[ویدیو] سخنرانی‌های برتر TED؛ هوش مصنوعی و سرنوشت انسان

۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

هوش مصنوعی به‌سرعت دارد رشد می‌کند؛ طوری‌که به عقیده‌ی برخی محققان، می‌تواند طی دهه‌های آینده به پای هوش انسانی برسد. «نیک باستروم» (Nick Bostrom) اعتقاد دارد که این تازه اول راه است و هوش مصنوعی به‌زودی از هوش انسان‌ها پیشی خواهد گرفت. او می‌گوید: «هوش ماشینی، آخرین چیزی است که بشر نیاز دارد اختراع کند.» اما آیا هوش مصنوعی درنهایت به ارزش‌ها و اخلاقیات انسانی ما پایبند خواهد ماند یا ‌این‌که انسان را زیر قدرت شگرف خود له خواهد کرد؟

نیک باستورم فیلسوفی است که آینده‌ی تکنولوژی و سرنوشت انسان‌ها محوریت اصلی مطالعات علمی‌ و فلسفی‌اش را تشکیل می‌دهد. گرچه او به آینده‌ی هوش مصنوعی امیدوار است اما نگرانی‌هایی جدی هم دارد. او در این سخنرانی ۱۶ دقیقه‌ای سعی می‌کند با ذکر مثال‌های فراوان، تایم‌لاین رسیدن به آینده را برایمان ترسیم کند. اما او شدیدا نگران یک موضوع است: آیا در آینده، هوش مصنوعی از بشریت و ارزش‌های آن حفاظت خواهد کرد یا این‌که سراغ ارزش‌های خودش رفته و انسان را پشت سر می‌گذارد؟ پاسخ این سوال به‌هیچ‌وجه ساده نیست. پس انتظار یک سخنرانی صرفا سرگرم‌کننده را نداشته باشید. اگر آینده‌ی تکنولوژی و چگونگی تقابل‌اش با آینده‌ی بشریت برایتان به یک دغدغه‌ی جدی تبدیل شده، حتما این سخنرانی TED‌ را ببینید.

کلمه‌ی اختصاری TED از یک سه کلمه‌ی فناوری (Technology)، سرگرمی (Entertainment) و طراحی (Design) ریشه گرفته است. TED در واقع به مجموعه‌ای از کنفرانس‌های سخنرانی گفته می‌شود که در آن هر یک از سخنرانان، حداکثر در ۲۰ دقیقه یک ایده‌ی جالب را برای مخاطبانشان مطرح می‌کنند. در حال حاضر نزدیک به ۲۰۰۰ سخنرانی به سبک TED بر روی شبکه اینترنت وجود دارد. ما قصد داریم محبوب‌ترین سخن‌رانی‌های TED را به شما معرفی کنیم.

‌‌         ‌
E3_News
????? ?????? ???? ???? ??

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه