۱۰ روش پیدا کردن انگیزه برای ورزش صبحگاهی

۲۸ مهر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
ورزش کردن

تا به حال به این نکته دقت کرده‌اید که روزهایی که صبحش را با ورزش آغاز کرده‌اید، تا پایان روز احساس انگیزه و خلاقیت بیشتری می‌کنید؟ این نکته اصلا اتفاقی نیست؛ ورزش صبحگاهی صدها مزیت برای بدن و ذهن شما دارد که از آن بی‌خبر هستید. اول از همه ورزش متابولیسم شما را بالا می‌برد و کمک می‌کند میزان کالری بیشتری در طول روز بسوزانید. همچنین مهم است که شما اول از همه ورزش خود را انجام داده‌اید و دیگر لازم نیست که نگران باشید یا غر بزنید که وقت برای ورزش کردن ندارید؛ خیلی اوقات کارهای پیش‌بینی نشده در طول روز پیش می‌آید که باعث می‌شود به باشگاه نروید و از فواید ورزش بهره‌مند نشوید.

یک تحقیق جدید نشان داده است ورزش قبل از صبحانه می‌تواند از پرخوری جلوگیری کند. محققان ۳ گروه از افراد را در این تحقیق با هم مقایسه کردند. یک گروه کسانی که قبل از صبحانه می‌دویدند یا دوچرخه‌سواری می‌کردند، گروه دوم کسانی که ورزش نمی‌کردند و گروه سوم کسانی که بعد از یک صبحانه مفصل ورزش می‌کردند؛ هر ۳ گروه از مردان جوان تشکیل شده بودند. فقط گروهی که قبل از صبحانه خوردن ورزش کردند وزن اضافه نکردند یا خیلی کم وزن اضافه کردند. همچنین بدن این گروه هیچ نشانه‌ای از مقاومت به انسولین از خود نشان نداد. اگر شما هم دوست دارید که از فواید ورزش صبحگاهی بهره‌مند شوید اما نمی‌توانید و انگیزه‌ای برای شروع کردن ندارید، این ۱۰ ترفند را امتحان کنید.

ساعت را از خودتان دور کنید

زنگ آلارم

به جای این که کنار ساعتی که کوک کرده‌اید بخوابید، یا موبایلتان را نزدیک تخت‌تان بگذارید، آن‌ها را از خودتان دور کنید. موبایل یا ساعت کوکی که قرار است صبح از خواب بیدارتان کند را در گوشه‌ی دیگر اتاق قرار دهید تا مجبور باشید برای خاموش کردن آن از تخت بلند شوید. به محض این که از تخت بیرون بیایید حرکت کردن راحت‌تر می‌شود. خیلی سریع لباس‌ ورزشی خود را آماده کنید و از خانه بیرون بروید. می‌توانید در محله پیاده‌روی کنید یا بدوید، یا این که برای یک ورزش روتین برنامه‌ریزی شده به باشگاه ورزشی بروید. اگر از زنگ موبایلتان برای بیدار شدن استفاده می‌کنید، برای زنگ آلارم یکی از آهنگ‌های پلی‌لیستی که موقع ورزش کردن گوش می‌دهید را انتخاب کنید تا با مود و روحیه ورزش از خواب بیدار شوید.

یک همراه همیشگی برای ورزش پیدا کنید

باشگاه بدنسازی

داشتن یک همراه برای ورزش کردن انگیزه‌ دهنده خیلی خوبی است. با دوست‌تان قرار بگذارید تا ساعت ۶ صبح در باشگاه ورزشی، زمین تنیس یا حتی سرکوچه همدیگر را ببینید. وقتی بدانید یک نفر منتظر شماست کمتر پیش می‌آید که دیر کنید یا حتی بی‌‌‌‌‌‌‌‌خیال ورزش کردن بشوید. چون دلتان نمی‌خواهد که آن کسی باشید که تنبل است و نمی‌تواند از خواب بیدار شود!

در باشگاه رفیق پیدا کنید

اگر هنوز یک دوست که پایه ورزش کردن درکنار شما باشد پیدا نکرده‌اید، به احتمال زیاد بعد از یکی دو هفته ورزش کردن منظم او را در باشگاه پیدا خواهید کرد. خیلی زود با افرادی که به طور مرتب در آن ساعت از روز ورزش می‌کنند آشنا می‌شوید و این آشنایی باعث می‌شود شما از خواب بلند شوید و به باشگاه بروید چون می‌دانید که آن‌ها آن‌جا هستند و به این فکر می‌کنند که چرا شما به باشگاه نیامدید! مربیان معتقدند که این یک تاثیر اجتماعی است که باعث می‌شود شما صبح‌ها انگیزه برای بیدار شدن داشته باشید.

برای خودتان یک هدف مشخص کنید

برنامه ریزی منظم

هر آخر هفته برای هفته آینده خود یک برنامه ورزش بنویسید. برای مثال برای خودتان به این شکل بنویسید که یکشنبه، سه شنبه و پنجشنبه را ساعت ۶ از خواب بیدار می‌شوم، ۳۰ دقیقه پیاده‌روی می‌کنم، ۱۰ دقیقه با سرعت می‌دوم، یا ۴ کیلومتر را تا شرکت پیاده می‌روم. ورزش خود را طوری برنامه‌ریزی کنید که برای کارتان برنامه‌ریزی می‌کنید؛ به همان دقت و با همان جدیت. افراد بیشتر به ورزش کردن طبق برنامه‌ای که خودشان نوشته‌اند تمایل دارند. توصیه می‌کنیم که اگر برنامه خود را یک روز کنسل کردید، علت آن را در دفترچه یا تقویم خود بنویسید تا وقتی که در آخر ماه فعالیت خود را بررسی می‌کنید، بهانه‌های خود را ببینید و بتوانید آن‌ها را جبران کنید.

یک پلی‌لیست آهنگ خوب بسازید

موزیک برای ورزش

موسیقی یکی از بهترین انگیزه‌دهنده‌ها برای شروع روز است. مربیان عقیده دارند که اگر یک لیست خوب از آهنگ‌های مناسب برای ورزش داشته باشید، همین برای انگیزه دادن به شما برای بیرون آمدن از رخت‌خواب کافیست! محققان معتقدند که گوش دادن به موسیقی هنگام ورزش کردن می‌تواند باعث فکرهای مثبت شود و از خستگی پیشگیری کند. آهنگ‌هایی با ریتم سریع‌تر را در ابتدای لیست خود قرار دهید تا انرژی شما را بیشتر کند و آهنگ‌های پایان ورزش خود را کمی آرام‌تر انتخاب کنید تا بتوانید از حس و حال ورزش به حس و حال کار برسید.

از شب قبل آماده باشید

برای این که یک برنامه ورزشی منظم را دنبال کنید و آن را رها نکنید، خیلی موثر خواهد بود که قبل از خواب لباس‌ها و کفش‌ ورزش خود را در ساک ورزش آماده کنید. با این‌کار هم مجبور نیستید که صبح به ذهنتان فشار بیاورید که چه لباسی بپوشید و وقت خیلی کمتری هم بابت حاضر شدن احتیاج دارید. یکی از مشکلات احتمالی ورزش صبحگاهی، محدود بودن زمان است چون معمولا بعد از آن باید سر کار برویم؛ اما این مشکل را می‌توان با منظم و روتین کردن زمان ورزش و هدر ندادن زمان اضافه بابت پیدا کردن کتانی ورزشی، حل کرد.

جایزه گرفتن حق شماست

غذاهای رژیمی

اگر شما برنامه ورزش‌ روتین خود را رعایت کنید و یک هفته صبح زود برای ورزش از خواب بیدار شوید، باید به خودتان یک جایزه خوب در آخر هفته بدهید! مثل یک مانیکور خوب، قرار با یک دوست برای دیدن یک فیلم جدید، یا خریدن یک تکه لباس ورزشی جدید؛ خوب فکر کنید که چه چیزی شما را خوشحال می‌کند و به شما انگیزه می‌دهد که بیشتر روی برنامه ورزشی‌تان متمرکز بمانید. جایزه‌ای که صبح‌ها هنگام بیدار شدن به یادش بیافتید!

برنامه‌های خود را برای همه تعریف کنید

باید از شبکه‌های اجتماعی تشکر کرد که به شما اجازه می‌دهند تا برنامه ورزش صبحگاهی منظم‌تان را با دنیا درمیان بگذارید! شما می‌‌توانید به همه نشان دهید که صبح‌ها چقدر زود از خواب بیدار می‌شوید و قبل از کار ورزش می‌کنید. درمورد این که چقدر به سلامت خودتان اهمیت می‌دهید و به خاطر آن به خودتان سختی زود بیدار شدن را می‌دهید، هرچقدر که دوست دارید می‌توانید عکس بگذارید. با به اشتراک گذاشتن موفقیت خودتان در رعایت برنامه هفتگی، هم به خودتان انگیزه بیشتر می‌دهید و هم باعث انگیزه گرفتن خیلی از افراد می‌شوید.

اگر خیلی خوابتان می‌آید عجله نکنید!

ورزش صبحگاهی

شاید اولین روزهای برنامه یا دو هفته اول، بیدار شدن کار سختی باشد و حتی بعد از بیدار شدن بخواهید به جای این که به باشگاه بروید یا برای نیم ساعت پیاده رفتن تا شرکت آماده شوید به تخت خواب برگردید. بدن شما بعد از یک تا دو هفته به برنامه روتین و منظم ورزش در هفته عادت می‌کند و بعد از آن بیدار شدن و بیرون آمدن از خانه بسیار ساده‌تر خواهد شد. به همین دلیل است که مربیان و پزشکان معتقدند که منظم ورزش کنید؛ چرا که وقتی شما منظم (در روز و ساعت مشخص) ورزش می‌کنید شب‌ها بهتر می‌خوابید و وقتی که شب‌ها بهتر بخوابید صبح را راحت‌تر بیدار می‌شوید و برای ورزش کردن انرژی خود را پیدا می‌کنید.

یک صبحانه خوب بخورید

صبحانه رژیمی

احتمالا شما هم می‌خواهید که خیلی سریع یک غذای آماده از یخچال پیدا کنید، یا یک کیک و کلوچه از مغازه بخرید، اما این کار را نکنید. در عوض، یک موز یا یک مشت بادام بخورید تا به شما انرژی لازم برای ورزش را بدهد و بعد از ورزش، وقتی که دمای بدنتان پایین آمد و ضربان قلب‌تان به حد نرمال برگشت، صبحانه اصلی را بخورید. می‌توانید به صبحانه به چشم یک جایزه بعد از ورزش نگاه کنید و یک غذای خوشمزه و سیرکننده بخورید. اما سعی کنید زحماتی که در ورزش کشیدید را با یک خوراکی چرب مثل کیک و کلوچه، یا تخم مرغ نیمرو از بین نبرید! اگر به خودتان قول یک صبحانه سالم ولی راضی کننده را داده‌اید، می‌توانید تخم مرغ بدون روغن در کنار سبزیجاتی که دوست دارید، یا جو پرک با میوه و مغزهای خورد شده بخورید.

بیشتر بدانید: ۱۵ ترفند برای اینکه صبح زود بیدار شوید

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
  1. Avatar حسین میم

    بهترین زمان برای ورزش عصره. و از قضا صبح زمان مناسبی برای ورزش نیست.

  2. Avatar بهروز

    لطفا یه پلی لیست خوب از آهنگ برامون انتخاب کنید و برامون بذارید تا دانلود کنیم

  3. Avatar IV

    یه مطلب هم بذارید یه روش نه بیشتر انگیزه برای زندگی!

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه