BMW یکی از پیشرانه‌های خود را بهینه کرد

۱ آذر ۱۳۹۶ | ۱۲:۰۰ ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

شرکت بی‌ام‌و، دست به اقدامی زده تا یکی از موتورهای پرکاربرد خود را بهینه کند. این مدل مربوط به تغییراتی روی موتور ۴ سیلندر ۲ لیتری دیزلی بوده که پیش‌تر با کد B47 شناخته می‌شود.

بی‌ام‌و تصمیم گرفته تا موتور B47 خود را بهینه کند و با نصب سیستم پرخوران تویین توربو، مصرف سوخت آن را کم کند. به لطف همین اقدامات، کد موتور به B47TU1 تغییر کرده است.

پیشرانه‌ی دیزلی B47 از نوع توربوشارژ بوده که با پیوستن یک توربوشارژ دیگر به قوای محرکه، بهینه شده است. اگرچه این اقدام تغییری در توان موتور ایجاد نکرده اما باعث شده تا مصرف سوخت کم‌تر شود و سطح استاندارد بهتری در کارنامه‌ی خود ثبت کند. توان هر دو پیشرانه برای مدل‌های ۱۸d و ۲۰d به ترتیب ۱۵۰ و ۱۹۰ اسب‌بخار است. بی‌ام‌و اعلام کرده که پیشرانه‌های جدیدش CO2 حدود ۴ تا ۵ درصد CO2 کم‌تری تولید می‌کند. هم‌چنین گفته شده که صدای موتور نسبت به قبل کم‌تر شده است.

با وجود آن‌که شرکتی مثل تسلا اساسا روی ساخت ماشین‌های الکتریکی تمرکز می‌کند، شنیدن خبر بهینه شدن موتورهای بنزینی از این دست، تلاشی برای کاهش آلودگی ماشین‌های بنزینی و درنتیجه، کمک به محیط زیست محسوب می‌شود.

منبع: Motor1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar رضا گرانمایه

    سلام

    برای اطلاعات تکمیلی، یک موتور Single Turbo وقتی TwinTurbo میشه، در دور موتور پایین توربو کوچک تر Boost درست می کنه و در دور موتور بالا توربو برزگ تر این کار را انجام میده. در نتیجه موتور های TwinTurbo به اصطلاح LAG کمتری در مقایسه با موتور های Single Turbo دارند. همچنین برای ماهش مصرف سوخت، در ECU MAP سیسم سوخت رسانی به حالت Retard در آمده تا هوای ورودی به محفظه احتراق بیتشر از بنزین شده و در نتیجه مصرف سوخت پایین تر میاد.

    با تشکر