فضانورد محبوب ناسا ماه آینده بازنشسته می‌شود

۲۲ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۰ ۶ بهمن ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

«اسکات کلی» (Scott Kelly) فضانورد ناسا ۱۳ فروردین (اول آوریل) از این آژانس فضایی بازنشسته می‌شود. از آخرین ماموریت کلی در ایستگاه فضایی بین‌المللی ناسا کمتر از یک ماه می‌گذرد و حالا ناسا گفته این فضانورد دیگر به فضا سفر نمی‌کند.

اسکات کلی به‌تازگی از ماموریت ۳۴۰ روز‌ه‌اش برگشته و پژوهش‌های مربوط به این ماموریت همچنان ادامه دارد. پژوهش‌ها حول محور این موضوع است که بدن انسان بر اثر اقامت طولانی‌مدت در محیط خارج از جو زمین چطور رفتار می‌کند؟

ناسا گفته همچنان که از سال ۲۰۱۲ روی ماموریت اخیر اسکات کلی کار می‌شود، پژوهش‌ها ادامه خواهند داشت. اسکات کلی در حال حاضر در زمینه‌ی تاثیر محیط فضایی بر مایعات بدنش همکاری می‌کند اما دیگر به فضا سفر نخواهد کرد.

کلی: احساس می‌کنم تمام عمرم را در این آزمایشگاه چرخان فضایی گذرانده‌ام.

اسکات و برادر دوقلویش مارک،‌ پژوهشگران ناسا را برای مقایسه‌ی وضعیت بدن انسان در دو محیط روی زمین و خارج از جو زمین کمک می‌کنند. مارک کلی هم در گذشته فضانورد بوده اما بازنشسته شده و حالا نوبت اسکات بود که بازنشسته شود.

اسکات قبل از بازگشتش به زمین، در مصاحبه‌ای گفته بود: “بازگشت از این ماموریت یک‌ساله برایم بسیار سخت است؛ به‌خصوص که شاید دیگر این‌جا را نبینم. احساس می‌کنم تمام عمرم را در این آزمایشگاه چرخان فضایی گذرانده‌ام.

با این وجود چارلز بولدن (Charles Bolden) مدیر ناسا معتقد است هیچ‌کس به‌اندازه‌ی اسکات شایسته‌ی داشتن یک دوره‌ی استراحت درست‌وحسابی نیست. او که رکورددار بیشترین میزان اقامت فضا در میان فضانوردان آمریکایی است،‌ حالا دیگر سزاوار زیستن بدون دغدغه در سیاره‌ای است که خانواده و دوستانش در آن زندگی می‌کنند.

اسکات با رکورد جمعا ۵۲۰ روز اقامت در فضا طی چهار ماموریت، از همه‌ی فضانوردان آمریکایی تجربه‌ی بیشتری از زندگی در محیط خارج از جو زمین را دارد. با این حال می‌گوید: “همه‌ی رکوردها باید شکسته شوند و دوست دارم هرچه زودتر رکورد من هم شکسته شود تا یک گام به زیستن انسان در سیاره‌ای به جز زمین نزدیک‌تر شویم.

اسکات کلی از سال ۱۹۹۶ میلادی برای ناسا کار می‌کند و به‌زودی در بیستمین سال اشتغالش با این آزانس فضایی خداحافظی می‌کند. هنوز معلوم نیست که او بعد از بازنشستگی از ناسا به چه کاری مشغول می‌شود.

منابع: The Verge , Mashable

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar امیر علی پور

    جالبه ، بیست سال از عمرتو صرف یه کار هیجان انگیز کنی ….

  2. Avatar احسان

    اینجا نسبت به عکسایی که قبلا از منتشر شده بود چقد پیر نشون میده