۱۰ راه ساده برای ثبت یک عکس ضد نور جذاب

۶ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۷:۰۰ ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
عکاسی سیلوئت

اگر به‌دنبال راهی ساده برای افزودن بعدی جدید به عکس‌های موبایلی خود هستید پیشنهاد می‌کنیم عکاسی «سیلوئت» (Silhouette) را امتحان کنید. در فارسی از تکنیک سیلوئت با نام عکاسی ضد نور هم یاد می‌شود. عکاسی ضد نور فرصت‌هایی فراتر از آنچه تصورش را می‌کنید در اختیارتان قرار خواهد داد. ضد نور تکنیکی است که اجازه می‌دهد اشکالی جذاب، حسی ویژه و حال‌وهوایی رمزآلود و مرموز در عکس ایجاد کنید. از این تکنیک می‌توانید هم در فضاهای خارجی و هم در فضاهای داخلی به‌شکلی موثر استفاده کنید. یک عکس ضد نور تخیل بیننده را تحریک کرده و تمایل او را برای جست‌وجو کردن در تصویری که تمام رمز و رازهایش را در نگاه اول فاش نمی‌کند افزایش می‌دهد. در اینجا به معرفی ۱۰ نکته در مورد عکاسی ضد نور خواهیم پرداخت که کمک می‌کنند با گوشی موبایل خود عکس‌های بهتری بگیرید. با مدرسه آموزش عکاسی موبایل دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

۱. برای عکاسی ضد نور سوژه‌ای قدرتمند انتخاب کنید

هنگام عکاسی با تکنیک ضد نور انتخاب سوژه‌ای با شکل قدرتمند و قابل تشخیص از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. در یک عکس سیلوئت معمولا جزییات بسیار کمی از سوژه دیده می‌شود و درنتیجه این شکل کلی سوژه است که موفقیت یا شکست عکس را رقم خواهد زد. انسان‌ها، درختان، ساختمان‌های جالب یا حتی پرندگان در حال پرواز می‌توانند سوژه‌های خوبی برای عکاسی ضد نور باشند.

عکاسی ضد نور

عکس از اندی باتلر

احتمالا سوژه‌های انسانی جذابیت بیشتری را به عکس خواهند بخشید چراکه با تحریک ذهن مخاطب نسبت به تصور این که سوژه کیست یا چه قیافه‌ای دارد حس رمزآلود بیشتری را در عکس ایجاد خواهند کرد.

۲. به‌جای پس‌زمینه روی سوژه فوکوس کنید

مطمئن شوید که هنگام گرفتن عکس فوکوس دوربین روی سوژه باشد و نه روی پس‌زمینه. بخش قابل‌توجهی از جذابیت عکس‌های سیلوئت به تباین میان سوژه‌ی تیره و پس‌زمینه‌ای برمی‌گردد که ممکن است بسیار جذاب و سرشار از جزییات هم باشد. برای ایجاد این تاثیر سوژه باید در فوکوس کامل قرار بگیرد تا لبه‌هایی شفاف و تیز بسازد.

عکاسی ضد نور

عکس از کانجورر

پس هرقدر هم که از فضای پس‌زمینه خوشتان آمده فراموش نکنید باید فوکوس دوربین گوشی را به‌شکلی فریب دهید که فکر کند شما سوژه را مدنظر دارید. اگر گوشی شما امکان قفل کردن فوکوس را دارد بهتر است پیش از گرفتن عکس فوکوس را روی سوژه قفل کنید.

۳. رو به منبع نور عکس بگیرید

این حقیقت که سنسور دوربین‌های دیجیتال نمی‌تواند همانند چشم انسان جزییات موجود در سایه‌ها را کشف کند باعث می‌شود بتوانید با عکاسی کردن به سمت نور تاثیر سیلوئت را تقویت کنید. برای گرفتن سیلوئت‌های عالی لازم است نوردهی دوربین گوشی را برای بخش‌های پرنور صحنه تنظیم کنید؛ به‌گونه‌ای که جزییات این بخش‌ها حفظ شود. با این کار سوژه در بخش سایه‌های بسیار تاریک قرار خواهد گرفت و این همان تاثیری است که ما می‌خواهیم.

عکاسی ضد نور

عکس از اندی باتلر

اگر در فضای خارجی عکاسی می‌کنید بهتر است خورشید در ارتفاع پایینی قرار داشته باشد. به زبان دیگر در حوالی طلوع یا غروب خورشید یا در روزهای زمستانی که خورشید در ارتفاع پایین‌تری قرار دارد شرایط برای عکاسی ضد نور با استفاده از نور مستقیم خورشید بهتر است. گاهی ممکن است ایجاد تاثیر لنز فلیر هنگام عکاسی به سمت خورشید مشکل‌ساز شود ولی می‌توانید این مشکل را با قرار دادن سوژه درست در برابر خورشید حل کنید. فراموش نکنید فوکوس را روی سوژه قرار دهید ولی نوردهی را برای بخش‌های پرنور پس‌زمینه تنظیم کنید.

۴. در فضاهای داخلی از نور درها و پنجره‌ها استفاده کنید

برای گرفتن عکس‌های ضد نور حتما لازم نیست در فضای باز قرار داشته باشید. در حقیقت عکاسی در فضاهای داخلی هم می‌تواند راهی عالی برای ساختن حس رمزآلود باشد. اگر قصد دارید عکاسی سیلوئت در فضای داخلی را امتحان کنید به‌یاد داشته باشید که معمولا در این حالت فضای اطراف سوژه هم در سایه قرار خواهد گرفت و تنها بخش کوچکی از تصویر از طریق منبع نور خارجی روشن خواهد شد.

عکاسی ضد نور

عکس از سدریک بلانچان

فراموش نکنید در این حالت با توجه به کم بودن نور کلی صحنه باید برای جلوگیری از تار شدن تصویر دوربین را محکم و ثابت نگه‌دارید یا از یک سه‌پایه استفاده کنید.

۵. سوژه را کادربندی کنید

قرار دادن سوژه در کادری از اشیای اطراف آن نظیر درختان، ساختمان‌ها یا پنجره همیشه یک تکنیک ترکیب‌بندی خوب است.

عکاسی ضد نور

عکس از اندی باتلر

در عکاسی ضد نور این اشیای احاطه‌کننده هم بسیار تیره می‌شوند و می‌توانند اشکالی جالب را در تصویر ایجاد کنند. از این رو می‌توانید با قرار دادن سوژه در میان این اشیا توجه بیشتری را به سوی آن متمرکز کنید.

۶. تصویر را ساده نگه‌دارید

برای رسیدن به بهترین نتیجه از سوژه‌هایی عکاسی کنید که اشکال و خطوط متمایز و قابل‌تشخیص دارند. برای مثال یک پیکره‌ی انسانی منفرد بسیار بهتر از چند پیکره است که بخش‌هایی از آن‌ها در تصویر روی هم قرار گرفته و شکلی ناواضح و گیج‌کننده پدید آورده است.

عکاسی ضد نور

عکس از پتیر کمپوس

توجه خود را بیش از هرچیز روی خطوط کلی دور سوژه متمرکز کنید چراکه در تصاویر سیلوئت حالت چهره و جزییاتی از این دست قابل تشخیص نخواهند بود. همچنین بهتر است فضای اطراف سوژه را هم تا جای ممکن ساده و منظم نگه‌دارید تا سوژه بیش از پیش در عکس برجسته شود.

۷. از زاویه دید پایین عکاسی کنید

کم کردن ارتفاع و عکاسی از زاویه دید پایین باعث می‌شود پس‌زمینه مزاحمت کمتری در عکس شما ایجاد کند. زاویه دید پایین بر جذابیت عکس می‌افزاید و استفاده از آن هنگام عکاسی با موبایل راحت‌تر است.

عکاسی ضد نور

عکس از آرپی

از این‌که برای عکاسی زانو بزنید یا حتی از آن بهتر روی زمین دراز بکشید نهراسید.

۸. از حالت‌های دراماتیک آسمان بهره بگیرید

آسمان می‌تواند با افزودن الگوهایی جالب به عکس جذابیت آن را بالا ببرد؛ پس همیشه توجه ویژه‌ای نسبت به آسمان داشته باشید. برای مثال اگر هنگام طلوع یا غروب خورشید از آسمان عکاسی کنید عکس شما مملو از رنگ‌های نارنجی و قرمز درخشان خواهد بود.

عکاسی ضد نور

عکس از اندی باتلر

اگر از آسمانی آبی با ابر عکاسی کنید ممکن است ترجیح دهید برای رسیدن به یک آسمان دراماتیک تیره با لکه‌های ابر روشن تصویر خود را به سیاه‌وسفید برگردانید.

۹. به ثبت حرکت بپردازید

ثبت حرکت روش خوب دیگری است برای افزایش جذابیت عکس. البته برای ثبت کردن موثر حرکت باید از سرعت شاتر بالاتری استفاده کنید و برای این کار به نور مناسب نیاز خواهید داشت.

عکاسی ضد نور

غکس از آرپی

اگر گوشی شما از قابلیت عکاسی پی‌درپی سریع (Burst) پشتیبانی می‌کند از آن برای ثبت یک توالی از عکس‌ها استفاده کنید. سپس قادر خواهید بود از میان آن‌ها عکسی را که در آن سوژه بهترین حالت را دارد انتخاب کنید.

۱۰. کنتراست عکس را هنگام ویرایش افزایش دهید

گاهی اوقات عکس‌ها برای متعادل شدن نور و برش نیاز به اندکی ویرایش دارند. برای قدرتمندتر شدن تصاویر سیلوئت می‌توانید هنگام ویرایش آن‌ها اندکی کنتراست عکس را بالا ببرید. ممکن است افزودن تیرگی حاشیه (Vignette) به لبه‌های عکس هم با بالا بردن تمرکز روی مرکز تصویر به بهتر شدن آن کمک کند.

عکاسی سیلوئت - ویرایش با اسنپ سید

برای ویرایش عکس می‌توانید از اپلیکیشن Snapseed استفاده کنید که یکی از بهترین اپلیکیشن‌های ویرایش عکس موجود است.

منبع: Mobiography

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴ دیدگاه
 1. Avatar ترانه

  خیلی آموزنده بود. ممنون از شما

 2. Avatar سیدامیر سجادی

  عالی بود. ممنون

 3. Avatar سینا

  استاد شما لنز های کلیپسی که روی گوشی وصل میشه رو پیشنهاد می کنید؟

 4. Avatar آرش

  خیلی خوب بود