میز کارتان درباره شما چه می‌گوید؟

اسماعیل دلخموش ۱۷ آذر ۱۳۹۵ | ۲۰:۳۰ ۲ مرداد ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

هر کارمندی به شیوه‌ای میز خود را می‌چیند و تعدادی از تحقیق‌های علمی پیشنهاد می‌دهند که احتمالا شیوه چیدن میز کارتان بر شکلی که کار می‌کنید اثرگذار است. ایده‌هایی وجود دارند که مدعی‌اند محیط نامنظم و بهم‌ریخته باعث خلاقیت کارمندان می‌شود و ایده‌هایی که معتقدند بهم‌ریختگی بیش از حد تمرکز فرد را بهم می‌زند.

سم گاسلینگ (Sam Gosling) یکی از اساتید دانشگاه تگزاس در شهر آستین معتقد است محیط‌های فیزیکی که افراد با آن‌ها تعامل دارند مثل میز کار می‌تواند نشان‌دهنده شخصیت فرد باشد. در واقع این محیط‌ها تبلور مجموعه گسترده‌ای از رفتارهای فرد در طول زمان هستند.

لیلی برنهایمر (Lily Bernheimer) مشاور در حوزه روانشناسی محیطی با کار بر روی نظریات سم گاسلینگ، پنج نوع تیپ شخصیتی را بر اساس شیوه چیدن میز افراد مشخص کرده است. پیش از بررسی این پنج مدل باید اشاره کرد که این محقق در این پژوهش از مدل پنج عاملی شخصیت بهره گرفته است. مدلی که متغیرهای مربوط به شخصیت افراد را بررسی می‌کند و از پنج بعد روان‌رنجوری، برون‌گرایی، سازگاری، استقبال از تجربه و وظیفه‌شناسی تشکیل شده است.

حال برویم سراغ اصل مطلب، میز کارتان درباره شما چه اطلاعاتی را افشا می‌کند؟

شلخته

p04fmv79

میز کار افرادی که در این دسته قرار می‌گیرند کاملا بی‌نظم، رنگارنگ، پر از خرت و پرت و آثار شخصی فرد‌ است. برنهایمر معتقد است این افراد بیشتر برون‌گرا هستند و با همکاران خود رابطه خوبی دارند. اگر تعیین جای نشستن این افراد در اختیار خودشان باشد ترجیح می‌دهند جایی پررفت و آمد را در دفترکار به عنوان جای نشستن انتخاب کنند.

در عین حال این افراد آنقدر مشغول و فعال هستند که عموما فرصتی برای تر و تمیز کردن میزکار و محیط اطراف‌شان ندارند.

مینیمالیست

p04fmv6d

این افراد جریان‌های روتین و قاعده‌مند را ترجیح می‌دهند. البته آن‌ها لزوما درون‌گرا نیستند. در حقیقت نمی‌توان براساس یک میزکار کاملا منظم به این نتیجه رسید که فرد صاحب میز لزوما آدم درون‌گرایی است. اما می‌شود گفت چند ویژگی شخصیتی فرد مینیمالیست بسیار قوی است. وظیفه‌شناسی، نظم و احتیاط از جمله این ویژگی‌ها هستند. این افراد عموما سخت‌کوش، قابل‌اعتماد، به دنبال دستاورد هستند و براساس ساختار و برنامه‌ریزی کار می‌کنند.

تسخیرکننده

p04fmv6z-1

این دسته به شکلی به محیط افراد دیگر هم دست‌درازی می‌کنند. در طول زمان‌ ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها بر روی کل محیط‌کار و حتی محیط کار و میز افراد دیگر هم اثر می‌گذارد. برای مثال اگر یک صندلی اضافه در دفتر وجود داشته باشد آن‌ها ممکن است کت‌شان را به آن صندلی بیاویزند، ممکن است بعضی از وسایل‌شان را روی میز فردی دیگر قرار دهند یا بخشی از میز طرف مقابل را هم اشغال کنند. آن‌ها علاقه‌مندند در مرکز دفتر کار قرار داشته باشند و برای نشان دادن مالکیت خود نسبت به میز و وسایل‌شان حساسیت بیشتری دارند.

طبیعتا نشستن کنار این افراد ممکن است سختی‌های خاص خودش را داشته باشد، اگر کنار یکی از این افراد نشسته باشید و دفتر کارتان نوعی پارتیشن‌بندی داشته باشد از وجود این مرزها خیلی خوشحال می‌شوید. در غیر این صورت باید انتظار این را داشته باشید که وسایل این دسته از همکاران‌تان را در محیط شخصی‌تان ببینید، ببینید که آن‌ها به تدریج وارد مرزهای میز و محیط شما هم می‌شوند.

شخصی‌ساز

p04fmv65

اگر روی میزتان مجموعه خاصی از مجله‌ها یا کتاب‌ها را جمع کرده‌اید، یا یک اثر هنری، عکس یا یک یادگاری خاص را نگه‌داری می‌کنید ممکن است به این دسته تعلق داشته باشید.

شخصی ساز‌ها یک محیط کار خاص برای خودشان می‌سازند که نشان می‌دهد احتمالا صفت‌هایی مثل خلاقیت، عقلانیت و گشودگی و استقبال از تجربه‌های جدید در آن‌ها قوی است. این افراد کنجکاوند، برو‌ن‌گرا هستند و عموما خلاقیت بالایی دارند.

این دسته‌ از شغل‌شان عموما راضی‌ترند، از نظر روانی شرایط مناسبی دارند و از سلامت فیزیکی بهتری هم برخوردار هستند. ویژگی‌هایی که هم به نفع خودشان است و هم به نفع سازمان.

گوشه‌گیر

p04fmv5z

اگر میز کارتان در یک محیط پر رفت و آمد قرار داشته باشد دچار استرس می‌شوید؟ از این بیزارید که میز کارتان پشت به در باشد؟ باید گفت که این استرس دلایلی تکاملی دارد. در طول زمان برای انسان مفیدتر بوده که در موقعیتی قرار داشته باشد تا بر خطرهای احتمالی که تهدیدش می‌کنند اشراف داشته باشد.

این گروه از همین دسته هستند، آن‌ها از محیط‌های شلوغ خوششان نمی‌آید و داشتن فضا و محیط شخصی برای‌شان بسیار ضروری است. آن‌ها چندان علاقه‌ای به تعامل‌ ندارند و از اینکه چیزی تمرکزشان را بهم بزند پرهیز می‌کنند. آن‌ها دوست دارند یک گوشه در حالی که پشت‌شان به دیوار است بنشینند و خلوت خودشان را داشته باشند. این افراد ممکن است کمی بدخلق به نظر برسند ولی صرفا با این ویژگی‌ها قضاوت‌شان نکنید.

گرچه تا حد زیادی درون‌گرا هستند اما ممکن است خلاقیت و بهره‌وری زیادی هم داشته باشند. آن‌ها را باید تا جای ممکن به حال خودشان بگذارید، سعی کنید ناگهان پشت سرشان سبز نشوید و غافلگیرشان نکنید.

به نظرتان شما جز کدام دسته هستید؟ فکر می‌کنید می‌شود به این دسته‌بندی که براساس تحقیقات به دست آمده دسته یا دسته‌های دیگری هم اضافه کرد؟

‌‌‌

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۵ comment
 1. Avatar فرخ کاردان

  روی میز من فقط مانیتور موس کیبورد و یه جا مدادی پر مداده! مینیمالیستم ینی؟! 😐

 2. Avatar hosseindotb

  اگر قرار باشه دسته اي ديگه اضافه بشه ، بنظرم دسته هاي تركيبي بهتره ، آخر مقاله اگر تغيير كنه بهتره ، يعني بجاي اينكه سوال بشه شما جزو كدوم دسته هستيد ، اگر گفته بشه شما جزو كدوم دسته يا دسته ها هستيد ! بهتره …
  ولي ممنون
  يخورده به خودم اميد وار شدم ( بخاطر خلاقيت ها و اميد به كار و … ) و همينطور اشكالات رو شناختم ( بخاطر استرس ) كه سعي مي كنم هردوش رو كنترل كنم براي آرامش خودم و رضايت كار…
  تشكر

 3. Avatar Anathema

  شاید نشه آدما رو دقیقا تو یکیشون جا داد.
  من خودم شلخته ام ولی دوس دارم پشتم دیوار باشه. یه حداقل رفت و آمد و شلوغی واسه کار نیاز دارم و بهم انگیزه میده، ولی اونم حدی داره، بیش از حدش نمیزاره تمرکز کنم

 4. Avatar علی

  بجز محصولات اپل محصول دیگه ای برای عکس گرفتن وجود نداره؟

 5. Avatar امید

  مینیمالیستم.

 6. Avatar امیررضا

  من فکر کنم گوشه گیرم اون قسمتی که باید پشت به دیوار کار کنم خیلی واسم مهمه D:

 7. Avatar بهنام

  کاملاً درسته من خودم جزو دسته اولم مهندسی معماری میخونم و میز خیلی شلخته ای دارم و اصلاً دست و دلم به نظم نمیره صفاتی هم که در مورد این دسته بود و کامل دارم

 8. Avatar حسام

  مورد اولم 🙂

 9. Avatar میم سایبان

  ممنون مفید بود
  کاش میشد یه عکس از میز کارم بزارم تا معنای “شخصی ساز” مشخص بشه ! 🙂

 10. Avatar حسین

  مطلب جالبی بود.

 11. Avatar سمانه

  من جزو شلخته ها محسوب میشم میز کارم همیشه شلوغ میشه

 12. Avatar میلاد

  نمیدونم مینیمالیستم یا گوشه گیر!
  هرچند هیچ استرسی از مکان پر رفت و آمد ندارم اما برای تمرکز در کار نیاز به مکان آروم تری دارم.
  میزمم مثل میز گوشه گیر هاست!
  معنی میز مینیمالیست رو هم نفهمیدم

 13. Avatar amin

  من جزو کدوم دسته هستم؟ کلا آدمی درونگراام و ترجیح میدم کارم طبق یه روتین روزانه یا هفتگی پیش بره ولی به این معنی نیست که از چالشای جدید فرار کنم معمولا کارمو به بهترین شکل و بدون کوچیکترین اشتباه و در کمترین زمان ممکن تموم میکنم تا حد امکان محیط کارمو مرتب نگه میدارم ولی دوست دارم شلخته یا یکمی درهم باشه معمولا چیز شخصی سر میز نمیزارم (مگه اینکه همون روز بخوام با خودم برش گردونم) و دوست ندارم با همکارام زیادتر از حد ارتباط داشته باشم(دوست ندارم زندگی شخصیم با زندگی کاریم ارتباطی داشته باشه) با توجه به این موارد شاید بتونم بگم گوشه گیر یا مینیمالیست

 14. Avatar SinaJEE

  جالب بود.

 15. Avatar مهدی غ

  من مینیمالیست هستم!