۲۲ کتاب ماجراجویی برتر برای عاشقان سفر و تجربه‌های غیرممکن‌

۱۰ بهمن ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۸ دقیقه
کتاب ماجراجویی

بسیاری از ما برای ماجراجویی کتاب می‌خوانیم. چرا که کتاب‌ها از این نظر یک منبع نامحدود به شمار می‌روند. نویسندگان مختلف بسیاری برداشت خود را از این ژانر در کتاب‌هایشان ارائه می‌دهند و این برداشت‌ها عموما به آثار شگف‌انگیزی ختم می‌شوند. در این مطلب ۲۲ کتاب ماجراجویی برتر تمام دوران را فهرست کردیم که خواندنشان را به شما توصیه می‌کنیم.

کتاب‌ها از دهه ۱۸۰۰ دست‌خوش تغییراتی بسیاری شده‌اند. اما حتی کتاب‌هایی که در آن زمان منتشر شده بودند، از آزمون زمان سربلند بیرون آمدند. نویسندگانی مانند ژول ورن و رابرت لوئیس استیونسون برخی از بهترین کتاب‌های ماجراجویی تمام دوران را نوشته‌اند. زمانی که فیلم‌ها به صورت امروزی به سرگرمی اکثر مردم تبدیل نشده بودند، کتاب‌ها یکی از معدود راه‌های تجربه‌ی ماجراجویی‌های غیرممکن بودند.

۱. کتاب ماجراجویی جزیره‌ی گنج (Treasure Island)

 • نویسنده: رابرت لوییس استیونسون
 • تاریخ اولین انتشار: ۱۸۸۲

کتاب ماجراجویی «جزیره‌ی گنج» نوشته‌ی رابرت لوئیس استیونسون اسکاتلندی است که داستانی درباره‌ی دزدان دریایی و طلاهای مدفون شده روایت می‌کند. این داستان اولین بار در مجله‌ی کودکان «یانگ فولکز» (Young Folks) و بین سال‌های ۱۸۸۱ و ۱۸۸۲ تحت عنوان «جزیره‌ی گنج» یا «شورش هیسپانیولا» توسط استیونسون با نام مستعار کاپیتان جورج نورث منتشر، و در نهایت در ۲۳ مه ۱۸۸۳ در قالب یک کتاب عرضه شد.

«جزیره‌ی گنج» داستانی قدیمی است که برخلاف باور عموم به خاطر فضا، شخصیت‌ها و کنش‌هایش، و همچنین به خاطر تفسیری بدبینانه درباره‌ی ابهامات اخلاقی، همانطور که در لانگ جان سیلور دیده می‌شود، در زمره‌ی ادبیات کودکان قرار نمی‌گیرد. تاثیر «جزیره‌ی گنج» بر درک عمومی درباره‌ی دزدان دریایی بسیار زیاد است، از جمله عناصری مانند نقشه‌های گنج که با ضربدر علامت‌گذاری شده‌اند، جزایر گرمسیری و دریانوردان تک پا که بر روی شانه‌های خود طوطی حمل می‌کنند.

کتاب جزیره گنج اثر رابرت لویی استیونسن نشر افق

۲. کتاب ماجراجویی دور دنیا در ۸۰ روز (Around the World in Eighty Days)

 • نویسنده: ژول ورن
 • تاریخ اولین انتشار: ۱۸۷۲

مردی به نام فیلیس فاگ با دوستانش شرط می‌بندد که به همراه خدمتکارش پاسپورتو به یک سفر باورنکردنی بروند. آن‌ها قصد دارند تنها در ۸۰ روز از لندن به پاریس، بریندیزی، سوئز، بمبئی، کلکته، سنگاپور، هنگ‌کنگ، سانفرانسیسکو، نیویورک بگذرند و بازگردند. اتفاقات و شگفتی‌های زیادی در این راه رخ می‌دهد و در آخرین لحظه یک رویداد غیرمنتظره برد و باخت این شرط‌بندی را تعیین خواهد کرد.

کتاب دور دنیا در هشتاد روز اثر ژول ورن

۳. کتاب ماجراجویی موبی دیک (Moby Dick)

 • نویسنده: هرمان ملویل
 • تاریخ اولین انتشار: ۱۸۵۱

کتاب ماجراجویی «موبی دیک» یا «نهنگ بحر» رمانی از هرمان ملویل است که در آن ملوانی به نام اسماعیل، تلاش دیوانه‌وار آهاب، ناخدای کشتی پکود را برای انتقام از نهنگ سفیدی به نام موبی دیک روایت می‌کند که در سفر قبلی کشتی آهاب را نابود کرد و باعث قطع شدن پای ناخدا از زانو شد. «موبی دیک» یک رمان بزرگ آمریکایی و اثر برجسته‌ی دوره‌ی رمانتیک و رنسانس آمریکایی به حساب می‌آید. «مرا اسماعیل صدا کن» یکی از مشهورترین جملات آغازین ادبیات جهان، اولین باد در این کتاب نوشته شد.

توصیف دقیق و واقع‌گرایانه‌ی شکار نهنگ و استخراج روغن نهنگ، و همچنین زندگی در کشتی در میان خدمه‌ای که از لحاظ فرهنگی متنوعند، با کاوش در طبقه و موقعیت اجتماعی، خیر و شر و وجود خدا آمیخته است. ملویل علاوه بر نثر روایی، از سبک‌ها و ابزارهای ادبی اعم از ترانه و شعر گرفته تا الهاماتی از شکسپیر، تک‌خوانی‌ها و موارد دیگر استفاده می‌کند. نویسنده در آخرین لحظه در سپتامبر ۱۸۵۱ عنوان کتاب را تغییر داد. این اثر ابتدا در اکتبر ۱۸۵۱ به عنوان «نهنگ بحر» در لندن، و سپس در ماه نوامبر تحت عنوان قطعی «موبی دیک» در نیویورک منتشر شد.

کتاب موبی دیک یا نهنگ بحر اثر هرمان ملویل نشر نیلوفر

۴. کتاب ماجراجویی ماجراهای هاکلبری فین (Adventures of Huckleberry Finn)

 • نویسنده: مارک تواین
 • تاریخ اولین انتشار: ۱۸۸۴

کتاب ماجراجویی «ماجراهای هاکلبری فین» رمانی نوشته‌ی مارک تواین است که برای اولین بار در دسامبر ۱۸۸۴ در بریتانیا و در فوریه ۱۸۸۵ در ایالات متحده منتشر شد. این اثر که معمولا در میان رمان‌های بزرگ آمریکایی رتبه‌بندی می‌شود، جزو اولین‌ها در ادبیات بزرگ آمریکا است که به زبان انگلیسی بومی نوشته شد. هاکلبری یا «هاک» فین، دوست تام سایر و راوی دو رمان دیگر تواین به صورت اول شخص این کتاب را روایت می‌کند.

«ماجراهای هاکلبری فین» دنباله‌ای مستقیم بر ماجراهای تام سایر است. این کتاب به دلیل توصیف دقیق مردم و مکان‌های کنار رودخانه‌ی می‌سی‌سی‌پی مورد توجه قرار گرفته است. «ماجراهای هاکلبری فین» که در جامعه‌ای پیش از جنگ جنوبی که حدود بیست سال قبل از انتشار اثر متوقف شده بود، اتفاق می‌افتد، طنزی اغلب تند و گزنده درباره‌ی نگرش‌های متعصبانه، به‌ویژه نژادپرستی دارد.

کتاب هاکلبری فین اثر مارک توین

۵. کتاب ماجراجویی آوای وحش (The Call of the Wild)

 • نویسنده: جک لندن
 • تاریخ اولین انتشار: ۱۹۰۳

کتاب ماجراجویی «آوای وحش» نوشته‌ی جک لندن است که در سال ۱۹۰۳ منتشر شد. داستان در یوکان دهه ۱۸۹۰ اتفاق می‌افتد، دوره‌ای که در آن سگ‌های سورتمه نقش بسیار پررنگی داشتند. شخصیت اصلی رمان سگی به نام باک است، سگی اهلی که در مزرعه‌ای در دره‌ی سانتا کلارا کالیفرنیا زندگی می‌کند. او که از خانه‌اش دزدیده، و به عنوان سگ سورتمه در آلاسکا به خدمت گرفته شده است، به طبیعت وحشی خود بازمی‌گردد. باک مجبور می‌شود برای غلبه بر سگ‌های دیگر در آب و هوای سرد و سخت مبارزه کند.

سرانجام او با تکیه بر غرایز اولیه و تجربیات آموخته برای ظهور به عنوان یک رهبر در طبیعت، پوشش متمدنش را رها کرد. جک لندن برای نوشتن این کتاب بیشتر از یک سال در یوکان زندگی و مطالبی جمع آوری کرد. این داستان در تابستان ۱۹۰۳ در روزنامه شنبه ایونینگ پست پخش شد. یک ماه بعد به صورت کتاب منتشر شد. محبوبیت و موفقیت زیاد این رمان باعث شهرت جک لندن شد. بخش بزرگی از از جذابیت آن از سادگی این داستان درباره‌ی بقا ناشی می‌شود. در اوایل سال ۱۹۰۸، این داستان برای یک فیلم اقتباس شد و از آن زمان تاکنون چندین اقتباس سینمایی دیگر از آن ساخته شده است.

کتاب آوای وحش اثر جک لندن

۶. ادیسه (Odyssey)

 • نویسنده: هومر
 • اولین تاریخ انتشار: ۱۶۱۴

هومر نویسنده‌ی «ایلیاد» و «ادیسه» به عنوان بزرگترین شاعر حماسی یونان باستان مورد احترام است. این حماسه‌ها منشا ادبیات غرب در نظر گرفته می‌شوند و تاثیر زیادی بر تاریخ ادبیات داشته‌اند.

اگر «ایلیاد» را بزرگترین حماسه‌ی جنگی جهان بدانیم، «ادیسه» بزرگترین تداعی ادبیات از سفر هر انسان در زندگی است. اتکای «ادیسه» به هوش و ذکاوت خود برای بقا در مواجهه با نیروهای الهی و طبیعی در طول سفر ده ساله‌اش به خانه در ایتاکا پس از جنگ تروا، یک داستان انسانی که به هیچ زمانی محدود نمی‌شود و در عین حال یک چالش فردی برای استقامت اخلاقی است.

کتاب ادیسه اثر هومر

کتاب ادیسه اثر هومر

۳ %
۳۴۰,۰۰۰
۳۳۰,۰۰۰ تومان

۷. دل تاریکی (Heart of Darkness)

 • نویسنده: جوزف کنراد
 • اولین تاریخ انتشار: ۱۸۹۹

کتاب ماجراجویی «دل تاریکی» نوشته‌ی جوزف کنراد عموما به عنوان یک اثر مهم در ادبیات انگلیسی و بخشی از قوانین غربی در نظر گرفته می‌شود. داستان درباره‌ی چارلز مارلو، یک انگلیسی است که ماموریتی خارجی را از یک شرکت تجاری بلژیکی به عنوان کاپیتان کشتی در آفریقا برعهده گرفته است. «دل تاریکی» افسانه‌ی استعمار را افشا می‌کند و در حال کاوش در سه سطح تاریکی است که قهرمان داستان، مارلو، با آن روبرو می‌شود؛ تاریکی بیابان کنگو، تاریکی رفتار بی‌رحمانه‌ی اروپایی‌ها با بومیان، و تاریکی غیرقابل درک درون هر انسان.

برای ارتکاب اعمال شرورانه اگرچه کنراد نام رودخانه را ذکر نمی‌کند، اما در زمان نگارش دولت آزاد کنگو، محل رودخانه‌ی بزرگ و مهم کنگو، مستعمره‌ی خصوصی پادشاه بلژیک لئوپولد دوم بود. مارلو قصد انتقال عاج به پایین رودخانه را دارد. با این حال، وظیفه‌ی مهم‌تر او این است که کورتز، یکی دیگر از تاجران عاج را به تمدن بازگرداند. کورتز در سراسر منطقه شهرت دارد. داستان مارلو را دنبال می‌کند که از غروب تا آخر شب برای گروهی از مردان سوار بر کشتی لنگر انداخته در رودخانه‌ی تیمز ماجراجویی کنگویش را بازگو می‌کند.

کتاب دل تاریکی اثر جوزف کنراد نشر نیلوفر

۸. بیست‌هزار فرسنگ زیر دریا (Twenty Thousand Leagues Under the Sea)

 • نویسنده: ژول ورن
 • اولین تاریخ انتشار: ۱۸۷۰

«بیست‌هزار فرسنگ زیر دریا» اثر ژول ورن، یک رمان علمی-تخیلی کلاسیک است که در سال ۱۸۷۰ منتشر شد. این رمان داستان کاپیتان نمو و زیردریایی او ناتیلوس را از نگاه پروفسور پیر آروناکس، خدمتکارش کانسیل و ناخدای کانادایی ند لند روایت می‌کند. این سه نفر سفر خود را در زیردریایی ناتیلوس به سراسر دنیا را آغاز می‌کنند.

کتاب بیست هزار فرسنگ زیر دریا اثر ژول ورن

۹. سه تفنگدار (The Three Musketeers)

 • نویسنده: الکساندر دوما
 • اولین تاریخ انتشار: ۱۸۴۴

کتاب ماجراجویی «سه تفنگدار» نوشته‌ی الکساندر دوما است. داستان در قرن هفدهم اتفاق می‌افتد و ماجراهای مرد جوانی به نام دارتانیان را پس از ترک خانه برای سفر به پاریس و پیوستن به تفنگداران گارد سلطنتی روایت می‌کند. دارتانیان یکی از سه تفنگدارانی که عنوان کتاب بر اساس آن‌ها انتخاب شده نیست. سه تفنگدار در واقع دوستان او آتوس، پورتوس و آرامیس هستند، دوستان جدایی‌ناپذیری که با شعار «یکی برای همه، همه برای یکی» زندگی می‌کنند، شعاری که برای اولین بار توسط دارتانیان مطرح شد. «سه تفنگدار» در درجه‌ی اول در ژانر رمان‌های تاریخی و ماجراجویی قرار می‌گیرد. با این حال دوما همچنین مکررا بی‌عدالتی‌ها، سواستفاده‌ها و شرایط ابزورد رژیم باستانی را در طرح داستان به کار می‌بندد، و در زمانی که بحث در فرانسه بین جمهوری‌خواهان و سلطنت‌طلبان هنوز شدید بود، به رمان جنبه‌ی سیاسی دیگری می‌بخشد.

پدر نویسنده، توماس دوما، یک ژنرال مشهور در ارتش جمهوری‌خواه فرانسه در طول جنگ‌های انقلابی فرانسه بود. اگرچه اقتباس‌ها تمایل دارند تا دارتانیان و سه تفنگدار را به‌عنوان قهرمان به تصویر بکشند، اما این رمان شخصیت‌های کمتر جذابی را به تصویر می‌کشد که می‌خواهند به دلیل توهین‌های جزئی و از طریق وفاداری بی‌چون و چرا به پادشاه و ملکه دست به خشونت بزنند و با خدمتکاران و افراد فرودست جامعه‌ی خود با تحقیر و خشونت رفتار کنند.

کتاب سه تفنگدار اثر الکساندر دوما - پنج جلدی

۱۰. کنگو (Congo)

رمان ماجراجویی کنگو

 • نویسنده: مایکل کرایتون
 • اولین تاریخ انتشار: ۱۹۸۰

در اعماق جنگل بارانی آفریقا، در نزدیکی ویرانه‌های افسانه‌ای شهر گمشده‌ی زینج، هشت زمین‌شناس آمریکایی به شکلی مرموز و وحشیانه در عرض چند دقیقه کشته می‌شوند. ده هزار مایل دورتر، کارن راس، ناظر پروژه‌ی کنگو، شاهد تصاویر وحشتناکی است؛ یک اردوگاه ویران شده، چادرهای خرد و پاره شده، تجهیزات پراکنده در گل و لای در کنار اجساد، همه بی‌حرکت به جز یک تصویر متحرک، نامفهوم، گنگ و تاریک شبیه به یک انسان.

در سانفرانسیسکو، پیتر الیوت، نخستی‌شناس، با گوریلی به نام امی، که می‌تواند با زبان اشاره و استفاده از ۶۲۰ واژه حرف بزند کار می‌کند. این گوریل علاقه‌ی زیادی به تقاشی با دست دارد. اما اخیرا رفتار او نامنظم بوده و نقاشی‌هایش با جزییاتی خیره‌کننده با طرحی که به سال ۱۶۴۲ برمی‌گردد، مطابقت دارد؛ نقاشی یک شهر گمشده‌ی باستانی. یک هیئت اعزامی جدید – به همراه امی – به کنگو فرستاده می‌شود، جایی که آن‌ها وارد دنیایی مخفی می‌شوند و تنها راه نجات، ممکن است به یک مرگ هولناک ختم شود.

۱۱. تارزان فرزند گوریل‌ها (Tarzan of the Apes)

رمان تارزان فرزند گوریل‌ها

 • نویسنده: ادگار رایس باروز
 • اولین تاریخ انتشار: ۱۹۱۲

ادگار رایس باروز (۱۸۷۵-۱۹۵۰) که در جوانی در تعدادی از مشاغل شکست خورده بود، جایگاه خود را به عنوان نویسنده با رمان «تارزان فرزند گوریل‌ها» پیدا کرد، که اولین بار در سال ۱۹۱۴ منتشر شد. این داستان بسیار تخیلی، عجیب و پر از تعلیق، از یک نوزاد می‌گوید. پسر یک زوج اشرافی انگلیسی که با مرگ والدینش در جنگل‌های آفریقا رها می‌شود. او که توسط گوریل‌ها نجات و پرورش یافته است، یاد می‌گیرد که به زبان آن‌ها صحبت کند و از توانایی آن‌ها برای حرکت سریع در میان درختان تقلید کند.

در نهایت، شجاعت، قدرت بی‌نظیر و هوش استثنایی او نه تنها در میان گوریل‌ها، بلکه در میان تمام موجودات جنگل مورد احترام و تحسین قرار می‌گیرد. داستان مرد گوریلی اینجا در این رمان کلاسیک و مهیج روایت می‌شود که مملو از ماجراهای جذاب است زیرا تارزان انتقام کشتن کالا، مادر میمون‌اش را می‌گیرد، جانوران آدم‌خوار جنگل را تحت سلطه‌ی خود درمی‌آورد، با آن‌ها آشنا و عاشق جین پورتر زیبا می‌شود، دزدان دریایی ماجراجوی حریص را مغلوب و با تهدیدهای دیگر مقابله می‌کند.

اگرچه باروز دنباله‌های دیگری هم برای تارزان نوشت، اما هیچ‌کدام از آن‌ها با «تارزان پسر گوریل‌ها» به دلیل اصالت، خوانایی و قدرت داستان‌سرایی‌اش برابری ندارند.

۱۲. جاده (The Road)

 • نویسنده: کورمک مک‌کارتی
 • اولین تاریخ انتشار: ۲۰۰۶

پدر و پسری به تنهایی در آمریکای سوخته قدم می‌زنند. هیچ چیز در این دنیای ویران شده حرکت نمی‌کند مگر خاکستر روی باد. آنقدر سرد است که سنگ‌ها را بشکند و برف خاکستری می‌بارد. آسمان تاریک است. این دو به سمت ساحل حرکت می‌کنند، اگرچه نمی‌دانند در آنجا چه چیزی انتظارشان را می‌کشد. آن‌ها چیزی ندارند؛ فقط یک تپانچه برای دفاع از خود در برابر گروه‌های بی‌قانونی که در جاده‌ها تعقیبشان می‌کنند، لباس‌هایی که پوشیده‌اند، یک گاری غذای ته‌مانده و یکدیگر.

«جاده» داستانی عمیقا تکان‌دهنده از یک سفر است. با جسارت آینده‌ای را تصور می‌کند که در آن هیچ امیدی باقی نمی‌ماند، اما یک پدر به همراه پسرش، که «کل دنیای یکدیگر» را شکل می‌دهند با عشق حمایت می‌شوند. در کل چشم‌اندازش بسیار عالی است، مراقبه‌ای تزلزل‌ناپذیر در مورد بدترین و بهترین تجربه‌ای است که ما قادر به تحمل آن هستیم؛ ویرانگری تا حد بی‌نهایت، سرسختی ناامیدانه، و عطوفتی که دو نفر را در برابر نابودی کامل زنده نگه می‌دارد.

کتاب جاده اثر کورمک مک کارتی

۱۳. سفر به مرکز زمین (Journey to the Center of the Earth)

 • نویسنده: ژول ورن
 • اولین تاریخ انتشار: ۱۸۶۴

کتاب ماجراجویی «سفر به مرکز زمین» یک رمان علمی-تخیلی کلاسیک نوشته‌ی ژول ورن است که در سال ۱۸۶۴ منتشر شد. داستان مربوط به یک پروفسور آلمانی به نام اتو لیدنبروک است که باور دارد حفره‌های آتشفشانی به مرکز زمین ختم می‌شوند. او به همراه برادرزاده‌اش اکسل و راهنمایشان هانس به دل آتشفشان ایسلندی اسنوفولگلیسیا می‌روند و با ماجراجویی‌های زیادی از جمله حیوانات ماقبل تاریخ و مخاطرات طبیعی روبرو می‌شوند تا در نهایت دوباره در جنوب ایتالیا، در آتشفشان استرومبولی به سطح بیایند.

از دیدگاه علمی، این داستان مانند دیگر داستان‌های ورن قدیمی نشده است، زیرا بیشتر ایده‌های او در مورد آنچه درون زمین رخ می‌دهد رد شده است، اما هنوز هم وقتی به عنوان یک رمان فانتزی کلاسیک در نظر گرفته می‌شود، مخاطبان را مجذوب خود می‌کند.

کتاب سفر به مرکز زمین اثر ژول ورن نشر افق

۱۴. زندگی پی (Life of Pi)

 • نویسنده: یان مارتل
 • اولین تاریخ انتشار: ۲۰۰۱

پس از غرق شدن یک کشتی باری، یک قایق نجات انفرادی همچنان در اقیانوس آرام آبی در حال پیمودن راه خود است. تنها بازماندگان این حادثه یک پسر شانزده ساله به نام پی، یک کفتار، یک گورخر زخمی، یک اورانگوتان و یک ببر سلطنتی بنگال ۴۵۰ پوندی هستند.

خیلی زود ببر که ریچارد پارکر نام دارد، تمام سرنشینان قایق به جز پی پاتل را که ترس، دانش و حیله‌گری به او اجازه می‌دهد با ببر، به مدت ۲۲۷ روز در کنار دریا همزیستی کند، می‌کشد. هنگامی که آن‌ها سرانجام به ساحل مکزیک می‌رسند، ریچارد پارکر به جنگل فرار می‌کند و دیگر هرگز دیده نمی‌شود. مقامات ژاپنی که از پی بازجویی می‌کنند، داستان او را باور نمی‌کنند و او را تحت فشار قرار می‌دهند تا «حقیقت» را بازگو کند. پس از ساعت‌ها اجبار، پی داستان دومی را تعریف می‌کند، داستانی ساده و بسیار متعارف‌تر. اما آیا این داستان همان حقیقتی است که مقامات به دنبال آن هستند؟

کتاب زندگی پی اثر یان مارتل نشر علم

۱۵. طوفان کامل (The Perfect Storm)

رمان طوفان کامل

 • نویسنده: سباستین جانگر
 • اولین تاریخ انتشار: ۱۹۹۷

این طوفان قرن بود که امواجی به ارتفاع بیش از صد فوت داشت، طوفانی که توسط ترکیبی از عوامل بسیار نادر ایجاد شد که هواشناسان آن را «طوفان کامل» تلقی کردند. سباستین جانگر در کتابی که به کتابی کلاسیک تبدیل شده است، تاریخ صنعت ماهیگیری، علم طوفان‌ها و گزارش‌های صریح مردمی را که طوفان زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است، بررسی می‌کند. کتاب ماجراجویی «طوفان کامل» یک داستان هیجان‌انگیز واقعی است که به ما این حس را منتقل می‌کند که در چنگال نیرویی خارج از طبیعت و بیرون از درک یا کنترل ما گرفتار شده‌ایم.

۱۶. هابیت (The Hobbit)

 • نویسنده: جی آرآر تالکین
 • اولین تاریخ انتشار: ۱۹۳۷

«در سوراخی در زمین یک هابیت زندگی می‌کرد.». جی آرآر تالکین به این شکل یکی از محبوب‌ترین و خواندنی‌ترین داستان‌های انگلیسی را آغاز می‌کند، که پیش‌درآمد کتاب محبوب «ارباب حلقه‌ها» از همین نویسنده است. کتاب ماجراجویی «هابیت» که در دنیای خیالی سرزمین میانه اتفاق می‌افتد، به عنوان یک داستان کلاسیک و افسانه‌ای مدرن، یکی از ماندگارترین و دوست‌داشتنی‌ترین رمان‌های دنیا است.

بیلبو بگینز هابیتی است که از یک زندگی راحت و ساده لذت می‌برد و به ندرت از محل زندگی خود بیرون می‌رود. اما زمانی که گندالف جادوگر و گروهی از کوتوله‌ها نزد او می‌روند تا یک ماجرای عجیب را دنبال کنند، آرامش زندگی ساده‌ی او دچار تزلزل می‌شود. آن‌ها برای حمله به گنجینه‌ای که توسط اسماگ باشکوه، یک اژدهای بزرگ و بسیار خطرناک محافظت می‌شود، نقشه‌‌ای در سر دارند. بیلبو با اکراه به ماجراجویی آن‌ها می‌پیوندد، غافل از اینکه در سفر خود با یک حلقه‌ی جادویی و یک موجود ترسناک به نام گالوم روبرو می‌شود.

کتاب هابیت یا آنجا و بازگشت دوباره اثر جی. آر. آر تالکین

۱۷. ارباب حلقه‌ها (The Lord of the Rings)

 • نویسنده: جورج آرآر تالکین
 • اولین تاریخ انتشار: ۱۹۵۴

در زمان‌های قدیم حلقه‌های قدرت توسط الف‌ها ساخته می‌شد و سائورون، ارباب تاریکی، حلقه‌ی واحد را جعل، و آن را با قدرت خود پر کرد تا بتواند بر دیگران حکومت کند. اما حلقه‌ی یگانه از او گرفته شد، و اگرچه در سرتاسر سرزمین میانه به دنبال آن بود، اما برایش مخفی باقی ماند. پس از گذشت چند سال، حلقه به طور تصادفی به دست هابیت بیلبو بگینز افتاد.

«ارباب حلقه‌ها» کتاب ماجراجویی محبوب و معروف جورج آرآر تالکین به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سراسر دنیا تبدیل شد و اقتباس‌های سینمایی و تلویزیونی موفقی نیز دریافت کرد.

کتاب ارباب حلقه ها اثر جی. آر. آر تالکین - دو برج

۱۸. هفت سال در تبت (Seven Years in Tibet)

 • نویسنده: هاینریش هارر
 • اولین تاریخ انتشار: ۱۹۵۲

در این کتاب ماجراجویی که میلیون‌ها نسخه از آن در سراسر جهان فروخته شده است، هاینریش هارر ماجراهای خود را به عنوان یکی از اولین اروپایی‌هایی که وارد تبت، و با دالایی لاما روبرو شده است، بازگو می‌کند.

کتاب هفت سال در تبت اثر هانریش هارر

۱۹. کنت مونت کریستو (The Count of Monte Cristo)

 • نویسنده: الکساندر دوما
 • اولین تاریخ انتشار: ۱۸۴۶

ادموند دانتس به خاطر جنایتی که مرتکب نشده به زندان روانه و در قلعه‌ی وحشتناک ایف محبوس می‌شود. در آنجا او از گنجینه‌ی عظیمی که در جزیره‌ی مونت کریستو پنهان شده مطلع می‌شود و تصمیم می‌گیرد نه تنها فرار کند، بلکه گنج را هم از زیر خاک بیرون بیاورد و از آن برای نابودی سه مردی که مسئول زندانی شدن او بودند استفاده کند. داستان حماسی رنج و قصاص دوما، الهام گرفته از یک اتفاق واقعی و زندانی غیرقانونی، در همان روزهای ابتدایی انتشارش در دهه ۱۸۴۰، با استقبال بی‌نظیری مواجه شد.

کتاب کنت مونت کریستو اثر الکساندر دوما - دو جلدی

۲۰. مریخی (The Martian)

 • نویسنده: اندی ویر
 • اولین تاریخ انتشار: ۲۰۱۱

مارک واتنی فضانورد یکی از اولین افرادی بود که بر روی مریخ قدم گذاشت. اکنون، او مطمئن است که اولین کسی هم خواهد بود که در آنجا می‌میرد. پس از اینکه یک طوفان گرد و غبار تقریبا او را می‌کشد و خدمه‌اش در حالی که فکر می‌کناد او مرده است، رهایش می‌کنند، مارک خودش را سرگردان و کاملا تنها می‌بیند و هیچ راهی برای اعلام زنده بودنش به زمین وجود ندارد، و حتی اگر می‌توانست به زمین خبر بدهد، خیلی قبل از رسیدن یک نجات تجهیزاتش تمام می‌شد و …

کتاب The Martian اثر Andy Weir انتشارات Ballantine Books

۲۱. سفرهای گالیور (Gulliver’s Travels)

 • نویسنده: جاناتان سوییفت
 • تاریخ اولین انتشار: ۱۷۲۶

لموئل گالیور به چندین کشور دور افتاده‌ی جهان سفر می‌کند و خاطرات خود را در چهار قسمت، ابتدا به عنوان جراح، و سپس ناخدای چندین کشتی روایت می‌کند. کتاب ماجراجویی «سفرهای گالیور» نوشته‌ی جاناتان سوییفت نویسنده و روحانی انگلیسی-ایرلندی است که هم طنزی درباره‌ی طبیعت انسان دارد و هم تقلید از زیرژانر ادبی «سفرنامه» است. این کتاب شناخته‌شده‌ترین اثر بلند سوییفت و یکی از آثار کلاسیک ادبیات انگلیسی است.

کتاب سفرهای گالیور اثر جاناتان سویفت

۲۲. سالار مگس‌ها (Lord of the Flies)

 • نویسنده: ویلیام گلدینگ
 • اولین تاریخ انتشار: ۱۹۵۴

در طلوع جنگ جهانی دوم، یک هواپیما در جزیره‌ای ناشناخته سقوط می‌کند و گروهی از دانش‌آموزان آنجا سرگردان می‌شوند. در ابتدا، این جوانان که نظارت هیچ بزرگسالی بر رویشان نیست، آزادی خود را جشن می‌گیرند. در این ماجرا آن‌ها می‌توانند هر کاری که بخواهند انجام دهند. اما با فروپاشی نظم، طنین‌اندازی زوزه‌های عجیب در شب و آغاز سلطنت وحشت، امید به ماجراجویی به اندازه‌ی امید به نجات از واقعیت دور می‌شود.

کتاب سالار مگس ها اثر ویلیام گلدینگ

کتاب‌هایی مانند «جزیره‌ی گنج» و «بیست هزار فرسنگ زیر دریا» خوانندگان را به ماجراجویی‌های شگفت‌انگیزی می‌برد. ژانر ماجراجویی از آن زمان تا کنون بسیار تغییر کرده است، و این منجر به روی کار آمدن کتاب‌های جذاب‌تری شده است، که ماجراهای علمی-تخیلی و همچنین فانتزی را در خود جای می‌دهد. چه یک ماجراجویی واقعی باشد یا یک داستان تخیلی، قلب شما را به تپش خواهد انداخت. ما این کتاب‌ها را انتخاب می‌کنیم تا به ماجرایی برویم که قادر به انجام آن نیستیم.

مجموعه‌های «هابیت» و «ارباب حلقه‌ها» نوشته‌ی جی آرآر تالکین به مظهر رمان‌های فانتزی تبدیل شدند. آن‌ها همچنین فرمول گروه ماجراجویی را که از آن زمان بارها استفاده شده است، ترویج دادند. کتاب‌های بسیار دیگری می‌توانستند در این فهرست قرار بگیرند، در عوض، سعی کردیم با نویسندگانی همراه شویم که با رمان‌های ماجراجویی شگفت‌انگیزشان شناخته شده‌ترند. این فهرست همچنین شامل کتاب‌هایی از نویسندگانی است که به مکان‌های جدید و ناشناخته سفر می‌کنند. در حالی که امروزه بسیاری از مردم این ماجراجویی‌ها را شخصا تجربه کرده‌‌اند، آن‌ها این کار را زمانی انجام دادند که غیرممکن تلقی می‌شد یا خطر مرگ برایشان به همراه داشت.

منبع: books of brilliance

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه