هسته‌ی زمین، زودتر از زمانی که تصور می‌شد شکل گرفته است

۱۹ مهر ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۰ ۶ بهمن ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

محققان با بررسی دوباره‌ی سنگ‌های قدیمی زمین، تخمین می‌زنند که هسته‌ی زمین زودتر از زمانی که تصور می‌شد، شکل گرفته باشد.

محققان با بررسی سنگ‌های آتش‌فشانی، می‌گویند که هسته‌ی زمین یک تا یک و نیم میلیارد سال پیش شکل گرفته است.

بررسی هسته‌ی زمین کار ساده‌ای نیست. هسته‌ی زمین، ۶۳۰۰ کیلومتر با ما فاصله دارد. بیشترین فاصله‌ای هم که انسان تا به حال به داخل زمین سفر کرده، تنها ۱۲ کیلومتر بوده است. زمین‌شناسان می‌توانند با بررسی امواج صوتی که به هنگام زلزله‌ها ساطع می‌شود، مشخصه‌های فیزیکی هسته را بررسی کنند. سن هسته‌ی زمین هم چیزی بین نیم تا ۲ میلیارد سال تخمین زده شده است.

بر اساس تحقیقات جدیدی که در نشریه‌ی Nature منتشر شده است، هسته‌ی داخلی زمین، بین ۱ تا ۱٫۵ میلیارد سال پیش شکل گرفته است.

پژوهشگران دانشگاه لیورپول با بررسی انواع مختلفی از امواج صوتی که از هسته عبور می‌کنند، می‌گویند که هسته از آهن و نیکل تشکیل شده است. آن‌ها هم‌چنین معتقدند که هسته کمی بزرگ‌تر از پلوتو است و ۲۴۴۰ کیلومتر قطر دارد.

Earth_Layers

واکنش‌های بین هسته‌ی داخلی (که ثابت است) و هسته‌ی خارجی زمین، وجود میدان مغناطیسی سیاره‌ی ما را نتیجه داده است. میدان مغناطیسی زمین در طول زمان تغییر می‌کند و این تغییرات در سنگ‌های آتش‌فشانی ضبط می‌شود. محققان قرن بیستم با استفاده از اطلاعاتی که از سنگ‌ها به‌دست آورده بودند، متصل بودن قاره‌های زمین در ۲۰۰ میلیون سال پیش را ثابت کردند.

محققان دانشگاه لیورپول هم با استفاده از داده‌هایی که با بررسی سنگ‌های قدیمی به‌دست آمده بودند، می‌گویند که قدرت میدان مغناطیسی زمین در ۱ تا ۱٫۵ میلیارد سال پیش با افزایش بسیار بالایی روبرو شده است. این موضوع ممکن است نشان از سرد شدن هسته‌ی زمین و جدا شدن‌اش از هسته‌ی خارجی داشته باشد.

دکتر «ریچادر هریسون» از دانشگاه کمبریج درباره‌ی تحقیقات انجام شده می‌گوید: “بررسی سنگ‌ها، یکی از بهترین روش‌ها برای کشف زمان سخت شدن هسته‌ی زمین است. اگر این اطلاعات به‌دست آمده صحیح باشند، باید تمام ایده‌هایی که درباره‌ی هسته‌ی زمین داریم را بازنگری کنیم.”

منبع: BBC

دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. Avatar قاسم

  راجب آسمان ها و زمین اگر در علوم اسلامی خودمون بررسی کنیم چیزایی میبینیم که جالب هستن
  مخصوصا در داستان معراج پیامبر (ص) که بیشتر از هزار سال پیش اشاره هایی به واقعیت هایی داشته که امروز ما به اونها رسیده ایم
  نمونش آسمان اول که ما با تمام فرزندان و تکنولوژی هامون قادر به خروج ازش نیستیم
  امروز ما فهمیدیم ما از کهکشان راه شیری قدرت خروج نداریم چون کوتاه ترین زمان حدود ۳۰۰۰ هزار سال نوری است
  اگر به دین و مذهب و گفته های معصومینمون برگردیم چیزایی میبینیم که نمیتونه اتفاقی انقدر درست گفته شده باشن.
  راجب زمین و اینکه هفت طبقه است هم همینه قطعا
  من ازش سر در نمیارم ولی تو این عکسی که گذاشته شده فقط ۴ بخش زمین هست ممکنه، ممکنه ، ممکنه که واقعا ۷ بخش باشه و اطلاعات ما کاملا غلط باشه.
  اللهم عجل لولیک الفرج

  1. Avatar حماد

   من دیگه حرفی ندارم 😐