سورپرایز آقای کی‌روش برای ما در بازی ایران و ترکیه

۸ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۲:۱۳ ۲۹ مهر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
بازی ایران و ترکیه

گزارشگر بازی فوتبال و کارشناس برنامه آقای محصص در بازی ایران و ترکیه به اندازه کافی روی نقاط قوت تیم ملی (که البته ما چیز ویژه‌ای ندیدیم)، لزوم اتحاد و پشت تیم ملی ایستادن و دوری از تنش صحبت کردند. حتی بیش از اندازه روی این ماجرا مانور دادند که بازی با ترکیه فقط یک دیدار تدارکاتی است که اتفاقا قرار است نقاط ضعف تیم را به سرمربی نشان بدهد. اجازه بدهید بعد از اعصاب خردی دیشب کمی هم تنش ایجاد کنیم. مثلا بگوییم این ترکیب بازیکنان و شیوه چینش که فقط یک مهاجم یعنی سردار آزمون را در خط حمله داشته باشیم و پشت سرش دو هافبک و این همه بازیکن دفاعی که عملکردشان قابل توجه هم نیست جواب نمی‌دهد.

یا نسبت به دعوت بازیکنان و اسامی انتخابی اعتراض داشته باشیم. که وقتی می‌گوییم چرا وریا غفوری یا سید جلال حسینی در ترکیب نیستند و دعوت نشده‌اند بحث را به باشگاه‌ها ارتباط ندهند. انگار ما بیشتر از کارلوس کی‌روش پیگیر بازی‌های بازیکنان ایران هستیم.

حضور لژیونر در تیم هم قطعا خوب است. آنها تجربه بازی در زمین‌های مختلف و با فرهنگ‌های مختلف را دارند اما سرمربی باید یک هماهنگی هم میان آنها به وجود آورد. از همان شروع بازی، تیم ملی ایران آنقدر سردرگم بود که حتی متوجه نشدند توپ چطور جلوی دروازه ایران رسید. موقعیت خطرناک اول با یکی از خروج‌های خوب البته نادر بیرانوند دفع شد. از گوش چپ با چند پاس بلند بازیکنان ترکیه توانستند خودشان را جلوی دروازه برسانند. فاصله میان بازیکنان دفاعی ما آنقدر زیاد بود که حتی نتوانستند با یک تکل تلاش برای گرفتن توپ بکنند. به همین سادگی موقعیت گلی برای ترکیه پیش آمد که هر چند بار اول ناکام ماند دفعه دوم دقیقا از همان زاویه و با همان تاکتیک تا جلوی دروازه نفوذ کردند و گل برتری را زدند.

زمانی لج و لجبازی کی‌روش با مهدی رحمتی و دعوای این دو نفر باعث شد بیرانوند به تیم ملی راه پیدا کند. بیرانوندی که خود ما پرسپولیسی‌ها هر بازی از دستش حرص خوردیم. بیرانوند که به محض دیدن توپ بالای پنجاه درصد گل خوردنش قطعی است!آن چیزی که دروازه پرسپولیس را حفاظت می‌کرد دفاع تیم بود که توپ به بیرانوند نرسد.

اگر می‌خواهید متاسف‌تر شوید یادتان بیفتد که بازی دوستانه مقابل ترکیه بود که حتی تیم اصلی‌اش هم به جام جهانی راه پیدا نکرد و تازه در بازی دیشب چند بازیکن اصلی‌اش هم حضور نداشتند.

تنها دو نفری که در پشت خط حمله می‌توانیم به آنها امید داشته باشیم دو لژیونرمان، رامین رضاییان و علیرضا جهانبخش هستند. در کل نیمه اول تیم ملی ایران فقط یک حمله خوب داشت که مدیون پاس‌کاری احسان حاج‌صفی و مهدی طارمی و شوت پایانی سردار آزمون بود که البته در چهارچوب دروازه قرار نگرفت. در مقابل بازیکنان ترکیه بارها و بارها جلوی دروازه ایران رسیدند و شوت‌های محکمی زدند. سرعت‌ بازیکنان حریف خیلی خوب بود و کاش بازیکنان ما به جای اینکه فکر کنند چطور آنها را در تله آفساید بیاندازند که نود درصد تلاش‌هایشان هم ناموفق بود، جلویشان را می‌گرفتند.

بعد از گذشت نیم ساعت از نیمه اول انگار تازه بازیکنان ایران خودشان را پیدا کردند. تازه انگار متوجه ساختار تیم شدند. اینکه بازی دوستانه با ترکیه بود فکرش را بکنید اگر جلوی پرتغال و اسپانیا قرار باشد هوشیار شدن تیم و هماهنگی‌اش ده دقیقه هم طول بکشد تعداد گل‌های خورده‌مان از انگشتان دست هم بیشتر خواهد بود. آنجا جلویمان ایسکو و کریستیانو رونالدو و سرخیو راموس بازی می‌کنند. فرصت نفس کشیدن هم نمی‌دهند. بازی آنها ترکیب درخشانی از هوش و سرعت و تصمیم‌گیری‌های سریع است. تلفیقی از تکنیک بالای بازیکنان و تاکتیک تیمی مربیان بزرگ. واقعا کی‌روش می‌خواهد با ترکیب دیشب جلوی آنها بازی کند؟

آن یک گل‌مان را هم از روی نقطه پنالتی فراموش کنید. اتفاقی بود که روحیه‌مان بیشتر از این نابود نشود.

فاجعه اصلی اینجاست که بعد از استراحت بین دو نیمه وضعیت هیچ تغییری نکرد. یعنی معلوم نیست سرمربی و بازیکنان آن یک ربع در رختکن چه دیالوگی داشتند که نیمه دوم هم دقیقا گلی مشابه نیمه اول بخورند. از همان زاویه و با همان روش. زیدان با یک تعویض بین دو نیمه تیمش را تبدیل به قهرمان می‌کند. حالا ما از کی‌روش توقع زیدان بودن نداریم ولی حداقل می‌توانست به دفاع گوشزد کند که حداقل فاصله‌شان را از هم کم کنند تا بازیکنان حریف انقدر راحت از میان‌شان عبور نکنند و به دروازه نرسند. به بیرانوند هم توصیه خاصی نمی‌شود کرد!آنقدر اشتباهاتش مکرر است که نمی‌شود رفع و رجوعش کرد.

کی‌روش هنوز به سرسختی‌اش ادامه خواهد داد و با همین ترکیب به جام جهانی خواهد رفت؟این سوال اصلی است. در شبکه‌های اجتماعی بعد از همان گل اول و دفاع ضعیف جوکی باب شد که: «میگن کی‌روش زنگ زده به سیدجلال که جان بچه‌ت پاشو برو ترمینال یه ماشین بگیر بیا ترکیه من حساب می‌کنم». کاش این طنز تلخ حقیقت پیدا می‌کرد. سرمربی ایران در طول سال‌های اخیر لجبازتر از این بوده که تصور کنیم ممکن است نظرش را با فشار عمومی یا حتی نتیجه بازی تغییر دهد. البته که کی‌روش با همین لجبازی‌هایش تا به حال دوبار تیم را به جام جهانی برده. کورسوی امید است ولی کاش در جام جهانی سورپرایزمان کند.

بیشتر بخوانید: فهرست عجیب آقای سرمربی و نگرانی‌های ما
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۶ comment
 1. Avatar mohammad

  سلام و وقت بخیر
  آره واقعا ، چرا باید این وضعیت تیم ملی قبل از جام جهانی باشه
  اگه اشتباه نکنم ، مهدی طارمی ، محسن طارمی تایپ شده .

 2. Avatar علی

  در بازی ترکیه ما تا دقیقه65 فکر کنم هافبک دفاعی تخصصی نداشتیم که بعد از اون امید ابراهیمی به بازی اومد. همچنین رامین رضاییان هم در بسیاری از کورس ها جا موند. نمی دونم چرا دارید ازش تعریف می کنید بیش تر فصل رو هم در بلژیک نیمکت نشین بود و زمینه دوتا گل به خودی رو هم در تیمش مهیا کرد. از طرفی این اولین باری بود که زوج چشمی -پورعلی گنجی در قلب خط دفاعی مستقر بود. برای همین متزلزل نشون دادن.به شخصه، زوج مجیدحسینی-پژمان منتظری رو که در استقلال کاملا هماهنگ هستند رو ترجیح میدم. پژمان منتظری-پورعلی گنجی هم سابقه حضور کنار هم رو دارند و گزینه خوبی هستند. در مورد دروازه بان هم باتوجه به گزیمه های انتخاب شده توسط کیروش ، مظاهری بهترین گزینه هستش
  جام جهانی جای افراد پیر نیست. و تصمیم کیروش تا حدودی منطقی بود. واگر از همچین افرادی استفاده کنیم اینده ی بقیه بازیکنای جوون رو تباه می کنیم.
  ولی در کل باید به کیروش اعتماد کرد. او ما رو چندسال تو سطح اول فوتبال آسیا نگه داشته.

  1. Avatar shahabmp

   اتفاقا مطرح ترین تیمها توی جام جهانی از با سابقه ترین و با تجربه ترین بازیکنانشون استفاده میکنن، یه نگاه به لیست بازیکنای تیم های مطرح بندازید. جام جهانی جای میدون دادن به بازیکنای کم تجربه نیست، جام جهانی جای نتیجه گرفتنه، برای فرصت به جوونای کم تجربه تورنومنت زیاد هست!!!!

 3. Avatar mosenmorinio

  کاش به جای منفی بافی و دخالت در کار مربی فهیم تیم ملی کمی از تیم ملی حمایت میکردید…مربی با دانشی مثل کیروش بهتر میدونه کدوم بازیکن به کارش میاد یا شما ژورنالیست که برای اینکه مطلبتون و چهار نفر کوچه بازاری بخونند نظر میدید؟
  این یک بازی دوستانه بود و هدف محک زدن بازیکن ها…الان وقت انتقاد نیست …تو همون نیمه اول یک موقعیت تک به تک گیرمون اومد وکلا بچه ها تو فاز هجومی مسابقه خیلی با نشاط و حرفه ایی بازی میکردن …یکم وجدان داشته باشیم

 4. Avatar مهدی

  خواهشا سعی نکنید با این نوع مقالات احساسی به دیگران القاء کنید که از کیروش بیشتر میفهمید

 5. Avatar لواسانی

  باید پشت هر انتقادی از تیم ملی یک منطقی هم باشه.
  بعضی نقدها به جا بود ولی بعضی بی دلیل.
  یعنی چی “لج بازی رحمتی و کیروش”. رحمتی به مربی تیم ملی توهین کرد و بی انضباطی کرد برای همین به تیم ملی دیگه دعوت نشد.
  مطمئن باشین اگه کیروش دعوتش می کرد الان شما می نوشتین مربی ضعیفیه که باعث بازیکن سالاری شده.اونم فوتبال ایران که بازیکن سالاری از لیگ برتر تا محلات درش موج می زنه.

  بازی با ترکیه خیلی عالی بود چون باعث شد تیم تحت فشار محک بخوره.
  در مورد مشکل دفاعی درست گفتین ولی تقصیر کیروش نیست که بازیکن های دفاعی ما نمی تونن حفظ توپ کنن یا خطای بی مورد میکنن یا سردار و حاج صفی پاس های اشتباه می دن.

 6. Avatar مهرداد

  کیروش تیم کهکشانی رئال رو 4 ام لالیگا کرد

  1. Avatar امير

   همون سال رئال تا اواسط نيم فصل دوم از بارسلونا با ١٢ اختلاف امتياز جلو تر بود كه رئيس وقت. رئال در نقل و انتقالات زمستامي همون فصل شيرازه تيم كيروش ر و از هم پاشيد

 7. Avatar امین

  قشنگ نوشتید ????

 8. Avatar احمد

  با سلام
  برای من همیشه جای سوال بوده که چرا ما فکر میکنیم مثلا وقتی با یه تیم بازی میکنیم حتما باید ببریمش یا ما باید بهتر بازی کنیم.لطفا این اداهای میهن پرستی رو بزاریم کنار و به واقعیت ها نگاه کنیم و ببینیم که در حالی که فوتبال ما سال هاست درگیر مسائل بزرگ و فساد گسترده هست و در حال در جا زدن و بدون هیچ برنامه ای برای پیشرفت، تمام دنیا در حال پیشرفته.شما اصلا ترکیب و بازی دیشب رو بزار کنار،فقط به یک استادیوم معمولی در کشور ترکیه نگاه بیندازید و ببینید که در کشور ما حتی حداقل استاندارد ها زمین بازی که بازیکنا بتونن رو زمین بازی کردن رو یاد بگیرند نداریم.ما تا چند وقت پیش لباس برای تیم ملی نداشتیم.وضعیت بازی های تدارکاتی رو هم که نگم.توی دنیای مدرن فوتبال امروز رسانه ها و تمام فدراسیون اون کشور برای بزرگ کردن و سر زبون انداختن بازیکناشون تلاش میکنن ولی اینجا منتظرن با کوچکترین اشتباه محرومشون کنن.دوست عزیزم تو بنز اس 500 هم اگه چند وقت بنزین بی کیفیت بریزی به مشکل برمیخوره.نمیدونم چرا ما میخوایم بگیم همه چی خوبه.به شخصه معتقدم تلاش تیم ما و کادر فنی با توجه به شرایط کلی قابل قبول هست.برای نظر دادن درباره یک مساله و اونم در سطح یک رسانه لطفا تشریف ببرید و شرایط تیم های دیگرو از همه لحاظ ببینید و بعد نظر بدین.بنظر شما چرا تیم های باشگاهی ما دربرابر تیم های قطری با اون نیرو انسانی کم و قطعا استتعداد های کمتر همیشه مشکل دارن؟شاید شما بگید بخاطر پوله زیاده؟مگه کشور ما پول نداره؟چرا روی این استعدادها و توسعه زیرساخت ها سرمایه گذاری نمیشه؟جلال حسینی عزیز محبوب همه مردم است و برای منم جای تعجب داره و امیدوارم راهی باشهکه به جام جهانی بره چون حضورش بسیار کمک کننده هست، ولی شما با برداشتن یک جک مسخره درواقع دارید به مدافعان دیگه تیم ملی بی احترامی میکنید.اینطوریه که چون ما ایرانی هستیم باید همرو ببریم که نمیشه.
  با تشکر

 9. Avatar امیر

  چقدررررر تمپلیت مگ خوبه، آدم دوست داره همش توش بچرخه.

  1. Avatar کاوه

   کامنتت مث این عاشقاست که در حین حرف زدن همش محو صورت معشوقشونن و اصلا نمیفهمن چی میگه.

   یکی از نقاط ضعف کی روش همین بی اعصاب بودنشه، مدام اختلاف نظر پیدا میکنه با بازیکنا و مربیا و همش هم به ضرر تیم ملی تموم میشه.
   مهدی رحمتی نمونه بارزشه، واقعا چه در ورلدکاپ 2014 و چه بعدش ضررهای خیلی زیادی دیدیم از نبود رحمتی و بودن گزینه های ضعیفی مث سوشا مکانی و حقیقی.

 10. Avatar سعید

  حرف دل بود و به دل نشست

 11. Avatar میلاد

  عشق استقلال آبی تر از آنم که بدانی

 12. Avatar کیانوش کاویانی

  تحلیل جالبی بود . . .

  هر چند که به کار بلد کیروش (ایمان نه! ولی) اعتقاد دارم،
  اما اگر با همین ترکیب بخوایم بازی کنیم و برای هماهنگی و پیدا کردن خودمون،
  نیاز به نیم ساعت وقت باشه، امید به صعود که هیچ، امید به بازی آبرومندانه هم نباید داشت !
  تو نیم ساعت اول تعداد پاس های متوالی به 5 هم نمی رسید و کلا سردرگم بودن !

  کریم انصاریفرد هافبک راست و مهدی طارمی، وینگر چپ بود که اصلا سازگاری نداشتن !
  بهتر بود بازیکنایی مثل قدوس و امید ابراهیمی از اول توی ترکیب می بودن
  و یکی از همین مهاجم ها مثل کریم که شم گلزنی بالایی داره، جای سردار ناآماده، جلو بازی می کرد !

  نکته ی آخر این که هنوز هم معتقدم خط زدن سید جلال و وریا، ورای مسائل فنی بوده !

 13. Avatar amirreza

  سلام
  نادر بیرانوند نه علیرضا بیرانوند

  1. منظور خروج خوب نادر بود از بیرانوند..چون کم پیش میاد خروج خوب از دروازه داشته باشه.

   1. Avatar shahabmp

    😀

 14. Avatar امير

  خانم نصرالهي يكم بيشتر سعي ميكردي تك تك اعضاي تيم ملي خورد كني اين چه مقاله اي بود اخه توقع زيدان بودن مداريم از كيرىش!!؟!؟؟محض اطلاعتون بگم كه همين كيرىشي كه اينقدر ميكولينش سرمربي همين اقاي زيدان در رئال مادريد در سال ٢٠٠٥ بوده يعني سرمربي كهكشاني ترين تيم تاريخ يه ذره به خودمون بياييم و از تيممون حمايت كنيم و از حماقت دست برداريم

 15. Avatar کوروش

  جدای از درستی یا نادرستی خود مطلب(که البته من خودم باهاش موافقم)، بنظرم نکته اصلی اینه که وقتی قسمت بیوگرافی خانم نصرالهی رو مطالعه میکنیم نه تنها نشونه ای از آشنایی با ورزش فوتبال نمیبینیم که حتی بنظر هم نمیاد که ایشون علاقه ای به این ورزش داشته باشن! و اینکه ایشون چطور همچین مطلبی رو درمورد این ورزش نوشتن جای حداقل کمی تعجب داره! من فکر میکنم که بهتر باشه در مورد هر موضوعی کسی مطلب بنویسه که باهاش آشنایی یا حداقل بهش علاقه داره.

  1. اول اینکه چه خوب که هم نظریم..من در قسمت بیوگرافی درباره حوزه ای نوشتم که سالهاست توش کار میکنم وگرنه یادداشتهای فوتبالی از من منتشر شده قبلا و راستش از بچگی علاقمند دیدن فوتبال بودم..شوری که به فوتبال دارم از یادداشت لیورپولم پیدا نبود؟
   ممنون که خوندین.

 16. Avatar سینا

  فردا باز تیم ملی میره اونجا ده نفره دفاع میکنه
  این نوع فوتبال بازی کردن سال هاست که از رده خارج شده فقط و فقط بازی تیم های مقابل رو خراب میکنه
  انگار که فقط برای کمتر گل خوردن میرن
  ما بازی زیبا میخوایم نه ضد فوتبال

 17. Avatar بهنام

  با تشکر از مقالتون خانوم نصرالهی

  درمورد تیم ملی و دفاع ضعیفش در مقابل ترکیه فکر میکنم کیروش از قصد ترکیب رو طوری چیده بود که مدافعان با فاصله از یکدیگر بازی کنن
  چون مسلما تیم های هم گروه ما آنالیزهای زیادی روی نحوه بازی ما انجام میدن
  چون تیم کیروش بارها نشون داده زمانی که در لاک دفاعی فرو رود تیم های قدری مثل آرژانتین و ژاپن و کره هم در خلق موقعیت در برابر ایران دچار مشکل میشوند

 18. Avatar babak

  مقالتون بسیار ابتدایی بود.
  من یک خواهش دارم.شما یک مقاله بنویسید و بفرمایید تیم های قبل از کیروش چقدر منظم تر و قوی تر از این تیم ملی بودند.
  بازی با یونان کنسل شد.کزوو هم کنسل کرد اونوقت همین مراکش امروز با ایسلند بازی کرد دوتا بازی هم هفته بعد داره.
  واقعا شما چ انتظاری از این تیم با این اماده سازی ضعیف دارید.

 19. Avatar امیر

  سلام به همه منتقدان و دوستان فوتبالی .
  در خصوص بازی های ایران با مربی کارکشته ای که داره .باید بگم که هیچ وقت تو بازی های تدارکاتی ترکیب اصلی رو نمیکنه . و چون تعداد بازی های تدارکاتی ایران زیاد نیست ناچار بازیکن های تیم رو مثل لباس های جورواجور همه رو با هم بندازه تو ماشین لباسشویی برای تست .در خصوص نبردن دفاع های خوبی که تو ایران داریم مثل سید جلال هم واقعا متعجب هستم که نبردن دفاع یعنی تیم یکسره رو به حمله باشه و این مستلزم بندسازی فوق العاده بالا و آمادگی بدنی بالایی رو میتلبه .
  امیدوارم که بچه های تیم ملی موفق باشند در این جام جهانی .

 20. Avatar مجید

  متن بسیار عالی و روانی نوشتید. امیدوارم به زودی مشکل ورود بانوانی علاقه مندی مثل شما به ورزشگاه حل بشه. البته زیاد هم امیدوار نیستم به این زودیا بشه با خانواده رفت ورزشگاه. چند وقت پیش یک مطلبی در شبکه های اجتماعی دیدم که مقاله یک روزنامه کثیرالانتشار در سال 75 با تیتر درشت بود که مسولان در تلاش هستند مشکل ورود بانوان به ورزشگاه حل بشه! الان 2سال 97 هستیم و مسولان عزیز هنوز در تلاش هستند.