کشف اجرام جدید در منظومه‌ی شمسی؛ احتمال وجود سیاره‌ی نهم بیشتر شد

۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
منظومه شمسی

ستاره‌شناسان در مرزهای خارجی منظومه شمسی و فراتر از مدار نپتون چندین جرم پیدا کرده‌اند، که تاکنون هرگز دیده نشده بودند.

محققان می‌گویند اینکه این اجرام در فواصل بسیار دور در مدار خورشید می‌چرخند، احتمال وجود سیاره ۹ را بیشتر می‌کند. این یافته‌های جدید در واقع می‌توانند کمک کنند که آن را پیدا کنیم.

«اسکات شپرد»، یک ستاره‌شناس از موسسه علمی کارنگی می‌گوید: «با اینکه ما می‌دانیم هزاران جرم کوچک مثل اینها وجود دارد، اما هنوز تعداد زیادی از آنها را پیدا نکرده‌ایم. اجرام کوچکتر می‌توانند ما را به سیاره‌های بزرگتری هدایت کنند که ما فکر می‌کنیم وجود دارند. هر چه بیشتر کشف کنیم، بهتر می‌توانیم بفهمیم در حواشی منظومه شمسی چه خبر است.»

حالا شپرد و تیمش تعداد بیشتری از این اجرام ماورای نپتون را پیدا کرده‌اند. آنها می‌گویند نحوه حرکت این اجرام نشان می‌دهد که نیروی گرانشِ چیزی فراتر از نپتون و بسیار عظیم روی آنها تاثیر می‌گذارد.

محققان می‌خواهند همچنان به آنالیز حرکت این اجرام جدید ادامه دهند تا ببینند که آیا آنها هیچ نشانی از مکان یک سیاره فرضی می‌دهند یا خیر. یا اینکه این نیروی گرانشی قوی دیگر به کجا وارد می‌شود.

در زمان‌هایی مثل این که از سیاره‌های شبیه به زمین در فاصله ۴.۲ سال نوری صحبت‌های زیادی می‌شود، باید به خودمان یادآوری کنیم که چقدر فضا واقعا عظیم است. ما به زحمت می‌دانیم که در همین حیاط خلوت کیهانی‌مان چه می‌گذرد چه برسد به جهان‌ها و کهکشان‌های دیگر. اما هر روز به فهمیدن رازهای مرزهای خارجی منظومه شمسی‌مان نزدیک‌تر می‌شویم.

منبع: Science Alert

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. Avatar Alireza.A

  (ما به زحمت می دانیم که در همین حیاط خلوت کیهانی مان چه می گذرد چه برسد به جهان ها و کهکشان های دیگر). اون وقت چه طور عده ای فکر می کنن که ما تنها موجود زنده, روی تنها کره قابل زیستن هستیم؟؟؟

  1. Avatar هادی

   اتفاقا پاسخ شما در سوال شماست.
   کا تقریبا هیچ چیز در مورد فضای کیهانی و حتی کهکشان خودمان نمی دانیم.
   فقط می دانیم که حتی منظومه شمسی که امن ترین مکان شناخته شده برای حیات است خطرات بسیار زیادی برای هر نوع حیاتی در آن وجود دارد
   و حیات تک سلولی در سیاره خودمان هم یک اتفاق بدیع و ناب است چه رسد به حیات هوشمند آن
   به طور کلی وجود حیات خارج از منظومه شمسی غیر ممکن نیست ولی با در نظر گرفتن علم احتمالات باید خیلی خش شانس باشیم که آنرا پیدا کنیم

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه