شورلت کوروت Z06 2023 رونمایی شد؛ هیولایی با ۶۷۰ اسب بخار قدرت

۷ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
شورلت کوروت Z06 2023

شورلت از هایپرکار کوروت Z06 2023 که به قدرتمندترین موتور V8 تنفس طبیعی در یک خودروی خیابانی مجهز شده رونمایی کرد.

هنگامی که «شورلت کوروت» (Chevrolet Corvette) C8 در سال ۲۰۱۹ معرفی شد، عملکرد چشمگیری از خود نشان داد. در حالی که این خودرو با تیپ پایه‌ی «استینگری» (Stingray) شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر مطابق با ZR1 در نسل قبلی داشت، می‌توان تصور کرد که مدل‌های بعدی چه قدرتی خواهند داشت. اکنون گام بعدی در زمینه‌ی C8 موتور وسط با Z06 برداشته شده است. در واقع این یک گام نیست، بلکه یک پرش بلند است.

شورلت کوروت Z06 2023

موتور LT6؛ بدون توربو اما قدرتمند

موتور LT6 با چیدمان V8 در نسل ۲۰۲۳ شورلت Z06، قدرت ۶۷۰ اسب بخار در دور موتور ۸۴۰۰ دارد که به گفته‌ی شورلت قوی‌ترین موتور V8 تنفس طبیعی جای گرفته در قلب یک خودروی خیابانی است.

این موتور ۵٫۵ لیتری V8 با بالا بادامک دوگانه (DOHC) یک پکیج تمام-آلومینیومی با مخزن خشک، میل‌لنگ تخت و خط نهایی ۸۶۰۰ دور است که فقط ۲۰۰ دور بالاتر از اوج قدرت آن است. حتی حداکثر گشتاور ۶۲۳ نیوتن متر هم در دور ۶۳۰۰ ارائه می‌شود. این موتور قدرتمند مانند هیچ گزینه‌ی دیگری که تا کنون برای کوروت ارائه شده نیست، مگر برای خودروی مسابقه‌ای C8.R که خودش هم بر پایه‌ی آن ساخته شده است و شتاب‌گیری از صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت Z06 را تنها در ۲٫۶ ثانیه ممکن می‌کند.

شورلت کوروت Z06 2023

چنین قدرتی به هوای بیشتری هم برای خنک کردن نیاز دارد. عکس‌های رسمی شورلت کوروت Z06 در نسل ۲۰۲۳ تغییرات ظاهری قابل‌توجهی را نسیت به استینگری نشان نمی‌دهد اما یک چهره‌ی متفاوت در جلو دارد که هوا را به مبدل حرارتی مرکزی از ۵ مبدل حرارتی هدایت می‌کند.

شورلت کوروت Z06 2023
شورلت کوروت Z06 2023
شورلت کوروت Z06 2023
شورلت کوروت Z06 2023

برای تعادل و جابه‌جایی بهتر، این خودرو ۳٫۶ اینچ پهن‌تر شده است اما افزایش عرض همچنین باعث می‌شود تا هوای بیشتری به دریچه‌های جانبی وارد شود. در قسمت عقب هم یک سپر جدید وجود دارد که خروجی‌های اگزوز چهارگانه‌ی شناور Z06 را در خود جای داده است و طراحی آن چندان جلب توجه نکرده است. مهندسان دو سال تمام را صرف تنظیم دقیق لوله‌های اگزوز کردند تا اطمینان حاصل کنند که صدای آن متفاوت از هر خودروی شورلت کوروت دیگر ساخته شده تا کنون است.

سیستم تعلیق و آیرودینامیک

قطعا موتور بی‌نظیر این خودرو چیزی است که همه درباره‌ی آن صحبت خواهند کرد. اما مانند مدل‌های قبلی Z06 این موتور تنها بخشی از معادله‌ی عملکرد خودرو است. بدنه‌ی گسترده‌تر، به مهندسان شورلت امکان داد تا Z06 جدید را با بزرگ‌ترین چرخ‌هایی که تا کنون در یک کوروت خیابانی استفاده شده مجهز کنند.

چرخ‌های ۲۰ اینچی در جلو از لاستیک‌های سری ۲۷۵/۳۰ استفاده می‌کنند در حالی که چرخ‌های ۲۱ اینچی عقب با لاستیک‌های سری ۳۴۵/۲۵ با ویژگی استیم‌رولر بهره می‌برند. علاوه بر رینگ‌های عنکبوتی در تیپ استاندارد، شورلت هفت بسته‌ی مختلف را برای طراحی چرخ‌ها عرضه کرده است.

شورلت کوروت Z06 2023
شورلت کوروت Z06 2023
شورلت کوروت Z06 2023

سیستم تعلیق این هایپرکار از کالیبراسیون مخصوص Z06 در مقابل استینگری برخوردار است اما رانندگان همچنان گزینه‌های زیادی برای رانندگی در پیست یا مسابقات غیررسمی در اختیار خواهند داشت. ترمزهای عقب با روتورهای ۱۵ اینچی کمی بزرگ‌تر هستند اما ترمزهای کربن سرامیکی اختیاری اندازه‌ی آن را باز هم افزایش می‌دهد و به ۱۵٫۷ اینچ در جلو و ۱۵٫۴ اینچ در عقب می‌رسانند. این خودرو همچنین یک خودروی سرسخت محسوب می‌شود به‌طوری که شورلت یک سقف جمع‌شونده‌ی سخت را بدون نیاز به مهاربندی اضافی برای آن عرضه کرده است.

شورلت کوروت Z06 2023

از نظر آیرودینامیکی مدل‌های استاندارد Z06 یک اسپلیتر جلو و یک اسپویلر متوسط در عقب به همراه یک فلپ ثابت قابل نصب دارند که شورلت آن را به‌عنوان یک زبانه‌ی کوچک در لبه‌ی اسپویلر توصیف می‌کند. این ویژگی می‌تواند نیروی رو به پایین را افزایش دهد اما در این زمینه شاید پکیج آیرودینامیکی فیبر کربنی که Z06 را شبیه به برادر مسابقه‌ای خود می‌کند، گزینه‌ی بهتری باشد. این پکیج شامل یک اسپلیتر بزرگ‌تر در جلو، کانارد در گوشه‌های جلو، خطوط زیر بدنه و بال بزرگی است که در نمونه‌های اولیه‌ی استتار شده هم دیده شده بود.

شورلت کوروت Z06 2023
شورلت کوروت Z06 2023

همچنین امکان انتخاب بسته‌ی عملکردی Z07 وجود دارد که همه‌ی ویژگی‌های قبلی را به‌همراه چند جنبه‌های دیگر دریافت می‌کند. این بسته‌ی آشنا گزینه‌هایی مانند سیستم تعلیق EF7 را با کالیبراسیون Magnetic Ride Control 4.0 همراه می‌کند. همچنین از لاستیک‌های فوق چسبنده‌ی میشلن Sport Cup 2 R ZP بهره می‌برد که به‌طور خاص برای Z06 جدید توسعه یافته‌اند. این لاستیک‌ها را می‌توان بر روی گزینه‌های مختلف چرخ از جمله چرخ‌های فیبر کربنی که حدود ۲۰ کیلوگرم از وزن Z06 را کاهش می‌دهند، سوار کرد.

به گفته‌ی شورلت جدیدترین خودروی این کمپانی می‌تواند تا ۱.۲۲g را در آزمایش اسکیدپد ۹۱٫۵ متری تحمل کند و به ۳۲۶۵ نیوتن نیروی رو به پایین در سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت دست یابد. راننده همچنین چند گزینه‌ی اضافی در اختیار خواهد داشت که در درجه‌ی اول در تیپ‌های فیبر کربنی و تیپ جدید طراحی داخلی «آدرنالین سرخ» (Adrenaline Red) ارائه می‌شود.

شورلت کوروت Z06 2023
شورلت کوروت Z06 2023
شورلت کوروت Z06 2023
شورلت کوروت Z06 2023

عملکرد و قیمت

شورلت هنوز اطلاعات زیادی درباره‌ی خودرو ارائه نکرده است اما تعویض دنده توسط یک جعبه دنده‌ی هشت سرعته و دو کلاچه با جابه‌جایی نهایی کوتاه‌تر ارائه می‌شود. Z06 در مدل ۲۰۲۳ یک ابرخودروی سریع با شتاب‌گیری ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت تنها در ۲٫۶ ثانیه است. هرچند هنوز حداکثر سرعت خودرو مشخص نیست اما با نزدیک به ۷۰۰ اسب بخار قدرت، رسیدن به ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت قطعا امکان‌پذیر خواهد بود.

شورلت کوروت Z06 2023
شورلت کوروت Z06 2023
شورلت کوروت Z06 2023

با تأخیر در تولید که به‌دلیل کمبود تراشه، همه‌گیری کرونا و برخی مسائل پیش‌بینی نشده‌ی دیگر صورت می‌گیرد، تولید Z06 در تابستان ۲۰۲۲ آغاز خواهد شد و اطلاعات قیمتی هم نزدیک به زمان فروش منتشر می‌شود.

عکس‌ها: شورلت کوروت Z06 2023
Credit: Chevrolet

منبع: Motor1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶ دیدگاه
 1. Avatar رامیز

  اطلاعاتتون غلط است این ماشین ۰ تا ۶۰ کیلومتر بر ساعت رو تو ۲.۶ ثاتیه طی میکنه دوست عزیز

  1. Avatar حسین

   نه عزیز در ۲.۶ثانیه به سرعت۶۰مایل در ساعت میرسه که میشه۱۰۰کیلومتر برساعت

  2. Avatar پوریا

   دوست عزیز اون ۰تا۶۰مایل هس ک میشه ۱۰۰کیلومتر

 2. Avatar حسین

  ایران‌خودرو ما هم از پیشرانه ef7 استفاده می‌کنه ما خیلی وقته به این تکنولوژی ها رسیدیم .

 3. Avatar ماهان

  ماشین خوب و قشنگیه بنظر من ماشین خوب عشقه. 😍😍😍😍

  1. Avatar m.abdi

   برادر اون که تو میگی احتمالا ۶۰ مایل بوده و خوندی ۶۰کیلومتر
   چرا که ۶۰مایل که می نویسن همون ۱۰۰ کیلومتر هستش

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه