۱۰ کاراکتر باهوش کمیک استریپ‌ها که درس‌های بزرگی به ما می‌آموزند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
کالوین و هابز. کاراکتر باهوش کمیک استریپ

کاراکتر‌های کمیک‌ استریپ اغلب بازتابی از زندگی روزمره‌ی ما هستند. آن‌ها افرادی واقعی در واقعیتی غلو‌شده هستند و به نویسندگان و هنرمندان این امکان را می‌دهند تا کمدی شهودی زیبایی را با قالب سریالی بسازند. در حالی که برخی از این چهره‌های ماندگار ساخته شده‌اند تا صرفا آرامه‌ای خنده‌دار (Comic Relief) برای ما باشند، برخی دیگر بر خلاف این روند معمول طراحی شده‌‌اند.

کاراکتر‌های کمیک استریپ بسیاری وجود دارد که مشخصا به شکلی طراحی شده‌اند که باهوش‌ترین آدم ماجرا باشند. آن‌ها به خواننده درس‌های قابل توجهی از زندگی می‌دهند و از طرفی به کاراکتر‌های پیرامون خود نیز چیز‌های زیادی یاد می‌دهند. اما علاوه بر این، آن‌ها خیلی بامزه هستند و صرفا با هوش خود برای همه رجز می‌خوانند و در برابر دیگر اعضای دست و پا چلفتی فامیل تصویر جالب توجهی از خود ارائه می‌‌کنند.

کتاب کمیک معجزه گر ماجراهای دختر کفشدوزکی و گربه سیاه و رنگ آمیزی اثر توماس آستراک نشر آبشن مجموعه 3 جلدی

۱۰. تل (Thel)

سیرک خانواده. کاراکتر باهوش کمیک

این شخصیت کارش را در کمیک سیرک خانواده (The Family Circus) آغاز کرد که خالق آن بیل کین بود و در واقع بر اساس همسر خالق کمیک به همین نام ساخته شده است. مادر تحصیل‌کرده‌ی خانواده، آدمی تیزهوش و منظم است و همه چیز را با روال خودش پیش می‌برد. درست است که «کالوین و هابز» بهتر از هر کمیک استریپ دیگری در این زمینه عمل می‌کند اما پویایی بین اعضای خانواده‌ی در کمیک استریپ «سیرک خانواده» لنگه ندارد.

آغاز انتشار این کمیک در سال‌های دهه‌ی ۱۹۶۰ بود و تلما که شاید به بعضی از کلیشه‌های آن دوران مرتبط بود، اما با این حال مرز‌ها را با کار‌های خود از میان برمی‌داشت. او که آشکارا باهوش‌ترین عضو خانواده در این کمیک بود، وقتی بحرانی به حال خود رها می‌شد، به صدای رسای عقل و وجدان تبدیل می‌شد. تل که خانواده‌ی خود را به هر چیزی در زندگی‌اش ترجیح می‌داد، کاراکتری بود که به خوبی پرداخته شده بود و دیدگاهی متمایز داشت.

۹. بلوندی بامستد (Blondie Bumstead)

بلوندی. کاراکتر باهوش کمیک

آغاز انتشار این کمیک در سال‌های دهه‌ی ۱۹۳۰ و توسط کارتونیستی به نام شیک یانگ بود و بلوندی هم با سهیم‌بودن در برداشت‌های زن‌ستیزانه‌ی آن دوران به تصویر کشیده شد. با این حال بلوندی بامستد از آن روز‌های اول تا به امروز به خوبی رشد کرده است. او به شکل آدمی مهربان با قلبی رئوف به تصویر کشیده می‌‌شد و هوش احساسی عمیقی را به نمایش می‌گذاشت.

با این حال، با گذشت زمان جای نقش او با همسرش داگوود عوض شد. همسر او صرفا به آرامه‌ای خنده‌دار تبدیل شد در حالی که هوش و ذکاوت بلوندی بیشتر به نمایش به چشم آمد. خیلی زود او کسب و کار تهیه‌ی غذا و تشریفات را راه انداخت و قابلیت‌های شگفت‌انگیز کارآفرینی خودش را نشان داد. مسیر موفقیت او بسیار خیره‌کننده است و گذشت زمان را به خوبی منعکس می‌کند.

۸. تن‌تن (Tintin)

تن تن. کاراکتر باهوش کمیک

تن‌تن شخصیت اصلی آثار نمایشی بسیاری بوده است. روایت او همیشه کنجکاوی‌برانگیز است، اما این کارتونیست جورج رمی بود که این امکان را مهیا کرد تا برخی از جذاب‌ترین ماجراجویی‌ها در قالب کمیک استریپ رخ بدهد. به رغم سن پایین و خام‌دستی معمولش، تن‌تن توانایی ادراکی حیرت‌انگیزی دارد.

کتاب ماجراهای تن تن ستاره ی اسرار آمیز اثر هرژه نشر کتاب چ

او جهان را طوری می‌بیند که فرد دیگری قادر به انجام آن نیست و با این دید قطعات پازل را کنار هم می‌چیند و با کمترین تعداد سرنخ‌های موجود معماهای ماجرا را حل می‌کند. توانایی‌های این کاراکتر به تغییر خود ادامه داده‌اند و با کسب تجربه بر مهارت او افزوده شده است. رشد و ترقی نمود دیگری از استعداد‌های ناب تن‌تن است.

۷. گارفیلد (Garfield)

گارفیلد. کاراکتر باهوش کمیک

گارفیلد توسط جیم دیویس در سال‌های دهه‌ی ۱۹۷۰ خلق شد. این کارکتر یقینا موجودی طعنه‌آمیز و تکه‌پران و به طرز عجیبی تنبل است. با این حال به رغم آن صورت عبوس و بهانه‌گیر و نفرت از دوشنبه‌ها، این کاراکتر بی‌عرضه‌ی دوست‌داشتنی کمیک استریپ واقعا یکی از باهوش‌ترین شخصیت‌ها در این مدیوم است.

جامدادی مدل گارفیلد کد 44

او که همیشه کنار دست صاحبش جان وقتی که به او نیاز دارد حاضر است، از بسیاری کاراکتر‌های فرنچایز خود تیزهوش‌تر است. او زندگی خوبی برای خودش ردیف کرده و آنقدری باهوش است تا هر سناریویی را سر هم کند و به مطلوب خودش دست پیدا کند. او نازپرورده و پرواری است و خیلی چیز‌ها عایدش می‌شود آن هم به خاطر ذهنیت مدبرانه‌ای که دارد.

۶. دنیس بچه شر (Dennis The Menace)

دنیس. کاراکتر باهوش کمیک

دنیس بچه شر یک نموره آدم نامرد و پست‌فطرتی است. این کاراکتر که خالق آن هنک کچام در سال‌های دهه‌ی ۱۹۵۰ است، هیچ ارتباطی با کمیک بریتانیایی «بیانو» که در همان سال‌ها منتشر می‌شد ندارد. در حالی که دنیس شاید بیشتر وقت‌ها شیطنت می‌کند و کرم می‌ریزد، نشانه‌های بسیار واضحی از خود بروز می‌دهد که معلوم می‌کند چقدر او آدم باهوشی است و در نقشه‌کشیدن و عملیاتی‌کردن کار‌های خود بسیار ماهر است.

دنیس استاد خود را از مهلکه نجات‌دادن است اما صفات افزوده‌ی اندکی نیز از خود نشان می‌دهد که مثال‌های کاملی از این هستند که مغز او دقیقا چگونه کار می‌کند. او قدرت و صاحب آن را زیر سوال می‌برد اما آدمی نیست که الکی مته به خشخاش بگذارد. زیر آن بوالهوسی، دنیس آشکارا می‌خواهد دنیا را بهتر درک کند و هیچ ترسی از این ندارد که پای خود را از گلیمش درازتر کند.

۵. میکی ماوس (Mickey Mouse)

میکی ماوس. کاراکتر باهوش کمیک

میکی ماوس غول صنعت سرگرمی است و البته بیشتر یک کاراکتر کارتونی که به شکلی استادانه توسط والت دیزنی پایش را به عرصه‌ی نمایش گذاشته است. اما ماجراجویی‌های میکی در کمیک استریپ‌ها نیز حضور داشته و این کاراکتر به مدد پوشش دوچندان آن به چهره‌ای جهانی تبدیل شده است.

آلبوم خاطرات کودک طرح میکی ماوس

در مقایسه با دیگر کاراکتر‌های کارتونی برند دیزنی، میکی باهوش‌ترین در میان آن‌ها است. گرچه نسخه‌های اولیه‌ی آن به شکل یک آرامه‌ی خنده‌دار تصویر می‌شد، کاراکتر‌هایی مثل دونالد داک او را به شکلی دیگر پیکربندی کرد و به یک موش بانقشه و برنامه تبدیل کرد. میکی همیشه کاراکتر با فکر و ملاحظه‌ و تمام و کمالی بوده و هوش احساسی او فراتر از همتایان او در کمیک‌ استریپ‌های دیزنی است.

۴. وندزدی آدامز (Wednesday Addams)

وندزدی. کاراکتر باهوش کمیک

انتشار کمیک استریپ «خانواده‌ی آدامز» در سال‌های دهه‌ی ۱۹۳۰ به عنوان یک کمیک پنلی (تک‌نقاشی) در چندین روزنامه آغاز شد و چارلز آدامز تصویرساز آن بود. هر یک از اعضای خانواده خصلت به خصوصی داشتند که در ادامه‌‌ی داستان بیشتر به آن پرداخته می‌شد، اما وندزدی اغلب باهوش‌ترین عضو این گروه بوده است.

دفتر نت موسیقی طرح سریال ونزدی کد DN-1120

وندزدی که آدم پیگیر و جسوری است، درس‌های بزرگ زیادی به ما یاد می‌دهد و هیچ وقت از پرسیدن سوالات به جا واهمه ندارد. نقش‌آفرینی او همواره مبتنی بر وجه صریح آدمی‌زاد است و او همیشه به عنوان عضو دوراندیش خانواده‌ی آدامز خودنمایی می‌کند.

۳. اسنوپی (Snoopy)

سری کمیک‌های «پیناتز» که چارلز ام. شولتز آن را در سال‌های دهه‌ی ۱۹۵۰ خلق کرده است، به جهان کاراکتر‌های کمیک، شخصیت نمادین سگ به نام اسنوپی را معرفی کرد. این کاراکتر همیشه در جای مناسبی علیه نادانی حاصل از جوانی چارلی براون قرار داشته است که قصد دارد بر سر راهش او را راهنمایی کند.

کلاسور مدل اسنوپی کد 196

اسنوپی یقینا کاراکتر همه‌چیز‌دانی نیست و همیشه نمی‌تواند آن حکمت و ذکاوت دیگر کاراکتر‌های کمیک استریپ را به تصویر بکشد اما خنده‌دارترین کمیک‌های «پیناتز» با تصویر ذهنی این حیوان خانگی و صاحبش به نمایش در آمده است، با اسنوپی همه فن حریف که به مقابله‌ با انتظارات آن رابطه‌ی دوستی برمی‌خیزد، به این دلیل که همیشه از چارلی خیلی باهوش‌تر است.

۲. کالوین (Calvin)

کالوین. کاراکتر باهوش کمیک

بیل واترسون «کالوین و هابز» را در سال‌های دهه‌ی ۱۹۸۰ تصویرسازی کرده است. هر دو کاراکتر بی‌نهایت باهوش هستند اما هر کدامشان چیز منحصر‌به‌فردی به کمیک می‌آورند. کالوین کاراکتر بازیگوشی است و همیشه به دنبال مشکل است. با این حال این روشی است که او با آن یاد می‌گیرد.

او مشتاق یادگیری دانش جدید است و کالوین برخی از بهترین درس‌های زندگی را در این ماجراجویی‌ها به تصویر می‌کشد. او اغلب به شکل فردی تصویر می‌شود که با عمق حیرت‌انگیزی فکر می‌کند و حتی والدینش را نیز در این امر دخیل می‌کند. بعضی جاها او به شدت ساده‌لوح هست اما سرعت بالای یادگیری او مثالی بی‌نقص از این است که او چقدر باهوش است.

۱. هابز (Hobbes)

هابز. کاراکتر باهوش کمیک

هابز هم‌نشین کاملی برای کالوین است. آن‌ها دیدگاه‌های متفاوتی دارند. گرچه ببر از همراه خودش بالغ‌تر است، برخی از چیز‌ها در جهان وجود دارد که او هنوز راه زیادی برای درک کامل آن دارد. آن‌ها خیلی خوب همدیگر را تکمیل می‌کنند و دانش آن‌ها با رفاقتشان بیشتر و بیشتر می‌شود.

 جامدادی مدل دوزیپ طرح کالوین و هابز کد NI1165

چیزی که به طور مداوم درباره‌ی این کاراکتر جلب توجه می‌نماید این است که او برای زندگی و جهان طبیعت ارزش قائل است و آن‌ها را ارج می‌نهد. او به طریق آرام‌تری احساسات خود را منتقل می‌کند و کیفیت هوشمندی ویژه‌ای در او وجود دارد که اغلب از کاراکتر‌هایی که صرفا به عنوان آرامه‌ی خنده‌دار تصویر می‌شوند، حاصل نمی‌شود.

منبع: CBR

راهنمای خرید کتاب


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما