در روزهای شلوغ، کتاب‌ها را بشنویم

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
شنیدن کتاب صوتی

هیاهوی شهرها و ترافیک و راه‌بندان خیابان، مشغله‌های کاری خاص و دلمشغولی‌های دیگر، وقت ما را تنگ‌تر از قبل می‌کنند. روزهایی که دست‌مان بند است و مشغول کار در خانه یا محل کار هستیم یا در راه سفر به شهر دیگری رانندگی می‌کنیم یا در اتوبوس و قطار و هواپیما چرت می‌زنیم، فرصت زیادی برای نشستن پای کتاب نیست. برای کتاب‌ صوتی اما همیشه فرصتی پیدا می‌شود. یکی از دلایل محبوبیت کتاب‌ صوتی هم درواقع همین زنده کردن فرصت‌های مرده است. اما شنیدن کتاب صوتی را از کجا باید شروع کنیم؟

آن‌ها که اهل کتاب صوتی هستند و به گوش دادن به کتاب‌ها عادت دارند، می‌گویند کتاب صوتی به‌شدت اعتیادآور است. آن‌ها از تجربه‌ی سخت ساعت‌هایی می‌گویند که به خاطر همراه نداشتن هدفون کلافه شده‌اند و دلشان فقط کتاب می‌خواسته است!

از طرف دیگر، هنوز عده زیادی از کتاب‌خوان‌ها با کتاب صوتی خو نگرفته‌اند و ورق زدن کتاب‌ها را ترجیح می‌دهند. این هم به‌هرحال انتخابی است، اما از شلوغی زندگی این روزها گریزی نیست و شاید وقت آن باشد که اگر با کتاب‌ صوتی آشتی نکرده‌اید، این توفیق اجباری را به فال نیک بگیرید و  دست کم گوش دادن به یکی دو کتاب صوتی را تجربه کنید.

در این مطلب بیشتر روی سخن با شماست. اگر می‌خواهید سراغ کتاب صوتی بروید، پیشنهادهای شنیدن در این مطلب می‌تواند به شما کمک کند.

از کتاب‌ صوتی رایگان شروع کنید

این پیشنهاد را فیدیبو به‌عنوان یکی از سایت‌های مرجع کتاب صوتی برای شروع عادت مفید گوش دادن به کتاب صوتی مطرح کرده است. وارد بخش کتاب‌های صوتی فیدیبو که می‌شوید، قسمت کتاب‌های صوتی رایگان به شما چشمک می‌زند و دستتان را می‌گیرد تا وارد دنیایی پر از صدای کتاب‌ها شوید. شعر آن هم از نوع کلاسیک و عاشقانه‌ش شاید برای سرسخت‌ترین طرفداران کتاب چاپی و آن‌ها که عمری را با کتاب طی کرده‌اند و پا به سن گذاشته‌اند، انتخاب مناسبی برای گوش دادن باشد.

کتاب صوتی رایگان خسرو و شیرین

کتاب خسرو و شیرین

«خسرو و شیرین» یکی از کتاب‌های صوتی رایگانی است که توسط «ماه‌آوا» منتشر شده و رضا عمرانی و راضیه هاشمی با شیوایی و جذابیت آن را گویندگی کرده‌اند.

درمورد کتاب‌های صوتی یک فیلتر مهم برای انتخاب، به غیر از موضوع کتاب، نویسنده و مترجم که همیشه در نظر داریم، گوینده است. گوینده کتاب صوتی باید مسلط باشد تا شما را با شنیدن لحن یکنواخت و بی‌روح خسته و کسل نکند.

رضا عمرانی که بازیگر تئاتر و سینما و تلویزیون است، در اجرای رادیویی و گویندگی تجربه موفقی دارد و این خود باعث می‌شود کتاب‌های صوتی با صدای او جذابیت مضاعفی داشته باشند.

از طرفی گرایش ما به ادبیات کهن و عشق و علاقه‌ای که به زبان فارسی در آثار کلاسیک ادبیاتمان داریم، وسوسه خواندن این آثار را ایجاد می‌کند اما ممکن است در بازار کتاب‌های جذاب امروزی تا به حال (جز در مدرسه که مجبور بودیم!) وقتی برای باز کردن کتاب‌های نظامی و سعدی و  نگذاشته باشیم.

اصلا خوبی سنت نقالی و شعرخوانی در فرهنگ ما همین است که در کوی و برزن و وقت‌هایی که جایی برای کتاب خواندن نیست، گوشمان با ادبیات باشد.

خسرو و شیرین از معروف‌ترین منظومه‌های عاشقانه ادبیات فارسی به قلم حکیم نظام گنجوی است که در قرن هفتم هجری نوشته شده اما زبان ساده و شکل روایی و داستانی آن طوری است که برای ما با فاصله زمانی هفت قرن هم قابل‌فهم و شیرین است. نظامی ۱۶ سال از عمرش را صرف سرودن این منظومه کرده است و از آن هنگام تا امروز نقل این داستان عاشقانه هنوز بر زبان ماست و هنوز از این عشق به‌عنوان یک مثال باشکوه یاد می‌کنیم.

کتاب صوتی خسرو و شیرین را می‌توانید به‌صورت رایگان از فیدیبو دانلود و گوش کنید.

دانلود کتاب صوتی خسرو و شیرین از فیدیبو

کتاب صوتی رایگان نامه‌ای به آیدا

احمد شاملو

اما برای کسانی که چندان اهل شعر کلاسیک و منظومه‌های متاخر نیستند، یک پیشنهاد عاشقانه و حتی به‌نوعی شاعرانه داریم. یکی دیگر از کتاب صوتی رایگانی که فیدیبو در اختیار علاقه‌مندان گذاشته، نوشته احمد شاملو، شاعر پیشروی معاصر است که بنیان شعر سپید را گذاشت.

«نامه‌‌ای به آیدا» بازخوانی یکی از نامه‌های شاملو به همسرش آیدا سرکیسیان است که در کتاب «مثل خون در رگ‌های من» توسط نشر چشمه به چاپ رسیده است. رضا عمرانی در کتاب صوتی «نامه‌ای به آیدا»، یکی از بیست نامه‌ی عاشقانه‌ی احمد به آیدا را با مهارت خاص خود در گویندگی بازخوانی کرده است.

این نامه روایت تکه‌ای از عشقی است که پس از مرگ شاملو، آیدا سرکیسیان اجازه‌ی رسیدنش به گوش جهان را داده است. شنیدن یک نامه که از قلمی توانا و قلبی عاشق جوشیده، می‌تواند یک شروع خوب برای گوش دادن به کتاب‌های صوتی باشد.

این کتاب را که توسط ناشر صوتی «ماه‌آوا» منتشر شده می‌توانید به‌صورت رایگان از فیدیبو دانلود کنید و بشنوید.

دانلود کتاب صوتی نامه‌ای به آیدا از فیدیبو

صداهای آشنا را بشنوید

عادل فردوسی پور

یک راه دیگر برای این‌که شروع جذابی درمورد گوش دادن به کتاب‌های صوتی داشته باشید، این است که کتاب‌ها را با صداهای آشنا بشنوید. آشناتر از صدای عادل فردو‌سی‌پور که بازی‌های ملی تیم ایران در جام جهانی و بازی‌های مهم لیگ‌های برتر جهان را با صدای او شنیده‌ایم؟

کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن

شاید در جریان باشید که عادل فردوسی‌پور در دانشگاه صنعتی شریف به دانشجویانی که مهندسی صنایع می‌خوانند زبان تخصصی درس می‌دهد پس عجیب نیست که در ترجمه‌هایش سراغ یک کتاب مدیریتی محبوب هم رفته است. کتاب «هنر شفاف اندیشیدن» نوشته‌ی رولف دوبلی یکی از کتاب‌های محبوب در حوزه‌ی مدیریت و موفقیت و البته روانشناسی است.

عادل فردوسی‌پور در کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن از خطاهایی می‌گوید که ذهن موقع تصمیم‌گیری مرتکب می‌شود. این وسط مثال‌هایی از زندگی روزمره و حتی فوتبال هم در کتاب وجود دارد که شنیدن کتاب را به تجربه‌ی شیرین‌تری تبدیل می‌کند.

«هنر شفاف اندیشیدن» گزینه‌ی خوبی برای یک کتاب صوتی است چون هر چند ۹۹ فصل دارد اما فصل‌هایش بسیار کوتاه هستند و به علاوه روایت‌های جالبی دارند که حتی موقع رانندگی یا در ترافیک هم می‌توانید به آن گوش بدهید. کتاب چاپی «هنر شفاف اندیشیدن» هم منتشر شده است ولی شاید شنیدن آن با صدای آشنای مترجمش و تاکید او روی برخی از جملات کتاب به خصوص برای آن‌ها که عادت به شنیدن کتاب صوتی دارند یا دلشان بعد از «نود» برای شنیدن عادل فردوسی‌پور تنگ شده دوست‌داشتنی‌تر باشد.

رولف دوبلی نویسنده‌ی سوئیسی کتاب در این ۹۹ فصل برایتان توضیح می‌دهد که چه‌طور می‌توانید به افکارتان جوری سر و سامان بدهید که در تله‌های ذهن نیفتید و تصمیم‌های درست بگیرید.

مقدمه‌ی عادل فردوسی‌پور بر این کتاب هم که با مثالی از زمین فوتبال شروع می‌شود شنیدنی و جالب است. برای لحظاتی باید تجسم کنید که فوتبال بدون خطا و اشتباه چه بازی بیمزه‌ای از کار درمی‌آمد. زندگی هم مثل بازی فوتبال با خطاهای ما همراه است ولی این کتاب به ما یاد می‌دهد کمتر مرتکب اشتباه شویم.

خرید کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن از فیدیبو

کتاب صوتی فوتبال علیه دشمن

کتاب صوتی فوتبال علیه دشمن

این بار صحبت از یک پیشنهاد فوتبالی است! صدای عادل فردوسی‌پور برای فوتبالی‌ها آشنا و هیجان‌انگیز است. خاطره‌انگیز بودن این صدا برای کسانی که قلبشان برای فوتبال می‌تپد، انگیزه‌ی زیادی می‌دهد که یک کتاب مرتبط با فوتبال را حتما با صدای عادل فردوسی‌پور بشنوند؛ آن هم کتابی که خودش ترجمه کرده است.

«فوتبال علیه دشمن» عنوان کتابی است که نسخه‌ی چاپی آن هم به بازار آمد اما احتمالا برای بسیاری جذاب‌تر است که این اثر را با صدای فردوسی‌پور بشنوند.

به عشق فوتبال‌هایی که می‌خواهند کم‌کم زمان‌های مرده خود را به کتاب صوتی اختصاص دهند، توصیه می‌کنیم «فوتبال علیه دشمن» را بشنوند. البته خواندن این کتاب ربطی به فوتبالی بودن ندارد و درواقع یک مطالعه‌ی جامعه‌شناسانه از تاثیر فوتبال بر جامعه در بیست‌و دو کشور جهان است.

اما اینکه گوش دادنش را تنها به فوتبالی‌ها توصیه می‌کنیم، به‌خاطر لحن عادل فردوسی‌پور است که همان لحن گزارش‌های ورزشی و فوتبال را دارد. شاید برای کسی که این لحن را برای کتاب صوتی نمی‌پسندد، خواندن نسخه چاپی این کتاب بهتر باشد.

کتاب صوتی «فوتبال علیه دشمن» را که توسط رادیو گوشه منتشر شده، می‌توانید در فیدیبو بشنوید.

خرید کتاب صوتی فوتبال علیه دشمن از فیدیبو

به صدای کتاب‌های معروفی که نخوانده‌اید، گوش کنید

زیاد پیش می‌آید که در جمعی یا حین خواندن یادداشت یا مقاله‌ای به اسم کتاب معروفی برمی‌خوریم و از اینکه همه دنیا آن را خوانده‌اند و ما هنوز نخوانده‌ایم، گوشه لبمان را می‌گزیم. تصمیم می‌گیریم که در اولین فرصت این اثر را بخوانیم اما یا فراموشمان می‌شود یا هیجان آن لحظه برای خواندن فروکش می‌کند و دفعه بعد دوباره اسم کتاب را می‌شنویم و… از آنجا که تصمیم به مطالعه اینطور کتاب‌ها را درواقع از روی حس کنجکاوی می‌گیریم، شاید به‌صورت ناخودآگاه در وقتی که می‌خواهیم برایشان بگذاریم، خساست به خرج دهیم! شنیدن کتاب صوتی برای اینطور کتاب‌ها گزینه‌ی خوبی است.

یک کاربرد دیگر این دسته از کتاب‌های صوتی برای کسانی است که دوست دارند یک بار دیگر کتاب محبوب‌شان را بخوانند اما کتاب‌های تازه در وقت فراغت بیشتر قلقلک‌شان می‌دهد. چه وقتی بهتر از زمان مرده ترافیک و صف انتظار برای این بازخوانی دلنشین.

کتاب صوتی ناطور دشت

کتاب صوتی ناطور دشت

هولدن کالفیلد پسرک جسور و عصیانگر رمان «ناطور دشت» از آن شخصیت‌های خیالی است که شهرتش در حد و اندازه یک شخصیت واقعی است و حتی آن‌ها که ناطور دشت را نخوانده‌اند، اسم هولدن را از دیگران شنیده‌اند.

رمان «ناطور دشت» معروف‌ترین اثر جی.دی سالینجر و یکی از تاثیرگذارترین کتاب‌های قرن است. این کتاب طرفداران پروپاقرص زیادی دارد که حاضرند آن را بارها و بارها بخوانند. اگر از این دسته افراد هستید، شنیدنش با صدای مهدی پاکدل را هم امتحان کنید.

در مقابل عده‌ای هم هستند که می‌گویند برخلاف انتظارشان اصلا با اثر ارتباط برقرار نکرده‌اند. اگر تا به حال این کتاب را نخوانده‌اید، احتمالا به‌خاطر تردیدتان در قرار گرفتن در گروه دوم بوده است. به هر حال تجربه‌ی یک رمان از نویسنده‌ای مثل سلینجر ارزشش را دارد که کتاب صوتی را امتحان کنید.

کتاب صوتی «ناطور دشت» توسط انتشارات نوین کتاب گویا منتشر شده و نسخه فیزیکی آن را می‌توانید از سایت دیجی‌کالا تهیه کنید. با این توضیح که نسخه‌ی الکترونیکی را هم می‌توانید در فیدیبو پیدا کنید.

خرید کتاب صوتی ناطور دشت از دیجی‌کالا

خرید کتاب صوتی ناطور دشت از فیدیبو

کتاب صوتی بوف کور

کتاب صوتی بوف کور

یکی دیگر از کتاب‌های خیلی معروف، «بوف کور» صادق هدایت است. این اثر صادق هدایت درواقع شاهکار اوست و به شهرت جهانی هم رسیده است.

بوف کور را ممکن است حتی از شدت کنجکاوی برای مطالعه در دست هم گرفته باشید اما بعد از چند صفحه کنار گذاشته و هنوز نخوانده باشید. بوف کور به خاطر سبک روایت خاص و پیچیدگی شخصیت اصلی، از آن کتاب‌هاست که خواندنش نیاز به تمرکز دارد و باید برای خواندنش وقت بگذارید، نه اینکه از سر تفنن سراغش بروید. با اینطور کتاب‌ها هم اگر یک گوینده خوب برایتان بخواند، بیشتر می‌توانید ارتباط برقرار کنید.

بوف کور را می‌توانید با صدای شاهین علائی نژاد از فیدیبو بشنوید. این کتاب صوتی را انتشارات نوین کتاب گویا منتشر کرده است.

خرید کتاب صوتی بوف کور از فیدیبو

بچه‌ها را پای کتاب صوتی بنشانید

قصه‌گویی برای اغلب بچه‌ها جذاب است و شنیدن داستان‌ها و کتاب خواندن برای آن‌ها باعث رشد فکری و خلاقیتشان می‌شود. به همین خاطر است که توصیه می‌شود از خردسالی بچه‌ها را با کتاب آشتی بدهیم.

یکی از بهترین راه‌های آشنایی بچه‌ها با دنیای کتاب و قصه‌ها کتاب صوتی است و اگر می‌خواهید به جز خودتان فرزندتان را هم در مهارت گوش دادن تقویت کنید، خوشبختانه دریایی از کتاب‌های صوتی کودک در بازار کتاب وجود دارد.

کتابی که یک نویسنده کودک باتجربه مثل مصطفی رحماندوست نوشته و خودش هم آن را برای کودکان خوانده، می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌هایی باشد که برای آشنایی خردسالان با کتاب و تقویت دایره واژگان آن‌ها وجود دارد.

کتاب صوتی «پنج تا انگشت بودند که… غذاها و بازی‌ها»

کتاب صوتی کودک

کتاب صوتی «پنج تا انگشت بودند که… غذاها و بازی‌ها» یکی از کتاب‌های مجموعه‌ای با همین نام اصلی است که مصطفی رحماندوست بر اساس بازی با انگشت‌ها نوشته است؛ بازی قدیمی‌ای که پدر و مادرها بچه‌ها را با آن سرگرم می‌کردند و با جمله‌ی ابتدایی «پنج تا انگشت بودند که..» از زبان هر انگشت دست یک نقل قول می‌آوردند.

مصطفی رحماندوست با الهام از این بازی رویکرد آموزش نام غذاها به خردسالان را در این کتاب صوتی پیش گرفته است و با سابقه‌ای که در قصه‌گویی و اجرا دارد، به شیوایی کتاب خود را برای خردسالان بازخوانی کرده است.

این کتاب صوتی را که انتشارات نوین کتاب گویا منتشر کرده، می‌توانید از دیجی‌کالا تهیه کنید.

خرید کتاب صوتی «پنج تا انگشت بودند که… غذاها و بازی‌ها» از دیجی‌کالا

راهنمای خرید کتاب


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. محمد

    اسم سایتش مگه فیدیبو نیست ؟ چرا تو همه این کادرای سبز نوشتین فیویبو؟؟

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما