرضا برادران ۴ دی ۱۳۹۵ | ۱۲:۳۰ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۳ دقیقه

«ترابردپذیری» شماره همراه یعنی مالک یک شماره تلفن مثل ۰۹۱۲۳۴۵۶۷۸۹، بتواند بنا به میل خود از هر یک از اپراتورهای موبایل، خدمات بگیرد. در ادامه همراه دیجی‌کالا مگ باشید تا با چندوچون طرح ترابردپذیری آشنا شوید.

‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌

این مطلب برای اولین بار در ۲۳ آبان سال ۹۵ منتشر شد. برای اطلاع‌رسانیِ بیشتر درمورد برخی تغییرات طرح ترابردپذیری، این نوشته بروز شد. 

‌‌‌‌‌‌

«ترابردپذیری شماره‌ی همراه» (Mobile Number Portability) به مشترکان تلفن همراه امکان می‌دهد بی‌نیاز به تغییر شماره‌ی خود، بین خدمات‌دهندگان تلفن همراه (اپراتورهای موبایل) جابه‌جا شوند. به عنوان مثال فردی با شماره ۰۹۱۲۱۲۳۴۵۶۷ که قبل از این به خاطر پیش‌شماره‌ی ۰۹۱ لزوما مشترک همراه اول بود حالا می‌تواند با حفظ این شماره، به‌دلخواه خود از هر یک از دو اپراتور دیگر (ایرانسل و رایتل) خدمات بگیرد و مشترک آن‌ها شود. البته این فناوری چیز جدیدی نیست و بیش از ۱۵ سال پیش اولین بار در بریتانیا عملی شده و در حال حاضر در بسیاری از کشورها اجرا می‌شود.

هدف اصلی این طرح بهبود کیفیت تجربه‌ی مشتریان است.

در ایران سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی یا همان به‌اصطلاح رگولاتوری در تاریخ ۱۸/۳/۱۳۹۳ به اپراتورهای تلفن همراه حداکثر تا ۱۸/۹/۱۳۹۴ مهلت داد تا خود را برای اجرای این طرح آماده کنند. راه‌اندازی آزمایشی آن در دهه‌ی فجر ۱۳۹۴ صورت گرفت. بهره‌برداری تجاری ابتدا ۲۷ اردیبهشت ۹۵ تعیین شده بود ولی با تاخیرهایی که خورد نهایتا در ۳۱ مرداد ۹۵، مصادف با هفته‌ی دولت، آغاز شد.

mobile-operatoprs

در این اثنا و خصوصا بعد از ماجرای افشای اطلاعات مشترکان ایرانسل حرف‌وحدیث‌های زیادی درباره‌ی امنیت این طرح بود و عده‌ای معتقد بودند این جابه‌جایی‌ها درنهایت به درز بیش‌تر اطلاعات مردم منجر خواهد شد. «حسن فلاح جوشقانی»، معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پاسخ به این نگرانی‌ها گفت: «ملاحظات امنیتی برای اجرای طرح ترابردپذیری شماره همراه روی تمامی سامانه‌های اپراتورها عملیاتی شده. در کنار این اقدامات، سامانه‌ی تمامی اپراتورها طبق روال مشخص به‌صورت دوره‌ای از نظر نفوذپذیری تست می‌شود.» هم‌چنین «در روال درج اطلاعات مربوط به ترابردپذیری شماره همراه، بلافاصله اطلاعات ثبت‌شده‌ی کاربران در بانک‌های اطلاعاتی امن نگه‌داری می‌شود. سامانه‌ی مرکزی ترابردپذیری شماره همراه نیز کاملا در شبکه‌ی اختصاصی پیاده‌سازی شده و از شبکه‌های عمومی برای این کار استفاده نشده است.» به‌علاوه «باوجود اینکه استفاده از پروتکل HTTPS به‌تنهایی ضامن امنیت صفحات اینترنتی نیست، با این حال اپراتورهای موبایل را به استفاده از این پروتکل ملزم کرده‌ایم.» به هر حال چند وقتی است این طرح با حرف‌وحدیث‌های فراوان عملی شده که در این نوشتار سعی در پرداختن به آن‌ها و نیز ارائه‌ی اطلاعات مورد نیاز کاربران شده.

توصیه می‌کنیم برای دوری از مشکلات احتمالی ابتدا مسائل مالی را با اپراتور فعلی خود تسویه کرده و سپس اقدام به ترابرد شماره کنید.

سازمان تنظیم مقررات مواردی را مشمول رد تقاضای ترابرد دانسته که از قرار زیرند:

۱- عدم احراز هویت مشترک به دلایل زیر:

 • عدم تطبیق کد ملی یا شماره
 • عدم تطبیق ماهیت حقوقی و حقیقی
 • عدم وجود شماره در شبکه اپراتور
 • شماره مجوز دار و گروه‌دار (شماره‌ای که قرارداد خاص با اپراتور داشته یا در گروه خاصی است که نیاز به تایید ترابرد از آن گروه را دارد.)

۲- عدم رعایت شرایط ترابرد نظیر به نظیر (اعتباری به اعتباری و دائمی به دائمی)

۳- فعال نبودن سیم‌کارت مشترک

۴- دستور مراجع ذی‌صلاح برای مسدود شدن

۵- فعال نبود سیم‌کارت مشترک بیش از ۳ ماه برای اولین درخواست

۶- عدم پرداخت به‌موقع صورت‌حساب اولیه (برای مشترکان دائمی)

۷- درخواست ترابرد بیش از ۲ بار در سال

بدین ترتیب مشترکانی که با این مشکل مواجه شده‌اند، باید این مشکلات را رفع کرده یا منتظر گذشت مدت‌زمان مورد نیاز باشند.

اگر یک طرح مکالمه‌ی یک‌ماهه فعال کرده‌اید تا پایان آن صبر کنید، قبض دوره را بپردازید بعد درخواست ترابرد به اپراتور دیگر بدهید.

علاوه بر این‌ها توصیه می‌کنیم برای دوری از مشکلات احتمالی ابتدا مسائل مالی را با اپراتور فعلی خود تسویه کرده و سپس اقدام به ترابرد شماره کنید؛ مثلا اگر یک طرح مکالمه‌ی یک‌ماهه فعال کرده‌اید تا پایان آن صبر کنید، قبض دوره را بپردازید بعد درخواست ترابرد به اپراتور دیگر بدهید.

portibility

مزایا و معایب ترابردپذیری شماره همراه

به هر حال هدف اصلی این طرح بهبود کیفیت تجربه‌ی مشتریان است. مشترکان از این پس بدون دغدغه می‌توانند از اپراتوری که خدمات بهتر و منصفانه عرضه می‌کند خدمات بگیرند و این باعث افزایش رقابت بین اپراتورها می‌شود و به نفع مصرف‌کننده است.

مزایای ترابردپذیری شماره همراه

تغییر اپراتور دو بار در هر سال

با اجرای این طرح هر مشترک می‌تواند اپراتورش را تغییر دهد. این مزیت برای افرادی که از هزینه، کیفیت و تنوع خدمات یک اپراتور خسته شده‌اند، بسیار مناسب است. زیرا می‌توانند بدون تغییر شماره‌ی خود این کار را انجام دهند. تنها محدودیت در این طرح دو بار تغییر اپراتور در سال بوده و محدودیت دیگری برای تغییر اپراتورها ندارد.

ارائه‌ی سرویس‌های جذاب‌تر

با اجرای ترابردپذیری، اپراتورهای تلفن همراه ایران به خاطر اینکه مشترکان خود را از دست ندهند، به سمت ارائه‌ی خدمات متنوع و سرویس‌های جذاب خواهند رفت. این طرح‌های می‌تواند مانند دیگر کشورهای دنیا به‌صورت قراردادهای چند ساله به همراه باندلینگ باشد. البته این رقابت می‌تواند در زمینه‌ی کاهش تعرفه‌ی برخی سرویس‌ها یا ارائه‌ی بسته‌ها و خدمات نوین به مشترکان ارائه شود. این بازار رقابتی می‌تواند پیشرفت فنی و مالی اپراتورها را در بر داشته باشد.

کاهش قیمت سیم‌کارت‌های عادی در بازار سیاه

با اجرای طرح ترابردپذیری از ارزش شماره‌های تلفن همراه در بازار کاسته می‌شود و تفاوت شماره تلفن همراه میان همراه اول، ایرانسل و رایتل از بین می‌رود. با توجه به این موضوع شماره‌های عادی کدهای مختلف سه اپراتور موبایل ارزش یکسانی پیدا می‌کنند؛ چون دیگر مشخص نمی‌شود که کدام شماره در کدام شبکه فعال است. به همین دلیل قیمت شماره‌های عادی در بازار سیاه کاهش می‌یابد.

مهاجرت راحت کاربران بدون دغدغه‌ی شماره

بسیاری از کاربران به‌خصوص مدیران و مسوولان شرکت‌های خصوصی و دولتی و صاحبان کسب‌وکار نمی‌توانند راحت اپراتورهای خود را تغییر بدهند؛ زیرا شماره‌‌ی آن‌ها در اختیار سازمان‌ها و افراد بسیاری است و باید با تغییر اپراتور شماره‌شان را تغییر داده و آن را به سازمان‌ها و افراد زیادی اطلاع دهند تا به کسب‌وکار و اعتبارشان ضربه نخورد. اما با اجرای طرح ترابردپذیری، دیگر مشترکان هیچ نگرانی بابت تغییر شماره در هنگام مهاجرت از اپراتور مبدا به اپراتور موردنظرشان نخواهند داشت.

کاهش مشکلات ارتباطی اجاره‌نشین‌ها

آنتن‌دهی نامناسب شبکه‌ی تلفن همراه در منزل جدید از دغدغه‌های اجاره‌نشین‌ها است. برخی از مستأجرها سالانه مجبور به تغییر منزلشان هستند. مشکل آنتن‌دهی موبایل در خانه‌ی جدید در بیشتر مواقع مستأجران را کلافه می‌کند. اما با اجرای ترابردپذیری شماره تلفن همراه، اجاره‌نشین‌ها می‌توانند با اطلاع از آنتن‌دهی اپراتورها در محله‌ی جدیدشان، به‌راحتی اپراتور مورد نظر را انتخاب کرده و به شبکه‌ی مورد نظر کوچ کنند.

معایب ترابردپذیری شماره همراه

گران شدن شماره‌ی رند همه‌ی اپراتورها

پیش از این شماره‌های رند همراه اول گران‌تر از دیگر اپراتورها بود و قیمت شماره‌های رند ایرانسل و رایتل ارزان‌تر بود. پس از ترابردپذیری شماره‌ها، تفاوت میان شماره‌های اپراتورها از بین می‌رود و در این میان با حذف بازار سیاه کدهای مختلف، ارزش شماره‌های رند افزایش می‌یابد. این افزایش قیمت شامل هر سه اپراتور می‌شود؛ اما شماره‌های رند ایرانسل و رایتل افزایش بیشتری پیدا می‌کنند و ارزش شماره‌هایشان به نزدیکی شماره‌های رند همراه اول می‌رسد.

مشکل تشخیص تماس‌های درون و برون شبکه

اجرای ترابردپذیری باعث می‌شود، اپراتور انتخابی کاربران از شماره‌شان قابل تشخیص نباشد. به همین دلیل، تشخیص تماس‌های درون و برون شبکه قبل از برقراری تماس با مخاطبان سخت می‌شود. یعنی شما اگر شماره‌ی شما کد ۰۹۱۲ باشد و با شماره‌‌ای دارای همین کد تماس بگیرید شاید تماس برون شبکه حساب شود.

ناآشنایی با شماره‌ها و کدهای کاربردی اپراتور جدید

هر اپراتور تلفن همراه کدها و شماره‌های کاربردی دارد که کاربران در صورت تماس یا ارسال پیام می‌توانند عملیات خاصی انجام دهند. این شماره‌ها و کدها در اپراتورها متفاوت است. در صورت جابه‌جایی شماره در اپراتورها، کاربران با این شماره‌ها و کدها ناآشنا هستند و مدتی طول می‌کشد که آن‎ها را به ذهن بسپارند.

operators

پیش از اقدام به ترابرد شماره، چه مواردی را باید دانست

برای تغییر اپراتور باید مواردی را مدنظر قرار داد و با توجه به محدودیت تعداد جابه‌جایی در سال با دقت بیشتری نسبت به این کار اقدام کرد.

چهار دلیل عمده‌ی تغییر اپراتور در ترابردپذیری عبارت‌اند از: تعرفه‌ها، آنتن‌دهی، سرعت اینترنت و کیفیت خدمات.

انتخاب اپراتور بعدی و هدف از جابه‌جایی

در حقیقت کل قابلیت ترابردپذیری شماره‌ی همراه در پاسخ به این سوال خلاصه می‌شود که چرا و به کدام اپراتور؟ باید هدف از ترابرد شماره خود به اپراتور را مشخص کنید. این‌که دنبال چه ویژگی‌ای هستید؛ چهار دلیل عمده‌ی تعرفه‌ها، آنتن‌دهی، سرعت اینترنت و کیفیت خدمات باید ارزیابی شود و با توجه به نیاز و هدف مورد نظر، اپراتوری که به بهترین شکل آن نیاز را بر می‌آورد انتخاب می‌شود. مثلا اگر به دنبال دسترسی به بالاترین سرعت اینترنت موبایل هستید و در حال حاضر از همراه اول خدمات اینترنت دریافت می‌کنید ابتدا برآوردی از میزان رضایت خود از وضعیت این خدمت داشته باشید؛ بعد باید بررسی کنید عمدتا در چه مناطقی به پوشش‌دهی اینترنت نیاز دارید؛ برای این مورد می‌توانید به‌جز نقشه‌هایی که هر یک از اپراتورها از مناطق تحت پوشش خود دارند از دوستان و آشنایی که احیانا مشترک اپراتورهای دیگر و ساکن آن مناطق هستند پرس‌وجو کنید. در نهایت لازم است مقایسه‌ی تعرفه‌ها صورت بگیرد تا بتوان صرفه‌ی انتقال را حساب کرد؛ مثلا این‌که هزینه‌ی تماس‌های برون و درون شبکه چقدر فرق می‌کند و اگر متفاوت است بیشتر افرادی که شما با آن‌ها ارتباط دارید مشترک کدام اپراتور هستند و آیا اصلا مسئله هزینه‌ی تماس دغدغه‌ای برای شما محسوب می‌شود یا نه. یادتان باشد صِرف نارضایتی از اپراتور فعلی دلیل بر جابه‌جایی به اپراتور دیگر نمی‌شود چراکه ممکن است اپراتورهای دیگر هم در جلب رضایت شما موفق نباشند؛ پس پیش از اقدام همه جوانب را بسنجید.

تعداد ترابردپذیری

مشترکان تلفن همراه هر شماره را تنها دو بار در سال می‌توانند جابجا کنند. یعنی محدودیت تعداد ترابردپذیری برای هر شماره در سال ۲ بار است. با توجه به این محدودیت هر سال می‌توانید مشترک هر ۳ اپراتور تلفن همراه باشید.

زمان میان دو ترابرد

بین دو ترابرد باید ۳ ماه فاصله باشد. بدین ترتیب شما پس از هر ترابرد حداقل باید ۹۰ روز در شبکه‌ی اپراتور میزبان حضور داشته باشید.

هزینه‌ی ترابردپذیری

هزینه ترابردپذیری برای هر شماره تنها ۵ هزار تومان است. البته هزینه‌ی سیم‌کارت جداگانه است و هر اپراتور میزبان می‌تواند هزینه‌ی سیم‌کارت را هم دریافت کند.

برای ترابرد مهم نیست شماره‌ی شما دائمی یا اعتباری است. درخواست ترابرد توسط هر مشترک باید در اپراتور مقصد انجام شود و لازم نیست هیچ کاری در اپراتور فعلی انجام شود.

شماره‌های مجاز

تمام شماره‌هایی که فعال بوده و ۹۰ روز از فعال بودنشان در هر اپراتور بگذرد می‌توانند به مقصد اپراتور دیگر مهاجرت کنند. برای ترابرد مهم نیست شماره‌ی شما دائمی یا اعتباری است.

عدم تغییر ماهیت سیم‌کارت

ماهیت سیم‌کارت‌های دائمی پس از ترابرد همان دائمی مانده و اعتباری‌ها نیز پس از ورود به اپراتور میزبان همان اعتباری خواهند ماند. پس در این جابه‌جایی هیچ تغییر ماهیتی در نظر گرفته نشده است.

فاصله بین درخواست تا ترابرد

فاصله‌ی میان درخواست تا انجام کامل ترابرد برای سیم‌کارت‌های دائمی حداکثر ۵ روز و ۵ ساعت و ۲۰ دقیقه و برای سیم‌کارت‌های اعتباری حداکثر ۳ روز و ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه است. تا زمان شروع ترابردپذیری نباید ارتباط شما با اپراتور قبلی از بین برود و سیم‌کارت شما بسوزد.

ثبت درخواست در اپراتور مقصد

درخواست ترابرد توسط هر مشترک باید در اپراتور مقصد انجام شود و لازم نیست هیچ کاری در اپراتور فعلی انجام شود.

تکمیل فرم‌های ترابرد

همراه اول، ایرانسل و رایتل هر کدام فرم‌های اینترنتی جداگانه‌ای را برای ترابردپذیری آماده کرده‌اند:

ترابرد به همراه اول

ترابرد به ایرانسل

ترابرد به رایتل

حالا که از محدودیت‌ها و مواردی که باید پیش از اقدام مدنظر قرار داد مطلع شدید، به توضیح نحوه‌ی انجام دادن کار جابه‌جایی به هر یک از اپراتورها می‌پردازیم.

ابتدا دقت داشته باشید که بعد از تصمیم‌گیری درباره‌ی اپراتور بعدی، تمام مراحل را باید از طریق آن اپراتور انجام داده و فرم‌ها و پیگیری‌ها از آن طریق صورت بگیرد.

ترابرد به همراه اول

برای این کار از طریق لینک بالا وارد سامانه شده و شماره تلفن مورد نظر را وارد می‌کنیم؛ منتظر دریافت یک رمز می‌شویم و پس از آن فرم را پر می‌کنیم. پس از تکمیل فرم، یک پیامک تایید ترابرد ارسال می‌شود. همراه اول کلیه‌ی خدمات ترابردپذیری را به‌صورت غیرحضوری انجام می‌دهد و نیازی به مراجعه به دفاتر خدماتی ندارید. برای ارسال سیم‌کارت جدید با شما تماس گرفته شده و هماهنگ می‌شود و در نهایت پیک همراه اول، سیم‌کارت یوسیم را که قابلیت تبدیل به سه نوع مینی، میکرو و نانو دارد تحویل می‌دهد.

Ham1

 

ترابرد به ایرانسل

باز هم ابتدا از لینک ایرانسل بالا وارد وبگاه شده و فرم ترابرد را تکمیل می‌کنیم. بعد باید کمی صبر کنید تا از ایرانسل با شما تماس گرفته شده و برای ارسال سیم‌کارت جدید هماهنگ شود. پیک ایرانسل هم سیم‌کارت یوسیم را به درب محل مورد نظر شما خواهد آورد و بعد از دریافت امضا و اثر انگشت و گرفتن رونوشت کارت ملی، آن را تحویل می‌دهد.

iran1

 

ترابرد به رایتل

بعد از ورود به لینک رایتل ابتدا شماره‌ی خود را وارد می‌کنید و منتظر دریافت پیامک حاوی کد اعتبارسنجی می‌شوید. بعد از وارد کردن این کد در محل مربوطه، فرم در اختیار شما قرار می‌گیرد. بعد از تکمیل آن باید منتظر دریافت سیم‌کارت باشید. توجه کنید که اگر به‌صورت آنلاین (یعنی همین شیوه‌ای که توضیح داده شد) اقدام کنید سیم‌کارت از طریق پست ارسال می‌شود؛ اما کسانی که فرم را در مراکز رایتل تکمیل کرده باشند هم‌آن‌جا حضوری سیم‌کارت را دریافت می‌کنند. کسانی که اینترنتی کار را انجام داده‌اند بعد از دریافت سیم‌کارت باید قسمت دریافت سیم‌کارت در وبگاه رایتل تکمیل شود یا یک پیامک محتوی عدد ۱ به شماره ۰۹۲۰۴۰۰۰۰۰ از طریق سیم‌کارت قبلی خود که فعلا فعال است ارسال شود؛ سپس پیامکی برای تایید ترابرد ارسال می‌شود و بعد از پاسخ به آن، مشترک یک شناسه‌ی ترابرد دریافت می‌کند. اگر سیم‌کارت شما دائمی باشد در این مرحله باید صورت‌حساب به‌روز خود را در مدت تعیین شده بپردازید. در نهایت با پاسخ به پیامک تایید فعال‌سازی کار تمام می‌شود و شماره‌ی شما به اپراتور رایتل منتقل می‌‌شود.

ri1

در این میان تنها مشترکان تالیا می‌مانند که مدیر عامل این شرکت در خصوص  حضور نیافتن تالیا در طرح ترابردپذیری، اعلام کرد: «در حال پیگیری این قضیه هستیم. به خاطر اینکه شبکه‌ی همراه اول و تالیا در حال یکی شدن است بنابراین امکان ترابردپذیری برای مشترکان ما نیز وجود دارد و خطوط دارای سرشماره‌ی ۰۹۳۲ نیز می‌توانند ترابرد شوند. هم‌چنین با در نظرگرفتن اینکه در آینده بهترین سرویس‌ها را ارائه خواهیم کرد، قادر به جلب رضایت مشترکان موبایل خواهیم بود.» بدین ترتیب کاربران تالیا برای ترابرد شدن باید منتظر مراحل نهایی پیوستن تالیا به همراه اول باشند؛ باید دید بعد از اجرایی شدن این ادغام چه اتفاقی برای نام تالیا می‌افتد.

 

بروزرسانی:

بوق کوتاه ترابرد به‌جای پیام صوتی

در شرایطی که نرخ مکالمه‌ی درون و برون‌شبکه‌ی اپراتورهای کشور فرق دارد، این اپراتورها به گفته‌ی خود به منظور اطلاع مخاطب از نرخ متفاوت و جلوگیری از تحمیل هزینه‌های ناخواسته، در ابتدای تماس با شماره تلفن‌های ترابردشده، یک پیام صوتی با همین مضمون پخش می‌کردند؛ اما نحوه و تعللی که پخش این پیام باعث می‌شد باعث نارضایتی کاربران شده بود. حالا سازمان تنظیم مقررات رادیویی (رگولاتوری) در اطلاعیه‌ای اعلام کرده در راستای رفع این مشکل و یکسان‌سازی نحوه‌ی اطلاع‌رسانی اپراتورها، بوق کوتاه مختص ترابرد، جایگزین پیام صوتی شده است؛ در این اطلاعیه آمده:  «با اجرای طرح ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه، پیش‌شماره‌ی مشترکان نمی‌تواند تعیین‌کننده‌ی نوع اپراتور خدمات‌دهنده به مشترکان باشد؛ بر همین اساس به‌منظور اطلاع‌رسانی برون شبکه‌ای بودن تماس و تفاوت هزینه مربوط به آن برای مشترکانی که قصد برقراری تماس با مشترک ترابرد شده دارند، بوق کوتاه مختص ترابرد پخش می‌شود.» این بوق از بوق‌های موجود که برای دیگر خدمات تلفنی در نظر گرفته شده متفاوت است و قبل از اتصال تماس پخش می‌شود.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌        ‌       ‌

آیا تاکنون اپراتور خود را از این طریق تغییر داده‌اید یا به فکر تغییر آن هستید؟ به نظر شما اجرای طرح ترابردپذیری شماره‌ی همراه بیشتر به نفع کدام اپراتور تمام می‌شود و چرا؟

به نظر شما هر یک از اپراتورها در چه زمینه‌ای بر دیگری برتری دارند؟ آیا هیچ‌یک از اپراتورها در تمام موارد برتری دارد؟ ترجیح می‌دهید یک گوشی دو سیم‌کارت داشته باشید و از بهترین خدمات هردو بهره‌مند شوید یا فکر می‌کنید این کار علاوه بر افزایش هزینه، حوصله‌ی زیادی می‌خواهد؟

‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌

 

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۴ دیدگاه
 1. Avatar مجیدکریمی زارچی

  سلام

  با راه اندازی سیستم ترابرد بین اپراتور های مختلف آمار انتقال به ایرانسل نسبت به دیگر اپراتورها بیشتر بوده است. در این میان همراه در برخورد با مشترکین ای که از همراه اول به دیگر اپراتورها ترابرد می کنن گروکشی کرده و مانع ارسال پیامک های اطلاع رسانی و یا تبلیغاتی با پیش شماره های ۱۰۰۰ ، ۲۰۰۰ ،۳۰۰۰ و… که مربوط به سازمان های مختلف است می شود. بعد از پیگیری های مختلف ایرانسل به من اعلام کرده که همراه اول جلوی این پیامک ها را میگیرد تا باعث نارضایتی مشترک ترابرد شده و در نهایت باعث بازگشت او بشود.

 2. Avatar مسعود

  من و دوستم از ایرانسل ترابرد کردیم به همراه اول
  هیچ هزینه ای دریافت نشد و سیم کارتو آوردن به آدرس خونه
  اما با اینکه محل زندگیمون کاملا فرق میکنه هردوتامون مشکل پرش آنتن داریم
  ضمن اینکه اکثر اوقات زنگ که میزنین خط خاموشه!!!
  ی نکته دیگه
  از وقتی ترابرد کردم دیگه نه پیامک طرح ترافیک میاد و نه پیامک تلگرام…جالب اینجاست بعضی وقتا حتی از تماس تلگرام برای اعلام کد بی نصیب میمونیم…..
  در کل راضی نیستم

  1. Avatar محمد

   این مشکلو همراه اول داره. به خاطر ترابرد نیست. من هم سیمکارت همراه اولمو خیلی وقته دارم و چند وقتیه (حدوداً یک سال) این مشکلو داره.

 3. Avatar مسعود

  سلام
  من دو ماهه که از دایمی همراه اول به ایرانسل ترابرد کردم. البته درخواست ترابردم یکبار رد شد(کارشکنی).
  از روزی که ترابرد کردم پیام هایی که از سرشماره های ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ ارسال می شوند را دریافت نمیکنم. پیامک اپلیکشن های ایرانی مثل آپ و اسنپ و دیجی کالا و زودفود و ……. رو دریافت نمیکنم. تو رو خدا این مورد رو پیگیری کنید. البته پیامک بانکها و اپلیکشن های خارجی مثل تلگرام، گوگل و اینستاگرام و …. استثنا هستند و اینها رو دریافت میکنم. خیلی ها این مشکل رو دارن، لطفا پیگیری کنید.( می دونم اینم کارشکنی همراه اول و شرکت مخابراته …..)
  هرچی زنگ میزنم ایرانسل میگن اطلاع داریم و داریم تلاش میکنیم برطرف بشه ولی هنوز که هنوزه مشکل پابرجاست.

 4. Avatar محمد

  من پس از هفت بار درخواست ناموفق و پیگیری شبانه روزی آخرش موفق شدم از همراه اول به ایرانسل ترابرد کنم.
  این نکته که همراه اول سنگ اندازی میکنه رو کاملا حس کردم چهار بار درخواست ترابرد به دلیل عدم وجود شماره در اوپراتور فرستنده رد کردن : /

  ولی الان دیگه راحت شدم انصافا

  1. Avatar vahid

   ایرانسل فوق العادس و من بیش از ۷ساله این خط ایرانسلمو دارم و اصلا هم دوس ندارم از این اپراتور خارج بشم

 5. Avatar علیرضا کاظمی

  من فکر کنم از اولین کسایی بودم که ترابرد کردم(از همراه اولبه ایرانسل)
  این مشکلات رو دارم
  ۱.اوایل که قبل از وصل شدن تماس به من یک پیام ۲ دقیقه ای پخش میشد که کسی که زنگ میزد باید اون رو گوش میداد بعد به من وصل میشد
  الان تقریبا ۱ ماهه که پیام کوتاه شده ولی دلیلی نداره کسی که از غییر از اوپراتور همراه اول زنگ میزنه این پیام رو بشنوه
  ۲.طبق تجربه تماس هایی که میگیرم چند ثانیه دیر تر وصل میشه
  ۳.بزرگترین مشکل اینه که پیامک هایی اینترنتی به من نمیرسه
  شما ممکنه بگید عالیه دیگه از شر این پیام ها راحت شدم اما نه چرا مثال میزنم
  پیامک تایید ثبت نام در موبایل بانک
  پیامک تایید در اسنپ
  بالاخره هر پیامکی از غیر از سیمکارت ارسال میشه
  ۲ ماه با ایرانسل در گیر بودم ولی هنوز درست نشده

  در آخر بخاطر همین مشکل بعد از اتمام بسته اینترنتی که خریدم مخوام برگردم ایرانسل

 6. Avatar محمد جواد

  همراه اول کلاه برداره
  این رو به صراحت میگم!
  من درخواست ترابرد دادم چند بار و هر دفعه با ارور احراز هویت رد شد.
  حضوری به دفتر خدمات همراه اول مراجعه کردم
  من رو ارجا دادن به مخابرات منطقه
  اونجا حضوری مراجعه کردم
  تماس گرفتن با نمی دونم کجا و چک کردن
  آدرس و کد ملی و… همه چیز مطابقت داشت (سیم کارت اعتباری که بیشتر از ۵ ساله دارم)
  ولی باز هم درخواستم به همون دلیل رد شد.
  حتی پشتیبانی همراه اول مشکل رو گردن ایرانسل مینداخت!!!
  خنده داره هیچ موقع در مورد تیکت هایی که در سیستم همراه اول ثبت کردم با من تماسی گرفته نشد.

  همراه اول از اول هم خدمات درست و حسابیی نداشت
  فقط به زور میخواد مشتریاش رو نگه داره
  ولی تا کی؟
  خیلیا مثل من راحت سیم کارت همراه اول به درد نخور شون رو برای همیشه میندازن دور و یه سیم کارت از اپراتور مورد نظرشون می گیرن/

  1. Avatar حسام

   دقیقا همین اتفاق واسه من افتاد . من دو تا شماره همراه اول داشتم که به شدت تبلیغ میومد واسش . هر چقدر سعی کردم که لغو کنم تبلیغ رو نشد تصمیم گرفتم سیم کارتم رو باطل کنم که اتفاقی با قابلیت ترابرد آشنا شدم . ترابرد کردم اما بعد از چند بار پیگیری با این که اطلاعات هویتی من درست بود اخطار داد اما همون قبل از رد درخواست ترابرد ، پیامک های تبلیغاتی رد شد. که یکی از سیم کارتها رو نگه داشتم و اون یکی رو باطل کردم. همراه اول بیخود ترین اپراتوره . خدمات ایرانسل در کل کشور از همه بهتره و خدمات رایتل تو شهرهایی که آنتن دهی داره مثه ایرانسل خوبه.

 7. Avatar علی

  بسیار عالی و کامل بود،درود بر شما

 8. Avatar امیرعلی

  من از همراه اول به رایتل ترابرد کردم و راضی هستم. یک نکته قابل توجه در مورد همراه اول اینکه وقتی از همراه اول ترابرد میکنید، مدت زمان مشخصی از دریافت شناسه ترابرد تا پرداخت بدهی وجود ندارد یعنی پیامکی مبنی بر مبلغ بدهی دریافت نمیکنید. پس بهتر است بلافاصله این کار رو انجام بدید و تا مرحله نهایی از سیم کارت همراه اول استفاده نکنید. من این مورد رو نمیدونستم و اولین بار درخواستم رد شد مجبور شدم دوباره درخواست بدم.

 9. Avatar user

  سلام
  شما که کنار کامنتا لایک میذاری یه زحمت بکش لطفا دیسلایک هم بذار .حرف که نمیتونیم بزنیم حداقل مخالفتمونو اعلام کنیم.

 10. Avatar علی

  مرسی نکته آموزشی خوبی بود

 11. Avatar مصطفی

  عزیز ترابرد به هر سه اپراتور رایگان هستش

 12. Avatar کیان مهر

  من از رایتل به همراه اول رفتم الان سیم کارتم نه رایتله نه همراه اول پشیمونم

 13. Avatar somayeh

  سلام
  مطلب آموزشی خوبی بود .ممنون

 14. Avatar مجید فا

  ترابردپذیری شامل تالیا نخواهد شد.دلیل آن هم این است که تالیا ۵۰ هزار مشترک فعال دارد.از طرفی دیگر تالیا یکسال هست که با همراه اول رومینگ بر قرار کرده باید این هزینه رومینگ رو از مشترکان اندک خودش تامین کنه.تالیا در نمایشگاه الکامپ تهران ۲۵ تا ۲۸ آذر ماه سال ۹۵ از سیم کارت ۴G خود رونمایی خواهد کرد.

 15. Avatar برنامه نویسی اندروید

  باسلام
  ممنون از پست خوبتون.

 16. Avatar علیرضا مهنامی تویسرکانی

  سلام
  من ترابرد دائمی ایرانسل داشتم به همراه اول دائمی ترابرد کردم یه مقدار سخت بود به مشکل خوردم ولی الان هزینه تماسهای نسبت به ایرانسل نصف کمتر خدمات اینترنت همراه اول خیلی بهتره امکاناتی همراه اول دارد و ایرانسل ندارد مثل باشگاه مشتریان، طرح های اینترنت ارزان ،تقسیط بدهی، انتن دهی بهتر،قرعه کشی شفاف تر

 17. Avatar مهدي

  اقا چه کاریه خوب یه سیم کارت از همراه اول یکی هم از ایرانسل ادم میزاره تو گوشیش

 18. Avatar سامان

  در مورد مزایا و معایب ،کاهش قیمت سیم کارت های عادی و افزایش قیمت سیمکارتهای رند اپراتورهای رایتل و ایرانسل کاملا اشتباه هست.
  چون مثلا بالاتر بودن شماره های عادی با پیش شماره ۹۱۲ صرفا به دلیل خود شماره (خود پیش شماره) بود و ربطی به اپراتور نداشت. په بسا اپراتور ارائه کننده شماره ۹۱۲ (که تا پیش از این طرح همراه اول بود) بدتر از اپراتورهای دیگه هم بود. پس دلیلی نداره شماره عادی (غیر رند) مورد نظر با کاهش قیمت روبرو بشه. بصورت مشابه، قیمت شماره های رند هم قبل از اینکه متاثر از رند بودن واقعی شماره باشه متاثر از پیش شماره و رقم اول کد اون هست و بعد تازه رند بودن شماره، قیمتش رو بالاتر می بره…

 19. Avatar سید محمد

  اگه ترابورد کنیم امکان بازگشت هست

 20. Avatar نسیم

  سلام
  مرسی توضیحاتتون کامل بود
  من ترابرد کردم,اسم هم نمیبرم کدوم شرکت بود
  ولی خیلی طول کشید

 21. Avatar عمارت دانیال

  بسیارم عالی