مدارگرد MRO برای ۶۰ هزارمین بار به دور مریخ چرخید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
مدارگرد MRO

مدارگرد MRO (یا مدارگرد شناسایی مریخ) چندی پیش برای ۶۰ هزارمین بار به دور سیاره‌ی سرخ منظومه‌ی شمسی چرخید. مدارگردی که در طول سال‌های فعالیتش با اطلاعات ارزشمند و تصاویر بسیار دقیقش به شناخت بهتر سطح و جو سیاره‌ی مریخ کمک زیادی کرده است.

مدارگرد MRO هر ۱۱۲ دقیقه یک بار به دور سیاره‌ی مریخ می‌گردد. سرعت حرکت این فضاپیما حدود ۳/۴ کیلومتر بر ثانیه است.

این ماهواره با تصاویر دقیقش جلوه‌ای جدید از سیاره‌ی مریخ را برای مردم و دانشمندان نمایان کرد. از داده‌های این فضاپیما در پشیتبانی ماموریت‌هایی که در سطح مریخ مشغول فعالیت هستند نیز استفاده می‌شود.

مدارگرد شناسایی مریخ در تابستان سال ۲۰۰۵ به فضا پرتاب شد و حدود هفت ماه بعد وارد مدار سیاره‌ی مریخ شد. با این حال آغاز فعالیت علمی این فضاپیما به چند ماه زمان احتیاج داشت. مدارگرد MRO می‌تواند از مدار مریخ نماهای نزدیکی را از سطح این سیاره ثبت کند. این فضاپیما همچنین الگوهای جو مریخ را بررسی می‌کند. داده‌های مدارگرد شناسایی مریخ و تصاویر دقیق دوربین HiRISE این ماهواره می‌تواند در تعیین مکان‌های مناسب برای انجام سفرهای سرنشین‌دار به مقصد مریخ نیز به کمک دانشمندان بیاید.

دوربین HiRISE

تصویر شگفت‌انگیز دوربین HiRISE مدارگرد MRO از محل برخورد یک سنگ آسمانی به مریخ.
Credit: NASA/JPL/University of Arizona

علاوه بر این مدارگرد MRO در انتقال داده‌های مریخ‌نورد‌ها و سطح‌نشین‌هایی که در سطح مریخ فعالیت می‌کنند، از جمله مریخ‌نورد کنجکاوی، نقش مهمی را ایفا می‌کند. داده‌های مریخ‌نورد کنجکاوی به MRO مخابره می‌شود و سپس این فضاپیما اطلاعات دریافتی را به زمین ارسال می‌کند. MRO به زودی به رکورد دیگری دست خواهد یافت و حجم اطلاعات مخابره شده از ماموریت‌های سطح مریخ به زمین که توسط این فضاپیما انجام شده به یک ترابایت خواهد رسید. این اطلاعات در طول ۱۳ سال فعالیت MRO به زمین مخابره شده‌اند.

مدارگرد شناسایی مریخ

مدارگرد MRO به روایت آمار و ارقام.

مدارگرد MRO از زاویه‌ی دیدی که از مدار مریخ دارد می‌تواند مناطق وسیعی از سیاره‌ی سرخ را زیر نظر بگیرد. ثبت تغییرات فصلی، جابه‌جایی تپه‌های شنی و برخورد سنگ‌های آسمانی به سطح مریخ در دسترس ابزارهای این مدارگرد هستند. مدارگرد MRO همچنین می‌تواند جو پویای مریخ و طوفان‌های شن گسترده‌ در این سیاره را زیر نظر بگیرد. طوفان‌هایی همچون طوفان سراسری بزرگ سال گذشته که باعث از کار افتادن مریخ‌نورد فرصت (Opportunity) شد.

MRO تنها مدارگرد فعال در مریخ نیست. مدارگردهای ادیسه (Odyssey) و MAVEN تعدادی از دیگر فرستاده‌های بشر در مدار سیاره‌ی مریخ هستند. مدارگرد ادیسه مسئول انتقال اطلاعات سطح‌نشین اینسایت (InSight) است و مدارگرد MAVEN علاوه بر دنبال کردن اهداف اصلی‌اش در فرود مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰ (Mars 2020) نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از مدارگرد شناسایی مریخ (MRO).

Credit: NASA/JPLبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما