نقد آلبوم بی نام محسن چاوشی؛ سرخوردگی از تکرار بی‌حاصل با مولانا و تجربه‌های جدید با سعدی

۲ دی ۱۳۹۸ | ۱۹:۱۹ ۷ دی ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
نقد آلبوم بی نام محسن چاوشی

آلبوم بی نام محسن چاوشی که البته اسم اولیه‌اش آلبوم قمارباز بود که نتوانست با آن مجوز بگیرد با تاخیر یک هفته‌ای منتشر شد و دوستداران کارهای محسن چاوشی توانستند تجربه‌ی جدید او را که با اشعار کلاسیک از مولانا و سعدی همراه بود بشنوند.

انتشار هر آلبومی از چاوشی یک اتفاق مهم است. او لااقل به جهت سبک و صدای منحصر به فردی که دارد از نیمه‌ی دهه‌ی هشتاد به این طرف مهم‌ترین خواننده‌ی پاپ محسوب می‌شود. صدای گرفته‌اش عموما روی قطعات تاثربرانگیز و غمگین جواب می‌دهد و هر وقت با یک آهنگساز و تنظیم‌کننده‌ی خوب کار کند، مثل قطعاتی که برای فیلم «سنتوری» مهرجویی خواند یا مثل آلبوم قبلی‌اش «ابراهیم» می‌تواند از پتانسیل‌های ویژه‌ی صدایش استفاده کند.

آلبوم «بی نام» به دلیل استفاده‌اش از اشعار کلاسیک مولانا ناخودآگاه انتظاری شبیه آلبوم «امیر بی گزند» در مخاطبش زنده می‌کند. خودم از طرفداران همکاری‌های چاوشی با حسین صفا هستم و به نظرم ترانه‌های اجتماعی و سیاه و تند و تیز حسین صفا خیلی خوب به صدای چاوشی می‌خورد و چاوشی هم آن‌قدر با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند که تعدادی از بهترین قطعات موسیقی‌اش را برای ترانه‌های حسین صفا نوشته است. در همان آلبوم «ابراهیم» حداقل دو سه شاه قطعه داشتیم که می‌شد بارها و بارها گوش داد.

حیف چاوشی است که آلبومی مثل «بی نام» در کارنامه‌اش باشد. آلبومی که بزرگترین مشکلش این است که بی‌هویت است. نه شکل چاوشی را دارد و نه مولانا.

اما از طرف دیگر کلمات مولانا آهنگ و وزنی دارد که چاوشی در آلبوم «امیر بی‌گزند» نشان داد می‌تواند از آن‌ها قطعاتی ریتمیک، سرحال، پرانرژی و قوی دربیاورد.

نمونه‌اش قطعات «این کیست این؟ این کیست این؟ این یوسف ثانی است این / امروز مستیم ای پدر، توبه شکستیم ای پدر، از قحط رستیم ای پدر / امسال ارزانی است این» که موسیقی با آهنگ کلمات مولانا همراه می‌شود و حال و هوای عرفانی قطعه با موسیقی روز خیلی خوب ترکیب می‌شود و نتیجه‌اش کاری انرژی‌بخش و وجدآور است.

یا در خود قطعه‌ی «امیر ‌بی‌گزند» با مطلع «عجب سروی، عجب ماهی، عجب یاقوت و الماسی» چاوشی خیلی خوب متوجه شده که حال و هوای این شعر مولانا به اندازه‌ی «بی‌خود و مجنون دل من» مستعد ریتمیک شدن نیست. در حقیقت شعر به شعر تفاوت را احساس کرده و جدا از حفظ زبان آهنگین اشعار مولانا توانسته به هر کدام از قطعاتش فردیتی بدهد.

این مقدمه‌ی طولانی را در نقد آلبوم بی نام نوشتم که از دل آن به مشکلات آلبوم جدید محسن چاوشی برسم. در آلبوم بی نام یازده قطعه منتشر شده که آهنگساز همه‌شان هم چاوشی است. اگر اسم چاوشی را هم نمی‌دیدید از یکدستی ملودی‌ها و حتی آن مایه‌ای که از موسیقی جنوبی و عربی به آن اضافه کرده متوجه می‌شدید که همه‌ی قطعات دستپخت یک نفر است. منتها بیشتر از آن که به معنای مولف بودنش باشد تکرار بی حاصل شده. حال و هوایی در مخاطب زنده نمی‌کند.

صدای خواننده‌ی همراه که در قطعاتی مثل «راز» وجود دارد نه توجیه زیبایی‌شناسی دارد و نه حتی گفتارش مفهوم است. انگار قرار بوده وهمی ایجاد کند که مثلا در همین قطعه‌ی «راز» اصلا به ریتم یکنواخت آهنگ نمی‌خورد.

جان منی جان منی جان من / آن منی آن منی آن من
شاه منی لایق سودای من / قند منی لایق دندان من

بهترین قطعه‌ی آلبوم همان اولی است به نام «قند من» که از بقیه هم ریتمیک‌تر است اما واقعیت این جاست که حتی در همان قطعه هم مدولاسیون ناگهانی به موسیقی بندری و شیوه‌ی ادای کلمات چاوشی گاهی آزاردهنده می‌شود. بعضی کلمات انگار از کنترلش خارج می‌شوند. اتفاقی که در اجرای آثار مولانا در «امیر بی‌گزند» شاهدش نبودیم.

همان فرمول «قند من» را در قطعات «قمارباز» و «زاهد» هم می‌توان شنید و اگر برای همان قطعه‌ی اول جواب می‌داد دیگر تاثیرش را از دست داده است.

اگر در قطعه‌ای مثل «بر سلطان» (که در کنار «قند من» از قطعات آلبوم است که حداقل می‌شود دو بار شنیدش) هم شیوه‌ی تنظیم و ملودی با قطعات دیگر متفاوت است، از اواسط آن افکت‌هایی به قطعه اضافه شده که متاسفانه حال و هوای مخاطب را خراب می‌کند.

قطعاتی که در آن‌ها اشعار سعدی را خوانده مثل «راز» یا «گنجشک پریده» انگار حس کرده که به جای کوبندگی اشعار مولانا باید لطافت کلمات سعدی را جایگزین کند اما از آن‌جا که این تفاوت را درست هضم نکرده حتی کلمات اشعار این دو قطعه واضح نیستند. سه قطعه‌ی «راز»، «گنجشک پریده» و «من ندانستم» اصلا تکلیف‌شان مشخص نیست. جایی میان تلفیق ترنس و راک و فولکلور و سنتی گیر کرده‌اند و در هیچ‌کدام هم به کمال نمی‌رسند و نقطه‌ی وصل‌شان هم مشخص نیست.

به نظر می‌رسد در این آلبوم جای خالی تنظیم‌های بهروز صفاریان یا فرشاد حسامی به شدت حس می‌شود. احتمالا اگر چاوشی مثل آلبوم‌های قبلی فقط چند قطعه را تنظیم می‌کرد و سلیقه‌ی دیگری هم دخیل بود خروجی دلنشین‌تر و حرفه‌ای‌تر از کار درمی‌آمد. در حال حاضر فضای ملودی‌ها بی‌دلیل شلوغ و پرسروصداست و ترکیب سازبندی‌ها به دل نمی‌نشیند.

اگر در آلبوم «ابراهیم» اعتماد به نفس چاوشی باعث تاثیر مثبت روی وجه‌های مختلف قطعات موسیقی شده بود حالا به نظر می‌رسد یکه‌تاز بودنش کمی کار دستش داده است.

البته که طرفداران چاوشی هرگز از او ناامید نمی‌شوند. احتمال پرفروش شدن آلبوم «بی نام» زیاد است. به خصوص که فعلا هم به نظر نمی‌رسد رقیب قدری داشته باشد. اما حیف چاوشی است که آلبومی مثل «بی نام» در کارنامه‌اش باشد. آلبومی که بزرگترین مشکلش این است که بی‌هویت است. نه شکل چاوشی را دارد و نه مولانا.

قطعات آلبوم بی نام محسن چاوشی

 1. قند منی (مولانا)
 2. گنجشک پریده (سعدی)
 3. بر سلطان (مولانا)
 4. چنگ (فصیح‌الزمان کاشانی)
 5. قمارباز (مولانا)
 6. عقل و خرد (مولانا)
 7. زاهد (مولانا)
 8. باز آمدم (مولانا)
 9. من ندانستم (سعدی، وحشی بافقی)
 10. قوم به حج رفته (مولانا)
 11. راز (سعدی)
نقد آلبوم بی نام محسن چاوشی بازتاب دیدگاه‌های شخصی نویسنده است و لزوما موضع دیجی‌کالا مگ نیست.
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵۲ دیدگاه
 1. Avatar علی مقری

  سلام
  احساس میکنم شما اهنگ های این البوم رو با دقت گوش نکردین و کاملا نظراتتون سطحی است
  البوم ابراهیم انقدر خوب بود که فکر نمیکردم چاووشی بتونه از این حد بالاتر بره ولی این آلبوم هم فوق العاده بود
  هرکسی اولین بار این البومو گوش کنه از قطعه اول خوشش میاد ولی قشنگ تو البوم غرق بشین میفهمین آهنگ های چنگ، عقل و خرد، قمارباز و …(از نظر من) فوووووق العاده ان
  پیشنهاد میکنم این آلبوم رو بیشتر گوش کنین

 2. Avatar نیما

  دوست عزیز ممنون از نقدی که نوشتید ولی بنده بعضی از آهنگهاش رو بیش از ۵۰ بار گوش دادم و لذت بردم و اصلا موافق نظرات شما نیستم. به نظرم ترکیب صدای چاووشی و مولانا یا سعدی فوق العاده میشه

 3. Avatar سیاوش

  دوست عزیز فکر کنم شما این آلبوم خوب گوش نکردید، این آلبوم بی شک یکی از بهترین آثار محسن چاوشی است چه از نظر ترانه و چه آهنگسازی.

 4. Avatar حسان

  نویسنده فقط سلیقه خودش رو دخیل داده . کاش یاد بگیریم هر آلبومی رو مستقل گوش کنیم . طبیعیه وقتی شما توقع ابراهیم داری ولی مولانا و موسیقی فولک میشنوی به دلت نشینه . یادمه وقته البوم ابراهیم هم اومد یه عده با امیر بی گزند مقایسش کردن و گفتن که در اون حد نبوده . چاوشی تو هر البومش یه چیز جدید خلق کرده . اونم متناسب با فرهنگ و شعر و تاریخ ممکلت. صرفا برای همین کارش شایسته تقدیره . دیگه اینکه موسیقی رو شعر ننشسته یا شعر رو موسیقی و ننشسته یا اینکه تنظیم به دل نویسنده ننشسته مشکل از چاوشی نیست

 5. Avatar مهدي الرستمي

  من فکر می‌کنم که چاوشی در این آلبوم بر سر ایده‌هایی که در سر داشته قمار کرده، و متاسفانه آن‌چه که من اون رو وسواس میدونم به طور مشخص در تنظیم و ترکیب بعضی قطعات آلبوم وارد شده و در این ترک‌ها محسن قمار رو باخته.

 6. Avatar زهره یکتا

  لازمه نقد کردن یک اثر این است که در ابتدا آن اثر را خوب بفهمیم و این را درک کنیم که خواننده تا چه حد در فهم موسیقی و محتوای اثر بر مخاطبانش تاثیر داشته است. در اینکه قطعات راز ، من ندانستم و گنجشک پریده میتوانست بسار تاثیر گذار تر و قوی تر باشد شکی نیست اما نمیشود فوق العاده بودن قطعات چنگ، قوم به حج رفته و قند منی را نادیده گرفت و گفت آلبوم ضعیفی بود
  نکته ای که در آن کمتر توجه شده بود این است که سبک و طریقت سعدی با مولانا زمین تا آسمان متفاوت است و این دو در یک ریتم و حال نمیگنجند. که توی این آلبوم کاملا مشهود بود، اما در کل از بینظیر بودن محسن چاووشی ذره ای کم نشد.

 7. Avatar حبیب

  آلبوم بی نام پر از حرفه و باید چندین بار هر قطعه ای رو گوش کرد و زمان زیادی میبره تا این موسیقی و شعر رو درک کرد و شاید فهمید ! ، (نزدیک به ۱۶ سال دارم موسیقی کار میکنم و موسیقیو به لطف خداوند میشناسم )، از لحاظ موسیقی و تنظیم آن بی نظیر بود و محسن چاووشی از نظر خیلی از بزرگان و اساتید موسیقی ایران تو کار خود نمونه نداره و حالا جدا از موسیقی خود شخصیت محسن چاووشی و روح بزرگ آن مطمعنا سالهای سال زبان زد این مردم خواهد بود و در تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم تا ابد باقی خواهد ماند ، کاش زیاد بودند افرادی مثل محسن چاووشی که این عشق و آگاهی را انتقال بدهند به مردم این سرزمینم ، ی دنیا مدیونتم محسن

 8. Avatar Ahmad

  همین کار خودتون جای نقد داره
  فکر نمیکنید خیلی زود نقد نوشتید؟
  حداقل هر قطعه رو چند بار گوش میدادید تا نقد منصفانه ای بنویسید
  عجول و غیر حرفه ای بودید, فقط خواستید جزو اولین نفرها باشید

 9. Avatar najme

  به نظرم شما فقط خواستین آلبوم رو بکوبین…منم موافقم که این آلبوم کیفیت آلبوم ابراهیم رو نداشت اما قطعات دلچسب و زیبا هم کم نداره که شما در موردشون بی انصافی کردین

 10. Avatar نرگس

  درسته ترکیب ریتم های سنتی و فولکلور و مدرن ریسک بزرگی برای چاوشی بوده و ممکنه عامه پسند نباشه ولی اصلا نمیشه به لحن و نحوه ادای کلمات چاوشی نقدی وارد کنید چون خیلی خاصه و کار هر کسی نیست و جای تقدیر برای چاوشی داره که بین این همه موسیقی بی مفهوم و خواننده های تجاری چاوشی البومی رو عرضه کرده که یاد اشعار شاعران قدیم که الان از یاد رفتن رو زنده کنه و نذاره هویت فرهنگی کشور مخصوصا برای جوونا فراموش بشه
  نقد شما خیلی سرسری و عجولانه بوده با یکی دوبار گوش کردن این قطعات ارزشمند نمیشه نقدی عادلانه و درست نوشت.

 11. Avatar نرگس

  درسته ترکیب ریتم های سنتی و فولکلور و مدرن ریسک بزرگی برای چاوشی بوده و ممکنه عامه پسند نباشه ولی اصلا نمیشه به لحن و نحوه ادای کلمات چاوشی نقدی وارد کنید چون خیلی خاصه و کار هر کسی نیست و جای تقدیر برای چاوشی داره که بین این همه موسیقی بی مفهوم و خواننده های تجاری چاوشی البومی رو عرضه کرده که یاد اشعار شاعران قدیم که الان از یاد رفتن رو زنده کنه و نذاره هویت فرهنگی کشور مخصوصا برای جوونا فراموش بشه
  نقد شما خیلی سرسری و عجولانه بوده با یکی دوبار گوش کردن این قطعات ارزشمند نمیشه نقدی عادلانه و درست نوشت

 12. Avatar arezo abasi

  من یک مخاطب موسیقی و فیلم هستم و به اندازه خودم ازنقد دفاع میکنم اما نقدیکه سلیقه شخصی منتقد روی اثر تحمیل نشه! نقدی که شما کردید دقیقا واضحه که دوسداشتید چه شکلی داشتباشه ولی نداشته” بیاید یادبگیریم واقع بین باشیم جایگاه همرو بپذیریم و بعد بارعایت همه نکات منفی و مثبت نقددرست بکنیم؛کاریکه محسن چاوشی داره انجام میده دقیقا مثل یک پروژه عظیم بشمارمیره که چندتاهدف کاملا زیبا و باارزش توش نهفتس که ماها ازش بی خبریم ولی با تآمل حتی نسبت به سلیقه شخصی و خودخواهی که میتونیم حدس بزنیم که همچین چیزی هست…محسن چاوشی اسطوره هست؛بقول آقام که میگه کسیکه بزرگه همیشه دشمن داره وپشت سرش حرف میزنن” البته منظورم منتقدعزیزمون نیستش کلی گفتم????

 13. Avatar arezo abasi

  من نمیفهمم چراوقتی یک خواننده’یا اصلا یک راننده وقتی سعی میکنه با احتیاط ولی باحوصله و پرانرژی رانندگی کنه تاهم خودش و مسافراش حوصلشون سرنره یا بترسن؛اونموقع میگن شما میتونستی سبقت بگیری ویراژبدی چراندادی؛ ولی اگه راننده یاخواننده بدی باشه،میگن شما میتونی بهترازاینی که هستی باشی????(واقعا متآسفم برای منتقدان عزیز که اصلا خودشونم یادشون رفته فلسفه و دغدغه اصلی یک منتقد و نقدی که میکنه به چه چیزی بایدگرایش پیداکنه تا اینکه فقط ترورکردن بلدباشه و فقط جلب توجه و بازارشو گرم کنه چندنفربیوفتن دنبالش چون حرفاش اوقده شونو تخلیه کرده)

 14. Avatar Saeed

  بنظرم این عزیزی که این نقدرو نوشته ازون دسته دوستانی هستند که اهنگ با انگشت همه نشون میدن منو رو به عنوان بهترین اهنگ سال انتخاب کردن عجیب نیست که تعداد خیلی کمی از مردم تو موسیقی انقدر کج سلیقه شدن مدتیه که کارایی به خورد گوشمون میره که واقعا ارزش دانلود رو هم ندارن چه برسه به خریدن و گوش دادن چاوشی همیشه از سنتوری تا الان نشون داده که چند قدمی از زمانه جلوتر هست یادمون هست که با انتشار آلبوم من خود ان سیزدهم چه واکنش هایی به چاوشی نشون دادند اما هنوز هم هستند کسانی که واقعا نگران موسیقی هستن امید وارم دیگه ازین قبیل نقدهای زیر ۱۲ سال رو نخونیم و نشنویم

 15. Avatar Nima

  محسن چاوشی در سال های اخیر بیشتر با روی اوردن به اشعار اصیل ایرانی و دادن رنگ و روح تازه به ان ها، یک موسیقی خاص خلق کرده است.و این شاید به ذائقه کسانی ک دوست دارن چاووشی با تکست های کوچه بازاری بخونه خوش نیاد.کی گفته خواننده نباید از اشعار اصیل ایرانی استفاد کنه و در غیر این صورت تکرار میشه؟؟اینکار خودش یه نوع انگیزه برای سوق دادن افراد به سمت اشعار پارسیه.تفاوت در نگاه افراد به موسیقیه.البوم فوق العاده بود

 16. Avatar میلاد

  واقعا این نقد بود
  میتونم بپرسم ایا شما البوم محسن رو گوش دادید؟من تا الان معتقد بودم تمام کارهای محسن زیباست و در یک سطح اما الان معتقدم البوم قمارباز بهترین البوم محسن چاوشی است،نقد شما هم اشکالی نداره چون نقد کسی رو میکنید که مطمینید جواب شما رو نمیده.فقط چون محسن همه کاراشو خودش کرده و تواناییش رو نشون داده نمیتونید ببینید و براتون ی کابوسه،قطعات من ندانستم قمار باز زاهد قند منی چنگ راز و و و چجوری میتونید بگید قشنگ نیست

  کلام آخر:هنر سلیقه ایست

 17. Avatar Mahan

  با اینکه طرفدار چاوشی هستم ولی صد در صد با نویسنده موافقم.آلبوم این همه فروش می‌کنه ولی نباید به مخاطب اهمیت داد؟یعنی چی اشعارو از شاعراکپی کنی و تنظیم و میکس و… همشو خودت انجام بدی بعدش توقع آلبوم خوب داشته باشی.به شخصه توقعاتم از آقای چاوشی نسبت به قبل پایین اومد.این آلبوم رو هم به زور تونستم دو بار گوش کنم.سعی کنیم واقع بین باشیم.ممنون

 18. Avatar arman

  بسیار عالی… از معدود دفعاتی هستش که نقد یه آلبوم فارسی زبان رو میخونم و لذت بردم.

 19. Avatar میثم

  اولا نقد در این فاصله ی کم یعنی دارید زور میزنید فروش پایین بیاد ثانیا گروه مدرن تاکینگ که ماندگارترین آهنگ ها رو داشتن هم ریتم اکثر آهنگهاشون مثل هم بود

 20. Avatar محمد مهدی

  بنده سالهاست با صدای محسن چاوشی زندگی میکنم و انقدر این صدا به من حس خوب میده که هرچیزی بخونه و هر سبکی انتخاب کنه من بازهم با جان و دل گوش میکنم ،اما تعصب نشانه خامی است ،معتقدم خستگی حاصل از آلبوم فاخر ابراهیم روی این آلبوم اثر سوء گذاشته بود و آن چیزی که از محسن چاوشی توقع می‌رفت در این آثار مشاهده نمیشه ،حتی خستگی در لحن و صدای ایشان مشاهده میشد ،تغییر و تفاوت خوبه درصورتی که این تغییر مثبت و رو به بالا باشه ،به هر حال توقع از این هنرمند بالاست و علت این موضوع هم خود چاوشی هست که همیشه بهترین بوده

 21. Avatar رسول

  عشق است محسن چاوشی دمت گرم یدونه ای

 22. Avatar Elham

  با عرض سلام
  برای نقد آلبوم های محسن جان خیلی زود شروع کردین، سطح صدا و اشعار و کارها هر چقدر که عمیقه.. درک و تحسین و انتقاد هم زمان‌بره و این موضوع بارها خودشو ثابت کرده که هرچی زمان میخوره به کارهای آقای چاوشی کارها لذت بخش‌تر و درک و مفهوم پذیرتر میشن و تبدیل به موسیقی فاخر میشه… قطعات :من ندانستم /قوم به حج رفته/زاهد/قمار باز /چنگ.. تو همون اولین بار شنیدن واقعا زیبا و دلنشین بودن…آقای چاوشی همیشه دست مخاطب رو می‌گیرند و به اتمسفر زیبای هنری آلبومشون دعوت میکنن… یکم زمان میبره این موضوع، یه موضوع دیگه هم اینکه هر کسی نمیتونه با اشعار کلاسیک کار کنه و انقدر جواب بگیره و بازتاب داشته باشه، کاری که محسن جان با اشعار کلاسیک با دل مخاطب نسل جوون ارتباط برقرار میکنه با سبک های راک .. واقعا بازی با آتیشه…اما تا اینجا فوق العاده بوده ????

 23. Avatar محمدرضا عسکری

  سلام، به نظر میرسه نویسنده این مقاله جزو مخاطبان خاص محسن چاوشی نیست، محسن چاوشی الان حدود ۱۰ ساله که داره رو مخاطباش کار میکنه، و مخاطب هاش با آهنگ های غمگین بیشتر ارتباط میگیرن تا با ترک های شاد، اما نویسنده این مطلب بیشتر با آهنگ های شادش ارتباط گرفته و خیلی سطحی با آلبوم برخورد کرده، به نظر من قطعه های چنگ، من ندانستم، عقل و خرد و گنجشک پریده رو میشه تا چندین ماه به صورت ممتد گوش کرد.

 24. Avatar مبین

  هر چی شما بگی…

 25. Avatar احمد پویان فرد

  این نقد بنظر شخصی میرسه و این که شما اینجا نوشتید نقد نیست نظره، نظر شخصی شما… خیلی شخصی. و در مقابلش باید بگم منم بعنوان یک شنونده نظرم بشدت مثبته!

 26. Avatar جلال آریان

  اول این رو باید بنویسم که برام نوشتن توی این‌جا چندان خوشایند نیست اما حجم مهملاتِ حسیِ عزیزانی که بعد از خوندن مطلب، خون‌شون به جوش اومده قلقلک‌ام می‌ده که بنویسم و بپرسم چه‌طور اگر منطقِ عزیزانِ منتقد به نقدِ آلبومِ محسنِ چاوشی اینه که یکی دو ساعت و یک/دو روز برای نظر دادن راجع به آلبوم کافی نیست خودشون نظرشون اینه که این آلبوم خوب بوده؟
  و دوم، ای کاش آدم‌ها وقتِ نوشتن نظر شخصی‌شون در مورد نوشته‌ای که ساختار داره بیایند و راجع به اون ساختار بنویسند. برایِ گِل‌مالی کردنِ نوشته صوفیا نصرالهی یا هر اسمِ دیگری بچه‌گانه‌ترین کارِی که آدم از سرِ بی‌سوادی می‌تونه انجام بده برچسب زدن به نویسنده است و گفتنِ این که تو مگه سواد فلان و بهمان داری؛ در حالی که می‌شه خیلی ساده‌تر ساختاری که منتقد درست کرده رو کوبید. می‌شه در مورد شعر نوشت که زبانِ سعدی چیست و زبانِ مولانا چه بوده. می‌شه در مورد تلفیق ترنس و راک و الخ نوشت که بوده یا نه، می‌شه نقطه‌های دیگری رو زد که خب طبعا به دلیلِ همون بی‌سوادیِ کودکانه‌ی جمعی هیچ‌وقت این کاش رخ نخواهد داد. خصوصا در نشریه‌ای که پانویسِ نقدهایِ منتقدش می‌نویسه “نقد آلبوم بی نام محسن چاوشی بازتاب دیدگاه‌های شخصی نویسنده است و لزوما موضع دیجی‌کالا مگ نیست”

 27. Avatar محمد

  این بار آلبوم رو برای پیش فروش و فروش نفرستادن دیجی کالا اونم این طوری نقد کرده

 28. Avatar مسعود

  چون البومو نذاشته دیجی کالا بفروشه حرصش گرفته و یه ساعت نشده نقد منفی علیهش نوشتید واقعا مسخره و خنده داره این کارا

 29. Avatar بهزاد پزشکی

  قطعا برای نقد یک اثر چند ساعت کافی نیست. شاید چون انتظار سبکی مشابه آلبوم ابراهیم داشتید الان شما سرخورده شدید. حتی اگه برخی از نقدهای شما هم درست باشه بد نبود که به آثاری مثل قوم به حج رفته اشاره کنید که تو همین کامنت ها ازش تعریف شده. صرفا کوبیدن یک آلبوم (و بیان نکردن جنبه‌های مثبت) از هنرمندی که آثار پرفروشی داره ارزش نقد رو بالا نمی‌بره.

 30. Avatar محمدرضا

  این آلبوم در کل فوق العاده بود ولی چند ترک اون بینظیر بود
  قند منی ، چنگ ، قوم به حج رفته و زاهد
  در ضمن این نقد مخصوصا اینکه بعد یک روز بود بسیار غیر منصفانه و آبکی بود
  نمی دونم اصلا شما فرصت کردین گوش بدین که به این سرعت نقد کردین

 31. Avatar سینا

  با سلام
  هیچوقت قصد به احترامی به نویسنده محترم ندارم.ولی باز هم خانم نصرالهی از کارشناس و منتقد ورزش و فوتبال تا نقد سرسری موسیقی.
  من از آقای چاوشی حمایت نمیکنم ولی باهاشون صحبت میکنم که ایندفعه که خواستن حوزه کاری ای که بتونن براش مجوز بگیرنو گیرای ارشادو باهاش رد کننو مدت طولانی درگیر این کارا باشنو مشخص کنن، حتما با شما هماهنگ کنن!!نمیدونم شاید شما تو آمریکا زندگی میکنید و چون آثار خیلی خوبی تولید میشه از اینا خوشتون نیومده!!یا اینکه تو ایرانید و موسیقی ها و اشعار فوقالعاده که تو بازار داخل ایران هرروز ده تا تولید میشه و کل دنیا در حیرت اونن رو با کارای چاووشی مقایسه کردید که این بنظرتون خوب نیومده!!شاید منطق شما این باشه که بگید انتظار از چاووشی بالاست ولی باز هم گفتن کلمه بی هویت واقعا غیر اخلاقیه.شما نمیتونید وقتی نویسنده در یک مجله هستید بگید نظر شخصیمه.نویسنده باید تمام جهات رو بررسی کنه.
  این دست نوشته شما مثل شخصیه که تو ماشین آهنگارو گذاشته و همرو زده بره جلو و آخرش گفته قشنگ نبود!
  (هنر تو این سرزمین مرده خانم محترم،هنر فقط شده پول و کاسبی و به درک که مردم چی گوش میدن و چه فیلمی میبینن،مهم اینه که پول ازش دراد)
  تو این شرایط وقتی کسی از مولانا میخونه حتی وقتی ایراداتی به کارش وارد باشه بی هویت نیست!بی هویت فیلم های آبکی،اشعار و موسیقی های بی محتوا و افراد نالایق هستند
  با تشکر

 32. Avatar مهدی

  واقعا این نقد نبود .

  محسن چاوشی سعی کرده بود تو دو سه تا ترک

  متفاوت باشه و این کار را هم به خوبی انجام داد

  به گفته خودش این قماری بوده که خودش

  انجام داده که به نظر من تو این قمار سر بلند

  بیرون اومده

  منتظر نقد افراد با دانش تر در حوضه موسیقی

  هستیم

 33. Avatar مرتضی

  اصلا نقد منصفانه و تخصصی نبود

 34. Avatar Bubo

  من از اولین آهنگ چاووشی دنبالش میکنم اون زمان که میگفتن ادای قمیشس رو در میاره و اصلا اهل فن بازی های احمقانه نیستم.

  در مورد نقد ولی برعکس نقد اتفاقا من یه سری ترک های این موسیقی رو خیلی بیشتر از آلبوهای دیگه ش دوست دارم، قبول که دارید نقد یه موضوعی هست که خیلی از نظر شخصی یه فرد برمیخیزه.
  اتفاقا من تو این آلبوم چیزی رو پیدا کردم که در بدو ورود آلبوم ابراهیم ترسیدم از ظهور کردنش، اونم هم تکرار، این که چاووشی بترسه و هی خودشو تکرار کنه، یه چیز خوب خوبه لازم نیست اون چیز خوب رو برای همیشه ادامه داد چند متعدد نمونه از اون چیز خوب داریم، پس چرا تکرار.
  دقیقادحسی که چاوشی بعد ابراهیم داشت منم داشتم و دیدم دقیقا همون کاری کرد که فکرشو میکردم تغییر مسیر.
  تو متن از ترک راز گفتید، دقیقا اون ترک و مخصوصا ترک من ندانستم از بهترین ترک های این آلبوم هست چون چاوشی تونسته به خوبی از خودت تکراریش فرار کنه و چاوشیی جدید بشازه، تو بعضی ترک ها موفق نبود.
  کوتاه کنم، و باز برعکس نقد با این که ترک اول موسیقی ریتمیکی داره و ممکنه زیبا هم باشه و در اصل عام پسند باشه، من اصلا علاقه ای بهش ندارم، چون یه تکرار محضه، نمیدونم چرا آدم باید یه عالمه تکرار گوش کنه و خودش رو از ترس از بین رفتن تغییر نده؟!! چاوشی تو این آلبوم دقیقا اون حسی که بهش داشتم انجام داد یه قمار برای تغییر خودش. الان شما آلبون رضا یزدانی هم ببینید من از ترک چشام بسته ت دارم دنبالش میکن، یه آلبوم بخ شدت تکراری که پشیمون شدم از خریدش.

  موفق باشید

 35. Avatar آرش

  در پاسخ به دوستانی که گفتند با این آلبوم ارتباط برقرار نکردن باید بگویم که این آلبوم خاص ترین اثر آقای خاص هست.
  اگر با ادبیات آشنا نباشید، اگر حضرت مولانا را نشناسید، اگر شمس را نشناسید، اگر از قمار عاشقانه حضرت مولانا اطلاعی نداشته باشید، چگونه می خواهید ارتباط برقرار کنید !!! راه درازی را در پیش رو دارید، تا کلمه به کلمه، نت به نت این آلبوم جانتان را تسخیر کند.

  1. Avatar علیرضا

   خاص ترین ابراهیم بود . ما قبلا اشعار کلاسیک رو در البوم من خود ان سیزدهم یا امیر بی گزند شنیده بودیم . ولی ابراهیم تاخته جدا بافته ی چاووشی است

 36. Avatar ماهان

  به نظرم یکم زود نقد رو نوشتید!

  یکم از انتشار آلبوم بگذره نظرتون عوض میشه قطعا 🙂

 37. Avatar رضا

  نقد البوم در همان روز انتشار کار درستی نیست چون زمان لازمه تا جا بیوفته ریتم این البوم تو ذهن
  و اینکه گفتید البوم تکراری و بی هویت نمیدونم شاید دستگاه پخشتون ایراد داره دیگه توجیهی ندارم
  و اون تنظیم ها تکراری که شما میگی تو هر البوم بهترین تنظیما و ترک ها کار خودش بوده تو ابراهیم والبوم های قبلی هم همچنان

  به جای این نقد و ایراد های بی مورد و حال بهم زن بسپریمش به زمان و مخاطب…
  اندکی صبر سحر نزدیک است

  1. Avatar Rabinhood

   به نکته ی خوبی اشاره کردی دوست عزیزم،اتفاقا برگشتم و بازبینی کردم و مطمئن تر شدم که عموم ترک هایی که بیشتر پسندیدم تنظیم خود محسن خان بوده

 38. Avatar حمیدرضا

  آلبوم ساعت چهار منتشر شد که زمان کل آلبوم ۴۶ دقیقه است. اگر فقط ۱ ساعت هم برای نوشتن این مقاله زمان گذاشته باشید با احتساب ارائه به سردبیر و … یعنی در حقیقت در بهترین حالت ۱ ساعت زمان برای گوش دادن این آلبوم وقت گذاشتید.
  من منتقد یا محتوا نویس در حوزه موسیقی نیستم ولی اینو میفهمم آدم با یکبار گوش دادن به هیچ موسیقی حق اظهار نظر هم نداره چه برسه به اینکه مقاله و نقدنویسی کنه

 39. Avatar علیرضا کریمی نژاد

  نقدی که کردید رو زیاد باهاش موافق نیستم. به نظرم نقد شما خیلی مبهم بود و بیشتر حس خودتون رو بیان کردید. در صورت امکان نقد فنی تری منتشر کنید

 40. Avatar حسام

  نقد بی پایه و اساسی بود.
  تشکر

 41. Avatar رضا توکلی

  وقت‌بخیر.
  من متوجه نمیشم شما چه دانشی در حوزه موسیقی دارید که در خصوص آلبوم نظر میدید. یه برداشت سطحی از کارها رو به‌عنوان نقد منتشر کردید.
  من طرفدار محسن چاوشی نیستم (اما هر دو آلبوم رو کامل شنیدم)، به یاد دارم برای آلبوم قبلی مثل فن‌بوی‌ها ازش حمایت کردید و الان خوشتون نیومده و دارید مخالفت می‌کنید.
  وقتی درک، دانش فنی و تکنیکیال چیزی رو نمی‌دونید، این حق رو ندارید که درموردش نظر بدید. این مورد کاملا در متن شما مشخه. فقط به‌عنوان یک شنونده عادی می‌تونید بگید دوست داشتم یا نداشتم، خوب یا بد بودن اثر در تخصص شما نیست.
  موفق باشید.

  1. Avatar رضا توکلی

   تکنیکال* مشخصه*

   کاملا حق میدم الان جواب بدید شما که هنوز نمی‌تونید کلمات رو نگارش کنید، حق ندارید نظر ثبت کنید :))

  2. Avatar علی

   آلبوم بی نام پر از حرفه و پر از آهنگ هایی که چندسن بار گوش رو نوازش میده … هیچ خواننده‌ ایرانی رو ندیدم که مثل محسن چاووشی انقدر واضح عشق،احساس،مستیِ شعر مولانا و سایر.. رو بخونه ؛ نصف آهنگ‌های ایت آلبوم کاملا مفهومیه و آنقدر چاووشی زیبا و به‌جا تنظیم کرده که هم بفهمی هم لذت ببری هم خسته نشی!!! نقدت فقط به درد خودت میخورهث

  3. Avatar اصغر

   به نظر من البوم ضعیفی بود
   گویا خواننده میخاد ک پول ب سراینده و اهنگساز نده

 42. Avatar ارغوان

  به عنوان مخاطب اجرا و لحن اجرای قطعه قمار باز واقعا تکان دهنده و تکرار نشدنی بود. اصواتی که در این قطعه استفاده شده بود هم بهش کمک کرده بود.
  ترکی بود عجیب

 43. Avatar هادی آقایی

  من هم با نویسنده مطلب خانم نصرالهی عزیز در اینکه آلبوم خوب از کار درنیامده موافقم اما کاش به آهنگ خوب ای قوم به حج رفته هم اشاره ای می شد.
  محسن چاووشی سابقه آلبوم هایی مانند امیر بی گزند و من خود آن سیزدهم رو هم داره که اصلا انتظار نمیرفت ازش این آلبوم بی نام ( قمارباز) با اینهمه تکرار دربیاد بیرون.

  در هر آلبوم محسن چاووشی ما غافلگیر شدیم اما شاید بشه گفت این آلبوم هم به سرنوشت آلبوم حریص دچار شد.
  همانقدر که مولانا نیست محسن چاووشی هم نیست.

  اما اگر بتوان چند قطعه را انتخاب کرد به قطع در آلبوم قطعه “ای قوم به حج رفته” و “قند منی” را میتوان اثری با نمره ۷.۵ از ده حتی برای طرفداران دونست.

  البته خاصیت موسیقی و صدای چاووشی طوری است که بعد از یک مدت مخاطب با شعر و جنس صدا ارتباط برقرار میکنه و توصیه میشه یه مدت از ارائه آلوم بگذره تا مخاطب باهاش اخت بگیره.

  البته هیچوقت شور اولین لحظات ارائه آلبوم های “من خود آن سیزدهم” و “امیر بی گزند” فراموش شدنی نیست.

 44. Avatar حسین

  اینطور که انتظار می‌رفت ، آلبوم خوب نبود
  آلبوم ابراهیم بنظر من بهتر بود

 45. Avatar علیرضا

  آلبوم قمارباز عالی بود نمی دونم از روی چه قصدی این حرفا رو زدید ولی هر چه گفتید چرت و پرت بود

 46. Avatar علیرضا

  سلام.

  با این موضوع که تنظیم تکراری توی قطعه ها وجود داره و اینکه ای کاش تنظیم کننده همه قطعه ها خود چاوشی نبود موافقم . ولی احساس میکنم نقد یخورده بی رحمانست. چنگ و قوم به حج رفته قطعا از نقات قوت البوم بودن که توی نوشته اشاره ای بهشون نشده بود.

 47. Avatar مسعود

  کلا یه بار گوش کردی البومو سریع نقد نوشتی؟همه منتقد شدن دیگه تو ایران