سیم‌کارت‌های ایرانسل کاربران تلگرام را به دردسر انداخت

اسماعیل دلخموش ۲۶ مهر ۱۳۹۵ | ۱۸:۰۰ ۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

مساله سلب مالکیت سیم‌کارت‌های ایرانسل از افرادی که به مدت ۹۰ روز از سیم‌کارت‌شان استفاده نکنند، به موضوع داغ این روزها تبدیل شده و برای بعضی از کاربران نگرانی‌ها و سوالاتی را ایجاد کرده است. برای پاسخ به این سوال‌ها دیجی‌کالا مگ با روابط عمومی ایرانسل گفتگو کرده است. روابط عمومی شرکت ایرانسل به کاربرانی که سیم‌کارت‌شان سلب مالکیت شده توصیه کرده است که در پیام‌رسان تلگرام خود حتما تایید دومرحله‌ای را فعال کنند و پیش از قرار گرفتن اطلاعات پیام‌رسان خود در اختیار صاحبان جدید شماره‌های غیرفعال، این اطلاعات را کاملا پاک کنند.

مدتی است که شرکت ایرانسل از شرکت‌های مخابراتی فعال در ایران در مورد تعلیق سیم‌کارت‌های غیرفعال به کاربران خود هشدار داده است. اولین بار در اطلاعیه این شرکت اشاره شده بود که «کلیه سیم‌کارت‌های اعتباری شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل که پس از فعال‌سازی، حداقل به مدت ۹۰ روز متوالی منتهی به ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ خاموش بوده و یا از آنها هیچ استفاده‌ای نشده باشد، در صورت عدم فعالیت تا پایان روز ۲۰ آبان ۱۳۹۴، به حال تعلیق دائم درآمده و به مالکیت شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل بازگردانده می‌شود».

براساس آنچه در اطلاعیه ایرانسل اشاره شده بود منظور از فعالیت، «برقراری تماس، ارسال و یا دریافت MMS و SMS  غیر تبلیغاتی، شارژ مجدد و یا استفاده از اینترنت همراه است».

این موضوع باعث ایجاد برخی ابهامات در میان کاربران این اپراتور شد. در عین حال چند روزی است که بحث درباره استفاده از اکانت تلگرام صاحبان شماره‌های قبلی سیم‌کارت‌های ایرانسل هم داغ شده است. در واقع اگر سیم‌کارت‌ فرد سلب مالکیت شود صاحب جدید آن می‌تواند از شماره صاحب قبلی استفاده کند و از طریق آن به شبکه‌های اجتماعی او از جمله اطلاعات و مسیج‌های شخصی او در تلگرام دسترسی پیدا کند.

این مساله باعث شد پلیس فتا هم درباره موضوع به اظهارنظر بپردازد.

سرهنگ نیک نفس ، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا هم در این باره در مصاحبه با مشرق‌نیوز به کاربران گفته است «پیش از فروش سیم‌کارت خود تمامی اکانت‌های فعال درشبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها را غیر فعال کنند و حتی لازم است پیش از واگذاری سیم‌کارت، کانال‌ها و گروه‌های فعال در شبکه‌های اجتماعی را نیز غیر فعال و حذف کنند و علاوه بر این عکس و فیلم‌های بارگذاری شده را هم از شبکه‌های اجتماعی حذف نمایند».

به دلیل اهمیت موضوع و برای شفاف‌سازی بیشتر، دیجی‌کالا مگ در همین زمینه با روابط عمومی شرکت ایرانسل به گفتگو پرداخته است.

روابط عمومی ایرانسل در مصاحبه با دیجی‌کالا مگ درباره مساله سلب مالکیت سیم‌کارت‌های ایرانسل گفت: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مصوبه شماره ۱ جلسه ۲۱۷ مورخ ۸/۴/۱۳۹۴ خود با ­توجه به افزایش تقاضا برای سیم­‌کارت­‌های اعتباری شبکه­‌های تلفن همراه کشور و در راستای حمایت از حقوق مشترکان و افزایش رضایت آن‌ها و به منظور ساماندهی استفاده از این سیم­‌کارت­‌ها در جهت بهره­‌مندی موثر و کارآمد از شماره­‌ها که جزء منابع کمیاب محسوب می­‌شوند و همچنین جبران هزینه­‌های اپراتورها، دستور­العمل مدیریت سیم­‌کارت­‌های اعتباری را تصویب کرده است. بر اساس این مصوبه که درباره همه اپراتورها صادق است، اپراتورهای تلفن همراه قانونا مجاز هستند تا سیم‌کارت‌های اعتباری غیرفعال موجود در شبکه را پس از طی مراحل قانونی سلب مالکیت کنند. البته لزوما همیشه این اتفاق نمی‌افتد اما این حق برای اپراتور محفوظ است. شماره‌های تلفن همراه در زمره سرمایه‌های ملی محسوب می‌شوند و این قانون نیز برای نیاز به پاسخگویی به تقاضای موجود در بازار و نبود شماره آزاد وضع شده و محدود به شبکه ایرانسل نیست و در سایر اپراتورها هم به وقوع می‌پیوندد.

روابط عمومی ایرانسل به ما گفت: «ما علاقه‌ای به سلب امتیاز سیم‌کارت‌های غیر فعال نداریم و تا حد امکان نیز تلاش می‌کنیم که این اتفاق نیفتد؛ ولی در عین حال در برخی مواقع به دلیل محدودیت‌هایی که در رنج شماره‌ها وجود دارد مجبور به این کار هستیم. در چنین مواقعی نیز ملاک ما برای غیر فعال بودن سیم‌کارت، به مراتب فراتر از حداقل زمان تعیین شده در مصوبه کمیسیون است.»

به گفته روابط عمومی ایرانسل، این اپراتور درباره سلب مالکیت اطلاع‌رسانی لازم را انجام ‌می‌دهد و مشترکان می‌توانند به سادگی با انجام هرگونه فعالیت در شبکه، سیم‌کارت خود را مجددا فعال و از سلب مالکیت جلوگیری کند.

حتما این پادکست را بشنوید:

یک ترفند ساده برای امن‌تر کردن تلگرام

یکی از مشکلاتی که احتمالا برای فردی که سیم‌کارتش سلب مالکیت می‌شود پیش خواهد آمد استفاده صاحب جدید از شبکه‌های اجتماعی او و بویژه پیام‌رسان تلگرام است. روابط عمومی ایرانسل در این باره به دیجی‌کالا مگ گفت: این موضوع یکی از مشکلات موجود در پیام‌رسان تلگرام است و ما در این زمینه به مشترکان خود هشدار داده‌ایم. توصیه ما به کاربران تلگرام این است که موارد ایمنی را لحاظ کنند. کاربران تلگرام بهتر است گزینه «تایید دو مرحله‌ای» (Two-Step Verification) را در پیام‌رسان تلگرام فعال و برای حساب تلگرام خود یک رمز عبور شخصی تعیین کنند تا اگر فرد دیگری قصد داشت با همان شماره در دستگاه دیگری حساب کاربری فرد را فعال کند نیاز به وارد کردن رمزعبور داشته باشد. از طرفی ایرانسل به همه افرادی که سیم‌کارت‌شان را تغییر مالکیت داده‌اند اکیدا توصیه می‌کند حتما حساب تلگرام خود را پاک (Delete Account) کنند.

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳۸ دیدگاه
 1. Avatar علیرضا

  همراه اول هم بعد از دو ماه سیم کارت اعتباری رو میسوزونه. سیم کارت خود من دو بار غیرفعال شد که یکبارش مجبور شدم برم مخابرات برای فعال سازی مجدد! جال اینجاست که در مورد همراه اول باید حتما شارژ بشه تا سیم کارت فعال بمونه.
  درضمن تلگرام در تنظیمات امنیتی امکان حذف اکانت درصورت استفاده نکردن در یک مدت معلوم رو داره که این مشکل رو حل میکنه.

 2. Avatar رضا

  حالا به فرض کاربر اول تأیید دو مرحله ای را فعال کرد
  و یادش رفت که قبل از فروش یا فراموشی سیم کارت اکانت خودش را حذف کنه
  تکلیف کاربر دوم چیه ؟ نمیتونه هیچ وقت مثلا تلگرام داشته باشه ؟

  1. Avatar شهاب

   ن دیگه.
   وقتی رمز یادت نباشه ی گزینه داره همه پیاما و مخاطبا پاک میشه و اکانت سفید بهت میده.

  2. Avatar reza

   تلگرام برای کاربرانش یه راه گذاشته که اگه کاربر به هر دلیلی نتونست تاییدی دو مرحله رد کنه می تونه با حذف اکانتش (بدون بازگشت) دوباره دسترسی داشته باشه.
   (هنگام حذف اکانت به شما کد می فرسته که اگه کد وارد کنید اکانت مورد نظر حذف میشه)

  3. Avatar علیرضا

   میتونه اکانت تلگرامشو حذف کنه. چون برای حذف کردن اکانت فقط تایید به صورت پیامک کافیه.

  4. Avatar 1

   خیر متاسفانه
   این مشکل تلگرامه و ربطی به ایرانسل ندارد .

 3. Avatar سیروتا

  حالا راه حل چیه؟

  1. Avatar 1

   تلگرام در تنظیمات امنیتی امکان حذف اکانت درصورت استفاده نکردن در یک مدت معلوم رو داره که این مشکل رو حل میکنه.

 4. Avatar حسین محمدی

  من سیم کارت گرفتم ولی روش تلگرام استفاده نشده بود.همین که رفتم داخل تلگرام و حساب ایجاد کردم یکی پیام داد.جویای قضیه شدم گفت که شماره ی دوستش بوده.
  خلاصه بیشتر از سه تا سیم کارت داشتن دیوونگیه.دردسر مدیریتشون زیاد میشه.نهایتا چهارتا.یهو به خودت میای دوتاشون سوختن

  1. Avatar 1

   قبل از خرید سیم کارت از پشتیبانی آنلاین سایت ایرانسل این موضوع را بررسی کن .

 5. Avatar مهدوی

  به لحاظ منطقی و قواعد عقلانی، ایرانسل چنین حقی ندارد که برای سلب مالکیت سیمکارت زمان تعیین کند
  کاربر میتواند هر زمان و به هر میزان که دوست دارد از سیمکارت خود استفاده کند

  1. Avatar 1

   هزینه ی سیم کارت بیشتر از چندین میلیون می باشد تا در انحصار شما قرار بگیرد . سیم کارت ها به صورت شرطی در اختیار شما قرار می گیرد به شرط استفاده، سیم کارت نزد شما محفوظ خواهد بود . ضمنا موقع خرید سیم کارت حتما قرار داد مشتریان را مطالعه کن البته در سایت ایرانسل نیز قرار داد در پایین سایت وجود دارد

 6. Avatar Navid

  خیلی جالبه که میگن به خاطر حقوق مصرف کننده !!! !!! !!!

 7. Avatar حسینی

  مگر ما هزینه سیمکارت وشماره را نمی دهیم این شرکت ها چه حقی دارند که چنین کنند؟!

  1. Avatar 1

   خیر شما هزینه سیم کارت را نمی دهید چون هزینه ی سیم کارت بیشتر از چندین میلیون می باشد تا در انحصار شما قرار بگیرد . سیم کارت ها به صورت شرطی در اختیار شما قرار می گیرد به شرط استفاده سیم کارت نزد شما محفوظ خواهد بود . ضمنا موقع خرید سیم کارت حتما قرار داد مشتریان را مطالعه کن البته در سایت ایرانسل نیز قرار داد در پایین سایت وجود دارد

 8. Avatar نسیم

  اگه سیم کارتو بسوزونیم تحت هیچ شرایطی تلگرام‌پاک‌نمیشه!!!
  راهنماییم‌کنید خیلی واجبه

  1. Avatar 1

   نه آبجی
   تلگرام اکانت اینترنتیه و مجازیه ربطی به خدمات ایرانسل ندارد
   تلگرام توسط خارجی ها ساخته شده و شرکت ایرانسل هیچ گونه تغییری در اکانت تلگرام شما نمی تواند انجام دهد .
   درسته ، فعال شدنش با سیم کارت انجام می شه اما سایر موارد نیازی به سیم کارت ندارد .
   اینطور عرض کنم جهت حذف تلگرام باید از طریق سایت تلگرام اقدام کنید و با غیرفعال شدن یا مسدود کردن سیم کارت ، تلگرام قطع نمی شود .

 9. Avatar حسن

  به نظر من باید سیمکارت پس از هفت ماه بلااستفاده موندن سلب امتیاز بشه
  چون تو تنظیمات اولیه خود گوشی و بدون تغییرات اگر پس از شش ماه کسی از اکانت تلگرامش استفاده نکنه اون اکانت خود بخود پاک میشه
  مردم یادشون میره اکانتشون رو پاک کنن

  1. Avatar 1

   اختصاص فضای مخابراتی به سیم کارت بلا استفاده است فقط برای ایرانسل شامل ضرر خواهد بود .اگر ایرانسل از مشتریانش مبلغی دریافت کند تا متحمل ضرر نشود حرف شما کاملا منطقی می باشد . ضمنا قبلا ایرانسل سرویس حفظ شماره تلفن همراه را داشت که متاسفانه به دلایل نامعلومی از دسترس خارج شد

 10. Avatar عبداله

  اگر با سلب امتیاز سیمکارت ایرانسل بعد از ۹۰ روز مشکل دارید سیمکارت ایانسل نخرید چون وقتی سیمکارت رو میخرید همانجا سلب امتیاز شدن پس از ۹۰ روز را امضا میکنید و همانطور سیمکارتهای ایرانسلی که در اختیار دارید را تایید کردید که پس از ۹۰ روز بدون کارکرد سلب امتیاز شوند ولی نمیدانید چون هیچ وقت اون قرارداد ایانسل رو نخوندین

  1. Avatar 1

   نگارش شما پر از غلط های املایی می باشد ولی کلیات موضوع درست است
   مشترکین ایرانسل هنگام خرید سیم کارت قرارداد مشتریان را امضا می کنند این به منزله ی قبول قانون ۹۰ روز می باشد .

 11. Avatar کاتیا

  سیم کارت من دوسال است غیر فعال است ولی ایرانسل صلب مالکیت نکرده است. این فقط یک بلوف از طرف ایرانسل است. تا از سیم کارت خود استفاده کنیدو واگرنه خبری از صلب مالکیت نیست

  1. Avatar 1

   خط شما احتمالا به صورت دو طرفه یا یک طرفه مسدود است اگر خط مسدود باشد سلب امتیاز نمی شود حتما باید فعال ولی خط خاموش باشد.
   راهکاری سریعتر هم وجود دارد که شما می توانید با مراجعه به مرکز خدمات ایرانسل با تکمیل فرم واگذاری خطوط نسبت به واگذار کردن خط اقدام کنید . پس از تکمیل فرم نهایتا ۲۱ روز سلب امتیاز انجام می شود . ضمنا پس از تکمیل فرم خط شما به صورت یکطرفه مسدود خواهد بود تا آن اشخاصی که از سیم کارت شما استفاده می کنند فرصت تغییر مالکیت داشته باشند . موفق باشید

  2. Avatar حسن

   سلام

   احتمالا پیشماره شما از سری پر درخواست ایرانسل نبوده وگرنه در اسرع وقت نسبت به چنگ آوردن آن اقدام میکرد که طبق تجربه شرکت ایرانسل این بلا را سر من آورد.

 12. Avatar شقایق

  من قبل از اینکه دیلیت اکانت کنم تلگراممو لغو نصب کردم مجدد اومدم راه ندازی کنم دیدم خطم غیر فعال شده،حالا چکار میتونم بکنم که این مسائل امنینی برام پیش نیاد؟؟؟

  1. Avatar 1

   اگر خط غیرفعال شده می تونه دلیل های مختلفی داشته باشد ازجلمه سیم کارت سوخته است یا سیم کارت مسدود است یا به صورت موقتی اختلال شبکه از دسترس خارج شده است . معمولا اختلال شبکه چند ساعت بیشتر نخواهد بود مگر در شرایط بحرانی که یک روز به طول می انجامد ، اگر بعد از گذشت یک روز خط همچنان غیرفعال بود شما باید حتما سیم کارت خود را روی گوشی دیگری امتحان کنید اگر مشکل برطرف نشد حتما با پشتیبانی ایرانسل در تماس باشید . وارد سایت ایرانسل شوید در قسمت پایین سایت چت آنلاین را انتخاب کنید .
   اگر پس از تعویض گوشی پیغام خطایی مثل سیم کارت رد شد ، سیم کارت را وارد کنید ، سیم کارت درج نشد ، این گونه پیغام ها پیغام سوختن سیم کارت می باشد که باید اگر مالک می باشید با کارت ملی و پنج هزار تومان وجه نقد نزد یکی از نمایندگی های ایرانسل جهت صدور سیم کارت المثنی اقدام کنید . نهایتا پس از دریافت سیم کارت ۲۴ ساعت بعد سیم کارت شما فعال می شود .
   موفق باشید .

 13. Avatar شقایق

  سلام

  من سیم کارتم سلب امتیاز شده که روی این خط تلگرام نصب بوده از ایرانسل نیز پیگیری نمودم که اعلام کردند کاری نمی شود انجام داد حالا من برای حذف تلگرام چه کاری می توانم انجام دهم؟

 14. Avatar سهیلا

  سلام
  همراه اول شماره ی منو که تلگرام رووش نصب بود رو تخلیه کرده و دیگه بهش به هیچ عنوان دسترسی ندارم و هر لحظه ممکنه به شخص دیگه ای واگذار بشه
  آیا ممکنه که مالک جدید سیمکارت به تلگرام من دسترسی داشته باشد؟؟؟؟؟؟

  1. Avatar مهدی

   اگر هنوز واگذر نشده باشه میتونید پسش بگیرید با پرداخت بدهی و مقداری جریمه.

   درباره تلگرام هم اگر هنوز با همون شماره در جایی دیگر به تلگرام وصل هستید میتونید بی اینکه اکانت رو حذف کنید، با داشتن همون اکانت و همون فهرست دوستان وگروهه(بی هیچ تغییر) تنها شماره تلفن رو عوض کنید. بالاتر نوشتم برای دوستی دیگر

 15. Avatar مهدیه

  سلام ببخشین من با ی سیم کارت ایرانسل میام تل بعد الان سیمکارتم رو گم کردم . تا کی تلگرام long out نمیشع ..نمیخامم با شماره دیگه چطوری میتونم با همون خط بیام ینی تو تل هسم ولی سیم کارت نیس امکان دارع بعد چن وخ کد بخاد ازم ؟

  1. Avatar مهدی

   دوست عزیز برای من هم چنین مشکلی پیش اومده.
   شما به سادگیمیتونید بدون تغیر اکانت یا حذف اون، فقط شماره‌ای قبلی رو با شماره ی دیگه ای جایگزین کنید.
   یک گشتی توی نت بزنید براتون توضیح داده.
   ساده است. توی تنظیمات تلگرام برید ورویشماره تلفن کلید کنید و سپپس پنجره ای باز میشه که شماره رو جابه جا کنید. دیگه اون شماره نمیتونه به لیست شما دتسرسی داشته باشه. البته اگر سیمکارتتون گم شده و نسوخته باشیدش شخص یابنده/ یا دزد میتونه یه اکانت تازه برا خودش باز کنه و ببه تلفن و دوستان و مخاطبان شما دسترسی داشته باشه. برای جلوگیری از این سوءاستفاده، پس از تغییر شماره تلگرام به شماره جدید، برای دوستان تلگرامی پیام بنویسید و بگید که فلان شماره دیگه مال شما نیست گم شده و مشاره جدید فط اینی است که تازه وارد تلگرامتون کردید.

 16. Avatar محسن

  ایشون واقف نیست برخی از شماره ها که سلب امتیاز شدند اصلاً قبلاً تلگرام نداشتند و حالا اون شخصی که جدیداً شماره رو گرفته تلگرام نصب کرده متاسفانه از اون طریق برای همه پیغام رفته الان اون شخص داره مزاحمت ایجاد می کنه .
  این مشکل از اونجایی شروع شده که ایرانسل تا تونست سیمکارت هدیه داد. یکی می خریدیم دوتا می فرستاد درب منزل الان توب توی زمین مردم بیچاره است.

 17. Avatar فرانک

  سلام من از تلگرام خارج شدم و لوگ اوت کردم یعنی اکانتم هنوز هست بعد که خواستم وارد تلگرام شم متوجه شدم که سیم کارتم سلب امتیاز شده، بنظر شما راه حلی وجود داره برای حذف اکانت بدون سیم کارت؟ البته فکر میکنم که تایید دو مرحله ای رو زدم

 18. Avatar هانی

  سلام…من خطی که باهاش تلگراممو نصب کردم الان مسدود شده و وقتی باهاش تماس میگرم میگه تماس های دریافتی مسدود است…تلگرام من پاک شده و میخوام اکانتمو با همون شماره برگردونم و یا دیلیت اکانت کنم اما خطم مسدوده…تو رو خدا راهنماییم کنید تا قبل از واگذاری سیم کارتم بتونم مشکلم رو حل کنم…

 19. Avatar عباس

  سلام من سیم کارت همراه اول دارم تلگرام را از طریق سایت تلگرام حذف کردم میخوام دیگه ازش استفاده نکنم -آیا با سلب امتیاز و واگذار آن به شخص دیگر میتواند با نصب تلگرام به اکانت من دسترسی داشته باشد/

 20. Avatar حسین

  سلام. بعد از سلب امتیاز تکلیف اکانت جیمیل چی میشه؟ و باید چیکار کرد. به جیمیل هم میتونه دسترسی داشه باشه؟
  و برای همراه اول چطور نمیشه مثل ایرانسل پول داد تا یکسال سلب امتیاز نشه؟

 21. Avatar عرفانه

  من سیم کارتم سوخته و تلگرامم یه دفعه پاک شد از این تایید دو مرحله ای هم خبر نداشتم توو اکانت تلگرامم اطلاعات مهمی داشتم چطوری میتونم بر گردونمش ? یکی منو راهنمایی کنه لطفا

 22. Avatar فرزانه

  سلام اگه کسی میدونه جواب بده خیلی ضروریه
  با سیم کارت رایتل یه اکانت در تلگرام داشتم و آنلاین هم بودم اما سیم کارت رو شارژ نکردم و مدتی بود که غیرفعال شده بود اما اکانتی که باهاش ساخته بودم فعال بود که ناگهان اکانت پاک شد…
  حالا اگه سیم کارت رو فعال کنم آیا میتونم دوباره به اون اکانت دسترسی پیدا کنم؟؟؟