۵ ایده‌ی کم‌هزینه برای ساخت گوشه‌ای آرامش‌بخش در خانه

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه

این روزها نظم زندگی مثل گذشته نیست که بیشتر زمان روز را بیرون از خانه و سرکار بگذرانیم و بعد به خانه بازگردیم و استراحت کنیم. اگر شما هم جزو افرادی هستید که در دوران همه‌گیری ویروس کرونا از خانه کار می‌کنند یا به هر دلیلی یک دوران خانه‌نشینی را می‌گذرانید، احتمالا احساس کرده باشید که محیط خانه برایتان تکراری شده و دیگر آرامش سابق را ندارید.

شاید وقت آن رسیده باشد که یک تغییر در چیدمان خانه ایجاد کنید تا محیط زندگی‌تان را به جایی مطلوب‌تر تبدیل کنید. تقسیم‌بندی کردن خانه طبق اصول کلاسیک به هال و نشیمن، آشپزخانه، اتاق خواب، حمام و سرویس بهداشتی دیگر پاسخ‌گوی نیازهای زندگی امروز ما نیست.

برای کسی که از لحظه‌ی بیداری تا آخرین ساعات روز را در یک محیط بسته و ثابت سپری می‌کند، از نظر ذهنی سخت است که مکان‌های کاری را از مکان‌هایی که برای استراحت در نظر گرفته متمایز کند. چنین فردی به جایی به غیر از اتاق نشیمن و اتاق خواب نیاز دارد، جایی که بتواند برای دقایقی از آن فضاهای تکراری جدا شود و با خودش خلوت کند.

اگر فرصت و امکان جابه‌جایی ندارید نگران نباشید، به‌راحتی و با هزینه‌ی کم می‌توانید یک کنج خلوت برای خودتان طراحی کنید و بسازید، جایی مخصوص به خود شما که برای انرژی گرفتن و سرحال شدن در آن وقت بگذرانید. از قبل فکر کنید که از چنین فضایی چه انتظاری دارید و چه کاری قرار است انجام بدهید.

در ادامه چند پیشنهاد برای کنج خلوتی که می‌خواهید بسازید آماده کردیم که می‌توانید از آن‌ها ایده بگیرید و چیدمانی مطابق سلیقه‌ی خودتان انجام دهید. با ما همراه باشید.

۱. جایی دنج برای ورزش و یوگا

یوگا

برای ورزش کردن حتما لازم نیست که به باشگاه بروید، گاهی یک برنامه‌ی روزانه‌ی یوگا و نرمش همان چیزی است که می‌تواند کرختی و سستی را از شما دور کند. برای این کار یک جای مشخص برای ورزش کردن در نظر بگیرید و بقیه‌ی وسیله‌ها را به گونه‌ای مرتب کنید که محل ورزش کردن شما همواره باز و خلوت باقی بماند.

احساس آرامش و ارتباط با طبیعت دو موضوع اصلی هستند که در کنار یوگا کردن می‌توانند روحیه‌ی شما را بهبود ببخشند. طبق نظر متخصصان دکوراسیون، اثر رنگ‌های ملایم برگرفته از طبیعت برای تسکین ذهن و تقویت حس خوب در وجود انسان کاملا ثابت شده است و یک محیط آرام، همان چیزی که در زمان‌های چالش‌برانگیز به آن نیاز داریم.

برای طراحی چنین کنج خلوتی، دیوارها را با الهام گرفتن از پالت رنگ‌های طبیعت رنگ کنید، وسیله‌های چوبی و حصیری تهیه کنید تا باعث شود حس ارتباط با طبیعت در وجود شما قوی‌تر شود. چند گیاه سبز در اطراف خود بچینید و چند شمع با بوی ملایم روشن کنید. همه چیز آماده است تا یک زیرانداز پهن کنید و حرکات ورزش و یوگا را شروع کنید و به ذهن و جسمتان فرصت تجدید انرژی بدهید.

۲. یک کنج خلوت پر از کوسن و بالش

یک کنج پر از کوسن

حتما برای شما پیش آمده که در طول روز بخواهید کمی خستگی در کنید اما از این مطمئن هستید که اگر اتاق خواب را برای استراحت کردن انتخاب کنید، به خواب عمیق فرو خواهید رفت و برنامه‌تان برای ادامه‌ی روز مختل می‌شود. چرت زدن روی کاناپه و جلوی تلویزیون روشن هم چندان به رفع خستگی‌تان کمک نخواهد کرد.

پیشنهاد ما این است که در یک گوشه از یک اتاق چند بالش و کوسن نرم و راحت بچینید و نام آنجا را «منطقه‌ی آرامش» بگذارید. فعالیت‌هایی که قرار است در منطقه‌ی آرامش انجام دهید مشخص کنید، می‌خواهید چای یا قهوه بنوشید، موسیقی گوش کنید، چرت بزنید، پازل بچنید یا گلدوزی کنید. این انتخاب مختص به شما است که با چه فعالیتی می‌خواهید برای زمان کوتاهی از کارهای روزمره جدا شوید و به خودتان برسید.

راحتی شما باید بالاترین اولویت در طراحی چنین گوشه‌ای باشد. رنگ‌های روشن و پاستیلی برای دیوارها می‌توانند حس آرامش و سکون محیط را تضمین کند. کوسن و بالش‌هایی مناسب استراحت و استفاده‌ی روزمره تهیه کنید چون کوسن‌های دکوراتیو هرچند زیبا هستند اما برای چنین کاربردی مناسب نیستند.

و در نهایت، یک فرش گرم و نرم و پرزدار است که می‌تواند راحتی و دلپذیر بودن این گوشه را دو چندان کند.

۳. جایی برای مراقبه و مدیتیشن

جایی برای مراقبه

افرادی که قبلا مراقبه کرده‌اند حتما با تاثیرات فوق‌العاده‌ی آن برای آرامش ذهن آشنا هستند، اما اگر تا امروز تجربه‌ی مدیتیشن ندارید، به شما توصیه می‌کنیم با فکری باز و بی‌طرفانه مراقبه کردن را امتحان کنید و حتما آن را برنامه‌ی روزانه خود بگنجانید.

مکانی که برای مراقبه کردن تعیین می‌کنید باید جایی باشد که کاملا در آن احساس آسودگی می‌کنید و نباید صدای مزاحمی خلوت شما برهم بزند. خلوت بودن محیط اطراف بسیار مهم است و سعی کنید تعداد آیتم‌های اطراف را به حداقل برسانید.

زیرانداز یا قالیچه‌ای مخصوص به مراقبه کردن داشته باشید و فکرتان را عادت دهید زمانی که روی آن قرار می‌گیرد تنها بر مراقبه متمرکز شود.

ملزومات دیگری که برای کنج خلوت مراقبه کردن می‌توانید تهیه کنید شمع‌های متعدد، کریستال نمک، سنگ‌های معدنی طبیعی، روغن‌های معطر و بخور گیاهانی مانند اسطوخودوس، چوب صندل یا یاس است. اساتید یوگا و مدیتیشن برای همه‌ی این‌ها خواص درمانی قائل هستند و معتقدند که ضریب ذهن‌آگاهی و حضور در لحظه‌ را بالاتر می‌برند.

۴. کنج خلوتی برای خواندن و نوشتن

بسیاری از کودکان (و بزرگسالان!) با اینکه دوست دارند بیشتر مطالعه کنند، اما در مسیر مطالعه‌ی روزانه بی‌انگیزه می‌شوند و گاهی دنبال بهانه‌های کوچک و بزرگ هستند که سراغ کتاب خواندن نروند. اگر شما هم می‌خواهید مطالعه کردن را در برنامه روزانه‌تان بگنجانید و کتاب خواندن را به یک عادت ثابت روزمره تبدیل کنید، پیشنهاد ما این است که یک جای ثابت برای این کار در خانه بسازید.

عادت‌های ما به سرنخ و تشویق مداوم نیاز دارند تا تثبیت شوند. یک سرنخ و بهانه‌ی خوب برای عمل کردن به یک عادت، قرار گرفتن در محیطی است که انجام دادن آن کار را به ما یادآوری کند. کتاب خواندن هم از این قاعده جدا نیست. یک گوشه از خانه یا یک مبل خاص را مشخص کنید و با خودتان قرار بگذارید که هر روز در آنجا زمانی را با مطالعه کردن بگذرانید.

در کنار کتاب خواندن، نوشتن هم یک راه عالی برای رسیدن به آرامش ذهنی است. هرگز قدرت نوشتن را در آرام کردن فکرتان دست کم نگیرید. در این کنج خلوتی که برای مطالعه کردن خواهید ساخت، رنگ‌هایی مانند زرد استفاده کنید که تمرکزتان را بالاببرد، یک چراغ یا آباژور با نور قابل تنظیم تهیه کنید، کتاب‌های محبوب‌تان را بچینید و یک دفتر جذاب کنار دستتان باشد تا فکرهایی که دارید را بنویسید.

بعد از مدتی خواهید دید که با حضور داشتن در این فضا چقدر میل بیشتری به کتاب خواندن نوشتن دارید و زمان حضورتان در این کنج خلوت، به بالاترین کیفیت ممکن سپری می‌شود.

۵. و بلاخره، اتاق خواب

اتاق خواب ارام

اگر هیچ کدام از ایده‌هایی که گفته شد را انتخاب نکردید یا جایی برای آن‌ها نداشتید و همچنان برای استراحت کردن به اتاق خوابتان پناه می‌برید، ما چند پیشنهاد دیگر برای بهبود چیدمان این اتاق داریم تا به کمک آن‌ها بتوانید جایی دنج و پر از آرامش برای خودتان بسازید.

توصیه‌ی اول ما این است که هیچ وسیله‌ی الکترونیکی به داخل اتاق خواب راه ندهید. صدا و نور تلویزیون و موبایل شما را به بیشتر بیدار ماندن تشویق می‌کند و بیدار ماندن در حالی که در رخت‌خواب دراز کشیده‌اید، نظم خوابتان را مختل خواهد کرد. در مرحله‌ی بعد اتاقتان را همیشه مرتب و تمیز نگه دارید، شلوغی، انباشتگی و انبوه لباس‌های تانشده فکر شما را مشغول خود خواهد کرد.

رنگ‌های صورتی و آبی انتخاب‌های خوبی برای فضای استراحت هستند که می‌توانید دیوارها، سرویس خواب، ملحفه‌ها و اکسسوری‌ها را از تنالیته‌های مختلف این دو رنگ جذاب تهیه کنید.

پرده‌های اتاق خواب را هم از جنسی انتخاب کنید که کاملا پنجره‌ها را پوشش دهد و مانع نفوذ نور مزاحم به داخل اتاق در زمان استراحت‌تان شود.

در آخر

در زندگی‌های شلوغ این روزها، ما از هر ایده‌ای هرچند کوچک و جزئی، برای بهتر کردن حالمان استقبال می‌کنیم. یک راه مطمئن برای بالا نگه داشتن انرژی در طول روز این است که زمان‌های کوتاهی را به خلوت کردن با خودتان اختصاص دهید. در این زمان‌های کوتاه به ذهن و بدنتان فرصت بدهید که از دغدغه‌های روزمره فاصله بگیرد و بعد با انرژی و تمرکز بالاتر به کار و پیشه‌ی قبلی باز گردد.

هر گوشه پرت و بلااستفاده‌ای می‌تواند تبدیل به یک کنج خلوت زیبا بشود، به شرطی که برای آماده کردن آن زمان بگذارید و آن را طبق کاربردی که از قبل برایش دارید بچینید. با کمک چیدمان درست می‌توانید جایی برای خودتان داشته باشید که بدون استرس و در آرامش در آن جا وقت بگذرانید و ذهن‌آگاهی بالاتری تجربه کنید. از اعضای خانواده‌تان هم بخواهید به زمان خلوت شما احترام بگذرانند و حریم شخصی شما را رعایت کنند.

از عکس‌ها و ایده‌های مختلف الهام بگیرید اما بدانید که هیچ باید و نبایدی برای طراحی کنج خلوت شما وجود ندارد. چنین جایی تنها بر اساس سلیقه‌ی و نیاز شما ساخته می‌شود و شما هستید که قرار است در آن به امنیت و آرامش برسید.

منبع: the design filesبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. سامان

  سلام
  من چندی است که دارم تلاش می کنم که در خانه به مراقبه برسم اما نشد
  عده ای هستند که نمی گذارند مدت زیادی را به حال خودم باشم
  از طرفی آنها آینده را می دانند و اگر قرار باشد از پیش برنامه ریزی می کنند
  به نظر شما باید به روستا پناه ببرم
  آیا تکنیک هایی هست که بشود از مراحم پیشگیری کرد
  لطفا من را راهنمایی بکنید
  از این که بیش از پیش به خلوت من اهمیت می دهید ممنون
  به هر حال راههای زیادی برای فرار از شهر امکان دارد
  خماحافظ

  1. نرحس

   اره
   منم ارامش ندارم همه دخالت می کنن نمیزارن تو حال خودم باشم 😞

   1. نرجس

    نمیزارن ارمش داشته باشم کارای دل خواه خودم بکنم😞

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما