گرما در ایران رکورد شکست

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

۱۶۵ درجه‌ی فارنهایت بیشتر شبیه درجه‌ای است که برای فر خود در آشپزخانه تنظیم می‌کنید؛ طوری که سازمان غذای امریکا دقیقا این درجه را برای خوب پخته شدن و سالم ماند انواع غذا پیشنهاد می‌کند. با این حال، ۱۶۵ درجه‌ی فارنهایت یا همان ۷۳ درجه سلسیوس، دمای هوای امروز بندر ماهشر بود.

گرمای بندر ماهشر، این شهر را به یک ماکرویو تبدیل کرده است

نمایه‌ی گرمای امروز در بندر ماهشر ۱۶۵ درجه فارنهایت (۷۳ درجه سلسیوس) بود. نمایه‌ی گرما یا Heat Index با محاسبه‌ی میزان دما و هم‌چنین رطوبت به‌دست می‌آید. میزان گرما ۱۱۵ درجه فارنهایت (۴۶ درجه سلسیوس) بود و میزان رطوبت هم در ۹۰ درجه قرار داشت. این عدد غیرمعمول است و میزان رطوبت بسیار بالایی را در هوا نشان می‌دهد.

IranHeat2

افراد هم‌چنین به‌دلیل وجود رطوبت بالای هوا، میزان گرما را بسیار بیشتر احساس می‌کنند، چون رطوبت هوا از بخار شدن عرق جلوگیری می‌کند. در نتیجه عمل تعریق نمی‌تواند به خنک شدن بدن کمکی کند.

سازمان ملی آب و هوای امریکا می‌گوید که نمایه‌ی گرمای بالای ۱۲۵ درجه، امکان سکته ناشی از گرما را در افراد بسیار بالا می‌برد. چند وقت پیش هم در پاکستان، موج گرما باعث مرگ ۱۲۰۰ نفر شده بود.

پیش بینی می‌شود دمای هوای خاورمیانه در چند روز آینده همین‌طور بالا بماند.

IranHeat

نمایه‌ی گرمایی که در بندر ماهشر ثبت شده است، پس از دمای ۱۷۸ درجه‌ی فارنهایتی که بیش از ۱۰ سال پیش در عربستان صعودی ثبت شده بود، دومین دمای بالای تاریخ است.

منبع: popsciدیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما