روغن ماهی تعداد سلول‌های چربی‌سوز را افزایش می‌دهد

۳۰ آذر ۱۳۹۴ | ۱۳:۴۵ ۹ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
روغن ماهی

ماهی به خاطر اینکه سرشار از ویتامین و اسید‌های چرب امگا ۳ است، به سالم نگه داشتن مغز و قلب شهرت دارد. اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که ماهی می‌تواند تاثیر زیادی هم در کاهش وزن داشته باشد.

“مردم می‌گویند که غذاهای ژاپنی و مناطق مدیترانه‌ای به افزایش عمر کمک می‌کند، اما علت این موضوع مشخص نبود. حالا ما درک بهتری از دلیل فواید این غذاها داریم.”

دانشمندان ژاپنی پی برده‌اند که روغن ماهی سلول‌های ذخیره‌کننده‌ی چربی را به سلول‌های سوزاننده‌ی چربی تبدیل می‌کند. این موضوع می‌تواند به درمان چاقی مفرط کمک کند، چرا که تعداد این نوع سلول‌ها با افزایش سن کاهش می‌یابد.

سلول‌های چربی سفید عامل چاقی مفرط هستند و انرژی اضافه‌ای را که منجر به افزایش چربی شکم و پهلو می‌شود، ذخیره می‌کنند. این در حالی است که سلول‌های چربی قهوه‌ای، چربی را می‌سوزانند تا حرارت تولید کرده و بدن را گرم نگاه دارند. در تحقیقاتی که تاکنون در زمینه‌ی چاقی مفرط انجام شده‌، سعی بر این بوده که مکانیسم‌های تولید بیشتر چربی خوب و تولید کمتر چربی بد کشف شود. اخیرا هم اکتشاف پروتئین‌ها و هورمون‌ها‌ی خاصی و حتی عوامل محیطی در این زمینه نویدبخش بوده‌اند.

در سال ۲۰۱۲ هم دانشمندان نوع سومی از سلول‌های چربی را کشف کردند که با رنگ بژ توصیف می‌شوند. این سلول‌ها هم تاثیر درمانی بر چاقی مفرط داشتند. محققان یافتند که آنها همان قابلیت‌های چربی‌سوزی سلول‌های قهوه‌ای را دارند، هرچند که تعداد آنها با نزدیک شدن به سنین میان‌سالی کاهش می‌یابد.

همین ویژگی است که باعث شد محققان دانشگاه کیوتو در ژاپن، در مورد این سلول بیشتر کند و کاو کنند. آنها می‌خواستند به این سوال پاسخ دهند که آیا می‌توان تعداد سلول‌های چربی بژ را با خوردن غذاهای خاصی افزایش داد. با توجه به این که روغن ماهی فواید زیادی برای سلامتی دارد، این تیم تصمیم گرفت تاثیر آن را بر تعداد سلول‌های چربی بژ در موش‌های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دهد.

محققان کیوتو به یک گروه از موش‌ها، رژیمی حاوی غذاهای چرب دادند و گروه دیگر هم همان غذاها را به همراه روغن ماهی دریافت کردند. گروهی که روغن ماهی هم مصرف می‌کرد، بین ۵ تا ۱۰ درصد وزن کمتری از گروه دیگر کسب کرد. همچنین میزان جذب چربی در این موش‌ها به اندازه‌ی ۱۵ تا ۲۵ درصد کمتر بود. این تیم می‌گوید روغن ماهی، گیرنده‌هایی را در دستگاه گوارشی تحریک کرده و دستگاه عصبی سمپاتیک را فعال می‌کند. سپس به دنبال آن سلول‌های چربی سفید به نوع بژ تبدیل می‌شوند.

«تروئو کاوادا» (Teruo Kawada)، نویسنده‌ی ارشد این مطالعه می‌گوید: “مردم می‌گویند که غذاهای ژاپنی و مناطق مدیترانه‌ای به افزایش عمر کمک می‌کند، اما علت این موضوع مشخص نبود. حالا ما درک بهتری از دلیل فواید این غذاها داریم.”

منبع: Kyoto University

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar امین حمیدی

    سلام و تشکر از مطلب مفید شما
    هر روز دلایل تازه ای برای مصرف انواع ماهی با خاصیت های متفاوت و گوناگون و بعضاً یکسان مطرح و اعلام میگردد که رابطه ی مستقیم با سلامتی و وضعیت جسمانی ما دارد . این دلایل نیز بسیار علمی توسط دانشمندان و متخصصین تغذیه با آزمایشات مختلف که گاهی سالها روی آن تحقیق و تفحص میشود همراه است و همیشه ما را به مصرف بیشتر انواع مختلف ماهی ها و آبزیان با انواع طبخ مختلف ترغیب میکنند …. این مطلب هم رابطه ی مستقیم لاغری و چربی سوزی را با مصرف مداوم ماهی را بیان نمود . خوب میشد در کنار استرس های جای دادن گوشت و مرغ در سبد غذایی خانواده ، کمی نیز به سلامتی خویش و خانواده ، مخصوصا خانواده هایی که دارای افراد کودک و سالمندهستند، به این مهم توجه کرده تا با مصرف موادغذایی سالم ، مخصوصا انواع ماهی و آبزیان ، شاداب تر و سالم تر زندگی کنیم .
    درود و سپاس مجدد