لمس دنیایی آرام

۲۹ مرداد ۱۳۹۶ | ۲۰:۰۰ ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

چند وقتیه روي بيلبوردهاي خيابون‌ها، با جملاتي از قبيل «اخلاق خوب را مي‌شود به تمام مردم دنيا هديه داد»، «مي‌بخشم تا بخشيده شوم»، «اعتمااااااددددد» «آرامممششش» يا… مواجه مي‌شم.

داشتم به اين فكر مي‌كردم چقدر خوبه كه همه‌ي مردم، زندگي پر از انرژي مثبت رو تجربه كنن و از هر ثانيه‌ي زندگي‌شون لذت ببرن. سراغ يكي از اساتيدم رفتم تا درمورد این جملات مثبت و آثارش در زندگی بیشتر مطالعه كنم. با ليستي از كتاب‌ها مواجه شدم كه حتي اسامی‌شون هم برام جالب بود. اولين كتابي كه بايد شروع مي‌كردم، «از دولت عشق» بود.

در توضیح پشت جلد کتاب اومده بود: «با توجه مدام به یک شی زیبا، تصویر ذهنی آن را می‌آفرینید و آن تصویر از طریق شما و دیگران، وارد کار و فعالیت می‌شود تا زیبایی بیشتری برایتان بیافریند. برداشتم از این جمله این بود که دست به کاری بزنید که گام آغازین به سوی زیبایی محسوب می‌شود؛ حتی اگر گامی کوچک باشد. با این کار، زیبایی، برکت و فزونی می‌یابد. آن‌گاه شما قادر می‌شوید که زیبایی را برخیزانید و زنده کنید و زندگی و جهانتان را بستایید.»

این کتاب در ادامه، تعدادی جمله‌ی تاكيدي رو آموزش می‌داد که شايد در نگاه اول به نظرم مسخره بودن؛ اما وقتي سعی کردم بهشون عمل کنم، كم‌كم با معجزات كلماتش درگير شدم و حس خوبم هر روز بيشتر از قبل شد. این موضوع منو برای مطالعه کتاب‌های بعدی مشتاق‌تر کرد و منتظر بودم نتایج آن‌ها را هم تجربه کنم.

 

کتاب دومی که باید شروع می‌کردم، «شفای زندگی» بود؛ حتی اسمش هم منو جذب می‌کرد. واقعا چقدر خوبه که یاد بگیریم با بررسی درونمون، روابط و رفتارهامون رو تو زندگی و محل کار بهبود ببخشیم و انرژی مثبتمون رو به همه انتفال بدیم. شفای زندگی بهم یاد داد تمام انرژي و حس‌هاي بدي كه در خودمون نگه مي‌داريم، مثل كينه، نفرت يا حتي بدبيني همش كم‌كم جمع ميشه و به صورت يك بيماري خودشو نشون ميده. به‌طور مثال اگر درد معده داريد، مطمئن باشيد كلي حرف‌ نگفته رو درونتون ريختید و صحبت نكرديد. اگر دچار تيروئید هستيد، شب‌هاي زيادي را با بغض خوابيديد یا اگر دچار آتروز یا درد مفاصل هستید، بهتره دست از انتقاد بی‌وقفه بردارید؛ چه از خودتون و چه از بقیه! «كساني كه آرتروز دارند، قرباني “كمال‌گرايي” هستند؛ نياز به اينكه در همه وقت و هر شرايطي كامل باشند. آيا شما كسي را در اين سياره مي‌شناسيد كه “كامل” باشد؟ چرا معيارهايي براي خود تعيين مي‌كنيم كه به ما مي‌گويد براي اينكه پذيرفتني شويم، بايد «ابرمرد» يا «ابرزن» باشيم؟! اين بيان افراطي ناشي از اين حس دروني است كه “آنقدر كه بايد خوب نيستم. “»

برداشتم از این کتاب مهیج و پرطرف‌دار را می‌تونم در این جمله خلاصه کنم که «هرگونه درد، نشانه‌ی احساس گناه است.» واقعا حق با نویسنده این کتاب بود، منم از اون روز با نگاهی دیگه به دنیای اطرافم نگاه کردم و احساس کردم که چقدر همه چیزمی‌تونه  بهتر و قشنگ‌تر باشه و اینطوری بدون هیچ غم و ناراحتی میتونیم از تمام لحظات زندگیمون برداشتی مثبت داشته باشیم و از زندگی لذت ببریم.

همونطوری که من ترغیب شدم، فکر می‌کنم خوندن این دو کتاب به اندازه‌ی کافی شما را هم ترغیب کنه که کتاب سوم را هرچه سریع‌تر شروع کنید!

«هرآنچه آدمي در خيال خود تصور كند، دير يا زود در زندگي‌اش نمايان می‌شود»، «در بازي زندگي كلام نقشي تعيين‌كننده دارد؛ چه بسیارند كساني كه با كلام كاهلانه‌ي خود به زندگي‌شان مصيبت فراخوانده‌اند.» یا «هرآنچه آدمي احساس و يا به روشني تصور كند، بر ذهن نيمه‌هوشيار اثر مي‌گذارد و مو به مو در صحنه‌ی زندگي ظاهر مي‌شود» این‌ها جملاتی از کتاب دوست‌داشتنی‌ «چهار اثر از اسکاول شین» بود که بهم کمک کرد تا آموخته‌های قبلیم تکمیل‌تر شه! بهتره معجزه‌ی این کتاب را خودتون کشف کنید و اگر دوست داشتید، این کتاب‌ها رو به دوستاتون معرفی کنید تا از خوندنش لذت ببرن.

همه این کتاب‌ها رو «گیتی‌خوشدل» یکی از مترجمان زمینه‌ی روان‌شناسی و خودشناسی ترجمه کرده. این مترجم خبره لیسانس ادبیات انگلیسی رو از دانشگاه تهران گرفت و برای ادامه تحصیل در رشته‌ی جامعه‌شناسی به ایالات متحده رفت.

و در پایان به نقل از شاعر محبوب پروین اعتصامی؛ «قطره‌ای کز جویباری می‌رود، پی انجام کاری می‌رود» من هم وظیفه خودم دونستم که شما را با این کتاب‌ها آشنا کنم؛ شاید قدمی در راستای شاد بودن خودمون و عزیزامون برداشته باشیم.

‌‌‌‌‌

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
  1. Avatar آرش

    سلام،ممنونم از مطلب بسیار خوبتان…لذت بردم و تمامی کتاب ها را تهیه کردم و در حال مطالعه هستم،بسیار کمک کرد و مثل همیشه یک قدم به جلو برداشتم.بسیار سپاس گذارم

  2. Avatar سهراب

    ممنون از مطالب عالیتون،اگه همه به این موضوع توجه کنند و بهش عمل کنن دنیا بهشت میشه

  3. Avatar مجتبی

    ممنون از شما .