ریشه‌یابی نام شرکت‌ها؛ کلمه‌ی فیسبوک (Facebook) از کجا آمده؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
«کلمه، به‌طور قطع، قوی‌ترین دارویی است که بشر استفاده می‌کند.» رادیارد کیپلینگ (Rudyard Kipling) روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی مطرح انگلیسی در سال ۱۹۲۳ در کالج سلطنتی جراحان لندن، با تشبیه کلمات به دارو می‌گوید کلمات نه‌تنها قادرند شما را هیجان‌زده، فلج یا معتاد کنند، بلکه می‌توانند سلول به سلول مغز شما را به رنگ‌های مختلف دربیاورند! نام‌های تجاری حول محور کلمات شکل می‌گیرند. پیشانی شرکت‌ها برای تعامل با مخاطبانشان فقط یک کلمه است. کلماتی هرچند بیگانه که به زبان ما وارد می‌شوند و فضایی از ادبیات گفتاری و نوشتاری ما را اشغال می‌کنند. طی روزهای آینده با ما و بررسی نام بزرگ‌ترین شرکت‌های تکنولوژی دنیا همراه باشید.

‌‌‌

فیسبوک در مقایسه با بسیاری از شرکت‌های تکنولوژی امروزی، شرکتی بسیار جوان است. فیسبوک در سال ۲۰۰۴ به‌وسیله‌ی مارک زاکربرگ و چند تا از دوستانش بنیان گذاشته شد و توانست در عرض چند سال شیوه‌ی تعامل صدها میلیون نفر را در دنیا دگرگون کند. اما بحث امروز ما سر چیز دیگری است؛ نام فیسبوک (Facebook) از کجا آمده؟ در برخی دانشگاه‌ها و کالج‌های ایالات متحده‌ی آمریکا کتاب‌هایی را در اختیار دانشجویان ترم اول قرار می‌دهند؛ این کتاب‌ها معمولا با نام Yearbook و در برخی موارد Face Book شناخته می‌شوند و در آن‌ها لیستی از نام افراد و تصویر چهره‌ی آن‌ها و یک سری اطلاعات دیده می‌شود.

yearbook

یک نمونه Yearbook

هدف این کتاب‌ها این است که دانشجویان زودتر با محیط جدید خو بگیرند و دوستان جدید پیدا کنند. زاکربرگ در سال ۲۰۰۳ با ذهنیتی تقریبا مشابه، برنامه‌ای را با نام Facemash ساخت.

thefacebook

دامین Thefacebook.com در سال ۲۰۰۴

 

یک سال بعد او وب‌سایت جدیدی نوشت و روی دامین TheFacebook.com قرار داد. در نهایت در سال ۲۰۰۵، مارک زاکربرگ و شرکایش نام Facebook و دامین Facebook.com را برگزیدند.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۲ دیدگاه
  1. میلاد

    خیلی جالب بود ما هم چنین تغییر را در وب سایتمان انجام دادیم و نتیجه عالی بود

  2. علی نوروزی

    سلام،
    این بخش مربوط به ریشه اسم شرکت ها خیلی خوبه.
    در کنار این بخش، اگه امکانش هست در مورد علت بوجود اومدنه این نوع کسب و کارها و همینطور مسائلی که در ابتدای کارشون باهاش روبرو بودن هم مطلب بذارید.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما