پوستر جشنواره کن ۲۰۱۹ رونمایی شد؛ انیس واردا بر بلندای آسمان

اسماعیل دلخموش ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۰:۳۵ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
پوستر جشنواره کن 2019

پوستر جشنواره کن ۲۰۱۹ که از بیست و چهارم اردیبهشت تا چهارم خردادماه امسال برگزار می‌شود رونمایی شده و در طراحی آن از تصویر انیس واردا فیلم‌ساز فرانسوی که چند هفته پیش درگذشت استفاده شده است.

واردا در میان کارگردان‌های شاخص موج نوی سینمای فرانسه قرار داشت و همچنین به عنوان یکی از برجسته‌ترین کارگردان‌های زن در تاریخ سینما شناخته می‌شد. فیلم‌هایی چون « کلئو از ۵ تا ۷» (Cléo from 5 to 7)، «شادی» (Le Bonheur) و «خانه‌به‌دوش» (Vagabond) در میان آثار مهم واردا قرار دارند.

تصویری که در طراحی پوستر جشنواره فیلم کن استفاده شده مربوط به فیلم‌برداری «قله کوتاه» (La Pointe Courte) اولین فیلم واردا است که در سال ۱۹۵۵ ساخته شد. این فیلم سینمایی از اولین آثاری است که مولفه‌های موج نوی سینمای فرانسه را با خود داشت و پیش از برخی آثار پراهمیت این موج مثل «از نفس افتاده» (۱۹۶۰)، «چهارصد ضربه» (۱۹۵۹)، « سرژ خوش‌تیپ» (۱۹۵۸) و «هیروشیما عشق من» (۱۹۵۹) ساخته شد.

مشخص نیست که جشنواره کن از ابتدا قصد داشته پوستر امسال را به انیس واردا اختصاص دهد یا این تصمیم را پس از درگذشت این فیلمساز مشهور گرفته است؛ به هر حال هر کدام از این دو که باشد به نظر می‌رسد اختصاص پوستر جشنواره کن ۲۰۱۹ به واردا تصمیمی درست و به‌هنگام باشد.

تا به حال ۱۳ فیلم از آثار واردا در جشنواره کن نمایش داده شده است. او در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۳ در میان داوران این جشنواره قرار داشت و سال ۲۰۱۵ نیز از جشنواره کن یک نخل طلای افتخاری دریافت کرد. جشنواره کن با اختصاص این پوستر به واردا آثار او را «پیشرو اما محبوب، صمیمانه و خودمانی اما جهانی» دانسته و تاکید کرده که امسال این کارگردان برای هفتاد و دومین دوره جشنواره همچون نوری هدایتگر و الهام‌بخش خواهد بود.

جشنواره کن ۲۰۱۹ با فیلم «مرده‌ نمی‌میرد» (The Dead Don’t Die) اثر جدید جیم جارموش افتتاح خواهد شد.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما