گلکسی نوت ۷ چه فرقی با پژو ۴۰۵ دارد؟

۱۴ شهریور ۱۳۹۵ | ۲۰:۳۰ ۶ بهمن ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

شباهت گلکسی نوت ۷ با پژو ۴۰۵ در این است که هر دو زمانی آتش گرفته‌اند. خبر آتش گرفتن نوت ۷ این روزها پخش شده و خبر آتش گرفتن پژو ۴۰۵ سال ۸۳ به گوش‌مان رسید.

نوت ۷ واقعا گوشی خیره کننده‌ای است به‌شکلی که ظرف مدت یک روز ۲.۵ میلیون دستگاه از آن فروش رفت. در نظر بگیرید که روند فروش همچین محصول موفق و پیشرفته‌ای که کلی تلاش پشت آن بوده با خبر انفجار چند نمونه از آن‌ تا چه حد ممکن است تغییر ‌کند.  فقط ۲۴ دستگاه نوت ۷ منفجر شده و هیچ خسارت جانی‌ هم در کار نبوده اما همین هم کافی است که مدیر عامل شرکت سامسونگ عذرخواهی کند و شرکت بلافاصله دست به کار جمع‌آوری گوشی‌ها شود. در بازار رقابتی امروز جهان، حتی یک اشتباه کوچک هم قابل بخشش نیست.

احتمالا ماجرای آتش گرفتن پژو ۴۰۵ هم یادتان هست. می‌گفتند ایراد از سیستم سوخت‌رسانی خودرو بوده اما به هر حال تولیدکننده این خودروها خیلی دیر به فکر صدور یک فراخوان ساده افتاد و پس از فراخوان هم کار مهمی برای نجات جان مردم انجام نشد.

سال ۸۳ بود که ماجرای آتش گرفتن خودروهای پژو ۴۰۵ بر سر زبان‌ها افتاد، پژو ۴۰۵ های ساخت نیمه دوم سال ۸۳ برای تعویض قطعه فراخوانده شدند اما آتش‌سوزی‌ها متوقف نشدند. سال ۸۳ مردم جان سالم به در بردند اما پژو ۴۰۵ همچنان تولید می‌شد. آتش‌سوزی‌ها مساله چند روز و چند ماه نبودند. وقایع سال ۸۳ در سال ۸۴ هم ادامه پیدا کردند ولی این بار یک تفاوت اساسی وجود داشت. خسارت‌های جانی بر خسارت‌های مالی افزوده شدند و خبر تلفات جانی در رسانه‌ها پخش شد. اگر فکر می‌کنید خسارت‌های مالی و خطرات ایجاد شده در سال ۸۳ و خسارت‌های جانی در سال ۸۴ باعث شدند بلاخره یک فکر اساسی برای پژو ۴۰۵‌ها شود حسابی اشتباه می‌کنید.

طبق آمار پلیس راه در سال ۱۳۸۵ طی ۵ماه نخست این سال ۶۰ مورد آتش‌سوزی در خودروی ۴۰۵ اتفاق افتاد و ۱۲۴ نفر در اثر این آتش‌سوزی‌‌ها جان خود را از دست دادند. ۱۲۴ نفر!

ایران خودرو که تا آن زمان واکنشی نداشت بلاخره مجبور به واکنش شد. یک عذرخواهی اساسی مثل مدیرعامل‌های ژاپنی که جلوی جمعیت خم و راست می‌شوند همراه با استعفای مدیر عامل و از رده خارج کردن پژو۴۰۵ ؟ طبیعتا نه! ایران خودرو ماجرای خسارت جانی را کلا تکذیب کرد.

افراد دیگری وارد ماجرا شدند و نهایتا گفته شد بیان آمار آتش‌سوزی‌ها به مصلحت صنعت خودروی کشور نیست. تابستان گرم سال ۱۳۸۵ با همه آتش‌سوزی‌هایش به پایان رسید. سکوت دوباره حکمفرما شده بود تا پاییز رسید و یک ۴۰۵ دیگر بعد از تصادف طعمه حریق شد؛ ۵ نفر جان خود را از دست دادند. دو پژوی دیگر هفته‌های بعد پس از تصادف به سرعت آتش گرفتند و در آن حوادث هم ۱۰ نفر جان سپردند.

سخت است که این چنین جان آدم‌ها را در قالب اعداد بیان کنم. ولی آدم‌ها همین قدر ساده و اسف‌انگیز جان‌شان را از دست دادند. البته ایران خودرو بعد از این حوادث اعلام کرد که آتش‌سوزی‌ها مربوط به نقص پژو نیست و دلیل آن شدت تصادفات بوده است…

احتمالا ادامه دادن قصه ۴۰۵‌ها و بیان رقم جان باخته‌ها کافی باشد. به هر حال یک‌جای دنیا، خراب شدن یک فبلت، شرکت سامسونگ را به چنین واکنش‌هایی واداشته و یک جای دیگر هم کشته شدن ۱۲۴ نفر فقط طی ۵ ماه باعث می‌شود شرکت سازنده موضوع را تکذیب کند و به تولید‌ ادامه دهد. سوال اینجاست که چرا؟ این همه تفاوت از کجا آمده؟

Birthday_Footer

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۸۷ comment
 1. Avatar محمد

  واقعا جای تاسف داشت!!!

  دوستان لطفایه پیگیری کنید که کی نوت هفت های پیش خرید شده به دست مشتری میرسه

 2. Avatar mohamadmj

  بهترین مقاله ای که خوندم مرسی ولی چه فایده

 3. Avatar آرمان

  سامسونگ تمام اين گوشي هارا جمع خواهد كرد ولي ايران خودرو بعد از10سال هنوزآن ماشين راباهمان ايراد ميفروشد.از ماست كه برماست

 4. Avatar سجاد

  تفاوت در نوع نگرش صاحبان کسب وکارهای بزرگ در ایران و ژاپن …(شرم آور ما با این همه ادعای تمدن 2500 ساله خود این چنین برخوردهای را داریم) ما تا نگرشمون را اصلاح نکنیم این کشور پیشرفت نمیکنه…

 5. Avatar حیمد رضا

  عذرخواهی کردن نشانه بلوغ و مسئولیت پذیری است
  قابل توجه مدیران در خواب ایرانی

 6. Avatar مبیبن

  ای خدا …

 7. Avatar حمیدرضا مژده

  اعتراف به اشتباه شجاعت و شهامت میخواد؛ هرچی اشتباه بزرگتر باشه؛ شهامت بیشتری میطلبه.

  مدیرعامل سامسونگ با اعتراف به اشتباه و قبول مسئولیت، شهامت خودش رو افزایش میده و صد البته از تکرار اشتباه هم جلوگیری میکنه؛

  اما مدیرعامل ایران‌خودرو هر بار از روی ترس رفتار کرد. انکار اشتباه و رد مسئولیت.

 8. Avatar abbas

  با تشکر از استاد دلخموش واقعا حرف دل مردم رو زدید

 9. Avatar Amir

  عاشق مقالات آقای دلخموش هستم. ایشون از نظر فکری یک پله بالاتر از تمامی نویسندگان دیجی کالا مگ هستند.
  سپاس

 10. Avatar محمد

  خب ما توی خیلی چیز ها شاخص هستیم توی دنیا! از مصرف نوشابه، عمل زیبایی و از این دست افتخارات مثبت!!! این مورد هم که شما گفتید یکی از شاخصه های ماست.

 11. Avatar سید علی بنی هاشمی

  در پاسخ به نگارنده عزیز،
  سلام، ضمن تشکر از مطلب جالب شما
  اما بعد، بزرگوار، نازنین، سوال فرموده اید “…که چرا؟ این همه تفاوت از کجا آمده؟”
  پاسخ چیزی نیست که به این راحتی ها بتوان بیان نمود، پاسخ وسعتی دارد غیر قابل توصیف، پاسخ ریشه هایی دارد که ریشه یابی آن شاید سال ها به طول بینجامد، پاسخ را باید در نظام اداری جست، پاسخ را باید در فرهنگ عامه جستجو نمود، پاسخ را باید در شکاف عمیق میان طبقه حاکم و عموم مردم کنکاش نمود.
  1- وقتی ما مردم آنچه را که بر ما ارزانی می دارند، با هر رنگ و شکل و کیفیت و وصفی، بی قید و شرط خریداری می نماییم، تولید کننده هم دل خوش به همین رفتار و مطمئن به بازار پر سود و کم دردسرش، تولید می کند همانگونه که خود می خواهد و در این بین “مشتری مداری” تنها شعار زیبا و پر رنگ و لعابی است که محلی از اعراب ندارد، چراکه مشتری، “مشتری مداری” را نمی خواهد و قضیه فارغ از ایران خودرو یا هر تولید کننده یا به اصطلاح تولید کننده هر محصولی اعم از اتومبیل و غیر آن است.
  2- یقینا ماجرای فروش 110 هزار دستگاه خودرو ظرف 5 روز در همین آبان سال گذشته و طرح وام 25میلیون تومانی، به خاطر مبارک خطور می نماید و لابد ماجراهای چند ماه قبل تر از آن و کمپین خودرو نخریم!!!! را هم به خاطر دارید، دیدید چه شد؟ خودرو در آن زمان گران بود که خریده نمی شد و نه کمپینی بود و نه هیچ تصمیم کبری و صغری دیگری، کمپین پول نداریم بود، نه کمپین نمی خریم چون کیفیت ندارد، اگرچه همه شعار می دادیم که کیفیت ندارد که نمی خریم، گویی ماجرای گربه و گوشت باشد، پول دار که شدیم دیگر نه کمپینی ماند و نه بی کیفیتی خودرویی.
  3- مدیران دولتی ما به دو دسته اند، با غیر پاک دست ها که اصلا اینجا کاری نداریم، ولی روی سخن با پاک دست هاست، آنجا که نظام اداری اینگونه می خواهد که مدیران ما ساعت پر کن باشند و نه کیفیت زا، این همان مطلبی است که اخیرا به تصریح ریاست محترم جمهور هم رسید، تقصیر مدیر پاکدست هم نیست، سیستم اینگونه حکم می کند، پس مدیر پاکدست، مطمئن از جایگاه محکم خود، همانی را انجام می دهد که سیستم از وی می خواهد، بیا و ساعت پر کن، بقیه اش را خیالی نیست، این است که مدیر پاکدست ایران خودرو یا هر مدیر دولتی دیگر، چون می داند که جایگاه مدیریت او تابعی است از متغیر های کمی و نه کیفی، با رعایت کمیت انجام وظیفه می کند، بی آنکه به کیفیت توجهی نماید.
  4- بزرگوار! شما خبرنگار هستید و رسالت دارید که به تبیین مسائل مبتلابه جامعه بپردازید، ولی ما مردمیم، در کنار مدیرانمان، همه با هم خوش و خرم، بی آنکه آنچه برای شما به درستی درد جامعه و دغدغه است، به چشمانمان بیاید. ما خوب حرف می زنیم، خوب روشنفکر نمایی می کنیم، ولی سر آخر ما روز را شب می کنیم و شب را روز و این داستان تکراری مردمی است که خلق الساعه بودن را به خوبی و به طریق اکمل می دانند.

 12. Avatar گلاره

  خیلی خوب بود مرسی واقعا جای تاسف داره

 13. Avatar علیرضا علیپور

  چون ایرانی ها فقط به فکر منافع خودشونن
  !.!

 14. Avatar رضا

  تکلیف پیشفروشهای نوت 7 چی میشه؟؟؟

 15. Avatar hazhir

  درود بر شماا برای این پست خوب….جهان سوم جاییه که ما توش زندگی میکنیم…جایی که برای جون آدما ارزشی قایل نیستن

 16. Avatar میلاد

  واقعا؟! جدی یه همچین اتفاقی افتاده یه زمانی؟! o_O
  پناه بر خدا.. واقعا نمیدونم چی میشه گفت… زبونم بند اومده…

 17. Avatar پسر شجاع

  405 ماشین خوبیه و یکی از پرطرفدارترین ماشینها در امریکا و اروپا مخصوصا فرانسه بوده این ماشین در دهه ی هشتاد میلادی یکی از برترین ماشینهای رالی بوده خیلی از ماشینها موقع تصادف آتش میگیرن ایراد اصلی نا توانی ایران خودرو در تولید صحیح این خودروست و بهترین نمونه ها نمونه های مونتاژ شده یا وارداتی هستند در ضمن این مقاله یکم جانبدارانست چون مقایسه ی این دو محصول اصلا در درجه ی اول درست نیست و بعدم باید بدونید که 405 پلت فرم اصلی وستون فقرات ایران خودروست پس در اینجا باید بگیم اکثر ماشینای تولید ایران خودرو باید از رده خارج بشن؟!چنین چیزی خیلی خوبه که ماشینهای مدرن و جدید تولید کنن و نه بر اساس پلت فرمهای قدیمی ولی به اینم فکر کردید که با این کار شرکتی که این همه کارمند داره با از رده خارج کردن خط تولیدش چه مصیبتی رو دست دولت و مملکت میذاره؟کاش قبل از هر حرف تمام جوانب رو هم بررسی کنیم جان آدم ها مهمتر از هر چیزی است پس به جای چسبیدن به 405 که اتفاقا یکی از امن ترین خودروهای تولید داخله و خیلی بهتر از پراید حلبیست و درصد مرگ و میرش بسیار پایینتره بیاییم تصادفات رو کاهش بدیم جاده هارو درست کنیم استاندارد ایمنی درست حسابی وضع کنیم سرعت خودروها رو به وسیله ی محدود کننده کم کنیم و روی طرح های رانندگی هوشمند تمرکز کنیم این طوری کم کم و به مرور مساله حل میشه و 405 هم با خاطرات خوبش مثل پیکان میره پاک کردن صورت مساله راه حل نیست فقط مشکلو بدتر میکنه.بین بد و بدتر بدو انتخاب کنیم و سعی کنیم بهترش کنیم.ودر آخر یادمون نره که این ماشین اگه خوب نبود هیچ وقت ستون فقرات و پایه ی صنعت اتومبیل سازی ایران نمیشد صنعتی که با وجود مفتخور ترین و بدترین مدیران موجود کشور به علت بدنه ی انقلابی و زحمتکشش بین بیست کشور برتر دنیا در خودرو سازی قرار دارد 405 خوبه تنها ایرادش اینه که یک خرده قدیمی شده و وقتش شده که خداحافظی کنه و بره پیش پیکان.

 18. Avatar sepehr

  خخخخخ ببین سامسونگ کارش به کجا رسیده که داره با ایران خودرو مقایسه میشه….. انصافا مقایسه بجایی بود ههههه

  1. Avatar علی جوادی

   اگه در جریان باشین;تمام دنیا این شهامت برترین مدیر عامل جهان رو تحسین کرد
   همه جا صحبت از شجاعت این مرد بزرگ هست…تمام وب سایتها;تمام کانالهای شبکه های اجتماعی
   اما انفجارها و مشکلات اپل رو اگه دنبال کرده باشی;یکبار این واکنش رو دیدی؟
   من به جرات میتونم قسم بخورم که هیچ مشکلی نداشته نوت 7 جز برتر بودن و بی همتا بودن که باعث شد خیلی شرکتها از آتش حسد این واقعه رو بزرگ کنن…
   شوخی نیست یک روز 2.5 میلیون فروش؟اپل و بقیه شرکتها کجا این آمار رو تو خوابشون میدیدن؟
   استاد دلخموش عزیز;من دیروز تو نظرم اسم 405 رو آوردم و خوشحال شدم شما ادامه ی عرایض بنده رو به صورت مطلب درآوردین…من خودم کارمند ایرانخودروام…9 ساله دارم تو این شرکت کار میکنم…تا این حد بگم که مشکل آتش سوزی 405 به دلیل استفاده از دسته سیمی هست که در پارس استفاده نمیشه…باور نمیکنین درسته؟
   اما حقیقت تلخیه که 9 ساله شاهدش هستم و هیچ رسیدگی بهش نمیشه…کاش ما هم مثل این مرد بزرگ داشتیم…من جناب کوه رو تا سر حد مرگ برترین مرد دنیای تکنولوژی میدونم
   با تشکر از استاد دلخموش…

   1. Avatar رضا

    واضح که نمی دونی سامسونگ باعث انفجار ایفون ومشکلاتش بود چون اون قطعات معیوب رو هم سامسونگ تامین کرده بود و اپل بلاخره ازش قرامت گرفت سر سی پی یو ها وقطعاتش

   2. Avatar علی

    لطفا رو هوا حرف نزنین و اگر نمیزنین حرفتون رو به یه مرجع معتبر ارجاع بدین.

 19. Avatar Unknown

  جواب معلومه چون ایران کشور جهان سومی می باشد.

 20. Avatar مهدی

  … چرا؟ این همه تفاوت از کجا آمده؟…
  دیگه نذار بگم اسماعیل جان…

 21. Avatar بهزاد

  با تشکر از نویسنده محترم بابت ظرافت و نکته سنجی بجا. و اما علت این همه تفاوت ، تفاوت بین مردم و مصرف کنندگان هست که تعین می کنند چطوری با انها برخورد شود.در همین اتفاق نوت 7 اگه سامسونگ توجهی به محصول خودش نداشته باشه، مصرف کننده تمایلی به استفاده از ان ندارد و فرضا اگر مثل ایران گزینه دیگری نداشته باشند با یک اعلام همگانی و کمپین به خرید محصول حتی اگه نیاز هم داشته باشند نه می گویند.
  ولی در مورد پژو 405 چی ؟با این همه سوانح ومرگ ومیر کماکان فروش 405 ادامه داره و نه تنها کمپین نخریدن خودرو رو زیر پا مگذاریم بلکه طرف مقابل رو هم به سخره می گیریم

 22. Avatar امیر مسجدی

  مقایشه هاتون عالیه

 23. Avatar مرتضی

  بیان کردن این مسایل باعث خوشحالبه ولی کو گوش شنوا…

 24. Avatar sina

  دیجی جون لطف کن برای این دوستانی که نوت 7 رو پیش خرید کردن یه کپسول اتش نشانی هم بفرست خخ

 25. Avatar Alpha1

  واقعا مطلب عالي بود! واقعا غم انگيزه كه نميشه كاري كرد! حتي حرفت هم به جايي نميرسه!!
  اونوقت ميگن حمايت از توليد ملي…….

 26. Avatar محمد

  فرق چندانی بین اشخاصی که به سسب اون ماشینها فوت کردن که خدا رحمتشون کنه با ماهایی که زنده یم نیست.آنها یکبار رفتند،و ما هر روز قطره قطره ذوب میشویم تا به ته برسیم.

 27. Avatar مهدی

  ای برادر.دلت خوشه…

 28. Avatar رضا

  خبرهای معتبر و نامعتبری از جریان آتش گرفتن نوت 7 شنیده بودم
  و همینطور خبر فراخوان سامسونگ برای جمع آوری این فبلت از بازارها
  خب چون دقیق نشد که دنبال کنم و معتبر بودنش و بفهمم
  اولش تعجب کردم اول از این اتفاق و بعد از فراخوان سامسونگ
  اما میدونستم قطعا خبریه
  با دوستم حرف می زدم و جریان و بهش می گفتم
  اونم تعجب کرد و بیشتر از اقدام سامسون
  برای جمع کردن گوشی ها از بازار (تعجب از سر تحسین)
  همه ما می دونیم تو دنیال تکنولوژی مخصوصا گجت های قابل حمل
  مخصوصا محصولات رقابتی مخصوصا محصولاتی که
  یک یا بعضا دو سه سال یکبار معرفی می شند
  و قبل اون کلی شایعه از امکاناتشون پخش میشه و کلی ها منتظرن
  و یه جورایی بقای این برند و شرکت میشه گفت به اون محصوله بستگی داره
  این اتفاقات به هر دلیل فنی
  چقدر رو روند کار و این معادله رقابتی اثر داره

  خیلی ساده است
  نوت 7 . فروش 2.5 میلیونی در روز اول . آتش گرفتن 24 مورد طی نمی دونم چند روز . عذرخواهی سامسونگ
  خداوکیلی عذرخواهی سامسونگ نمیچربه به همه قسمت های قبل جمله بالا ؟
  ببین قطعا خیلی ها بی اعتماد میشن . میزان فروش کمتر میشه و خیلی چیزای دیگه
  و از اون طف قطعا این فقط یه عذرخواهی ساده نخواهد بود
  و پشتش رسیدگی و دقت بیشتر هم خواهد بود

  اما
  بازم میگم
  اون عذرخواهی میچربه

  کاری که امثال ما عارمون میاد بخاطر اشتباهاتمون انجام بدیم

  نمیخوایم و قرار نیست اتفاقات گذشته مملکتی را زیر سؤال ببریم
  ولی تو دنیای شلوغ پلوغ و سیاست باز امروزی
  فقط اخلاق میتونه همه ما را یکم آروم تر و به هم نزدیک تر کنه

  اخلاق باشه . همه چیز هست . خوبش خوبه . بدش قابل گذشت و اصلاح

  1. Avatar احمد

   یعنی چی مثلا مک دونالد اگه 2 میلیون غذا بفروشه 10 تاش سمی باشه مردم بمیرن چون 10تا از 2 میلیون بوده مشکلی نیست و با یه خم شدن تا کمر حله.بعدش همین آقا گفته 1 دهم درصد از گوشه ها مشکل دارن یعنی 10000 از 2 میلیون در ضمن 2 میلیون پیش فروش نه تحویل به مشتری!!!!

 29. Avatar علی طاهری زاده

  زنده باد چقدر مقایسه جالب و بجایی بود.
  البته در اینجا جا داره یک بار دیگه به خانواده تموم کسای که در این حوادث جونشنو از دست دادن تسلیت بگیم…

 30. Avatar عطاءالله ایروانی

  دست مریزاد … بسیار زیبا طرح مسئله کردید ، و پاسخ کجاست ؟ به راستی این همه تفاوت از کجا آمده است ؟

 31. Avatar محمد

  کاملا واضحه این خودروسازها ارزشی برای جان مردم قائل نیستن و فقط به فکر پر کردن جیب خود هستن البته تقصیر خودروسازها نیست تقصیر خود مردمه که با توجه به این اتفاقات باز هم مشتاقانه ازشون خرید میکنن و این خودروساز هارو پر رو تر و حریص تر میکنن وقتی ایرانیا مثل همه جای دنیا در صورت بروز این مشکلات حداقل این خودروسازها رو تحریم کرده‌و خرید نکنند اونوقت اینا هم مجبور میشن مثل همین شرکت سامسونگ یا تویوتا یا فولکس‌واگن و … عذر خواهی کنن ‌ بی کفایت هارو عزل کنن‌‌‌‌‌ خسارت پرداخت کنن و … ولی متاسفانه اینا فقط حرفه و مردم ما از این کارا بلد نیستن نمونه اش رو توی وام ۲۵ میلیونی خرید خودرو هم دیدیم که مردم رو چطور سمت نمایندگی ها کشوند ببخشید طولانی شد ولی واقعا آدم‌‌ ناراحت میشه وقتی این فاصله ی زیاد فرهنگ اونا و ما ایرانیا رو میبینه در پناه حق یاعلی

 32. Avatar امیر کمیلی

  درود بر قلم شفاف همراه با شجاعت و عادلانه شما

 33. Avatar راشید

  برادر من از این موضوعات ننویس… خیلیا میخوان این چیزا رو ببینن و داستان سازی علیهتون شروع کنن. دمتون گرم. نکنید

  1. Avatar مسعود

   این رفتار که نباید به یک ایراد اعتراض کرد چون ممکنه منافعمون به خطر بیفته یک اخلاق بسیار زشت و کاسب منشانه است. اگر همچین اخلاقی دارید اشکال نداره، ولی لطفا توصیه نکنید بقیه هم مثل شما باشن !

 34. Avatar moharram

  حیف عمرمون که تو این مملکت گذشت.
  حالا گوشی به کنار شما ماشین هاشونو بگین . شرکت هیوندای و ایران خودرو در یک زمان تاسیس شدند اما آن کجا و این کجا؟

 35. Avatar محمد

  به خاطر اینکه اینجا ایرانه ……………………………………………………………………………….

 36. Avatar یک دلسوز میهن

  همین موارد هست که باشه میشه مردم، عذرخواهی مدیر عامل سامسونگ رو بپذیرن و این مورد رو یک اشتباه در مسیر تولید بدونند و اعتمادشون نسبت به شرکت از بین نره و همچنان محصولات سامسونگ در سراسر جهان فروش داشته باشه اما در کشور ما، مردم خودمون اگه دستشون برسه و توانایی مالی داشته باشند ترجیح میدن نه فقط ماشین بلکه هر محصول تولید داخلی رو خریداری نکنن!؟
  در نهایت فقط میشه گفت متاسفم.

 37. Avatar مهدی

  پاسخ سوال شما، مشخص است و پیش از این در محافل خبری دیگر به جد به آن پرداخته شده است. به نظر بنده سوال اصلی این است: طرح مسئله تا کی؟ راهکار برون رفت از این وضعیت چیست؟

 38. Avatar رضا

  عالی گفتی …. احسنت . ما در جهان سومی هستیم که گوش شنوایی نیست !

 39. Avatar امین حمیدی

  سلام و درود
  دی جی کالای عزیز بسیار موضوع جالبی را مطرح فرمودید .
  تقاضا دارم درخصوص انفجار نوت 7 و مشکل باطری فراخوانی برای کاربرهای ایرانی بدهید تا روشن بشه که مشکل از قطعه نیست و مربوط به نوسان ولتاژهای برقی مناطق بوده . چون برای بنده کاملاً روشن است که این دسیسه برندها و شرکتهای دیگه است .هنگام معرفی شدن نوت 7 با اینهمه نوآوری و ابتکار ، موج بسیار زیادی از هیجان در دنیای تکنولوژی بوجود آمد و بعد از دو هفته فرکش کردن هیجانات آن ، رقیب ها بجای رقابت ، دست بدامن حقه ها و فریب افکار عمومی کردند . کاش سامسونگ بررسی میکرد مناطق و ولتاژهای برقی را در ساعات ادعا شده ی انفجارهای مربوط به نوت 7 به چه نحوی بوده بعد فراخوان میداد . هرچند این کار ساسونگ بیشتر مرا به خرید نوت 7 ترقیب کرد(هماکنون نوت 5 دارم) . معنی واقعی مشتری مداری را پیاده کرد .
  تعداد7انفجار برای نزدیک 3 میلیون گوشی ؟ واقعا گمراه کننده است و کاملا مشخص است که حیله و نیرگی اساسی پشت این ماجراست . که اگر به درصد و اعلام آمار بصورت عددی محاسبه بشه کمتر از یک صدهزارم درصد میشه . خنده داره و بیشتر جوک میاد .

  1. Avatar Alpha1

   دوست من فراخوان و جمع آوري موبايل هاي فروخته شده مگر كار آسونيه كه سامسونگ هر وقت خواست انجام بده؟! شما شك نكن قبلش كلي تحقيق كردند و خودشون هم به اين نتيجه رسيدند كه موضوع جديه! تازه اون عدداتم اشتباهه! تا حالا 24 دستگاه نوت 7 منفجر شده و در ضمن عدد 2 ميليون هم ميزان كل فروش بوده كه چيزي نزديك 60 درصدش پيش فروش بوده و هنوز تحويل داده نشده!! تازه انفجار گوشي هاي سامسونگ چيز جديدي نيست! مطمئن باش اگر مثل دفعات قبل بود، هرگز اين فراخوان رو اعلام نميكرد!
   اي كاش اينقدر طرفداري الكي نكنيم!!

  2. Avatar محمد

   جناب حیدری این نوع قضاوت خوب نیست، منصفانه نسیت اگه شما به هر دلیلی از یک برند خوشتون میاد به همین راحتی قضاوت کنید و بقیه رو محکوم کنید چون این موضوع اثبات نشده. در ضمن نوسان برق دیلی بر انفجار نمیتونه باشه چون شارژهای موبایل منابع تغذیه سویچینگ هستند و بعلت ساختار این منابع تغذیه نوسان ولتاژ ورودی روی ولتاژ خروجی تاثیری نداره این موضوع رو میتونید با نگاه کردن روی شارژرها ببینید که نوشته : input:100-240v .حتی اگه نوسان هم داشته باشیم باز هم باتری نباید منفجر بشه بعنوان مثال شارژرهای فندکی ماشین زمانیکه ماشین روشن و خاموش میشه ولتاژ خروجی شارژر چند بار کلا قطع و وصل میشه اما باید باتر منفجر شه!؟ و … . در ضمن اگه موضوعی که شما مطرح کردید صحت داشت سامسونگ با اون همه متخصص سخت افزار و الکترونیک که این گوشی رو طراحی کردن زودتر به این مسئله میرسید و به راحتی اثبات میکرد و به نفع خودش بهره برداری میکرد نه این که قبول کنه مشکل از خودشون بوده و بیاد عذرخواهی کنه.

 40. Avatar hesam

  مرسی که به عنوان یک رسانه این موضوع رو عنوان کردید

 41. Avatar Mohamma:D

  این تفاوت از منطق فروش این دو شرکت میاد. شرکت سامسونگ باید به مشتریان و مصرف کننده ها اصرار کنه بیان محصولاتشو بخرن تا اون هم سود گیرش بیاد. چون ده تا شرکت دیگه هم دارن این محصولات رو تولید می کنند. ولی در مورد ایران خودرو، این مشتری و مصرف کننده هست که باید اصرار کنه که محصولتو به من بفروش چون من نیاز دارم و شرکت دیگه ای وجود نداره که من بتونم با این قیمت تو ایران ماشین بخرم. اونم میگه اگه خطرناکه نخر!!

 42. Avatar محمد

  با سلام
  مقاله خوبی بود ولی همیشه بهتره اول بجای نقد دیگران از خودمون شروع کنیم.
  چند روز از خبر مشکل نوت 7 گذشته ولی دیجیکالا حتی یک اطلاعیه نداده که تکلیف کسانی که نوت 7 رو پیش خرید کردن چی میشه.
  آیا تاخیر داریم در تحویلش یا نه. نه دیجیکالا نه مایکروتل و نه هماهنگ!
  حتما باید صد دفعه زنگ بزنیم و جواب سربالا بشنویم؟!
  شماهم انگار دست کمی از ایران خودرو ندارید.

  1. Avatar عليرضا

   سلام
   پيرو تاكيد دوست خوبمون بايد بگم ما هم درك ميكنيم خود ديجي كالا هم خبر درستي بهش نرسيده اما كمترين كاري كه ميتونه بكنه اينه همين بي اطلاعي و نرسيدن موجودي رو تو سايت به صورت اطلاعيه بزنه و از خريدارايي كه به ديجي كالا اعتماد كردن عذرخواهي كنه. بيشترين كاري كه هر كس ميتونه در جهت بهبود جامعه اش بده اينه خودش رو درست كنه…

   1. Avatar محمد

    بله. دقیقا درسته. من هم میدونم که شنبه و یکشنبه تعطیل بوده شاید نتونستن پیگیری کنن. ولی همین را هم باید اطلاع می دادند.
    تاهرکجا که پیگیریها انجام شده باید اطلاع رسانی بشه.
    متاسفانه هیچ کس پاسخگو نیست.

  2. Avatar علیرضا

   اطلاع‌رسانی نکته مهمیه. سامسونگ خیلی زود در این مورد بیانیه صادر کرد اما توزیع‌کننده‌های ایرانی تا الان هیچ واکنشی نشون ندادن. حتی در این حد که موضوع در دست بررسیه هم می‌تونه خیال خیلیا رو راحت کنه.

 43. Avatar کمی

  آقای دلخموش دلت همیشه روشن

 44. Avatar Amirhossein

  شاید بهترین مقالتون همین بوده????

 45. Avatar حسین

  اهل کامنت دادن روی مقاله سایت ها نیستم
  ولی مقاله شما انقدر عالی و شجاعانه بود که خواستم تشکر کنم.

 46. Avatar محمد

  درود بر شما.نوک قلمی که حقیقت را مینویسد باید طلا گرفت..
  عالی بود ممنون از دیجیکالا مگ

 47. Avatar شرک

  متوجه شدید فرقش چیه آقای دلخموش؟ کامنت ها رو بخوانید. خیلی از کاربران گفته اند که “اینها دسیسه رقبا و دشمنان سامسونگ است! درصد بسیار ناچیزی آتش گرفته! به خاطر اختلاف ولتاژ است! احسنت به مدیرعامل سامسونگ که انقدر شجاع است و…”
  مطمئنا مدیران ایران خودرو و سامسونگ خیلی با هم فرق دارند اما تفاوت اصلی در خریداران است.
  یک بار دیگر ماجرا را بررسی کنیم؛ بعد از چند روز 24 عدد گوشی نوت 7 منفجر شده! فروش متوقف شده, مدیرعامل سامسونگ تا کمر خم شده و عذرخواهی کرده (که اگرچه برای ما عجیب است اما در سایر کشورهای دنیا خیلی مرسوم و عادی است به ویژه در شرق آسیا مخصوصا کره و ژاپن), کاربر ایرانی میآید و با اطمینان می گوید که برایش مثل روز روشن است که کار, کار رقبای سامسونگ است و صد در صد نوت 7 می خرد و مطمئن باشید که میخرد حتی اگر از همان نمونه های باطری خراب باشد. اینها همان هایی هستند که در پژو 405 ها سوختند و باز توی صف خرید پژو 405 ایستادند! تفاوت اصلی در خریدار است نه فروشنده…

 48. Avatar محمد فردوسی

  دقیقا بعد از صد ها بار تماس گرفتن با دیجی کالا گفتن که سامسونگ گوشی رو بهشون نداده .
  و بعد از تماسهای مکرر من با دفتر مرکزی سامسونگ گفتند
  سلامت مشتری برای ما خیلی مهمه صبر کنید تا اواخر مهر
  پولمو بدید برم آیفون 7 بخرممممم

  1. Avatar Alireza

   داش ایفون نخر از سامسونگ حمایت کن منم میخواستم اینکارو کنن

   1. Avatar مریم نوروزی

    حمایت از سامسونگ بکنیم که چی بشه. مگه کارخونه پدریمونه که نگران حمایت کردن یا از رونق افتادنش باشیم؟ یا مثلا سود اون شرکت قراره بره تو جیب ما که اینقدر سنگشو به سینه بزنیم.

  2. Avatar محمدرضا

   از اولش باید ایفونو میخریدید

   1. Avatar Ali S

    دیگه بدتر…. بره آیفون بخره با هزار تا مشکل و محدودیت گارانتی هم نداره بعد که میری واسه تعمیر ارور ۵۳ و تمام….. اصلا انفجار ایفون نه تنها بیشتره بلکه صدمات بدنی هم داشته

 49. Avatar Mr.wolf

  درود بر شما عالی و شجاعانه بود تبریک میگم !

 50. Avatar Alireza

  اگر تصویر گلکسی نوت ۷ منفجر شده را دقت کنید، متوجه یک نکته ریز ولی جالب می‌شوید. در این گلکسی نوت ۷، پورت شارژ شدن دستگاه کاملا سالم است؛ همچنین بخش‌هایی از صفحه تنها آسیب دیده اند. اما بخشی که کاملا انفجار در آن صورت گرفته مربوط به گوشه سمت چپ دستگاه می‌شود؛ جایی که باتری قرار دارد. اگر مشکل در زمینه جریان رسانی به خود باتری بود، قسمتی که باتری به مادربورد وصل بود منفجر می‌شد، یعنی بالای صفحه؛ اما در حقیقت، انفجار در گوشه باتری گلکسی نوت ۷ رخ داده است. خودروهای تسلا هم مانند تلفن‌های هوشمند از باتری‌های لیتیومی استفاده می‌کنند و نکته جالب اینجاست که در ابتدای عرضه، برخی از آن مدل‌ها شروع به آتش گرفتن می‌کرد که البته تسلا با اضافه کردن یک بخش تیتانیومی بزرگ از این مشکل جلوگیری کرد، اما باتری گلکسی نوت ۷ نمی‌تواند دارای چنین قطعه‌ای درون خود باشد. درحقیقت ساختار باتری‌های تلفن هوشمند از آلمینیوم است. هنگامی که باتری گلکسی نوت ۷ حرارت زیادی دریافت کند و یا بیش از حد شارژ شود، باتری شروع به آتش گرفتن می‌کند و همین‌ جاست که به یک نکته مهم می‌رسیم؛ مشکل اصلی گلکسی نوت ۷ در مدار بالای باتری است که وظیفه کنترل حرارت و میزان شارژ شدن باتری را دارد. اگر دقت کرده باشید، در تمامی گزارشات انفجار گلکسی نوت ۷ گفته شده است که تلفن هوشمند در حین شارژ اینگونه شده پس این خود مهر تاییدی بر این موضوع است. پس اگر گلکسی نوت ۷ خود را هنوز به سامسونگ بازگشت نداده اید، تا آن روز از نزدیک شدن به گلکسی نوت ۷ هنگام شارژ شدن دوری کنید.

 51. Avatar سجاد

  چون مردم کره به این سادگی از کنار این قضایا نمیگذرن، ولی ما چی ؟!
  هر چی درست کنن میخریم و استفاده میکنیم و میگیم این اتفاقات واسه دیگران می یوفته
  خیلی ها می یان از note 7 و سامسونگ مینویسن ولی مطلب اصلی درمورد وضعیت اسف ناک کشورمونه

 52. Avatar معین

  دوست عزیزی که می فرمایی همونایی که نوت 7 می خرن 405 خریدن و سوختن !
  باید خدمتت عرض کنم ما هم 405 مدل 83 داشتیم 15 ساله به اندازه ی ساعت های زندگیت کیلومتر ها حرکت کرده و خدا رو صد مرتبه شکر هیچیشم نیست !
  این دلیل نمی شه که قطعا سامسونگ گوشی های خرابشو جمع کرده پس میاد دوباره گوشی هایی بده به مشتریاش که می ترکن !
  شما شک نکن همین نوت 7 بعد از مسال فراخوانی دوباره پر فروش ترین گوشی سال می شه !

  1. Avatar محمد

   عزیز من اولا خدارو شکر که 405 شما آتیش نگرفت و مشکلی براتون پیش نیومده ولی دلیل نمیشه بی کفایتی و بی لیاقتی ایران خودرو رو در نظر نگیریم. الان اگر به فرض بلایی سر خانواده شما از بابت همین ماشین ها اومده بود الان عوض طرفداری و تعصب بی جا خودت عالم و آدم رو به هم میدوختی. در ضمن اصلا بحث این برند و اون مارک نیست که، نویسنده این متن سامسونگ رو فقط به عنوان یک مثال برای احترام به مشتری خارجیها آورده. هدف این بوده که نشون بده خارجی ها وقتی یه جنس رو میفروشن حتما با تضمین میفروشن و به حق مشتری احترام میذارن ولی تو ایران اگر ماشینت آتیش بگیره و بسوزی برمیگردن بهت میگن چرا بد سوختی!! اگر خوب میسوختی شاید و شاید یه پول گارانتی چیزی بهت میدادیم!

 53. Avatar حسن

  ایران در سال 1347 شرکت ایران ناسیونال(ایران خودرو کنونی) را راه اندازی کرد و اولین شرکت خودروسازی کره ده سال بعد از ایران تاسیس شد…….اونها بخاطر همین رفتارشون به سرعت نور پیشرفت کردن و ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم.

 54. Avatar یاسر

  اشکال از خودمونه. این ماییم که به شرکتهای ناکارآمد اجازه تولید محصولات از رده خارج رو میدیم. این ماییم که با خریدن این محصولات از اونها حمایت میکنیم و ارزش خودمون رو پایین میاریم. از ماست که بر ماست.

 55. Avatar عرفان

  بسیار عالی نوشتید. واقعا عاااااااالی

 56. Avatar Hamed

  ايول به شجاعتت

 57. Avatar پژمان

  سامسونگ می ترسه گوشی های آینده اش رو کسی نخره. فکر می کنید ایران خودرو هم چنین نگرانی داره؟

 58. Avatar مریم نوروزی

  مشکل ایرانی جماعت همینه دیگه. هرچی که آتیش بگیره یا بترکه بیشتر جذبش میشن. اصلا انگار مردم منتظرن یه اتفاقی بیفته بعد دقیقا عکس کاری که بقیه در جاهای دیگه دنیا بصورت منطقی انجام می دن رو انجام بدن. یه برند مطرح یه فاجعه به بار آورده که اگر از گوشی های ایرانی سر میزد دیگه نگاهش هم نمی کردیم ولی حالا که این اتفاق برای یه برند خارجی افتاده همه دیگه شیر شدن که برن بخرن. که چی بشه. چی رو میخوای ثابت کنی؟

  عقل حکم می کنه احتمال بدی یک هزارم درصد این اتفاق برای گوشی تو بیفته. اعصاب خوردی، از بین رفتن اطلاعات، دردسر تعویض یا مرجوع کردنش، اتلاف وقت و هزار مشکل دیگه در پی داره. اونوقت طرف برگشته میگه نری پولتو پس بگیری بری اپل بخری، وایسا همینو بخر که حمایت بشه از سامسونگ

  واقعا متاسفم

  1. Avatar محمد مهدی

   با عرض سلام خدمت دوستان عزیز من برای شما متاسفم معلومه طرفدار اپلی از تعصبت معلومه اگه خواستین بیایین تلگرام فیلمی که از یوتیوپ از ترکیدن باتری در نهایت آتیش گرفتن آیفون ۶ در جیب دو نفر دوچرخه سوار و باعث سوختگی شدید رون پایش شده و تو بیمارستان بستری شدن باز بگو اپل همون سیب گاز زده کرمو با قابلیت محدود کردن کاربر خخخخخخ با سند و مدرک حرف میزنم ۰۹۳۶۸۲۰۲۷۶۱ بیا تلگرام فقط سامسونگ گلکسی نوت ۷ منتظر هستم تا بیاد بخرمش
   ایول داری سامی جون

 59. Avatar علی ذاکر

  احسنت.در همه جای دنیا اگر کالایی بی دلیل گران شود یا مثل گاری های ایران خودرو و سایپا بی کیفیت و بدرد نخور باشد تا زمانی که به حالت عادی برنگردد هیچکس نمیخرد ولی ما ایرانیها برای اون جنس به درد نخور صف میکشیم و هول می زنیم.

 60. Avatar مهدی برشدی

  با سلام و تشکر بابت مقاله خوبتان
  اصولا ما ایرامی ها در مواجه با این جور مشکلات یا بحث رو توجیح میکنیم یا از این مشکل هزاران جک می سازیم
  مثل همین دوستانی که الان میکن توطعه و دسیسه رقیبان سامسونگ بوده در حالی که مدیر عامل سامسونگ با پزیرفتن اشتباه در ساخت گوشی تا کمر خم شده
  من خودم بیشتر از 3 ساله که نوت 3 دارم و خیلی از گوشی راضی هستم و اگر روزی بخوام گوشی جدیدی بگیرم باز هم گوشی نوت میخرم ولی دلیل نمیشه از این مشکل گوشی چشم پوشی کرد و قطعا این مشکل رو سامسونگ حل میکنه
  اما در مورد اصل موضوع این مقاله که در مورد کالا و تولیدات ایرانی که نه فقط در قسمت خودرو بلکه در تمام قسمت های صنعت ایران زره ای ارزش برای مصرف کننده قائل نمیشن و همین الان هم از مردم خواسته میشه از بجای کالای با کیفیت خارجی جنس بی کیفیت و بی ارزش داخلی رو مصرف کنیم من سال گذشته خودرو 206 صفر رو با قیمت 33 میلیون خریدم و شاید تا الان بیشتر از 10 بار برای اصلاح ماشین به نماینگی مراجعه کردم و برای تعویض دیسک و صفحه 50 روز تو لیست انتظار قطعه بودم درحال که همه میدونن ماشین های خارجی تا 5 سال محاله خراب بشه

 • 1
 • 2