شورای علمی، نتایج نخستین مسابقه‌ی ربات‌های پرنده‌ی حمل کالا را اعلام کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه

انتظار به سر رسید؛ همان‌طور که در خبرهای قبلی آمده بود، در پایان هفته‌‌ نتایج نخستین مسابقه‌ی ربات‌های پرنده‌ی حمل کالا اعلام شد. این نتایج حاصل جلسه‌های طولانی ارزیابی داده‌های مربوط‌به عملکرد تیم‌هاست که با حضور هشت عضو محترم شورای مشورتیِ علمی و داوران مسابقه برگزار شد. هیئتی از متخصصان حوزه‌های مختلف فناوری رباتیک که طی ماه‌های گذشته، ساعت‌های بسیار به‌صورت متمرکز برای طراحی، اجرا و جمع‌بندی این رویداد تازه، بی‌دریغ تلاش کردند. در جلسات ارزیابی، نمایندگان دیجی‌کالا نیز در جایگاه ناظر حضور داشتند تا اطمینان حاصل شود همه‌ی بندهای قانون مسابقه که از اردیبهشت امسال به تیم‌ها ابلاغ شده بود، بی‌کم‌وکاست در نظر گرفته می‌شود و قضاوت‌ها تنها مبتنی‌بر داده‌ها و اطلاعات موجود صورت می‌گیرد. طی این جلسات، هر بخش از عملکرد تیم‌ها به‌طور جداگانه، مطابق با جدول امتیازهای درج‌شده در قانون و برمبنای کیفیت انجام هر بخش، از سوی همه‌ی اعضای شورای علمی امتیازدهی شدند و جمع‌بندی نهایی در قالب «بیانه‌ی شورای مشورتی علمی و داوران مسابقه»، تدوین و از سوی همه‌ی اعضای آن تأیید شد.

مشخصات اعضای محترم شورای علمی مسابقه به‌ترتیب حروف الفبا، به این شرح است:

 • دکتر افشین بناءزاده؛ عضو ارشد انجمن بین‌المللی هوافضای آمریکا و عضو هیئت‌علمی دانشکده‌ی مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی شریف.
 • کاپیتان حسام ملکی؛ مدیر فنی مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته‌ی گروه مکانیک دانشگاه تهران.
 • دکتر رضا کلانتری‌نژاد؛ مدیرعامل شرکت نوآوران فناوری‌های همگرای شزان.
 • دکتر سعید شیری؛ عضو هیئت‌علمی دانشکده‌ی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر.
 • دکتر مجید قلی‌پور؛ عضو کمیته‌ی علمی سیاست‌گذاری و برگزاری مسابقات رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی.
 • دکتر محمد نوروزی؛ عضو هیئت‌علمی گروه مهندسی برق دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین.
 • دکتر مهدی بهارلو؛ خبره‌ی صنعت هوایی مرکز پژوهشی سیاست و دیپلماسی علم و فناوری.
 • مهندس مهرداد صباغی؛ معاون اسبق صنایع و فناوری‌های پیشرفته‌ی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران.

متن بیانیه‌ی شورای علمی، عیناً در ادامه آمده است:

بیانیه‌ی شورای مشورتی علمی و داوران «مسابقه‌ی ربات‌های پرنده‌ی حمل کالا»

از یک‌سال پیش، فرایند طراحی و اجرای نخستین «مسابقه‌ی ربات‌های پرنده‌ی حمل کالا» با هدف شناسایی توانمندترین تیم‌های تخصصی کشور در حوزه‌ی ربات‌های پرنده، آغاز شد. چشم‌انداز توسعه‌ی فناوری بومی، بررسی توانمندی‌های موجود در کشور، درنظرگرفتن نیازمندی‌های فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا به‌عنوان کاربر ربات پرنده‌ی حمل کالا و همچنین بررسی مسابقه‌های مشابه، سبب شد قوانینی نزدیک به شرایط واقعی ارسال سفارش با ربات پرنده تنظیم شود که نسبت‌به مسابقات رایج رباتیک، به‌مراتب دشوارتر بود. همچنین به‌منظور ترغیب شرکت‌کنندگان، به پیاده‌سازی اصولی و ساخت بر مبنای طراحی دقیق، بخشی با عنوان «ارزیابی طراحی» نیز در این قانون گنجانده شد؛ قوانینی هدفمند که برای سنجش بلوغ فناوری‌های بومی و شناسایی تیم‌های حرفه‌ای در این حوزه تنظیم شد.

