اقیانوس وسیع پنهان شده در اعماق زمین کجاست؟ (زیرنویس فارسی)

وجود یک اقیانوس در زیر زمین و اعماق لایه‌های آن، شاید بیشتر شبیه به داستان‌های علمی-تخیلی باشد اما با کشفی که در سال‌های اخیر انجام شده است، این موضوع چندان هم عجیب و دور از ذهن نیست.

این‌طور که پیداست هنوز رازهای زیادی را درباره‌ی سیاره‌ی خودمان، زمین، نمی‌دانیم. در سال ۲۰۲۲ بود که دانشمندان یک قطعه الماس عجیب را در آفریقا کشف کردند. به همین دلیل هم به مطالعه و تجزیه‌وتحلیل آن در آزمایشگاه پرداختند و دریافتند که این قطعه سنگ سخت، مقدار زیاد آب نهفته در خود دارد.

آن‌ها همچنین تشخیص دادند که این الماس سفری طولانی را طی کرده و از حدود ۶۶۰ کیلومتری زیر سطح، ناحیه‌ی میان گوشته‌ی بالایی و گوشته‌ی پایینی که با نام «منطقه‌ی انتقالی» (Transition Zone) شناخته می‌شود، به پوسته‌ی زمین رسیده است. شکل‌گیری چنین سنگ دارای آبی در چنین عمقی نشان می‌دهد که این ناحیه می‌تواند سرشار از آب باشد.

علاوه بر این پژوهشگران متوجه شده‌اند که درون زمین، سریع‌تر از تخمین‌های قبلی در حال سرد و خاموش شدن است. چیزی که می‌تواند بسیار زودتر، زمین را به سیاره‌ای خشک و خشن مانند مریخ و عطارد تبدیل کند.

کتاب نخستین دایره المعارف دریاها و اقیانوس ها اثر بن دن نشر ذکر

اما این تمام ماجرا نیست. دانشمندان شواهد دیگری هم برای وجود اقیانوسی در اعماق زمین دارند. آن‌ها دریافته‌اند که زمین بسیار بیشتر از آنچه تصور می‌شد، آب را به درون خودش می‌کشد و وجود یک اقیانوس زیر سطحی، می‌تواند به توضیح اینکه آب‌های سطح زمین کجا می‌روند، کمک کند.

آگاهی از حضور و چگونگی عملکرد چرخه‌ی آب عمیق در زیر سطح زمین برای درک فعالیت‌های زمین‌شناسی سیاره‌ی ما اهمیت زیادی دارد. فعالیت‌های طبیعی به هم پیوسته‌اند و برای نمونه حضور آب می‌تواند بر قابلیت فوران یک آتشفشان یا در لرزه‌ها اثرگذار باشد.

این ویدیو از SOU به بررسی این تحقیقات و دستیابی به شواهدی که از اقیانوس زیر زمین خبر می‌دهند، می‌پردازد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از لایه‌های زمین
Credit: Getty Imagesبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما