[ویدیو] قطره‌های شگفت‌انگیز اشک را زیر میکروسکوپ ببینید

فرشته سلیمانی ۱۲ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۱:۴۶ 29 سپتامبر 2018

آيا می‌دانید اشک‌های‌تان زیر میکروسکوپ چه شکلی هستند؟ موریس میکرز (Maurice Mikkers) هنرمند آلمانی این را می‌داند!

ظاهرا اشک‌های ما مثل دانه‌های برف هرکدام شکل منحصربه‌فردی دارند و بی‌همتا هستند. میکرز قبل از این‌که به تحصیل هنر بپردازد، یک متخصص آزمایشگاهی بود و حالا با اهداف هنری در آزمایشگاه دنبال دو قطره اشک می‌گردند که شبیه به هم باشند. او همچنین در تحقیقاتش بررسی می‌کند که دما، رطوبت و وحتی دلیل گریه چه تاثیری روی ساختار قطره‌ی اشک می‌گذارند.

اشک‌های ما مثل دانه‌های برف هرکدام شکل منحصربه‌فردی دارند و بی‌همتا هستند.

میکرز می‌گوید: «به نظر من اشک‌های بسیار ناشناخته و غریب‌اند. من آن‌ها را روی صفحه‌ی میکروسکوپی با زمینه‌ی تیره قرار می‌دهم و سپس به آن‌ها نور ‌می‌دهم. با این کار می‌توانیم الگوها و شکل زیبای اشک‌ها ببینیم.»

به‌طور کلی سه نوع اشک وجود دارد: اشک‌های اصلی که چشم‌های‌مان را خیس می‌کند؛ اشک‌های بر اثر تحریک که به دلیل خاصی مثل ضربه دیدن چشم یا پوست کندن پیاز ترشح می‌شود و اشک‌های احساسی که در نتیجه‌ی از دست دادن کنترل احساسات چه هنگام شادی و هیجان و چه هنگام ناراحتی ترشح می‌شوند.

اشک ترشح‌شده بر اثر تحریک احساسات

اشک ترشح‌شده بر اثر تحریک احساسات

اشک ترشح‌شده بر اثر ایستادن در مقابل پنکه

اشک ترشح‌شده بر اثر ایستادن در مقابل پنکه

میکرز می‌خواهد بداند اشکی که شما با دیدن یک فیلم غم‌انگیز می‌ریزید، چه تفاوتی با اشک حاصل از برخورد انگشت پای‌تان با پایه‌ی مبل دارد؟ در حال حاضر علم به ما می‌گوید که ترکیب اشک‌های احساسی از سه عنصر مجزا تشکیل شده‌اند: هورمون‌های پرولاکتین استرس، هورمون‌های آدرنوکورتیکوتروپین و هورمون مسکن لئو-انکفالین.

شکی نیست که درمورد اشک‌های احساسی تفاوت زیادی بین آدم‌ها وجود دارد. یک جمله‌ی واحد می‌تواند یکی را به تمسخر بیندازد و دیگری را هیجان‌زده کند و حتی به گریه بیندازد. همین ویژگی‌های متفاوت شخصیتی هم باعث می‌شوند شکل اشک‌ها زیر میکروسکوپ متفاوت باشد.

اشک ترشح‌شده بر اثر قرارگیری در معرض فلفل قرمز

اشک ترشح‌شده بر اثر قرارگیری در معرض فلفل قرمز

اشک ترشح‌شده بر اثر قرارگیری در معرض پیاز

اشک ترشح‌شده بر اثر قرارگیری در معرض پیاز

کار میکرز با جمع‌آوری اشک‌ از طریق میکرو پیپت (ابزار آزمایشگاهی برای برداشت اندازه‌ی دقیقی از مایعات) شروع می‌شود. بعد از آن اشک‌ها در ظروف با گنجایش ۱ تا ۴ میلی‌متری نگهداری می‌شوند تا عملیات تبلور (بلوری شدن) روی آن‌ها صورت بگیرد. بسته به شرایط محیطی این عملیات بین ۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

از آن‌جا که درباره‌ی اشک انسان تا امروز تحقیقات کمی صورت گرفته، میکرز می‌خواهد به تحقیقاتش ادامه دهد و از این طریق دست به خلق آثار هنری هم بزند.

با دیجی‌کالا مگ همراه باشید و ویدیوی فرآیند تحقیقات روی اشک انسان را ببینید.

Tear

منبع: Science Alert

مسابقۀ حرفه‌ای ربات‌های پرندۀ حمل کالا
Birthday_Footer

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. ستاره ستاره

  فوق العاده بود.ممنون

 2. Hamid Payne Hamid Payne

  فوق العاده است
  در اثر خوشحالی رو هم میزاشتن

  1. farid farid

   تحریک احساسات شامل خوشحالی هم میشه