خاطرات خود را GIF کنید؛ نقد و بررسی اپلیکیشن Motion Stills

۲۴ مرداد ۱۳۹۶ | ۲۰:۰۰ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
خاطرات خود را GIF کنید؛ نقد و بررسی اپلیکیشن Motion Stills

حدودا یک سال پیش، گوگل از اپلیکیشن Motion Stills برای آیفون رونمایی کرد. کارایی اصلی این اپلیکیشن، تبدیل Live Photos به فرمت GIF بود تا قابل اشتراک‌گذاری شوند. البته نسخه‌ی iOS این اپلیکیشن فقط این کار را انجام نمی‌دهد و دراین‌بین امکانات متنوعی مانند لرزش‌گیر ویدیو هم در آن تعبیه شده است. گوگل برنامه‌ای برای عرضه‌ی نسخه‌ی اندروید این اپلیکیشن نداشت، اما به دلیل تقاضای زیاد از جانب کاربران گوشی‌های اندرویدی، چندی پیش این اپلیکیشن را همراه با تغییرات زیاد برای سیستم‌عامل اندروید عرضه کرد. این هفته قصد داریم با هم نگاهی به نسخه‌ی اندرویدی اپلیکیشن Motion Stills بیندازیم.

معرفی کلی اپلیکیشن Motion Stills

نسخه‌ی اندروید اپلیکیشن Motion Stills برای ساخت GIFها توسعه یافته است. با این اپلیکیشن می‌توان در دو حالت Motion Still و Fast Forward به ساخت ویدیو و GIF پرداخت. یک ویژگی مهم این اپلیکیشن، لرزشگیر آن است که لرزش تصاویر را کاهش می‌دهد تا نتیجه‌ی نهایی نسبتا نرم و بدون لرزش باشد.

رابط کاربری اپلیکیشن Motion Stills

رابط کاربری این اپلیکیشن فوق‌العاده ساده است و کاربر خیلی سریع با محیط آن آشنا می‌شود. بعد از باز کردن اپلیکیشن Motion Stills، دو گزینه‌ی اصلی اپلیکیشن نمایان می‌شود. گزینه‌ی Motion Still برای ضبط ویدیو یا GIFهای ۳ ثانیه‌ای است. با استفاده از گزینه‌ی Fast Forward هم می‌توانید ویدیوهایی با طول حداکثر ۱ دقیقه ضبط و بعد از فیلم‌برداری با بالا بردن سرعت پخش، تا حداکثر ۸ برابر آن‌ها را کوتاه‌تر کنید. بعد از ضبط تصاویر، اشتراک‌گذاری آن‌ها به صورت GIF یا ویدیو امکان‌پذیر است.

خاطرات خود را GIF کنید؛ نقد و بررسی اپلیکیشن Motion Stills

ویژگی‌های اپلیکیشن Motion Stills

اولین چیزی که در استفاده از این اپلیکیشن توجه را به خود جلب می‌کند، سرعت بالای آن است. چه برای ضبط ویدیو و GIF و چه در محیط کلی اپلیکیشن، همه‌ی کارها خیلی روان و سریع انجام می‌گیرد. ویژگی مهم دیگر این اپلیکیشن، لرزش‌گیر آن است. البته این لرزش‌گیر در سرعت کم جلوه‌ی خوبی ندارد اما وقتی‌که در قسمت Fast Forward سرعت ویدیو بالا برده شود، ضعف لرزش‌گیر چندان به چشم نمی‌آید. در قسمت تنظیمات هم به‌غیراز گزینه‌ای برای تنظیم کیفیت GIF، انتخاب‌های شاخص دیگری وجود ندارد. با ضربه زدن روی گزینه‌ی تنظیم کیفیت GIF ، سه حالت کیفیت پایین، متوسط و بالا به نمایش درمی‌آید که با توجه به نیاز، می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

خاطرات خود را GIF کنید؛ نقد و بررسی اپلیکیشن Motion Stills

نواقص اپلیکیشن Motion Stills

ضعف‌های نسخه‌ی اندروید این اپلیکیشن در مقایسه با نسخه‌ی iOS بیشتر به چشم می‌آید. در نسخه‌ی iOS این اپلیکیشن، می‌توان لایو فتوهای از پیش ضبط‌شده را به GIF تبدیل کرد، کاری که با نسخه‌ی اندروید ممکن نیست و ویدیوها فقط باید با استفاده از خود اپلیکیشن ضبط شوند. در نسخه‌ی iOS امکان ایجاد «سینماگراف» وجود دارد که نسخه‌ی اندرویدی فاقد این ویژگی است؛ سینماگراف را می‌توان به‌نوعی ترکیب عکس و ویدیو دانست که در آن، بخش اصلی عکس ثابت است و تنها قسمتی از آن حالت متحرک دارد. از دیگر ضعف‌ها هم می‌شود به محدود بودن زمان ضبط فیلم در بخش Fast Forward اشاره کرد که حداکثر ۱ دقیقه است.

سخن پایانی

هرچقدر نسخه‌ی iOS این اپلیکیشن ویژگی‌های جذابی دارد، نسخه‌ی اندرویدی آن اصلا هیجان‌انگیز نیست. امکاناتی مانند ضبط GIF در انواع و اقسام اپلیکیشن‌ها وجود دارد. ویژگی لرزش‌گیر هم چندی پیش در Google Photos معرفی شد. امکان Fast Forward هم دیگر آن‌قدر عادی شده که در بین امکانات بسیاری از اپلیکیشن‌ها قرار گرفته است. با توجه به این نکات، امکاناتی که این اپلیکیشن ارایه می‌دهد، اصلا در حد و اندازه‌های یک اپلیکیشن مستقل نیست و بیشتر مناسب این است که به‌عنوان ویژگی‌های تکمیلی اپلیکیشن‌های دیگر به کار گرفته شود. هرچند که این اپلیکیشن به‌تازگی معرفی‌شده، اما با توجه اظهارات گوگل، گویا قرار نیست تغییر و تحولات زیادی روی آن انجام شود. به نظر می‌رسد که گوگل این اپلیکیشن را بیشتر برای رفع تکلیف توسعه داده است.

Pros

  • سرعت بالا
  • عدم نیاز به اینترنت
  • اشتراک‌گذاری آسان
  • رابط کاربری ساده

Cons

  • عدم وجود همه امکانات نسخه‌ی iOS
  • عملکرد ضعیف لرزش‌گیر در ویدیوهایی با سرعت عادی
  • محدودیت طول مدت ضبط ویدیو
  • عدم پشتیبانی از ویدیوهای ضبط‌شده با اپلیکیشن‌های دیگر

دانلود از گوگل پلی

برچسب‌ها :
دیدگاه شما