طبق گزارش تیم اجرایی، پس از انتشار فراخوان مسابقه ۶۳ تیم با عضویت بیش از ۲۵۰ جوان علاقه‌مند و متخصص این حوزه، با ارسال مستندات در مسابقه ثبت‌نام کردند. پس از «بررسی اطلاعات فنی» تیم‌های متقاضی غربال شدند و در نهایت ۱۱ تیم به بخش مسابقه و ۱۵ تیم به بخش نمایشگاهی راه یافتند. نشست‌های صمیمی با شرکت‌کنندگان، بازدیدهای فنی شورای علمی از تیم‌ها و برگزاری کارگاه آموزشی بر اساس شناختِ به‌دست‌آمده از نقاط قوت و ضعف تیم‌ها، از جمله فعالیت‌هایی بود که برای ارتقا و کمک به تحقق اهداف این مسابقه انجام گرفت. در نهایت پس از برگزاری پیش‌مسابقه و ارزیابی میدانیِ عملکرد تیم‌های داوطلب، ۹ تیم به مرحله‌ی نهایی مسابقه راه یافتند که دو تیم از این جمع، از بخش نمایشگاهی به این مرحله رسیده‌اند.

پس از هشت ماه تعامل نزدیک با فعالان حوزه‌ی رباتیک، این امید در شورای علمی به‌وجود آمده است که اهداف بلندِ این مسابقه برای استفاده از چارچوب «نوآوریِ باز» به‌منظور توسعه‌ی محصول فناورانه در ایران، تحقق‌یافتنی است. با تلاش و همکاری مستمر می‌توان از این چارچوب نوین برای نوآوری در کسب‌وکارها و درنتیجه بهبود زندگی انسان بهره برد. شورای مشورتیِ علمی و داوران «مسابقه‌ی ربات پرنده‌ی حمل کالا» مفتخر است خرسندی خویش را از نقش مؤثرِ این مسابقه در رشد زیست‌بوم توسعه‌ی فناوری مبتنی بر رویکرد «نوآوری باز» در کشور ابراز نماید.

نتایج مسابقه

شورای علمی، با جمع‌آوری و بررسی همه‌ی داده‌ها و اطلاعات موجود میدانی مسابقه و با وفاداری به قانونِ تنظیم‌شده، ضمن قدردانی از همه‌ی تیم‌های شرکت‌کننده و تحسین تلاش مستمر و سازنده‌ی تیم‌ها اعلام می‌کند که متأسفانه هیچ یک از تیم‌های شرکت‌کننده در این مسابقه منطبق بر قانون مصوب، موفق به انجام بی‌نقص و کامل همه‌ی مراحل مأموریت تحویل کالا نشده است؛ ازهمین‌رو و برای وفاداری به قانون، جایگاه نخست بخش مأموریت اصلی در این دوره به تیمی تعلق نخواهد گرفت. اما این به‌معنی نادیده‌گرفتن تلاش امیدوارکننده و ارزنده‌ی این تیم‌های کارآمد نیست.

در بخش مأموریت اصلی، شورای علمی مفتخر است، ضمن قدردانی از تیم «AirsAsia از شرکت ایرسا آسیا آسمان» به‌خاطر نمایش چشمگیر و تلاش هدفمند در میدان مسابقه، «دیپلم افتخار بخش مأموریت اصلی» را به‌ترتیب الفبا، به دو تیم «Falcon»‌ و «MRL از دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین» تقدیم کند.

در بخش ارزیابی طراحی، مطابق قانون مسابقه به‌دلیل انجام‌نشدن کامل سه آیتم از چهار آیتم مأموریت اصلی، تیم‌ها موفق به دریافت جایگاه نخست نشده‌اند؛ اما شورای علمی بنا به وظیفه و برای تقدیر از تلاش ستودنی تیم‌های شرکت‌کننده، با افتخار «دیپلم افتخار بخش طراحی» را به‌ترتیب الفبا، به دو تیم «ARC از دانشگاه صنعتی امیرکبیر» و «MRL از دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین» تقدیم می‌کند.

