برخورد با سیارک؛ ماموریت ناسا برای آزمایش عملیات محافظت از زمین

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۰ ۱ خرداد ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
ماموریت DART

ناسا در سال ۲۰۲۱ اولین ماموریت دفاع سیاره‌ای (Planetary Defence) خود را آغاز خواهد کرد. در ماموریت «آزمایش تغییر مسیر سیارک دوتایی» یا ماموریت DART قرار است فضاپیمایی در سال ۲۰۲۲ به قمر کوچک سیارک دوتایی دیدیموس (Didymos) برخورد کند و مسیر حرکت آن را تغییر دهد. هدف از این ماموریت تست و بررسی ماموریت تغییر مسیر سیارک است. ماموریتی که شاید زمانی بشر برای محافظت از سیاره‌ی زمین مجبور به انجام آن شود.

این اولین ماموریت ناسا است که خارج از حوزه‌ی ماموریت‌های علمی و سفرهای فضایی سرنشین‌دار قرار می‌گیرد. این بار ناسا تلاش می‌کند تا فناوری‌ای را بیازماید که می‌تواند زمین را از خطر برخورد یک سیارک نجات دهد.

تماشا کنید: در انتظار برخورد بزرگ! (راه شیری – قسمت سوم)

ناسا قرار است برای انجام ماموریت DART یک موشک فالکون ۹ را صرفا برای این ماموریت از شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) خریداری کند. با این کار و در نظر گرفتن یک پرتابگر اختصاصی به این ماموریت زمان کل ماموریت کاهش پیدا خواهد کرد. اکنون تیم ماموریت DART می‌تواند با خیالی راحت‌تر این عملیات را اجرایی کند.

سیارم دیدیموس.

تصویر تلسکوپ رادیویی آرسیبو از سیارک دوتایی دیدیموس.

 

همکاران ماموریت DART برای انجام هماهنگی‌های مربوط به پرتاب در ماه جاری میلادی با مسئولین اسپیس ایکس دیدار خواهند کرد.

اتصال بخش‌های مختلف فضاپیمای DART در تابستان امسال آغاز خواهد شد. بر خلاف ماموریت‌های عادی ناسا در ماموریت DART از ابزارهای علمی استفاده نخواهد شد. تنها ابزاری که این فضاپیما حمل خواهد کرد یک دوربین عکاسی پیشرفته است که در طول مسیر تصاویر شگفت‌انگیزی را از نزدیک شدن به سیارک ثبت خواهد کرد. کاربرد دیگر این دوربین هدف‌گیری برای انجام برخورد خواهد بود.

ماموریت DART در مقایسه با دیگر برنامه‌های ناسا ماموریت کوچکی است و افراد کمی در آن مشغول فعالیت هستند.

برنامه‌های دفاع سیاره‌ای در سال‌های اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند. تلسکوپ‌های مختلفی هر شب آسمان را نظاره می‌کنند تا سیارک‌هایی را که ممکن است از نزدیکی زمین گذر کنند را در فاصله‌ی دورتر شناسایی کنند. چندی پیش نیز کنفرانس دفاع سیاره‌ای برگزار شد و روش‌های مقابله با سیارک‌هایی که ممکن است سیاره‌ی زمین را تهدید کنند بررسی شد. آمادگی بشر در برابر چنین تهدیدهایی امری ضروری است.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از فضاپیمای DART و نزدیک شدن آن به سیارک دوتایی دیدیموس.

Credits: NASA/Johns Hopkins Applied Physics Lab

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ comment
  1. Avatar رضا

    شما زمین رو ابود نکن محافظت پیش کش

  2. Avatar حمیدی

    دفاع از سیاره را ایا برای مسلمانان که دشمن امریکا اند هم اجرا میکنند یا فقط برای خود و حامیانشان اجرا میکنند؟