30 فیلم برتر تاریخ سینمای جهان که حتما باید ببینید

اسماعیل دلخموش ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۷:۳۰ ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳۲ دقیقه
بهترین فیلم های تاریخ سینمای جهان

مجله «سایت اند ساوند» (Sight & Sound) که از مجله‌های معتبر سینمایی جهان به حساب می‌آید هر ده سال یک‌بار از منتقدان و کارگردانان صاحب‌نام سراسر جهان می‌خواهد لیستی از فیلم‌های برتر تمام تاریخ سینما ارایه کنند. سایت اند ساوند نهایتا هر دهه دو لیست از بهترین فیلم‌های تاریخ سینما معرفی می‌کند، یک لیست از بهترین‌های تاریخ سینما از نظر منتقدین و یک لیست از برترین فیلم‌های تاریخ به انتخاب کارگردان‌ها. آخرین باری که این مجله دست به انتخاب این دو لیست زد سال 2012 بود؛ 846 نفر از منتقدین، اساتید دانشگاه، پخش‌کنندگان و توزیع‌کنندگان، نویسنده‌ها و افراد مطرح حوزه سینما از 73 کشور جهان در بخش منتقدین دست به انتخاب زدند و نتیجه آرای این افراد در قالب یک لیست 250 فیلمه که با عنوان 250 فیلم برتر سایت اند ساوند مشهور است منتشر شد. همچنین 358 کارگردان هم فیلم‌های محبوب‌شان را در قالب 10 فیلم برتر معرفی کردند که از این رای‌ها هم لیستی تحت عنوان 100 فیلم برتر تاریخ سینما بیرون آمد. در میان کارگردان‌ها چندین کارگردان ایرانی هم حضور داشتند که از آن‌ها می‌توان به اصغر فرهادی و مانی حقیقی اشاره کرد.

در حال حاضر چند سالی است که هر دو لیست منتشر شده و از اعتباری ویژه و جهانی در میان اهالی سینما بهره‌مند است. در این مقاله هر دو لیست منتقدان و کارگردان‌ها را مد نظر قرار داده‌ایم و بر حسب آرای هر فیلم یک لیست منتخب 30 تایی تهیه کرده‌ایم که در مجموع (مجموع آرای منتقدان و کارگردان‌ها) توانسته‌اند بیشترین رای را کسب کنند؛ به این ترتیب این 30 فیلم بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای جهان به حساب می‌آیند به انتخاب متخصصان حوزه سینما در سراسر جهان.

مجله سایت اند ساوند از سال 1932 منتشر می‌شود و اولین رای‌گیری برای انتخاب بهترین‌های تاریخ سینما را در سال 1952 آغاز کرد. در آن سال فیلم دزد دوچرخه ساخته ویتوریو دسیکا توانست در رده اول بهترین فیلم‌ها قرار بگیرد. ده سال بعد در سال 1962 فیلم سینمایی همشهری کین ساخته اورسن ولز به عنوان بهترین فیلم تاریخ سینما انتخاب شد و این برتری تا 50 سال بعد برای فیلم دوام پیدا کرد. نهایتا در آخرین دوره یعنی سال 2012 همشهری کین جایگاه ویژه خود را به فیلم سرگیجه اثر آلفرد هیچکاک داد و به رده دوم منتقل شد.

باید به این نکته هم اشاره کرد که لیست‌های متفاوت دیگری هم در سال‌های اخیر منتشر شده که نظرات طیف‌های گوناگون مرتبط با سینما را نشان می‌دهند. لیست برترین فیلم‌های سایت IMDB که براساس رای اعضای این سایت انتخاب می‌شوند یا لیست بهترین‌های سایت Metacritic که بازتاب نظرات منتقدان است از جمله این لیست‌ها هستند. در ادامه با دیجی‌کالا مگ و مرور بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای جهان همراه باشید.

۱. سرگیجه

فیلم Vertigo

محصول آمریکا
عنوان اصلی:
Vertigo
کارگردان:
Alfred Hitchcock
بازیگران: James Stewart, Kim Novak, Barbara Bel Geddes
سال ساخت:‌ 1958
تعداد رای: 222 رای

سرگیجه یک فیلم نوار روانشناختی است که در سال 2012 به عنوان بهترین فیلم تاریخ سینما انتخاب شد و توانست به سلطه طولانی مدت همشهری کین پایان دهد. سرگیجه را آلفرد هیچکاک فیلم‌ساز مشهور انگلیسی کارگردانی کرده است؛ مردی که با کارنامه‌ای پربار به عنوان یکی از تاثیرگذارترین کارگردان‌های تاریخ سینما شناخته می‌شود و بر صنعت سینما اثری ماندگار برجا گذاشته است. سرگیجه یکی از کلیدی‌ترین و به باور بسیاری از منتقدین شاید بهترین اثر هیچکاک باشد و در زمانی ساخته شده که این کارگردان تعدادی از باکیفیت‌ترین آثار سینمایی‌اش را ساخته است. سبک دلهره‌آور و منحصر به فرد هیچکاک، نوع نگاه او به مفهوم تعلیق و سرگرمی در سینما، کارکرد دوربین در انتقال حال و وضع افراد، نماهای خاص او از ساختمان‌ها و بناها با محوریت مفهوم «تماشاگری یا دیدزدن» همه از جمله نکاتی هستند که هیچکاک را به سوژه بحث‌های مفصل و بعضا بی‌پایان منتقدین و نظریه‌پردازان سینما بدل کرده است به شکلی که بسیاری از فیلم‌های این کارگردان به عنوان آثار مطرح سینمایی موضوع مقالات تاثیرگذار در تاریخ تئوری فیلم بوده است.

روایت فیلم سرگیجه المان‌های کلاسیک فیلم نوار را یادآوری می‌کنند؛ یک کارآگاه که به دلیل حادثه دچار ترس از ارتفاع و سرگیجه شده مجبور است زودتر از موعد بازنشست شود. مردی او را به عنوان کارآگاه خصوصی استخدام می‌کند تا همسرش را که رفتاری عجیب از خود نشان می‌دهد، تعقیب کند. این خط داستانی به مرور پیچیده‌تر و پرابهام‌تر می‌شود و برخلاف بسیاری از آثار هیچکاک که در پایان نوعی گره‌گشایی ویژه مخاطب عام دارد، همچنان مرموز و شکافته‌نشده پایان می‌یابد. شاید به همین دلیل سرگیجه همچنان پس از یک‌بار تماشا اسرارآمیز باقی می‌ماند و تاثیر درونی خود بر مخاطب را حفظ می‌کند. حال و هوایی که بی‌شک سهم بسزایی در انتخاب این فیلم به عنوان بهترین فیلم تاریخ سینما داشته است.

۲. همشهری کین

فیلم Citizen Kane

محصول آمریکا
عنوان اصلی: Citizen Kane
کارگردان:
Orson Welles
بازیگران:  Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore
سال ساخت:‌ 1941
تعداد رای: 199 رای

همشهری کین یک درام اسرارآمیز است که توسط اورسن ولز کارگردانی شده. ولز کارگردان، بازیگر و نویسنده‌ای آمریکایی است که در رادیو، تئاتر و سینما فعالیت داشت و بخاطر خلاقیت و نوآوری در هر سه حوزه به عنوان یکی از چهره‌های کلیدی دوران خود شناخته می‌شد. همشهری کین اولین فیلم بلند کارنامه حرفه‌ای ولز بود؛ فیلم اولی که توسط یک کارگردان 26 ساله ساخته و در تاریخ سینما ماندگار شد.

همشهری کین نوعی شبه بیوگرافی است،‌ فیلمی که در پس روایت داستانی در حال بازگوی ماجرای زندگی واقعی شخصیت اصلی است؛ کاراکتری به نام چارلز فاستر کین که بسیاری معتقدند یادآور شخصیت ویلیام راندولف هرست روزنامه‌دار، خبرنگار و سیاست‌مدار آمریکایی است و براساس زندگی او ساخته شده. هرست بزرگترین روزنامه‌های زنجیره‌ای آمریکا را راه‌انداز کرد و بعد از انتشار فیلم تمام نشریات زیرمجموعه خود را از چاپ هر نوع مطلب درباره فیلم منع کرد.

اما بپردازیم به خود اثر و دلایل موفقیتش. همشهری کین داستان زندگی یک غول‌ رسانه‌ای به نام چارلز فاستر کین را روایت می‌کند که درابتدای ورودش به این حوزه یک ایده‌آل‌گراست اما به تدریج به یک بی‌رحم تشنه قدرت بدل می‌شود. فیلم با مجموعه‌ای از فلش‌بک‌ها برای یافتن راز کلمه پایانی کین پیش از مرگ، زندگی او را مرور می‌کند. ساختار این اثر سینمایی به نسبت فیلمی که در سال 1941 ساخته شده بسیار پیشرو و در دوران خود انقلابی بود. به باور برخی از نظریه‌پردازان حوزه سینما همشهری کین سبکی جدید در فیلم‌سازی به وجود آورد. شیوه‌های سینمایی مورد استفاده در همشهری کین مانند عمق میدان در فیلم‌برداری، نورپردازی سایه‌روشن، جامپ‌کات‌های زمانی بی‌سابقه نبودند اما آنچه همشهری کین را به عنوان اثری متفاومت جلوه‌ داد استفاده از همه این عناصر به شکل موفق در یک فیلم بود.

۳. داستان توکیو

فیلم Tokyo Story

محصول ژاپن
عنوان اصلی: Tokyo Story
کارگردان:
Yasujirō Ozu
بازیگران: Chishū Ryū, Chieko Higashiyama, Setsuko Hara
سال ساخت:‌ 1953
تعداد رای: 155 رای

این درام ژاپنی از دهه پنجاه تا امروز جایگاه و ارزش خود را در سینما حفظ کرده است. داستان توکیو ماجرای یک زوج سالخورده را روایت می‌کند که برای دیدن فرزندانشان به توکیو سفر می‌کنند. در حالی که فرزندان این زوج بیش از حد گرفتار زیست روزمره و زندگی کاری هستند،‌ فردی که بیشترین محبت را نثار این زوج سالخورده می‌کند دخترخوانده‌ی آن‌ها است. این تقابل در طول فیلم دنبال می‌شود. با این وجود نقطه قوت داستان توکیو اینجاست که می‌تواند تاثیر احساسی به جا بگذارد اما به سراغ صحنه‌های اشک و آه‌بر‌انگیز معمول این مدل فیلم‌ها نرود.

سبک اوزو خاص و ویژه است؛‌ نوعی فیلم‌سازی که در تقابل کامل با هالیوود امروز قرار دارد. نظریه‌پردازان سینما نشان داده‌اند با گذر زمان سینمای آمریکا به سوی فیلم‌هایی با ریتم تندتر حرکت کرده است. در واقع سرعت تغییر نما بسیار زیاد شده و مخاطب ناخودآگاه به ریتم سریع معتاد شده است. برعکس این روند، فیلم‌های اوزو عموما ریتمی کند دارند. در فیلم‌های او دوربین ثابت است و در ارتفاعی پایین (زاویه دید یک ژاپنی که روی زمین نشسته) قرار دارد. در فیلم‌های اوزو از جمله در داستان توکیو تماشاگر شاهد بسیاری از اتفاقات کلیدی نیست؛ اوزو خیلی از این اتفاقات مهم را در قالب دیالوگ‌ها به تماشاگر انتقال می‌دهد. تغییر شرایط سنتی زندگی در ژاپن و حرکت به سمت غربی‌شدن از موضوعاتی است که در تاروپود آثار اوزو و بویژه در داستان توکیو به چشم می‌خورد.

۴. 2001: ادیسه فضایی

فیلم 2001: A Space Odyssey

محصول آمریکا
عنوان اصلی: 2001: A Space Odyssey
کارگردان:
Stanley Kubrick
بازیگران: Keir Dullea, Gary Lockwood
سال ساخت:‌ 1968
تعداد رای: 132 رای

2001: ادیسه فضایی ساخته کارگردان نام آشنای آمریکایی استنلی کوبریک تنها فیلم علمی تخیلی این لیست است. در عین حال به باور بسیاری از اهالی سینما این فیلم در عمل معروف‌ترین و تاثیرگذارترین فیلم علمی تخیلی تاریخ سینما هم هست.

فیلم ماجرای یک سفر فضایی به سیاره مشتری را روایت می‌کند؛ سفری که با همراهی نوعی کامپیوتر مجهز به هوش مصنوعی (HAL 9000) انجام می‌شود. یک سنگ سیاه مرموز که ظاهرا در تکامل انسان اثرگذار است فیلم را پیچیده‌تر می‌کند و در کنار خط داستانی شاهد بررسی بعضی مفاهیم اگزیستانسیالیستی هستیم. چند نکته ۲۰۰۱: ادیسه فضایی را به فیلم بسیار مهمی در تاریخ سینما تبدیل کرده است؛‌ برای مثال نباید فراموش کنیم که فیلم در سال 1968 ساخته شده اما درکی که از تکنولوژی آینده داشته کاملا دقیق و حساب شده است. این اثر به عنوان یک فیلم علمی تخیلی دارای دقت علمی است و‌ در زمینه جلوه‌های ویژه در دوره خود بی‌سابقه و پیشتاز بوده است. همه این‌ها در کنار محتوای درگیرکننده و تصاویر بدیع فیلم باعث شده ۲۰۰۱: ادیسه فضایی از نظر منتقدان چنین جایگاه برجسته‌ای پیدا کند.

۵. قاعده بازی

فیلم The Rules of the Game

محصول فرانسه
عنوان اصلی: The Rules of the Game
کارگردان:
Jean Renoir
بازیگران: Nora Gregor, Paulette Dubost, Marcel Dalio
سال ساخت:‌ 1939
تعداد رای: 117 رای

قاعده بازی یکی از آثار شاخص سینمای فرانسه است که پیش از جنگ جهانی دوم ساخته شد و در همان سال آغاز جنگ هم اکران شد. قاعده بازی را ژان رنوار ساخته است؛ یکی از فیگورهای بزرگ سینمای فرانسه پیش از پدیدآمدن موج نو.

فیلم روایتگر یک میهمانی آخرهفته است در میان قشر ثروتمند جامعه فرانسه. ثروتمندان به همراه مستخدمین‌شان در این مراسم شرکت‌ کرده‌اند و فیلم تلاش می‌کند انحطاط اخلاقی این طبقه را به نمایش بگذارد. در حقیقت برشی از زیست اخلاقی قشر مرفه جامعه فرانسه،‌ درست کمی مانده به آغاز یک جنگ جهانی بزرگ. سوای مضمون باید به این نکته هم اشاره کنیم که فیلم رنوار در دوران خود هم از نظر بودجه و هم از نظر تکنیک بی‌بدیل بود. در واقع قاعده بازی گران‌قیمت‌ترین فیلم سینمای فرانسه تا آن سال به حساب می‌آمد. همچنین فیلم‌برداری با عمق میدان وسیع و لانگ‌شات‌هایی که در طول آن‌ها دوربین مدام حرکت می‌کرد تکنیک‌هایی بودند که در آن سال بسیار بدیع به نظر می‌رسیدند.

یک نکته جالب درباره این اثر رنوار شکست تجاری فیلم است. زمانی که فیلم به بازار آمد صدای منتقدان و تماشاگران را درآورد. دولت زمان جنگ در فرانسه هم پس از مدتی اکران فیلم را به دلیل تاثیر منفی روی جوانان ممنوع اعلام کرد. با این وجود در طول زمان فیلم مورد توجه قرار گرفت و پس از مدتی به عنوان یکی از آثار بزرگ تاریخ سینما در نظر گرفته شد. موضوعی که نشان می‌دهد کیفیت یک اثر هنری را باید در طول زمان سنجید.

۶. طلوع: آواز دو انسان

فیلم Sunrise: A Song of Two Humans

محصول آمریکا
عنوان اصلی: Sunrise: A Song of Two Humans
کارگردان:
F. W. Murnau
بازیگران: George O’Brien, Janet Gaynor, Margaret Livingston
سال ساخت:‌ 1927
تعداد رای: 110 رای

«طلوع: آواز دو انسان» درامی است صامت از فریدریش ویلهلم مورنائو. گرچه کارگردان فیلم آلمانی است و موضوع هم از یک داستان آلمانی اقتباس شده اما فیلم در آمریکا ساخته شده است. مورنائو در میان کارگردان‌های اروپایی قرار داشت که پس از یک دوره فیلم‌سازی در وطن جذب هالیوود شدند. این اثر در اولین مراسم اسکار هم شرکت کرد و موفق شد 3 جایزه بهترین فیلم هنری (تنها سالی که چنین جایزه‌ای داده شد)،‌ بهترین فیلمبرداری و بهترین بازیگر اصلی زن را به خود اختصاص دهد.

بسیاری از منتقدین فیلم طلوع: آواز دو انسان را بهترین فیلم دوران صامت سینما ارزیابی کرده‌اند. فیلم قصه‌ای تمثیلی دارد و درباره مردی است که با دو وجه درونی نیک و بد خود مبارزه می‌کند. این وجوه به شکل تمثیلی درون فیلم به ترتیب با همسر مرد و یک زن دیگر که مرد جذب او شده نمایش داده شده‌اند.

مورنائو از چهره‌های کلیدی موج اکسپرسیونیستی سینمای آلمان بود. او به دعوت استودیوهای هالیوود، آلمان را ترک کرد تا در سینمای آمریکا فیلم‌هایی با سبک منحصر به فرد خود بسازد. طلوع: آواز دو انسان  یکی از همین فیلم‌ها بود که با امکانات متنوع هالیوود ساخته شد. نماهای تعقیبی و فورس پرسپکتیو به کار رفته در فیلمبرداری اثر برای آن دوران بسیار تحسین‌برانگیز بودند و فیلم توانست سبک خاص مورنائو را بار دیگر به جهانیان نمایش دهد.

۷. هشت و نیم

فیلم ½8

محصول ایتالیا
عنوان اصلی: ½8
کارگردان:
Federico Fellini
بازیگران: Marcello Mastroianni, Claudia Cardinale, Anouk Aimée
سال ساخت:‌ 1963
تعداد رای: 104 رای

فیلم سینمایی هشت و نیم یک درام سورئالیستی است که توسط فدریکو فلینی ساخته شده. فلینی یکی از مشهورترین کارگردان‌های تاریخ سینمای ایتالیا است.

هشت و نیم داستان یک کارگردان ایتالیایی است که قصد دارد فیلمی علمی تخیلی بسازد اما حس می‌کند چشمه الهام و خلاقیتش خشک شده و در کار ساخت فیلم مانده است.

همانطور که فیلم درباره خود فیلم‌سازی است نام این اثر هم اشاره‌ای دارد به تعداد آثار فلینی. این کارگردان پیش از ساختن هشت و نیم شش فیلم بلند، دو فیلم کوتاه (اپیزودی از دو فیلم چند اپیزودی) و یک همکاری مشترک را در کارنامه داشت؛ یعنی 6 فیلم و سه نصفه فیلم که می‌شود هفت و نیم فیلم و در نتیجه فیلم جدید باید هشت و نیم نام می‌گرفت.

هشت و نیم جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی را تصاحب کرد اما مهم‌تر از آن توانست جایگاه خود را به عنوان یک اثر آوانگارد و نو در سینمای جهان پیدا کند.

هشت و نیم به عنوان نقطه جدایی کامل فلینی از سینمای نئورئالیستی ایتالیا هم به حساب می‌آمد، او که تحت تاثیر نظریات حوزه روانکاوی قرار گرفته بود با ساخت هشت و نیم و چند فیلم دیگر المان‌های روانشناختی گسترده‌تری را در آثارش به کار گرفت.

منتقدان و نظریه‌پردازان سینما معتقدند هشت و نیم تاثیر بسزایی روی تعداد قابل‌توجهی از آثار مدرن سینما داشت که در دهه‌های بعد ساخته شدند.

۸. جویندگان

فیلم The Searchers

محصول آمریکا
عنوان اصلی: The Searchers
کارگردان:
John Ford
بازیگران: John Wayne, Jeffrey Hunter, Vera Miles
سال ساخت:‌ 1956
تعداد رای: 89 رای

به باور بسیاری از اهالی سینما، جویندگان بهترین اثر جان فورد و یکی از بهترین آثار وسترن تاریخ سینما است. در این فیلم جان وین که یکی از پخته‌ترین و بهترین همکاری‌هایش با فورد را رقم زده نقش یکی از کهنه‌سربازان جنگ داخلی را ایفا می‌کند که در جستجوی برادرزاده‌اش رهسپار مسیری پرمخاطره می‌شود.

سبک خاص آثار جان فورد مانند لانگ‌شات‌‌های معروفش و شیوه خاص شخصیت‌پردازی قهرمان‌ها در جویندگان نیز مانند چند اثر موفق دیگر او مورد توجه قرار گرفت. فیلم به مرور زمان جایگاه خاص‌تری پیدا کرد و علاوه بر تحلیل‌های سینمایی محل بحث‌های مختلف فرهنگی درباره نژادپرستی، تقابل سفید‌ها و سرخپوست‌ها و حوزه‌های دیگر شد.

نهایتا باید به این نکته هم اشاره کرد که جان فورد به عنوان کارگردانی که ساخت 140 فیلم در طول 50 سال فعالیت را در کارنامه دارد در طول دوران فعالیت خود به عنوان یکی از کارگردان‌های شاخص نسلش در آمریکا مطرح بود و بر کارگردان‌های نسل‌های آتی در ایالات متحده و همچنین در اروپا اثرگذار بود.

۹. اینک آخرالزمان

فیلم Apocalypse Now

محصول آمریکا
عنوان اصلی: Apocalypse Now
کارگردان:
Francis Coppola
بازیگران: Marlon Brando, Robert Duvall, Martin Sheen
سال ساخت: 1979
تعداد رای: 86 رای

فیلم سینمایی اینک آخرالزمان از آثار برجسته فرانسیس فورد کاپولا، ماجرای سروان بنجامین ویلارد را دنبال می‌کند که باید در طول جنگ ویتنام برای انجام ماموریتی به جنگل‌های کامبوج برود و سرهنگ کرتز را که می‌گویند دیوانه شده بکشد. کاپولا این اثر را با اقتباس از کتاب دل تاریکی اثر جوزف کنراد ساخت. همان سال اینک آخر الزمان موفق شد در کنار فیلم «طبل حلبی» نخل طلای جشنواره کن را به دست آورد.

از نظر بعضی از منتقدان اینک آخرالزمان شاهکاری در هماهنگی صدا، تصویر و بازی بازیگران به حساب می‌آید. فیلم‌برداری این اثر که توسط ویتوریو استورارو، فیلمبردار ایتالیایی برنده سه‌ جایزه اسکار انجام شد چه در زمان ساخت و چه در سال‌های پس از آن بسیار تحسین شده. گرچه  فیلم در زمان ساخت با انتقاداتی نیز مواجه شد اما در طول زمان جایگاه خود را به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های جنگی تاریخ سینما که درباره جنگ ویتنام ساخته شده‌اند تثبیت کرد.

۱۰. از نفس افتاده

فیلم Breathless

محصول فرانسه
عنوان اصلی: Breathless
کارگردان:
Jean-Luc Godard
بازیگران: Jean-Paul Belmondo, Jean Seberg
سال ساخت: 1960
تعداد رای: 84 رای

از نفس افتاده یکی از معروف‌ترین آثار تاریخ سینما، موج نوی سینمای فرانسه و اولین فیلمی است که ژان لوک گدار کارگردان شاخص فرانسوی ساخته است. این اثر در کنار فیلم سینمایی چهارصد ضربه ساخته فرانسوا تروفو موفق شدند موج نوی سینمای فرانسه را جهانی کنند. فیلم ماجرای فرار یک گانگستر جوان از دست پلیس را با یک رابطه عاطفی کوتاه و پیچیده در هم آمیخته و اثری کاملا متفاوت (در زمان خود) را خلق کرده است.

در از نقس افتاده می‌توان رگه‌های مهمی از آنچه در سال‌های بعد به عنوان موج نوی سینمای فرانسه و سینمای هنری اروپا شناخته شد را مشاهده کرد. حضور چند کارگردان معروف موج نو مثل تروفو و شابرول به عنوان فیلم‌نامه‌نویس، جسارت در فرم و ابداع شیوه‌های جدید ساخت فیلم، فیلم‌برداری در لوکیشن‌های واقعی و نزدیکی به زندگی واقعی، همه از المان‌هایی بودند که از نفس افتاده را به اثری مهم و الهام‌بخش تبدیل کرد. در زمان ساخت فیلم عوامل تولید از مجموعه‌ای منتقد و عشق‌سینمای جاه‌طلب و رویاپرداز تشکیل شده بودند که می‌ساختند اثری متفاوت با همه آنچه در گذشته به عنوان سینما شناخته می‌شد بسازند؛ نتیجه این تلاش فیلمی بود جنجالی و تازه‌نفس که برخلاف اسمش جان تازه‌ای به سینمای جهان بخشید.

کارگردان این فیلم سینمایی ژان لوک گدار که یکی از مطرح‌ترین سینماگران فرانسوی و از نام‌های مهم تاریخ سینما است پس از این فیلم تقریبا در تمام سال‌های عمرش تا حال به تجربه‌های جدید دست زده است. در حقیقت سینما برای گدار بررسی امکان ساختن فیلمی متفاوت بوده، متفاوت با آنچه پیشتر بوده و آنچه خود پیش از این ساخته است.

۱۱. مردی با دوربین فیلم‌برداری

فیلم Man with a Movie Camera

محصول روسیه
عنوان اصلی: Man with a Movie Camera
کارگردان:
Dziga Vertov
سال ساخت: 1929
تعداد رای: 79 رای

این اثر ژیگا ورتوف کارگردان روس یک مستند تجربی صامت است. فیلم زندگی شهری در چند شهر مختلف اتحاد جماهیر شوروی را به تصویر می‌کشد و در آن مجموعه‌ای تکنیک‌های بدیع سینمایی به کار رفته است. اهمیت ژیگا ورتوف و فیلم مردی با دوربین فیلم‌برداری اهمیتی تاریخی است و می‌توان با قاطعیت گفت ورتوف از جمله فیلم‌سازانی است که سینمای جهان را در زمان خود چندین گام به جلو حرکت داده است.

ورتوف که علاوه بر ساخت فیلم، یکی از نظریه‌پردازان سینما هم بود از نظریه سینما-چشم سخن به میان آورده بود، نظریه که از طریق آن بتوان زندگی واقعی  را نمایش داد و در عین حال به درک جدیدی از جهان رسید؛ زندگی واقعی به معنای تماشای بی‌واسطه واقعیت نه شکلی از فیلم ساختن که بخش بزرگتر هویت خود را از ادبیات و موسیقی گرفته باشد. ورتوف گمان می‌کرد به این طریق می‌توان به حقیقت وفادارتر باشد و به ذات سینما نیز نزدیک‌تر شود. فیلم سینمایی مردی با دوربین فیلمبرداری در عمل بازتاب دهنده این گونه نظریات ورتوف بود و از نظر فرم هم مجموعه گسترده‌ای از ابداعات فرمی را به همراه داشت که شرح مفصل‌تر آن را به زمان دیگری موکول می‌کنیم.

۱۲. مصائب ژاندارک

فیلم The Passion of Joan of Arc

محصول فرانسه
عنوان اصلی: The Passion of Joan of Arc
کارگردان:
Carl Theodor Dreyer
بازیگران: Renée Jeanne Falconetti, Eugène Silvain, André Berley
سال ساخت: 1928
تعداد رای: 78 رای

این فیلم صامت که توسط کارگردان صاحب سبک و توانمند دانمارکی ساخته شده شرح واقعی دستگیری، بازجویی، محاکمه و سوزاندن ژان‌ دارک یکی از قهرمانان ملی فرانسه است.

مصائب ژان دارک به خاطر کارگردانی فوق‌العاده، بازی بی‌نقص رنی ژان فالکونتی در نقش ژان دارک و کیفیت نهایی فیلم به عنوان یکی از بهترین آثار تاریخ سینما مشهور است. درایر که یک کارگردان دانمارکی بود برای ساخت فیلمی به فرانسه دعوت شد؛ او ترجیح داد درباره ژان دارک فیلم بسازد؛ درباره یکی از آیکون‌های مهم تاریخ فرانسه که محبوبیت بسیاری داشت. پس از ساخت فیلم جنجال‌هایی بر سر این موضوع برپا شد که آیا واقعا شایسته است که یک کارگردان دانمارکی درباره یکی از اسطوره‌های ملی فرانسه فیلم بسازد یا نه. نهایتا فیلم همراه با بازبینی مجدد و سانسور پخش شد و توانست شهرتی عالم‌گیر به دست آورد؛ در سال ساخت فیلم بسیاری از اهالی سینما معتقد بودند مصائب ژان دارک بهترین فیلمی است که تا به حال ساخته شده؛ فیلمی که پس از دهه‌ها هنوز مورد بحث قرار می‌گیرد و در فهرست بهترین‌های بزرگان سینما جای دارد.

۱۳. آینه

فیلم Mirror

محصول روسیه
عنوان اصلی: Mirror
کارگردان:
Andrei Tarkovsky
بازیگران: Margarita Terekhova, Ignat Daniltsev, Larisa Tarkovskaya
سال ساخت: 1975
تعداد رای: 77 رای

فیلم سینمایی آینه یکی از آثار مهم سینمایی است که تحت عنوان سینمای هنری شناخته می‌شود. واضح است که سینما خود یک هنر است و بعضا جنجال‌هایی هم بر سر استفاده از این اصطلاح درگرفته اما این نوع فیلم‌سازی تلاش می‌کند سینما را بیش از هر چیز در قالب یک هنر بازتاب دهد و به موفقیت تجاری یا عامه‌پسندبودن اثر تا حدود زیادی بی‌اعتنا است. آینه را آندری تارکوفسکی فیلم‌ساز، نویسنده و نظریه‌پرداز روس کارگردانی کرده که بخاطر ساخت فیلم‌های پیچیده، شاعرانه و غیرمتعارف مشهور است.

آینه که در خطوط کلی داستانی نوعی اثر مربوط به زندگی‌نامه خود کارگردان است تصاویر و خاطرات یک شاعر رو به مرگ را مرور می‌کند. همانطور که سیر به یادآوردن وقایع خطی نیست فیلم نیز با ساختاری غیرخطی سامان داده شده است.

آینه در زمان اکران واکنش‌های متفاوتی برانگیخت. بعضی از تماشاگران هنگام اکران فیلم سالن را ترک کردند و برخی از منتقدان فیلم را بی‌معنا و بی‌ارزش لقب دادند؛ با این وجود تماشاگرانی که توانستند با فیلم ارتباط برقرار کنند آن را تحسین کردند و منتقدان حامی فیلم آن را ستایش کردند. با گذر چند دهه، آینه به عنوان اثری خاص و متفاوت در مدیوم سینما، اثری که به قول یک منتقد بیشتر ساختار یک قطعه موسیقی را دارد تا یک فیلم روایی، تحسین شد.

۱۴. آتالانت

فیلم L’Atalante

محصول فرانسه
عنوان اصلی: L’Atalante
کارگردان:
Jean Vigo
بازیگران: Michel Simon, Dita Parlo, Jean Dasté
سال ساخت: 1934
تعداد رای: 75 رای

آتالانت یک درام فرانسوی است که توسط ژان ویگو نوشته و کارگردانی شده است. فیلم داستان یک سفر دریایی و یک رابطه عاطفی را پیش می‌برد. این اثر سینمایی در زمان خود چندان مورد توجه قرار نگرفت گرچه بداعتی خیره‌کننده و کیفیت سینمایی بالایی داشت. با این وجود پس از چندین سال بعد پس از پایان جنگ جهانی دوم آتالانت دوباره مورد توجه اهالی سینما قرار گرفت و به شدت برجسته شد.

کارگردان‌های موج نوی سینمای فرانسه که نگاهی به شدت انتقادی نسبت به فیلم‌های دهه‌های قبل سینمای فرانسه داشتند در مقابل آتالانت رویکرد کاملا متفاوتی نشان دادند و یکسره فیلم را ستودند. در دهه‌های بعد نیز آتالانت به عنوان اثری شاعرانه که می‌تواند دید و درک بیننده را نسبت به سینما متحول کند شناخته شد و در آثار بسیاری از کارگردان‌های شاخص جهان الهام‌بخش بود.

۱۵. پدرخوانده

فیلم The Godfather

محصول آمریکا
عنوان اصلی: The Godfather
کارگردان:
Francis Ford Coppola
بازیگران: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan
سال ساخت: 1972
تعداد رای: 74 رای

احتمالا پدرخوانده یکی از معدود آثار این لیست باشد که مخاطب خاص و عام را با هم راضی می‌کند و توسط میلیون‌ها سینما دوست در سراسر جهان دیده و تحسین شده. این اثر برجسته فرانسیس فورد کاپولا را می‌توان یکی از بهترین نمونه‌های ساخته شده در حوزه فیلم‌های جنایی دانست. فیلمی که سوای مضمون جنایی در مفهوم‌پردازی سینمایی عشق، خانواده، جاه‌طلبی و خواست قدرت و چندین مفهوم کلیدی دیگر بسیار موفق عمل کرده است.

به شکل کلی مجموعه پدرخوانده به عنوان یک سه‌گانه موفق (برخلاف بسیاری از مجموعه‌ فیلم‌ها که در آن شاهد افت محسوس مجموعه هستیم) شناخته می‌شود؛ با این وجود بسیاری از منتقدان باور دارند که بهترین و موفق‌ترین فیلم این مجموعه اولین فیلم پدرخوانده است که در سال 1972 ساخته شد. بازی‌ خیره‌کننده مارلون براندو در کنار آل‌پاچینو و جیمز کان، فیلم‌نامه بی‌نقص، موسیقی معروف فیلم و کارگردانی ظریف و دقیق کاپولا این اثر را به یکی از فیلم‌های جاودان و فراموش‌نشدنی تاریخ سینما بدل کرد.

همانطور که گفته شد یکی از ویژگی‌های فوق‌العاده پدرخوانده که آن را تا این حد ماندگار کرده چندلایه بودن این فیلم است؛ فیلمی که برای مخاطب عام سینما سرگرم‌کننده است و او را راضی از سالن بیرون می‌فرستد و برای مخاطب جدی‌تر هم اثری است درگیرکننده و تاثیرگذار.

۱۶. پرسونا

فیلم Persona

محصول سوئد
عنوان اصلی: Persona
کارگردان:
Ingmar Bergman
بازیگران: Bibi Andersson, Liv Ullmann
سال ساخت: 1966
تعداد رای: 72 رای

بعید به نظر می‌رسد که لیستی از بهترین‌ فیلم‌های تاریخ سینما تهیه شود و سهمی به اینگمار برگمان فیلمساز صاحب‌نام سوئدی نرسد. احتمالا توافقی همگانی وجود دارد که برگمان بزرگترین و پرآوازه‌ترین نام سینمای سوئد و یکی از مشهورترین فیلم‌سازهای کل تاریخ است. پرسونا به عنوان یکی از عمیق‌ترین آثار این فیلم‌ساز جایگاهی ویژه در کارنامه هنری او دارد. این درام روانشناختی درباره یک پرستار و بیماری است که او وظیفه مراقبتش را به عهده گرفته. بیمار این پرستار یک بازیگر است که ناگهان دست از سخن گفتن کشیده. پرستار که باید از این بازیگر نوعی مراقبت روانی به عمل آورد در طول زمان به حدی از نزدیکی به بیمارش می‌رسد که به سختی می‌تواند خود را از او تمیز دهد.

در آثار سینمای مدرن که برگمان یکی از فیلم‌سازان مهم آن است در بسیاری موارد شاهد خط داستانی بسیار نحیف هستیم که از طریق پیچیدگی شخصیت‌ها ابعاد عمیق‌تری پیدا می‌کنند. داستان بسیاری از فیلم‌های برگمان را می‌توان در یک خط بدون پیچ و تاب‌های روایی بازگو کرد اما عمق شخصیت‌ها و جهان روانشناختی آثار او غیرقابل اندازه‌گیری است.

۱۷. راننده تاکسی

فیلم Taxi Driver

محصول آمریکا
عنوان اصلی: Taxi Driver
کارگردان:
Martin Scorsese
بازیگران: Robert De Niro, Jodie Foster, Albert Brooks
سال ساخت: 1976
تعداد رای: 72 رای

یک سرباز که از جنگ ویتنام بازگشته در نیویورک به عنوان راننده تاکسی به کار مشغول می‌شود. پس از تجربه یک سرخوردگی عاطفی در حالی که ثبات روانی خود را از دست داده تلاش می‌کند دست به اقدامی بزرگ بزند، کاری افتخارآمیز، شاید کاری که جایگاه از دست رفته او به عنوان یک رزمنده سابق را احیا کند.

راننده تاکسی یکی از بهترین آثار مارتین اسکورسیزی کارگردان موفق آمریکایی است. یک کارگردانی درخشان، یک بازی فوق‌العاده از رابرت دنیرو در دوران اوج حرفه‌ای خود و یک فیلم‌نامه بی نقص از پل شریدر فیلمی پدید آورده که تقریبا هر مخاطبی را به تحسین وامی‌دارد. راننده تاکسی در سال 1976 موفق شد نخل طلای جشنواره کن را تصاحب کند در حالی که یکی از شانس‌های مسلم جایزه اسکار بهترین فیلم همان سال هم بود؛ رویدادی که نشان می‌دهد فیلم در راضی‌کردن گروه‌های مختلف علاقه‌مندان و منتقدان سینما موفق عمل کرد.

۱۸. رزم‌ناو پوتمکین

فیلم Battleship Potemkin

محصول روسیه
عنوان اصلی: Battleship Potemkin
کارگردان:
Sergei Eisenstein
بازیگران: Aleksandr Antonov, Vladimir Barksy, Grigori Aleksandrov
سال ساخت: 1925
تعداد رای: 71 رای

این اثر برجسته صامت از کارگردان روس سرگئی آیزنشتاین ماجرای شورش ملوانان ‌ناو پوتمکین در خلال انقلاب روسیه را روایت می‌کند. رزمناو پوتمکین هم از جمله آثاری است که در پیشبرد سینما و تبدیلش به آنچه امروز می‌شناسیم نقشی کلیدی ایفا کرده است؛ به همین دلیل باید آن را به عنوان یکی از برجسته‌ترین آثار تاریخ سینما در نظر گرفت.

یکی از مهم‌ترین نکات رزمناو تلاش آیزنشتاین برای پیاده‌سازی تئوری مونتاژ در این فیلم بود. آیزنشتاین که نه تنها یک فیلم‌ساز موفق بلکه یکی از نظریه‌پردازان مهم سینما هم بود در حوزه نظری یکی از بسط‌دهندگان تئوری مونتاژ بود. او از مونتاژ به عنوان ابزاری استفاده می‌کرد تا بتواند از طریق چینش ویژه چندنمای خاص که در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، تاثیری ویژه بر مخاطب بگذارد. اصل مطلب این بود: هر نما می‌تواند تاثیر خاص خود را داشته باشد اما کنار هم قرارگرفتن چندنما به شکلی ویژه در طول یک رشته زمانی مشخص تاثیری دارد که همان نماها به شکل جداگانه ندارند. استفاده از مونتاژ به سبکی که آیزنشتاین و همکاران او پیگیری کردند امروز در سینما امری بدیهی به نظر می‌رسد اما در زمانی که رزمناو پوتمکین ساخته شد به‌کارگیری چنین تئوری‌هایی، جسورانه و انقلابی در نظر گرفته می‌شد.

۱۹. هفت سامورایی

فیلم Seven Samurai

محصول ژاپن
عنوان اصلی: Seven Samurai
کارگردان:
Akira Kurosawa
بازیگران: Toshiro Mifune, Takashi Shimura, Keiko Tsushima
سال ساخت: 1954
تعداد رای: 70 رای

هفت سامورایی یک درام حماسی است که توسط یکی از مشهورترین کارگردان‌های تاریخ سینمای ژاپن یعنی آکیرا کوروساوا ساخته شده است. فیلم ماجرای اهالی روستایی را روایت می‌کند که برای حفاظت خود مقابل راهزنان از کمک چند سامورایی استفاده می‌کنند.

هفت سامورایی فیلمی بود با استانداردهای فنی و خلاقانه ویژه که علاوه بر موفقیت تجاری توانست نظر منتقدان را جلب کند و بر سینما و سینماگران اثرگذار واقع شود؛‌ ساخت فیلم هفت دلاور در هالیوود که برداشت آزادی بود از هفت سامورایی یکی از نشانه‌های تاثیرگذاری فیلم کوروساوا بود.

شیوه منحصر به فرد کارگردانی، الگوی بی‌نقص تحول شخصیت‌ها در طرح داستانی،‌ توجه بسیار زیاد به جزییات همه از جمله عواملی هستند که هفت سامورایی را به یکی از بهترین فیلم‌های حماسی تاریخ سینما تبدیل کرده‌اند.

۲۰. ناگهان بالتازار

فیلم Au Hasard Balthazar

محصول فرانسه
عنوان اصلی: Au Hasard Balthazar
کارگردان:
Robert Bresson
بازیگران: Anne Wiazemsky
سال ساخت: 1966
تعداد رای: 67 رای

«ناگهان بالتازار» روایتگر داستان دختربچه‌ای خجالتی است صاحب الاغی به نام بالتازار. ماری و بالتازار از هم جدا می‌شوند و دست زندگی به هر دو ظلم می‌کند. همچنان که بالتازار صاحبان ستمگری دارد، ماری هم ستم روزگار را می‌چشد.

ناگهان بالتازار را روبر برسون یکی از غول‌های سینمای فرانسه کارگردانی کرده است. فیلم به دلیل سبک‌پردازی و زیبایی‌شناسی منحصر به فرد آثار برسون و توان تاثیرگذاری عمیق احساسی بر مخاطب به عنوان یکی از شاهکارهای مسلم تاریخ سینمادر نظر گرفته می‌شود.

۲۱. آندری روبلوف

فیلم Andrei Rublev

محصول روسیه
عنوان اصلی: Andrei Rublev
کارگردان:
Andrei Tarkovsky
بازیگران: Anatoly Solonitsyn, Ivan Lapikov, Nikolai Grinko
سال ساخت: 1966
تعداد رای: 66 رای

فیلم یک درام تاریخی و در حقیقت برداشت آزادی است از زندگی نقاش مشهور و بزرگ روس آندری روبلوف که توسط آندری تارکوفسکی کارگردانی شده است. تارکوفسکی از جمله معدود کارگردان‌هایی است که در این لیست 30 نفره دو فیلم را به نام خود ثبت کرده است؛ موضوعی که حاکی از اهمیت این چهره هنری در تاریخ سینما است. تارکوفسکی در این فیلم تلاش می‌کند به بهترین شکل ممکن تصویری از روسیه در قرون وسطی به دست دهد.

آندری روبلوف توانسته به عنوانی اثری پخته و بالغ مضامینی چون آزادی هنر، مذهب و کار هنرمند تحت فشار یک سیستم سرکوب‌گر را به شکلی کاملا عمیق مورد کاوش قرار دهد و از این جهت به عنوان یک اثر برجسته جایگاه خود را در تاریخ سینمای روسیه و جهان تثبیت کرده است.

۲۲. دزدان دوچرخه

فیلم Bicycle Thieves

محصول ایتالیا
عنوان اصلی: Bicycle Thieves
کارگردان:
Vittorio De Sica
بازیگران: Enzo Staiola, Lamberto Maggiorani
سال ساخت: 1948
تعداد رای: 66 رای

دزدان دوچرخه به گواهی بخش بزرگی از منتقدان و اهالی سینما در میان برجسته‌ترین آثار تاریخ سینما قرار دارد. سوای اینکه فیلم همواره مورد تحسین قرار گرفته،‌ منشا تغییرات زیادی هم در سایر فیلم‌سازان نسل‌های بعدی بوده است. به این شکل اهمیت آن هم هنری است و هم تاریخی. سوای این‌ها،‌ دزدان دوچرخه عموما بهترین و معروف‌ترین فیلم موج نئورئالیستی سینمای ایتالیا فرض می‌شود.

دزدان دوچرخه روایتی نسبتا ساده دارد. یک خانواده فقیر در ایتالیای پس از جنگ برای امرار معاش با سختی‌های زیادی روبه‌رو است. پدر خانواده آنتونیو ریچی در میان مجموعه گسترده بیکاران شهر رم قرار دارد. عاقبت یک فرصت شغلی برای او ایجاد می‌شود که نیازمند داشتن دوچرخه است. خانواده باقی‌مانده دارایی‌هایش را می‌فروشد و یک دوچرخه می‌خرد. در همان روزهای آغاز کار، یک لحظه غفلت سبب می‌شود دوچرخه آنتونیو را بدزدند. دزدیده شدن دوچرخه در عمل برای این مرد نوعی تباهی مطلق به حساب می‌آید و یافتن دوچرخه مسیری است که فیلم‌ساز تلاش می‌کند از طریق آن تباهی بزرگ‌تری را نشان دهد که دامن ایتالیای پس از جنگ را گرفته.

دزدان دوچرخه شاهکار ویتوریو دسیکا است؛ کارگردان موفق ایتالیایی که با ساخت بهترین آثار نئورئالیستی در سینمای ایتالیا مشهور شد و توانست جهانی شود. هنر ویژه دسیکا این بود که نمی‌گذاشت فیلم‌هایش در دام احساسات سبک گرفتار شوند (یکی از آفات فیلم‌های جریان نئورئالیسم) و در عمل آثاری ساخت که واجد تاثیرگذاری تاریخی بودند.

۲۳. راشومون

فیلم Rashomon

محصول ژاپن
عنوان اصلی: Rashomon
کارگردان:
Akira Kurosawa
بازیگران: Toshiro Mifune, Machiko Kyō, Masayuki Mori
سال ساخت: 1950
تعداد رای: 63 رای

راشومون دومین فیلم این لیست است که توسط کارگردان بزرگ ژاپنی، آکیرا کوروساوا ساخته شده است.

فیلم درباره جنایتی است که در یک جنگل رخ داده و از طریق فلاش‌بک و بعضا فلاش‌بکی در یک فلاش‌بک دیگر به روایت داستان خود می‌پردازد؛ داستانی که از زبان افراد مختلف به شکل‌های گوناگون بیان می‌شود و مخاطب را در ابهام فرو می‌برد.

راشومون از چندین نظر فیلمی ویژه در نظر گرفته می‌شود؛ استفاده از شیوه خاص روایی که در آن کاراکترها از زاویه دید خود یک موضوع واحد که در گذشته رخ داده را بازگو می‌کنند، برنده شدن جوایز گوناگون جهانی و اساسا تبدیل شدن به سکوی پرتاب سینمای ژاپن از ویژگی‌های مهم این اثر برجسته هنری است.

۲۴. اُردِت

فیلم Ordet

محصول دانمارک
عنوان اصلی: Ordet
کارگردان:
Carl Theodor Dreyer
بازیگران: Henrik Malberg, Emil Hass Christensen, Cay Kristiansen
سال ساخت: 1955
تعداد رای: 61 رای

«کلام» یا «اردت» ساخته کارل تئودور درایر فیلم‌ساز مطرح دانمارکی است. این اثر در کنار فیلم مصائب ژان دارک در عمل دو نمونه از بهترین آثار درایر هستند؛‌ فیلم‌سازی که بسیاری از آثار مهمش را در دهه‌های 20 تا 50 ساخت اما از نظر شیوه‌های کارگردانی، سبک هنری و ساختار فیلم‌نامه آثاری ساخت که تنه به تنه‌ی بهترین فیلم‌های مدرن تاریخ سینما می‌زنند.

اردت یکی از آثار موفق درایر درباره پیرمردی سنتی و سه پسر او است که در یکی از روستاهای دانمارک زندگی می‌کنند. فیلم از طریق روایت داستان زندگی این خانواده موضوعات و احساسات مختلف انسانی را با هنرنمایی خاصی بررسی می‌کند، از جمله این موضوعات می‌توان به نوع خاص نگاه فیلم به مقوله «ایمان» اشاره کرد. ایمان به عنوان یک مفهوم پیچیده و وسیع، نه مفومی کلیشه‌ای یا شعاری که فیلم توانسته با قدرت تمام از پس بازتاب هنری این مفهوم بربیاید. بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که اردت جز معدود آثار درایر است که توانست موفقیت تجاری و هنری توامان کسب کند.

۱۵. چهارصد ضربه

فیلم The 400 Blows

محصول فرانسه
عنوان اصلی: The 400 Blows
کارگردان:
François Truffaut
بازیگران: Jean-Pierre Léaud, Albert Rémy, Claire Maurier
سال ساخت: 1959
تعداد رای: 58 رای

چهارصد ضربه ماجرای یک پسر نوجوان به نام آنتوان دوانل را روایت می‌کند که در مدرسه و خانه با مشکلات کوچک و بزرگ رو‌به‌رو است. زندگی با آنتوان چندان مهربان نیست. در خانه آنقدرها دوست داشته نمی‌شود و مدرسه‌ هم بیشتر شبیه یک پادگان کوچک است. مجموعه‌ای از واکنش‌های او به رنجی که در خانه و مدرسه می‌کشد به تبعاتی ناخوشایند منجر می‌شود. فرار از مدرسه، اخراج از مدرسه و نهایتا فرار از خانه.

دیدن فیلم چهارصد ضربه برای هر مخاطب جدی سینما واجب است. تقریبا هر لیستی از بهترین فیلم‌های تاریخ سینما پیدا کنید که توسط منتقدان و فیلم‌سازان تنظیم شده باشد قطعا به نام چهارصد ضربه هم بر می‌خورید. از طرفی این فیلم یکی از شاخص‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین آثار موج نوی سینمای فرانسه و از بهترین فیلم‌های کل تاریخ سینمای فرانسه به حساب می‌آید.

چهارصد ضربه را فرانسوا تروفو کارگردانی کرده است؛ تروفو متولد سال ۱۹۳۲ در پاریس است. او در درجه اول پیش از آنکه کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس یا منتقد سینما باشد یک «عشق ِ فیلم» بود. یک نوجوان شیفته سینما که اولین فیلم زندگی‌اش را در ۸ سالگی دید و تا وقتی زنده بود از فیلم دیدن و لذت بردن از سینما دست نکشید. این کارگردان فرانسوی پیش از آنکه فیلم‌سازی را شروع کند صرفا یک منتقد بود که در نشریه کایه‌دوسینما فعالیت می‌کرد. یک منتقد تند و بی‌رحم که سینمای نسل گذشته را به باد انتقاد می‌گرفت و با مقاله‌هایی آتشین تلاش می‌کرد ظرفیت‌های یک سینمای جدید را نشان دهد. تروفو بلاخره در سال ۱۹۵۹ چهارصد ضربه را به عنوان فیلم اولش ساخت و مورد توجه جهانی قرار گرفت. او پس از این موفقیت در چندین فیلم دیگر سرنوشت کاراکتر اصلی فیلم چهارصد ضربه یعنی آنتوان دوانل را دنبال کرد. در همه این فیلم‌ها یک بازیگر یعنی ژان‌پیر لئو به جای آنتوان در سنین مختلف نقش ایفا کرد. خیلی‌ها معتقدند آنتوان دوانل به نوعی خود تروفو بود با بسیاری ویژگی‌های مشترک. تروفو که فیلم‌سازی را در اواخر دهه ۵۰ میلادی آغاز کرده بود تا یک‌سال پیش از مرگش در سال ۱۹۸۴، به فیلم ساختن ادامه داد. ربع قرن فعالیت بی‌وقفه و یک کارنامه هنری کاملا قابل دفاع.

۲۶. ماجرا

محصول ایتالیا
عنوان اصلی: The Adventure
کارگردان:
Michelangelo Antonioni
بازیگران: Gabriele Ferzetti, Monica Vitti, Lea Massari
سال ساخت: 1960
تعداد رای: 57 رای

فیلم سینمایی «ماجرا» (L’Avventura) را باید یکی از بهترین آثار آنتونیونی و از شاخص‌ترین فیلم‌های سینمای مدرن در نظر گرفت.

ماجرا که خط داستانی کوتاهی دارد درباره گم‌شدن یک زن و جست‌وجویی است که بیش از آنکه به نیت یافتن زن باشد صرف ایجاد یک رابطه عاطفی میان مرد و زن جستجوگر می‌شود‌.

ماجرا آغازگر سه‌گانه‌ای است که آنتونیونی‌ با ساخت فیلم‌های «شب» (La Notte) و «کسوف» (L’Eclisse) تکمیلش‌ می‌کند؛ سه‌گانه‌ای با تمرکز روی روابط در دنیای مدرن. ترکیب‌بندی خاص تصویری فیلم ماجرا در کنار مدل توسعه شخصیت‌ها، فیلم را به یک الگوی بدیل در برابر سینمای سنتی که بر وقایع داستان تاکید می‌کند تبدیل‌ کرد‌.

۲۷. تحقیر

محصول فرانسه
عنوان اصلی: Contempt
کارگردان:
Jean-Luc Godard
بازیگران: Brigitte Bardot, Jack Palance, Michel Piccoli
سال ساخت: 1963
تعداد رای: 55 رای

«تحقیر» (Contempt) فیلمی است متعلق به موج نوی سینمای فرانسه به کارگردانی ژان لوک گدار‌، یکی از چهره‌های مشهور و بسیار‌ اثر‌گذار سینمای فرانسه و جهان.

تحقیر درباره فیلم‌نامه‌نویسی است که توسط یک‌ تهیه‌کننده آمریکایی استخدام شده تا برای اثری به کارگردانی فریتس‌ لانگ (کارگردان مشهور آلمانی) فیلم‌نامه بنویسد. تهیه‌کننده از ابعاد هنری کار فریتس لانگ چندان راضی نیست و یک فیلم تجاری را ترجیح می‌دهد. تضاد میان اثر هنری و تجاری در کنار بحران در رابطه فیلم‌نامه‌نویس و همسرش از مضامین کلیدی فیلم است.

تحقیر از نظر کارگردانی مهر آثار گدار‌ را بر پیشانی دارد و با سبک ویژه او که با سینمای متعارف فاصله دارد و همراه با ابداعات و نوعی فاصله‌گذاری است، ساخته شده.

۲۸. آواز در باران

محصول آمریکا
عنوان اصلی: Singin’ in the Rain
کارگردان:
Gene Kelly, Stanley Donen
بازیگران: Gene Kelly, Donald O’Connor, Debbie Reynolds
سال ساخت: 1951
تعداد رای: 55 رای

فیلم سینمایی «آواز در باران» (Singin’ in the Rain) یک اثر عاشقانه و از موزیکال‌های بسیار مشهور تاریخ سینما است که توسط جین کلی و استنلی دانن کارگردانی شده. فیلم داستانی از درون صنعت سینمای آمریکا را روایت می‌کند که در بستر تغییرات مهم دهه ۱۹۲۰ هالیوود و ورود از دوران صامت به دوران ناطق جریان دارد.

گرچه آواز در باران هنگام اکران اثری معمولی ارزیابی شد و موفقیت خیره‌کننده‌ای نداشت اما گذر زمان این اثر را به جایگاهی رفیع رساند و به گمان برخی از منتقدان باید آن را بهترین فیلم موزیکال تاریخ سینما دانست.

۲۹. اواخر بهار

محصول ژاپن
عنوان اصلی: Late Spring
کارگردان:
Yasujirō Ozu
بازیگران: Chishū Ryū, Setsuko Hara, Haruko Sugimura
سال ساخت: 1949
تعداد رای: 54 رای

«اواخر بهار» (Late Spring) اولین فیلم اوزو از سه‌ فیلمی است که «سه‌گانه نوریکو‌» (Noriko trilogy) نامیده شد. این سه‌گانه از آنجا «نوریکو» نام گرفت که در همه آن‌ها بازیگر ژاپنی ستسوکو هارا‌ نقش زنی به نام نوریکو‌ را ایفا می‌کند. گرچه نوریکو‌ در هر کدام از این فیلم‌ها شخصیت متفاوتی است اما حضور هارا از این نظر به سه اثر وحدت بخشیده که در هر سه فیلم نقش زنی مجرد در ژاپن پس از جنگ را به تصویر کشیده.

فیلم در میان آن دسته آثار سینمای ژاپن قرار دارد که زندگی روزمره افراد معمولی طبقات کارگر و متوسط در دوران مدرن را دستمایه کار قرار می‌دهند. داستان اواخر بهار درباره یک استاد دانشگاه است که پس از مرگ همسرش با تنها دخترش زندگی می‌کند. در حالی که دختر به دلیل احساس مسئولیت نسبت به پدر از ازدواج خودداری می‌کند پدر تظاهر می‌کند که خود قصد ازدواج مجدد دارد تا دختر را به ازدواج ترغیب کند.

۳۰. گاو خشمگین

محصول آمریکا
عنوان اصلی: Raging Bull
کارگردان:
Martin Scorsese
بازیگران: Robert De Niro
سال ساخت: 1980
تعداد رای: 54 رای

گاو خشمگین یک درام‌ ورزشی زندگی‌نامه‌ای است که توسط مارتین اسکورسیزی‌ کارگردانی شده. در این فیلم رابرت دنیرو در نقش جیک لاموتا مشت‌زن میان‌وزن معروف آمریکایی ظاهر شده. فیلم علاوه بر روایت بخش‌هایی از زندگی قهرمان خود بر خشم خود‌ویرانگرانه لاموتا‌ تمرکز دارد‌. گاو خشمگین از بهترین و کامل‌ترین آثار اسکورسیزی و از باکیفیت‌ترین همکاری‌های او با رابرت دنیرو است. همچنین پل شریدر که در ساخت راننده تاکسی اسکورسیزی را به عنوان فیلم‌نامه‌نویس همراهی کرده بود، در این اثر هم نگارش فیلم‌نامه را برعهده دارد.

مقاله‌های دیگر ما را در مورد معرفی بهترین فیلم‌های سینمای ایران و بهترین فیلم‌های عاشقانه جهان حتما بخوانید.
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴۵ دیدگاه
 1. Avatar omid

  واقعا حیفه که Three Colors: Red توی این لیست نیست. نه تنها حقشه که باشه بلکه قطعا رتبه ی ۱ هم هست. منتقدین هم که توی metacritic بهش امتیاز ۱۰۰ از ۱۰۰ دادن.

 2. Avatar ali a

  ۲۳ فیلم از این لیست رو دیدم، فیلمهای دهه ۵۰ کلا فوق العاده هستند

 3. Avatar مسلم

  واقعا دستت درد نکنه آقای دلخموش..

  اما فیلم های هستند که باید تو لیست باشن ولی

  صد حیف و تاسف که نیستند دوستان حتما ببینین….این فیلم ها:

  ۱-بن هور(بهترین دنیاست) ۲-کازابلانکا ۳-هملت

 4. Avatar سهیل

  اقای دلخوش ما هر لیستی از شما دیدیم یا فیلم هاش ماله ۱۰۰ سال پیشه یا بودجه اش ۲ دلاره یکم فیلم های جدید و پر هزینه بزارید

  1. لیست بهترین فیلم‌‎های ۲۰۱۸ که منتشر کردیم توش تعداد قابل‌توجهی فیلم پرهزینه و جدید داره دیگه 🙂

  2. Avatar shahabmp

   دوست عزیز برخلاف تصورتون خیلی از فیلم های این لیست در زمان خودشون جزو پر هزینه ترین فیلم های زمان بودن!!!
   ضمنا از کی تا حالا پر هزینه بودن معیار خوب بودنه؟!!!!

 5. Avatar shahabmp

  آقای دلخموش دهه هارو اشتباه گفتی برادر، این سیستم ایرانیزه دهه هاست که شما محاسبه کردی 😀 دهه ۲۰ یعنی ۱۹۱۰ تا ۱۹۲۰ و الا آخر تا دهه ۸۰ که تو این لیست فیلم داره!!!!

 6. Avatar هادی

  عالی بود.مرسی

 7. Avatar علی

  عزیزم این فیلم ها اکثر بدرد مخاطم عام نمی خوره برای سینمای هاست مثلا ادیسه فضایی اینه همشهری کین هشت نیم

 8. Avatar elad888

  سلام ببخشید اگر شما یه نگاه به سایت IMDb بندازی می بینی که هر چی گفتی میره هوا. فقط تو ۱۰۰ تا فیلم برترش فقط ۳۰ تا فیلم از سال ۲۰۰۰ به بعد اکران شد بعد شما میگی که…………. البته که نظر من برای شما مهم نیست ولی با این وضع قطعا صدای هوادارا در میاد……………..

 9. Avatar احسان

  خیلی عالی بود
  همیشه دنبال چنین لیستی میگشتم.
  حداقل با ۱۵ تاش کاملا ارتباط برقرار کردم و تا دو سه روز تحت تأثیرش بودم . کاملا لیست رو درک میکنم. البته با فیلمای خیلی زیادی از قدیم تا همین الآن حال میکنم و قطعا چون بحث سلیقه مطرحه لیست مطلوب صد در صدی کسی نیست. توی اینترنت زیاد نوشته ۱۰ فیلم برتر ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ و غیره که همه مضخرفند. لیست ۱۰۰ فیلم برتر IMDb هم خیلی عالیه ولی همیشه دنبال لیستی با این دیدگاه میگشتم. لطفا اگر فیلمهای درجه یکی از این نظر دارید معرفی کنید.

 10. Avatar وفا محمودی

  سلام
  ممنون جناب دلخموش عزیز لیست جالبی بود . و به نظر بهترین ها را انتخاب کرده بودید. من به دوستان پیشنهاد می کنم فیلم پیانیست که در مورد جنگ جهانی دوم است را حتما تماشا کنند.

 11. Avatar سمانه تیمورلو

  با دلیل انتخاب بعضی از این فیلمها هرگز نتونستم کنار بیام ولی مسلما نظر منتقدا چیزیه که با مطالعه بیشتر میتونم بهشون نزدیک بشم و یا با مشاهدات بعدی این فیلمها
  و در مورد پدرخوانده هم موافقم . فیلم منتخب مردم و منتقدین . از هر نظر عالیه
  و نکته سوم بنظر من دزدان دوچرخه رو میتونستند حتی صامت بسازن . چون دیالوگ در این فیلم تاثیر خاصی نداره

  1. Avatar mnm

   پدر خوانده به نظر من فیلم نیست بیشتر یه یه شوتبلیغاتی هست برای گرو های مافیایی و زیبا جلوه دادن یسری چیزا ولی با نادیده گرفتن این موضوع میتونم بگم بهترین فیلمی هست که دیدم از هر نظر عالی هست حتی میتونم بگم بهترین موسیقی سوار شده روی یک فیلم رو تو این فیلمدیدم و البته بهترین سکانس که پیشنهاد مینم اگه دیدید بهش دقت کنید اونجایی که مایکل در یک مراسم مزهبی هست وکشیش داره دعای خاصیرو میخونه عالی هست واقعا وقتی تصویر از کلیسا میره روی جنایت ها و لی هنوز صدای کشیش درحال پخش شدن هست بی نظیر هست همه چیز عالی قیافه ها بصورت کم نظیری به کاراکتر ها میخورن .هروقت دوربین میره تو خونه سانی صدای گریه بچه گوشو اذیت میکنه و انگار میخواد بگه یه اتفاق بد قراره بیفته ….

 12. Avatar فری

  سلام دوستان یه فیلمی هست که جنگ قبایل توی جنگل کسی اسمش رو میدونه

  1. Avatar 09376829727

   اسمه فیلم اخر الزمان

  2. Avatar زینب

   آخرالزمان

  3. Avatar امیر

   apocalypto

  4. Avatar محمد

   آخرالزمان یا پسرجنگل

 13. Avatar آرمین

  خیلی ممنون از نظرات مفیدتون
  ولی نکته عجیب اینه هیچ کدوم این فیلما جدید نیستند. یعنی نزدیک به چهل سال هیچ فیلمی نظر منتقدین جلب نکرده.

 14. Avatar سعیده

  البته لیست شما شامل فیلمای قبل ۲۰۰۰ که من بیشتر می پسندم ، یه سریشو قبلا دیدم و حق میدم به هر کسی که بگه اینا برترن ! ولی یه چیزی تو این لیست بود که خیلی دوست داشتم این فیلما از همه دنیا بود و جالب اینکه من کمتر کسیو لیستیو دیدم که فیلمای همه کشوارو شامل شه من دنبال همین بودم والا هالیوودیاشو همه رو دیدیم! کاش فیلم گاو ما هم تو این بود متاسفانه مارو ادم حساب نمی کننن

 15. Avatar سایه لرزان

  بسیار سپاس…این لیست بسیار عالی بود… لیست سایت اند ساوند یه معیار خوب برام خواهد بود…ممنون که معرفی کردین..فقط حضور تاکسی درایور تو این لیست برام عجیب اومد????

 16. Avatar حسن

  البته بطور قطع اینها بهترین فیلمهای تاریخ نیستند.بهتر بود حداقل تیتر بهتری براش انتخاب میکردین.مگر میشه اسم بهترینها رو اورد و نام فیلم روانی.دوازده مرد خشمگین.کازابلانکا و……نباشه.تا ساعتها میشه اسم فیلمهای درجه یک رو اورد که با دیدنش هرکسی مبهوت بشه…

 17. Avatar کیان

  این ها فیلم همه فیلم های خوبی هستند ولی نمیشه از فیلم رستگاری در شاوشنک گذشت این فیلم برترین فیلم تاریخه حتی از پدرخوانده برتره توصیه میکنم ببینید این فیلم با امتیاز ۹٬۳ در سایت IMDb (بانک اینترنتی اطلاعات فیلم‌ها) برترین فیلم تاریخ سینما با بیش از ۱٬۳۰۰٬۰۰۰ رای محسوب می‌شود و بالاتر از فیلم پدرخوانده، در رتبهٔ یکم فهرست ۲۵۰ فیلم برتر این سایت قرار داردواین فیلم با داشتن بیش از ۱٬۰۰۰٬۰۰۰ رای در همین وبگاه بیشترین رای‌های کاربران را به خود اختصاص داده است؛ تنها فیلم دیگری که بیش از یک میلیون رای دارد، شوالیه تاریکی است که البته رای‌های این فیلم هم چند هزارتا کمتر از رستگاری در شاوشنک است.

 18. Avatar Ali

  بنظرم این لیست اشتباهات بزرگی داره
  شما فیلم هارو بر اساس نظر منتقدین‌ نوشتین که کار درستی نیست مثلا فیلم ۲۰۰۱یک ادیسه فضایی در زمان خودش مورد توجه منتقدان قرار گرفت چون اینده نگری های جالبی کرده بود ولی اگه الان این فیلمو ب فروش دوباره برسونن خود پسر کارگردان هم حاضر نیست یه سنت هم واسه خریدش بده ممنون.

  1. Avatar آرش

   چطوری آقای جورج ملیس ببخشید به جا نیاوردیم شما رو. هر چیزی که تو نتونی بفهمیش چرت و پرته! عجب منطقی!!!!

 19. Avatar بزرگمهر

  به نظرم اودیسه فضایی لایق اینهمه تمجید نیست،درسته داستانش و نگاه کارگردان متفاوته و با تکنولوژی امروز همخونی داره اما وقتی ۵ دقیقه به یه تصویر بی معنی با موسیقی اعصاب خورد کن نگاه میکنی میخوای تلوزیونو بشکنی،فیلم یه افتضاحه کامله،شاید تنها دلیل موفقیت این فیلم اینه که ۵۰-۶۰ سال پیش ساخته شده،همین

  1. Avatar فرزاد

   موافقم

  2. Avatar آرش

   عزیزم شما دو تا راه داری. اول اینکه فیلم خوب زیاد ببینی که اینجوری با دیدن فیلمی به جز ابر قهرمانی و کمیک بوک قاطی نکنی. راه دوم اینه یه درمانی واسه اعصابت پیدا کنی که وقتی شاهکار کوبریک پخش میشه کنترل اعصابت دست خودت باشه. من دیازپام با دوز بالا رو پیشنهاد میکنم.

 20. Avatar علی

  کاملا درسته ..آفرین…این فیلم الان میشه گفت یک ثانیه هم حرومش نکنیم بهتره…هیچوقت اینو تو لیست بهترینا قرار ندین لطفا

  اما درباره لیست باید بعنوان کسی که فقط فیلم زیاد میبینه بگم لیست بدی نیست اما جای فیلمایی اینجا خالیه مثل سینما پارادیسو که فوق العادس و ایتالیاییه…هرچند چند تاو از فیلمای هالیوودی هم اینجا واقعا جاشون خالیه که هر بیننده ای رو تحت تاثیر میذارن…به هر حال هر لیستی هم بخوایم معرفی کنیم حتی اگه قرار نباشه فیلم آمریکایی توش بذاریم به مخاطبمون ظلم کردیم اگه اسمی از رستگاری شاوشنگ نیاریم

  1. Avatar امیر

   درباره سینما پارادیزو ۱۰۰ درصد باهات موافقم. واقعن جاش خالیه.

 21. Avatar ME

  لیستی که پالپ فیکشن توش نباشه دوزار نمیارزه !

 22. Avatar علی احمدی

  بعضی از این فیلم ها رو ندیدم ولی کلی فیلم هست که میشه تو این لیست جا بشه ، اما در مجموع به نظر من ( به عنوان یه فرد عادی و نه منتقد ) فیلمی که بعد از دیدنش یه حس خوب به آدم دست بده می تونه یه فیلم خوب باشه .
  در ضمن تو لیستم جای فیلم کازابلانکا و فیلم سامورایی محصول فرانسه واقعا خالیه. اگه دو تا فیلمم فقط بخوایم به خاطر موسیقی متنشون داخل لیست بزاریم یکی لئون با بازی ژان رنو هست و دیگر ی هم بازم به نام حرفه ای با بازی Jean-Paul Belmondo .

 23. Avatar مهرداد

  لیست خوبی به نظر میرسه.فیلمای جدی و خوبی تو لیسته .به شخصه فقط تعدادکمی از فیلمای این لیست رو دیدم.ولی خب حتی بهترین فیلم ها رو هم من با هدف سرگرم کردن خودم می بینم و اون چیزی که خوشم بیاد یعنی بحث سلیقه و اینکه حوصلشو داشته باشم یا از قیافه بازیگراش خوشم بیاد. جالبه که بهترین فیلم تو این لیست فیلمسازش هیچکاکه. هیچکاک میگه سینما سرگرمیه و خودش داره علنا میگه سرگرمی.البته کارگردانای بزرگه دیگه هم تقریبا همین نظر رو دارند. با اینحال هنوز اکثر مردم دنیا اصرار دارند بگند هیچکاک کاراش سرگرمی نیست.پس مریضه داره میگه سینما واسش سرگرمیه.و عمق فاجعه زمانی خودشو نشون میده که حتی میخوان با شکسپیر مقایسش کنند.حالا این که بگی تو کارش حرف نداره شکی نیست ولی چرا ما به خصوص ایرانیا حتی نمیخوایم حرف خود همین بزرگان رو هم خوب گوش کنیم.بابا طرف داره خودش میگه فیلمه .یعنی خیلی بار سنگینی رو دوشش حس میکنه اگه بیاد اسم کارشو بزار هنر.به نظرم هیچکاک مثل یک اصالت گرای محافظه کار حاضر نیست به فیلم بگه هنر(به معنای تاریخیش)…البته نیمخوام بگم سینما همش یک سرگرمیه ولی این واقعیته که بود و نبودش واسه تاریخ علم و فرهنگ بشری هیچ اهمیتی نداره.حالا بیخیال اصلن دیگه خودمم از حرفای تکراری خودم خوشم نمیاد.ولی خب دلم به حال این بنده خدایان که همه چیز رو فلسفی میدونن میسوزه.البته حرفای خودمم دیگه واسه خودم بی دروپیکر شده.زیاد جدیش نگیرید.در کل لیست خیلی خوبی بود.اگر فرصت کنم سعی میکنم چند تایی رو ببینم.البته خب درک بعضی از این فیلم ها هم از عهده تماشاچی معمولی مثل من برنمیاد ولی خب…

 24. Avatar نایت کینگ

  بعضی فیلم ها هم هست به ادم یه حس جالب و عجیبی میده مثل هری پاتر یا گتسبی بزرگ…

 25. Avatar محمد امیری

  با این لیست کاملا موافق بودم اگه ” گاو خشمگین ” تو این رده بندی می بود . واقعا جاش خالیه . راننده تاکسی

  هم باید تو ده تای اول باشه . ” ادیسه فضایی ” هم کاملا رتبش درسته . بدون شک حیرت انگیز ترین فیلم تاریخ

  سینماست .

 26. Avatar یاسر

  مشکل شما اینجاست که سینما رو در زمینه تاریخیش نمی شناسید ، این فیلم به خاطر بیان مائل فلسفی عمیقی که مطرح می کنه و همچنین نو آوری هایی که در زمینه تدوین ، فیلمبرداری ، روایت و همچنین تکنیک های استفاده از پرسپکتیو های یک نقطه ای داره بسیار بسیار فیلم مهمی است . افرای چون اسپیلبرگ و نولان از این فیلم به عنوان الگوی خودشون یاد می کنند و تلاش می کنند تا به اتانداردهای هنری این فیلم نزدیک بشند . احتمالن شما و برخی از دوستان بیشتر از این بزرگان از تاریخ و هنر سینما سر در می آرید . در ضمن شما بهتره شیشه تلویزیونتون رو بشکنید چون مرحوم کوبریک این فیلم رو برای تلویزیون نساخته . همون آونجرز رو ببینید بهتره .

  1. Avatar آرش

   قربون آدم باسواد

 27. Avatar سجاد

  چطور درایو مالهالند برترین فیلم قرن ۲۱ و همین طور ۱۲ مرد خشمگین نیست
  چطور واقعا

 28. Avatar توتیا

  سلام. تماشای فیلم های این فهرست رو تازه شروع کرده ام. با وجود دیدن سه فیلم از این فهرست از شما متشکرم که کمک کردید تا به سینما فقط به دیده سرگرمی نگاه نکنم.
  متوجه شدم سینما میتونه نگرش آدم رو نسبت به افراد و اتفاقات عوض کنه. مثلاً “همشهری کین” به یکی از مجهولات بزرگی که فکر من رو همیشه درگیر خودش میکرد پاسخ داد: اینکه چطور شخصیتهای برتری طلب شکل میگیرند؟ … پاسخش رو در اتفاقات دوران کودکی (مشابه آنچه برای “کین” اتفاق افتاده بود) یافتم و اینکه عمق تاثیرات دوران کودکی اونقدر زیاده که میتونه سرنوشتی دردناک رو براشون رقم بزنه… این فیلم من رو بعنوان یک مادر دگرگون کرد…
  یا فیلم دزد دوچرخه خیلی هنرمندانه از ریشه های یک معضل اجتماعی مثل دزدی پرده برمیداره … نگرشم رو نسبت به بزهکاری تغییر داد
  خیلی ممنون که از منابع معتبری برای انتخاب مطلب استفاده کرده اید.

 29. Avatar محسن میلادی

  متاسفم برای این انتخاب هات
  پس فهرست شیندلر کجاست ؟
  فیلم حفره کجاست؟
  فیلم کالت صورت زخمی کجاست؟
  فیلم پنجره عقبی و پالپ فیکشن کجاست؟

 30. Avatar k.t.k

  سایت فیلم تو مدیا بسته نشده و میشه ازش د انلود کرد دلیلش چیه ؟

 31. Avatar حسین

  pk هم فیلم نسبتا خوبی بود

  1. Avatar جاوید

   از ظر من فیلم مونیخ ۲۰۰۵زیباتری فیلمه که اسپیلبرگ در مورد سیاست ساخته و اینهمه جنگ در دنیا زیر سر خود یهودیان هست .هرچند یهودیان از این فیلم بسیار بدشون میاد.وقتی میگم سیاست یعنی تمام دنیا حتی جنگ سوریه که واقعا هولوکاست به تمام معنی بود

 32. Avatar ایمان

  سرگیجه فوق العاده ترین بود