محصولات تغییر ژنتیکی داده شده در اسکاتلند ممنوع می‌شوند

امیرحسین میرزایی ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۶:۰۴ 9 آگوست 2015

کشور اسکاتلند تصمیم به ممنوع کردن کشت محصولات تغییر ژنتیکی داده شده گرفته است. مسوولان این کشور گفته‌اند که آن‌ها حاضر نیستند صنعت غذایی این کشور که ۱۴ میلیارد پوند ارزش دارد را به‌خاطر این موضوع به خطر بیاندازند.

برای حفظ صنعت کشاورزی اسکاتلند، دولت این کشور تصمیم به ممنوع کردن کشت محصولات تغییر ژنتیکی داده شده گرفته است

دولت اسکاتلند این تصمیم را در راستای قانون جدید اتحادیه‌ی اروپا می‌گیرد که به اعضای‌اش این اجازه را می‌دهد تا درباره‌ی کشت محصولات تغییر ژنتیکی داده شده خودشان تصمیم بگیرند.

با این حال، تولید کنندگان این کشور گفته‌اند که این ممنوعیت به رقابت اسکاتلند در بازار محصولات غذایی صدمه خواهد زد.

GM-Scottland

محصولات تغییر ژنتیکی داده شده، با تغییر دی‌ان‌ای گیاهان در آزمایشگاه تولید می‌شوند. این محصولات خاصیت‌هایی پیدا می‌کنند که در محصولات اصلی وجود ندارد؛ مشخصه‌هایی مثل مقاوم بودن در مقابل حشره‌ها.

کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا هر ساله محصولات زیادی را وارد می‌کنند. بیشتر این محصولات هم از ایالات متحده وارد می‌شوند.

«ریچارد لاک‌هید»، معاون مسایل روستایی اسکاتلند در این باره گفته است: “کشور اسکاتلند را در دنیا به‌خاطر محیط زیست طبیعی‌اش می‌شناسند. ممنوع کردن کشت محصولات تغییر ژنتیکی داده شده به محافظت از وضعیت سبز و پاک ما کمک می‌کند.”

او ادامه می‌ًهد: “تقاضای زیادی برای محصولات تغییر ژنتیکی داده شده در اسکاتلند وجود ندارد. من نگران این موضوع هستم که با تغییر ژنتیکی محصولات، به برند سبز خود لطمه خواهیم زد و آینده‌ی صنعت غذایی ۱۴ میلیون پوندی‌مان را در خطر قرار خواهیم داد.”

GM-Scotland2

با این حال، بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند که این حرکت به کشاورزان و محصولات آن‌ها صدمه وارد خواهد کرد.

منبع: IBTimes

برچسب‌ها :
دیدگاه شما