در بخش چالش‌های فنی، باتوجه‌به اجرایی‌نبودن برخی از بخش‌ها به‌دلیل شرایط نامساعد جوی و محدودیت‌های زمانی، شورای علمی تنها بخش «چالش خلاقیت» را ارزیابی نمود. بدین‌ترتیب، شورای علمی مسابقه برای ارج‌نهادن به روحیه‌ی خلاقیت دانشمندان جوان کشور، ضمن قدردانی از ابتکار همه‌ی تیم‌های شرکت‌کننده «دیپلم افتخار چالش خلاقیت» را به تیم «IRSE از دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب» تقدیم می‌کند.

هم‌سو با ارزش‌های محوری دیجی‌کالا، شورای علمی علاوه‌بر معیارهای فنی، اخلاقِ سنجیده و همچنین رفتار حرفه‌ی را معیاری اساسی در سنجش تیم‌های شرکت‌کننده می‌داند. بر همین اساس ضمن قدردانی از تیم‌های «AirsAsia از شرکت ایرسا آسیا آسمان» و «IRSE از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب» به‌خاطر حُسن اخلاق و برخورد محترمانه، «جایزه‌ی ویژه‌ی بااخلاق‌ترین تیم» را به تیم «Falcon» تقدیم می‌کند. همچنین شورای علمی، «جایزه‌ی ویژه‌ی رفتار حرفه‌ای» را به‌دلیل برخورد سنجیده و حرفه‌ای با حوادث پیش‌بینی‌نشده‌ی روز مسابقه، پرهیز از هرگونه حاشیه‌روی و حفظ تمرکز و تلاش مضاعف برای انجام مأموریت تا آخرین لحظه، با افتخار به تیم «ARC از دانشگاه صنعتی امیرکبیر» تقدیم می‌کند. اخلاق پسندیده و رفتار حرفه‌ایِ این تیم‌ها بی‌گمان الگویی مناسب برای نخبگان آینده‌دار و جوان میهن و معیاری مهم در انتخاب بهترین‌ها برای ادامه‌ی این مسیر است. همچنین، به‌خاطر روحیه‌ی یادگیری و شهامت حضور در رقابتی حرفه‌ای، «جایزه‌ی ویژه‌ی جوان‌ترین تیم» به تیم جوان «King of Sky از پارک فناوری یزد» تقدیم می‌شود.

تحقق موفقیت‌های به‌دست‌آمده در فرایند برگزاری این مسابقه، مرهون بستر مناسبِ ایجاده‌شده توسط برگزارکننده‌ی این رویداد، یعنی فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا است که گامی کوچک اما مهم و بنیادین در جهت‌دهی به مسابقه‌های توسعه‌ی محصول فناورانه در کشور برداشته است. این شورا باور دارد که عزم جدی دیجی‌کالا برای توسعه‌ی ربات پرنده‌ی حمل کالا در ایران، در آینده‌ای نزدیک منجر به توسعه‌ی این محصول و بهره‌برداری عملیاتی از آن خواهد شد.

همچنین شورای علمی از همراهی دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، پژوهشگاه هوافضا، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت دانش‌بنیان شزان و همچنین پارک فناوری پردیس، به‌خاطر حمایت‌های بی‌دریغشان از این رویداد، تشکر و قدردانی می‌کند.

امید است این گام کوچک، الگویی برای استفاده از رویکرد «نوآوری باز» برای استفاده از ظرفیت‌های فناورانه‌ی کشور و تحقق نیازهای صنعتی و تجاری میهن و افزایش رفاه عمومی باشد و جوانان نخبه‌ی کشورمان با ارتقای توانمندی فنی و مهارت‌های رفتاری، بیش‌ازپیش، چراغ امید را برای توسعه‌ی فناوری در ایران پرفروغ‌تر کنند.

۲ مهر ۱۳۹۵

شورای مشورتیِ علمی و داوران نخستین مسابقه‌ی ربات‌های پرنده‌ی حمل کالا

 

در پایان این رویداد، دیجی‌کالا صمیمانه از تلاش بی‌دریغ شورای علمی، تیم‌های شرکت‌کننده، تیم اجرایی و فنی و همچنین حامیان محترم مسابقه، قدردانی می‌کند.

درخصوص جوایز نقدی، باتوجه‌به تغییر ساختار برگزیدگان از سوی شورای علمی، دیجی‌کالا وظیفه‌ی خود می‌داند کل مبلغ جوایز را که پیش‌تر در صفحه‌ی رسمی مسابقه اعلام شده است، با ساختاری جدید و با مشورت شورای علمی، به تیم‌های برگزیده در بخش‌های مختلف اختصاص دهد.

طی روزهای آتی، در نشستی صمیمی با حضور اعضای تیم‌های شرکت‌کننده، اعضای شورای علمی، نمایندگان تیم اجرایی و مدیران دیجی‌کالا، جوایز و لوح‌های تقدیر به نمایندگان تیم‌ها اعطا خواهد شد. با دیجی‌کالامگ همراه باشید تا از ادامه‌ی این مسیر آگاه شوید.

Drone_Footer

 دیدگاه شما

۱۸ دیدگاه
 1. مهدی

  سلام
  باز هم mrl آزاد قزوین مثل همیشه سنگ تموم گذاشت خسته نباشید بچه ها ( و همینطور تمام گروه های خوب ) خدا قوت

 2. هادی

  به اعضای تیم فالکون خصوصا برادران مفرح و آقای نیری عزیز،
  از طریق یکی از دوستان از موفقیت شما مطلع شدم. ضمن ابراز خرسندی از برگزاری رقابت در این سطح برای بروز توانمندیها، موفقیت روزافزون شما و همه ایرانیان را آرزومندم.

  1. محمد

   ممنون از لطفت آقا هادی عزیز
   انشاله به سلامتی و موفقیت بیش از پیش شما و همه دوستان

 3. Jamess

  یک جمله معروفی است که میگه من برای دیگران آرزوی خوشبختی و خوبی دارم زیرا اگه دیگران بدبخت و بد باشن من هم دارم در آن محیط زندگی میکنم پس نتیجه و تاثیرش به من هم میرسه و اگه خوب و خوشبخت باشن هم نتیحه اش به منم میرسه .. حالا اگه این مردم به جای کلاه برداری و دزدی و پولشویی و و سایر سود های بی ارزش زود گذر و فساد های مالی به فکر ساختن و تولید و ابتکار و خلق یک محصول جدید باشن و تمام سرمایه و پول و تلاششون رو تو این راه بزارن و با تمام وجود تلاش کنند چه بسا محصولی بسازند که در دنیا جزو معروف ترین ها و اولین ها بشه و دست بی ام و هیوندا و اپل رو هم از پشت ببنده و نه تنها این که جزو پرفروش ترین ها در دنیا میشه میتونه ایجاد اشتغال فراوانی هم ایجاد کنه … ولی این بستگی به میزان انگیره و تلاش داره … و کسانی هم که این محصولات رو میسازن اصلا به فکر پول نیستن یا حدقل در درجه اول نیستن و به فکر تولید با کیفیت ترین و بی عیب و نقص ترین محصول هستن و این که بتونن بهترین جنس رو بسازن! پول هم خودش خود ب خود به سراغشون میاد … همه چیز بستگی به سطح فکر و شعور ادما داره …

 4. حسین امینی

  از دیجی کالا برای تلاش در زمینه تجاری سازی ایده های دانشگاهی تقدیر میکنم.
  حسین امینی

 5. حسین

  ممنونم دیجی کالا
  از شما ممنونم که به جای این که سرمایه هاتون رو در بورس بازی و خرید ملک و هزار تا دلالی اقتصادی که به جز شکاف اقتصادی و تورم برای مردم چیزی نداره خرج کنید ، پول به دست اومده از زحمت و تلاش خودتون رو در راه علم و آینده سرمایه گزاری می کنید که بالاترین سرمایه گزاری هست.فقط و فقط اگر چندتا از تجارت ها ی موفق یه همچین شعوری داشتند که به جای سودآوری های ظاهری و پول روی پول گزاشتن به فکر ساختن آینده بودن الان وضع مملکت خیلی خیلی فرق می کرد.
  #ممنونم دیجیکالا

 6. امیررضا

  سلام
  از دیدنش لذت بردیم !
  با قدرت برای سال های آینده خودمون رو آماده میکنیم.

 7. امید نیری

  با عرض سلام و خدا قوت خدمت مسئولان بزرگوار برگزاری مسابقه رباتهای حمل کالا، به عنوان یکی از اعضای تیم فالکون تبریک میگم به تمامی دوستان شرکت کننده، داوران محترم و بسیار باسواد و همچنین دوستان گلی که در طول دور روز برگزاری مسابقه جهت اجرای با کیفیت آن برای تیمها سنگ تمام گذاشتند. لازم میدونم این نکته رو ذکر کنم که تمام تیمهای شرکت کننده بواسطه علاقه، جسارت در ایجاد تغییر،، تلاش و شرکت در مسابقه برنده هستند و باید با انگیزه و تلاش مضاعف مسیر رو ادامه داد. حرکت و تلاش، جدای از نتیجه و کسب تجربه از نقایص پیروزیست. حمایت‌های مادی و معنوی صاحبان سرمایه از تک تک دوستان رسیدن به این هدف را تسریع میکند. هدف والایی که میتواند کار آفرینی و ایجاد اشتغال برای دختران و پسران این کشور در حوزه ای جذاب باشد. دیجیکالا با برگزاری این مسابقه فعالیت ما و سایر تیمها را در مسیر منسجم و هدفمندی قرار داد که به امید خدا در آینده ای نه چندان دور نتیجه این اقدام دیده خواهد شد. در پایان به تک تک اعضای تیمها خصوصا هم تیمی های عزیزم خدا قوت میگم و برای تمام کسانی که برای رضایت مردم ایران تلاش میکنند آرزوی سلامتی و عزت دارم.

 8. فرزاد احمدی نژاد

  سلام به همگی
  من فرزاد احمدی نژاد هستم عضو تیم ARC.
  اول از همه به تیم برگزاری تبریک میگم که مدت طولانی برای برگزاری بدون نقص این مسابقات زحمت کشیدن. واقعا کیفیت برگزاری مسابقه عالی بود.
  متاسفانه به دلیل یه اشتباه کوچیک انسانی از سمت خودمون، نتونستیم کارهایی که آماده کرده بودیم رو زمان مسابقه اجرا کنیم. ولی بقیه تیمها هم پرنده های خوبی آماده کرده بودند که هر کدوم ابتکارات مختص به خودشون رو داشتن.
  امیدوارم با ادامه فعالیتها در آینده نزدیک، شاهد ساخت و استفاده از نمونه های صنعتی و کاربردی رباتهای پرنده برای حمل کالا باشیم.
  در انتها هم از شرکت دیجی کالا و شزان برای برگزاری این مسابقه کاربردی، جذاب و با تکنولوژی بالا تشکر میکنم.

  1. امیرحسین

   با این وجود دو تا مقام آورد تیمتون . خسته نباشید و موفق باشید. چیزی که درباره رفتار حرفه ای نوشتن واقعاً قابل تحسینه . همیشه موفق باشید.

  2. مصطفی مفرح بناب

   فرزاد جان تیمتون خیلی خوب و منسجم بود مثل پرندتون که واقعا بهینه کار کرده بودین. من اطلاع داشتم که شما در مسابقات جهانی المان نایب قهرمان بودین و خیلی خوشحالم که از نزدیک با تیمتون اشنا شدم.امیدوارم تو مسابقات اینده هرچه بیشتر بتونین افتخار کسب کنین و موفق باشین.

 9. اشكان صفوي

  با عرض سلام
  به جرات میتونم بگم بهترین ،با کیفیت ترین و حرفه ای ترین مسابقه ایرانو شرکت کردیم.تیم داوری فوق العاده با سواد و مشرف به بحث بودند و کادر إجرائی هم سنگ تموم گذاشتن.با وجود شرایط جوی نامناسب مسابقه به بهترین شکل ممکن برگزار شد.و در آخر نتایج بصورت شفاف به اطلاع همگان رسید.
  امیدوارم این مسابقه الگویی باشه برای مسابقات کشور و تا رسیدن به هدف اصلی این مسابقه در سال های اینده نیز ادامه داشته باشه.در آخر از تمام کادر داوری که با صبر و حوصله و با اخلاقی حرفه ای با همه تیم ها رفتار میکردند و کادر إجرائی دیجی کالا و شزان که در این دوروز با تمام قدرت نه تنها به برگزاری مسابقه مشغول بودند بلکه در محیا کردن فضای مناسب برای شرکت کننده ها کوشا بودند از صمیم قلب تشکر میکنم.

 10. مصطفی مفرح بناب

  سلام
  بالاخره این استرس تموم شد و نتایج اعلام شدن.
  من مصطفی مفرح از تیم فالکون هستم که تو مسابقات شرکت کرده بودیم.
  اول از همه از تیم نوآوری دیجیکالا تقدیر و تشکر میکنم چون واقعا بدون هیچ چشم داشتی زحمت کشیدن. من قشنگ میدیدم که در طول مسابقه و داوری و تمام مراحل از هشت ماه پیش تا حالا چقدر زحمت کشیدن.
  قبل مسابقه فک میکردم تیم ما نسبت به بقیه خیلی کار کرده ولی بعد اینکه با بقیه بچه ها آشنا شدم و فهمیدم واقعا همه کار کردن و زحمت کشیدن. سعی کردیم بهترین عملکردو داشته باشیم و امیدوارم همین هم بوده باشه.
  نتیجه مسابقه واقعا خیلی مهم نبود تنها اهمیتش این بود که بتونیم با مبلغی که دریافت میکنیم هزینه هایی که انجام دادیم رو تا حدودی جبران کنیم.
  من فقط امیدوارم که به زودی (خیلی زودتر از اون چیزی که همه تصور میکنن) اولین ربات پرنده دیجیکالا، کار تحویل کالا رو شروع کنه. من که خیلی امیدوارم دیجیکالا بتونه این کار به ظاهر نشدنی رو انجام بده چون قبلا هم خیلی کارهایی که نشدنی به نظر میرسن رو به راحتی انجام داده.
  اینکه تیم مارو به عنوان با اخلاق ترین تیم انتخاب کردین خیلی بیشتر مارو خوشحال کرد و از تیم داوری دیجیکالا که این نظر رو راجع به تیم ما داشتن خیلی تشکر میکنم.
  از تمام اعضای تیمم : آقای امید نیری – علی اکبر عارفی – محمد مفرح – حمید پیرامون مقدم – مهدی آیت – حسین بایرامی – میثم قلی پور صمیمانه تشکر میکنم.

  با تشکر.

  1. محمد حسین

   تبریک میگم آقای مفرح ، این افتخار بزرگیه…
   درسته که کار سختی بود و کسی نتونست همه چیزش رو تکمیل انجام بده ، باد هم مزاحم بود اما همین که بهترین عملکرد رو داشتین عالیه . تبریک فراوان.

   1. مصطفی مفرح بناب

    خیلی ممنون از لطفت محمد حسین جان 🙂

 11. سهراب

  مرسی دیجی کالا همین نوع شفاف اعلام نتیجه نشون می ده چقدر به تبلیغ فکر می کنن و چقدر به واقعیت .
  این یه کار باارزش بود .

 12. مرتضی

  سلام
  فوق العاده بود اما آیا مبلغ جوایز کم نیستند؟
  مرسی

  1. محمدحسین نظری

   به نظر من مبلغ جوایز در مقایسه با مسابقات دانشگاهی که خیلی بیشتره . مجموع جوایز پنجاه میلیون تومنه . نه به نظر من کم نیست . و اینکه به نظرم اصل کار جایزه نیست . این تیم ها نصفشون جایزه های بین المللی دارن . قضیه مهم تر از جایزه س . این که یه شرکتی اومده به جای خریدن محصول به بچه های ایرانی انگیزه می ده که بسازن خیلی قشنگه …

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما