مدیر عامل آمازون موشک هوا کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

مدیرعامل شرکت بزرگ آمازون، به تازگی ادعا کرده که پرواز دوم سفینه‌ی فضایی‌اش که New Shepard نام دارد، با موفقیت انجام شده است.

شرکت Blue Origin قرار است موتورهای نسل بعدی موشک‌های ناسا را بسازد.

فضاپیمای New Shepard که برای حمل انسان به خارج از اتمسفر زمین ساخته شده است، در روز دوشنبه بدون هیچ سرنشینی از غرب تگزاس پرتاب شد. بزوس می‌گوید که هم فضاپیما و هم واحد پیشران‌اش، به سلامت فرود آمده‌اند. در آوریل سال جاری میلادی (اردیبهشت)، فضاپیمای New Shepard برای اولین بار پرتاب شده بود، اما واحد پیشران آن به هنگام فرود به دلیل نقص هیدرولیک از کار افتاد.

New Shepard's astronaut module, unmanned at this stage, landed safely via parachutes

کپسول حمل فضانوردان، که البته فعلا خالی است، با استفاده از چتر، فرودی موفقیت‌آمیز داشت.

جف بزوس هیچ خبری از زمان دقیق پرتاب دوم فضاپیمای New Shepard نداده بود؛ طوری که او فقط هفته‌ی پیش گفته بود یک ماموریت دیگر را خیلی زود اجرا خواهند کرد. یعنی تمام عکس‌ها و ویدیوهایی که منتشر شده‌اند، از سوی شرکت فضایی بزوس یعنی Blue Origin بوده‌اند.

فضاپیمایی که شرکت بزوس ساخته است، توانایی حمل شش نفر را به ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری از سطح زمین دارد. این فضاپیما توانست در پرتاب روز دوشنبه، ۱۰۰.۵ کیلومتر از زمین بالاتر برود.

پیشران فضاپیمای New Shepard طوری طراحی شده است تا بتواند بصورت عمودی فرود بیاید. یعنی می‌توان بارها از آن استفاده‌ی دوباره کرد. در پرتاب اخیر، واحد پیشران تنها ۱.۴ متر دورتر از نقطه‌ی هدف فرود آمد. کپسول حامل انسان‌ها هم در ارتفاع بالایی از پیشران جدا می‌شود و سپس با استفاده از تعدادی چتر، به سمت زمین فرود می‌آید. این کپسول هم قابلیت استفاده‌ی دوباره دارد.

The propulsion unit also landed safely, lowering itself vertically

واحد پیشران فضاپیما به سلامت فرود آمد، فرود آن هم کاملا عمودی بود.

ایده‌ی سفینه‌ی فضایی که بتوان از آن بارها استفاده کرد، تا به امروز فقط به طرح‌های مختلف محدود می‌شد، اما بزوس و شرکت‌اش می‌خواهند این ایده را تحقق بخشند.

شرکت Blue Origin قرار است موتورهای نسل بعدی موشک‌های ناسا را بسازد. ناسا از موشک‌های‌اش برای پرتاب کاوشگرهای فضایی استفاده می‌کند. این شرکت هم‌چنین سکوهای پرتاب پایگاه نیروی هوایی فلوریدا را تحت کنترل خود در آورده است. بزوس می‌خواهد تا این ایستگاه در فلوریدا، مکان اصلی‌شان برای پرتاب انسان و ماهواره به پیرامون زمین باشد.

در پی انتشار این خبر، هم‌چنین بحثی بین ایلان ماسک، صاحب شرکت SpaceX و جف بزوس در توییتر شکل گرفت. بزوس که در توییت خود گفته بود: “کمیاب‌ترین هیولای دنیا: یک راکت استفاده شده.” ایلان ماسک هم در پاسخ به او نوشته است: “چندان هم کمیاب‌ترین نیست. موشک Grasshopper شرکت SpaceX شش پرواز زیرمداری را سه سال پیش انجام داد و هنوز هم سالم است.”

TWEET

ایلان ماسک دوباره یک توییت دیگر هم نوشت: “جف احتمالا نمی‌داند که پرواز VTOL شرکت SpaceX در سال ۲۰۱۳ شروع شد. در سال ۲۰۱۴ فرود روی آب داشت. قدم بعدی هم فرود روی زمین است.”

TWEET2

می‌توانید در ادامه‌، ویدیویی که شرکت Blue Origin منتشر کرده است را ببینید.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌منبع: Cnetدیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۳ دیدگاه
 1. پویا

  سلام
  چرا دی جیب کالا امکان دانلود فیلم های مجله رو نذاشته؟
  این خیلی اذیت کننده هست برای کاربرها

 2. مصطفی

  فقط ایلان ماسک منکه عاشقشم خیلی کارش درسته

 3. mjk

  فوق العاده بود. فرود کنترل شده اش زیبا بود. ممنون آقای میرزایی.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما