تفاوت‌های سریال «مسئله سه جسم» با کتاب منبع اقتباس

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
تغییرات سریال مسئله سه جسم

هرگونه اقتباس از کتابی به سفت و سختی «سه جرم کیهانی» (The Three-Body Problem) نوشته سیسکین لیو که اخیرا سریال آن با نام «مسئله سه جسم» از نتفلیکس منتشر شده، ناچار است تغییرات اساسی و مهمی در داستان ایجاد کند، پرفروش‌ترین کتاب علمی-تخیلی، که در ابتدا در چین انتشار یافت و سپس به دست کن لیو (یک نویسنده علمی-تخیلی مشهور دیگر) به انگلیسی ترجمه شد. مجموعه «سه جرم کیهانی» بخش بسیار پیچیده‌ای از ادبیات گمانه‌زن را در قالب دنیایی روایت می‌کند که در آن زمین با بیگانگان ارتباط برقرار کرده است. ایده داستان در ابتدا آشنا به نظر می‌رسد. اما نباید زود قضاوت کرد.

چیزی که «سه جرم کیهانی» و اقتباس تلویزیونی نتفلیکس را از دیگر آثار علمی-تخیلی با ایده یکسان متمایز می‌کند، پیچیدگی آن پرسش قدیمی ژانر علمی-تخیلی است. خوانندگان کتاب و مخاطبان سریال ممکن است به E.T که بدون هیاهو از فضا ظاهر می‌شود، یا یک دنیای مخفی مملو از بیگانه‌ها، مانند «مردان سیاه‌پوش»‌‌ (Men in Black)، عادت کرده باشند. اما «سه جرم کیهانی» علم، سیاست‌زدگی و شیدایی اجتماعی را به نمایش می‌گذارد، مسائلی که همراه با تهاجم قریب‌الوقوع بیگانگان پیش خواهد آمد.

با این حال اگر حین تماشای سریال «مسئله سه جسم» گیج شدید یا بخش علمی داستان زیادی برای شما پیچیده شد، مهم است که یک واقعیت مهم را به یاد بیاورید: کتاب چند برابر سریال عمیق‌تر و پیچیده‌تر است. در کتاب جنبه علمی داستان مفصل تر است، فیزیک آن پیچیده‌تر است و زمینه سیاسی (که عمدتاً در چین می‌گذرد) داستان تا حدودی باطنی است.

ساده‌سازی‌های اقتباس‌ها از این کتاب باعث می‌شود داستان برای طیف گسترده‌تری از مخاطبان قابل فهم باشد، به همین دلیل هم تغییرات عمده‌ای در داستان ایجاد کرده است. اما شاید شما هم کنجکاو باشید بدانید این تغییرات دقیقا چه چیزهایی بوده‌اند.

شخصیت‌های اصلی «مسئله سه جسم»

تغییرات سریال مسئله سه جسم

در مجموعه کتاب‌های «سه جرم کیهانی» داستان تنها یک شخصیت اصلی دارد: یک دانشمند در حوزه نانو به نام وانگ میائو که کل داستان آمدن تری‌سولاران (بیگانه‌ها) به زمین را کشف می‌کند، شمارش معکوس را در مقابل چشمانش می‌بیند، بازی کامپیوتری سه جرم کیهانی را انجام می‌دهد و کشف می‌کند چه توطئه سیاسی‌ای پیرامون وجود تری‌سولاران‌ها ایجاد شده. او نبردی که در پشت پرده درباره ورود قریب‌الوقوع بیگانه‌ها به زمین در حال وقوع است را افشا می‌کند و در این راه به کارآگاهی مرموز به نام دا شی برمی‌خورد. او حتی موفق می‌شود به جلسات سازمان ETO (سازمان تری‌سولاران در زمین) راه پیدا کند.

از جمله تغییرات که در اقتباس نتفلیکسی «مسئله سه جسم» این است که وانگ میائو به پنج شخصیت مختلف تقسیم شده است. ویژگی‌های بالا در میان گروهی از دوستان دانشمند که همگی با هم در آکسفورد تحصیل کرده‌اند مشترک است و این خطوط داستانی از طریق این پنج شخصیت دنبال می‌شود.

بازی کامپیوتری سه جرم کیهانی

بازی کامپیوتری در سریال

تجربه بازی کامپیوتری مسئله سه جسم در سریال نتفلیکس تا حد زیادی با کتاب‌ها یکسان است؛ به جز یک تغییر جزئی. در رمان‌ها بازی از طریق یک لباس واقعیت مجازی با تکنولوژی بسیار پیشرفته انجام می‌شود، اما این لباس در جامعه نسبتاً رایج است و همه از چنین تکنولوژی‌ای خبر دارند.

در سریال بازی از طریق یک کلاه کرومی واقعیت مجازی انجام می‌شود، که به عنوان یک تکنولوژی بسیار پیشرفته‌تر از تکنولوژی‌های زمان ما توصیف می‌شود؛ بعدها در سریال مشخص می‌شود این تکنولوژی از جامعه پیشرفته تری‌سولاران آمده است.

در پایان…

پایان سریال

سریال «مسئله سه جسم» از شبکه نتفلیکس به جای اقتباس کامل و وفادارانه از جلد اول رمان‌ها، بخش‌هایی از جلد دوم و سوم را نیز اقتباس کرده است. واضح است که با وجود تغییرات گسترده و اساسی، سریال «مسئله سه جسم» نمی‌تواند مدت زیادی به داستان کتاب نزدیک بماند و ممکن است در فصل‌های آینده کاملاً مخاطبان خود را غافلگیر کند. به هر حال سریال «سه جرم کیهانی» تا حدی بلندپروازی خود را به عنوان یک سریال علمی-تخیلی ثابت کرده است و نشان داده قصد دارد دنباله‌رو سریال‌های علمی-تخیلی محبوب و پرمخاطب تلویزیون باشد.

منبع: yahoo

راهنمای تماشای سریال


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما