لباس‌هایی که با قرار گرفتن زیر آفتاب تمیز می‌شوند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
پارچه‌ی نانو

یک نوع پارچه‌ی جدید که بافت آن با ذرات نانو پوشانده شده، می‌تواند با نور خودش را تمیزتر کند. این پارچه ما را یک قدم به آینده‌ای بدون نیاز به خشک‌شویی نزدیک‌تر می‌کند.

ماشین‌های لباس‌شویی آب زیادی مصرف می‌کنند. در واقع، به طور میانگین ۲۲ درصد آب مصرفی خانه‌های مسکونی صرف شست و شوی لباس‌ها می‌شود. بنابراین تولید لباس‌هایی که نیازی به شستن و تمیز کردن ندارند، می‌تواند منجر به کاهش مصرف آب شود. در سال‌های گذشته، دانشمندان سعی داشته‌اند راهی پیدا کنند تا لباس‌ها نیازی به شستن نداشته باشند.

حالا براساس مقاله‌ای که در ژورنال Advanced Material Interfaces منتشر شده، محققان دانشگاه RMIT در ملبورن استرالیا پارچه‌ی خاصی ساخته‌اند که با قرار گرفتن در معرض نور، پس از ۶ دقیقه می‌تواند خودش را تمیز کند. ساز و کار این پارچه به این صورت است که وقتی ساختارهای نانوی نقره‌ای و مسی پارچه نور را جذب می‌کنند، الکترون‌هایی را آزاد می‌کنند که انرژی حرکتی بالایی دارند. حرکت الکترون‌ها به گونه‌ای است که باعث می‌شود مواد ارگانیک تجزیه شوند. این مواد ارگانیک همان لکه‌هایی هستند که روی لباس به جا می‌مانند.

از این پارچه‌ی نانو می‌توان در فرایندهای صنعتی هم برای جداسازی آب و روغن استفاده کرد. کارشناسان با این کار می‌توانند وجود دیگر گازهای مهم یا خطرناک را تشخیص دهند یا حتی پوشاک بیمارستانی را باکتری‌زدایی کنند.

البته قطعا هنوز در این زمینه باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا زمانی برسد که بتوانیم ماشین‌های لباس‌شویی‌مان را کنار بگذاریم. محققان باید عملکرد این پارچه‌ی نانو را با لکه‌هایی که ترکیب شیمیایی پیچیده‌تری دارند، آزمایش کنند. علاوه بر این، باید راهی پیدا کنند که پروسه‌ی تولید این پارچه‌ها کم هزینه شود تا قیمت آن به اندازه‌ی کافی ارزان باشد و بتواند به کمدهای لباس مصرف‌کنندگان راه پیدا کند.

منبع: Science Mag

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. لباس دوز

    امیدوارم این لباس ها قیمت مناسبی هم داشته باشند و در قدرت خرید ما هم باشه.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما