چیدمان خانه چگونه کمک می‌کند به ۵ هدف مهم زندگی برسید؟!

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
چیدمان درست خانه و رسیدن به هدف ها

بر اساس نتایج مطالعات دانشکده پزشکی دانشگاه آلاباما، کمتر از هشت درصد مردم هر سال به هدف‌هایی که برای سال نو گرفته‌اند، پایبند می‌مانند. شاید شما هم در زمره‌ی افرادی باشید که در ماه‌های پایانی سال سررسید جدید می‌خرند و در صفحه‌های ابتدایی لیست اهدافی از جمله رعایت رژیم غذایی سالم، دنبال کردن برنامه‌ی ورزشی، برنامه‌ریزی دقیق‌تر یا گذراندن وقت باکیفیت با دوستان و عزیزان‌شان را می‌نویسند اما با گذشت روزها و هفته‌ها، به کارهای دیگری مشغول می‌شوند و لیست بلند بالای اهدافی که برای سال نو داشتند را فراموش می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که بیشتر افراد در عمل کردن به اهداف‌شان شکست می‌خورند این است که محیط زندگی‌شان را متناسب با هدف‌هایشان شکل نمی‌دهند. هرگز نقش حلقه‌ی افراد نزدیک و محیط زندگی‌تان را دست کم نگیرید. هر فرد و هر چیزی که در ارتباط نزدیک با شما قرار دارد، سهمی در موفقیت یا شکست شما بازی خواهد کرد.

روزهای باقیمانده تا سال نوی شمسی، بهترین زمان برای بررسی عملکرد ماه‌های گذشته و تعیین اهداف جدید برای سال جدید در پیش‌رو است. در ادامه ۵ هدف رایج را بررسی خواهیم کرد که در لیست اهداف بیشتر مردم نوشته می‌شوند اما به اجرا نمی‌رسند. این هدف‌ها را بخوانید و ببینید که کدام یک از آن‌ها جزو اهداف برتر شما برای سال جدید هستند. توصیه‌های متخصصان برای آماده کردن محیط زندگی برای رسیدن راحت‌تر به این اهداف بی‌شک برای شما راهگشا خواهد بود. با ما همراه باشید.

۱. بیشتر ورزش کردن

ورزش کردن در خانه

طبق آمار، محبوب‌ترین تصمیم سال نو برای بیش از نیمی از افراد «انجام ورزش بیشتر و تلاش برای تناسب اندام» است و احتمال می‌رود در سال آینده هم این هدف همچنان بالاترین رتبه را داشته باشد. اکثر افرادی که فعالیت بدنی کمتری دارند، فکر می‌کنند اگر در یک باشگاه معتبر ثبت‌نام کنند که وسایل ورزشی مجهزی داشته باشد، انگیزه‌ی بالایی برای ورزش کردن خواهند داشت، اما باشگاه خوب و مربی مجرب در دسترس همه نیست.

واقیعت این است برای بالا بردن تحرک بدنی، رفتن به باشگاه ضروری نیست. پیاده‌روی، ورزش‌های هوازی و تمرین با وزنه‌های معمولی در خانه به‌راحتی قابل انجام هستند. یک برنامه‌ی تمرینی مناسب در دسترس داشته باشید و شوق به ورزش کردن را در وجودتان قوی نگه دارید، خواهید دید که یک فضای کوچک به اندازه‌ی یک مت یوگا برای شروع و ادامه دادن کافی است.

برای شروع کردن ورزش در خانه، یک فضای مشخص برای خودتان فراهم کنید. لازم نیست حتما اتاق خالی و دربسته‌ای در اختیار شما باشد ولی ضروری است که فضایی که برای ورزش کردن انتخاب کرده‌اید، شخصی‌سازی کنید. عناصر مزاحم مثل تلویزیون و تلفن را از محیط ورزش‌تان دور کنید، یک آینه‌ی قدی برای دیدن حرکات بدن‌تان نصب کنید و وزنه و کش و تشک و زیرانداز ورزشی را در آنجا بچینید و تهویه و نور طبیعی برای فضای ورزش‌تان فراهم کنید.

مهم‌ترین نکته برای ورزش کردن در خانه این است که فضای فعالیت شما اختصاصی و خالی از عناصر مزاحم باشد. شاید برای شما پیش آمده که بخواهید پنجره را باز کنید و با تنفس هوای تازه چند حرکت کششی برای رفع خستگی انجام دهید اما نگاهی به دوروبر می‌اندازید و کلی وسیله می‌بینید که باید جابه‌جا کنید تا فضای خالی برای حرکت شما باز شود و البته بعد از ورزش هم باید دوباره همان وسیله‌ها را به جای قبلی خود برگردانید. این حجم از کار دقیقا همان چیزی است که بسیاری از افراد را از ورزش کردن در خانه دلسرد و منصرف می‌کند.

توصیه‌ی ما این است که برای بالا بردن فعالیت بدنی، چیدمان خانه‌ی خود را به گونه‌ای تغییر دهید که فضایی آزاد و مختص به ورزش داشته باشید تا زمانی که در این فضا قرار می‌گیرید بدون دردسر و کار اضافی، فقط به ورزش کردن بپردازید.

۲. تغذیه‌ی سالم‌تر

دومین هدفی که در لیست اهداف سال نوی بیشتر مردم نوشته می‌شود اما به مرحله‌ی اجرا نمی‌رسد، بهبود رژیم غذایی و تغذیه‌سالم‌تر است. برای رفتن به سمت یک سبک زندگی سالم، عجله نکنید و از کارهای عجولانه و تصمیم‌های هیجانی که عمر کمی دارند بپرهیزید. زندگی سالم را مثل سفری ادامه‌دار ببینید که همیشه فرصت بهبود و حرکت در آن وجود دارد.

آشپزی در خانه موضوع مهمی برای دستیابی به این هدف است، اما آشپزخانه‌های تیره، گرفته و به‌هم‌ریخته محیطی ناخوشایند هستند که افراد زیادی را از وقت گذراندن در آشپزخانه فراری می‌دهد.

برای شروع چیدمان آشپزخانه‌تان را عوض کنید. دستگاه‌ سرخ‌کن را به جای دورتری منتقل کنید و دستگاه بخارپز و هواپز را جایگزین آن کنید. کابینت ادویه‌ها را سر و سامان دهید و انبوه ادویه‌ها و مواد اولیه‌ی منقضی شده را دور بریزید. ببنید منشا به‌هم‌ریختگی و شلوغی آشپزخانه‌ی شما در چیست، اگر وسایل و ابزار بی‌استفاده‌ی زیادی دارید، خرید آن‌ها را متوقف کنید و مواردی را که کاربرد چندانی برای سبک زندگی سالم‌تر نخواهند داشت اهدا کنید یا بفروشید. کابینت کوچک‌تری برای انبار کردن مواد غذایی آماده و خوارکی‌های سوپرمارکتی و کنسروها اختصاص دهید و گلدان‌های کوچک پرورش سبزی برای خانه بخرید.

آشپزخانه را به عنوان مرکز سلامت شخصی خود در نظر بگیرید و بدانید که اگر محیط خود را پاکسازی، بازسازی یا به‌روز کنید، انرژی بیشتری برای حضور موثر ار آن خواهید داشت. با ایجاد فضایی کاربردی و زیبا خواهید توانست زمان آماده‌‌سازی غذا را دلپذیر و خوشایند کنید و در زمان سرو غذا هم کنار اعضای خانواده زمان آرام و باکیفیتی سپری کنید.

۳. مرتب‌تر و منظم‌تر بودن

قفسه های منظم و خلوت

به‌هم‌ریختگی محیط زندگی می‌تواند به طرز مشخصی استرس و تنش را در زندگی شما بالا ببرد. هرچه محیط زندگی شما مرتب‌تر و خلوت‌تر باشد، آرامش بیشتری احساس خواهید کرد و تسلط بالاتری روی آنچه در اطراف‌تان می‌گذرد خواهید داشت. اگر به‌هم‌ریختگی خانه یک مشکل مزمن و طولانی در خانه‌ی شما است و هر سال تصمیم می‌گیرید که در سال جدید آدم منظمی باشید اما مدت زیادی پای این تصمیم نمی‌مانید، بهتر است عمیق‌تر فکر کنید و رفتارهای خرید و نظافت خانه‌تان را بازنگری کنید.

خانه‌تکانی پیش از سال نو یک رسم پسندیده بین ما ایرانی‌ها است، از این فرصت استفاده کنید و یک پاکسازی اساسی در خانه ترتیب دهید اما به یاد داشته باشید که آرامش خودتان را در اولویت قرار دهید و به خانه‌تکانی به چشم یک کار سخت و طاقت‌فرسا و دلهره‌آور نگاه نکنید. کارها را به بخش‌های کوچک تقسیم کنید و با آسودگی به کارها رسیدگی کنید. از خودتان بپرسید: «کدام اتاق یا فضا بیشتر من را آزار می‌دهد؟» با سازمان‌دهی همان فضا کار را شروع کنید و ببنید که مرتب شدن یک نقطه از خانه چه حس مثبتی به کل فضا روانه می‌کند.

بعد از پاکسازی و خالی کردن کمدها و قفسه‌ها از اشیای بی‌استفاده، فورا به سراغ خرید کالاهای جدید نروید. برای داشتن محیطی مرتب‌تر از قبل لازم است حتی رفتارهای خرید کردن‌تان را هم تغییر دهید. لیست خرید داشته باشید و از قبل به چیزهایی که می‌خواهید بخرید فکر کنید تا در فروشگاه‌ها گرفتار احساس هیجان خرید نشوید. برای تهیه کردن آیتم‌های لیست خریدتان هم کمی صبور و خویشتن‌دار باشید و چند روز صبر کنید. اگر بعد از چند روز باز هم فکر کردید به آن آیتم نیاز دارید، زمان خرید جدید فرارسیده است.

۴. ترک سیگار

یکی از چالش‌برانگیزترین هدف‌ها در لیست ۱۰ هدف پرطرفدار مردم، کم کردن و ترک کردن سیگار است. حتما از مضرات سیگار برای سلامتی آگاه هستید اما برای ترک آن به چیزی فراتر از آگاهی نیاز دارید، چیزی مانند تغییر در محیط زندگی و تقویت اراده و داشتن انضباط شخصی.

برای رسیدن به اهداف جدید لازم است بعضی از عادت‌های قدیمی خود را تغییر دهید. توصیه‌ی ما ایجاد یک تغییر مشخص و هدفمند در خانه است. برای مثل مبلی که همیشه روی آن می‌نشینید و سیگار را روشن می‌کنید، عوض کنید. یک گیاه سبز و سرزنده به محیط خود بیاورید. دیوارهای اتاقی را که در آن بیشتر از همه جا وقت می‌گذرانید یک رنگ شاد و روشن بزنید و برای از بین بردن بوی ماندگی سیگار، از شمع‌های معطر استفاده کنید.

همه‌ی این تغییرات را به نیت ترک سیگار انجام دهید و به خاطر داشته باشید که هر بار با این تغییرات در محیط روبرو می‌شوید، به خودتان یادآوری کنید که این کارها را برای افزایش حس مثبت خانه و برای حمایت از یک تصمیم ذهنی بزرگ شکل داده‌اید. این تغییرات در دکوراسیون و چیدمان نشانه‌هایی خواهند بود که شروعی تازه را به شما نوید می‌دهند.

پیشنهاد دیگر متخصصان دکوراسیون این است که چند نشانه‌ی بصری در محیط اطراف‌تان داشته باشید تا تصمیم ترک سیگار را در وجود شما تقویت کنند، برای مثال تابلوی عکس خانواده و عزیزان‌تان که سلامتی و شادابی و طول عمر شما برای آن‌ها مهم است، یا تابلو و نمادهایی از یک وضعیت بدنی سالم و سرحال که بعد از ترک سیگار می‌خواهید دوباره آن را تجربه کنید.

۵. گذراندن باکیفیت‌‌تر زمان

خانواده ای خوشحال در خانه

ما در دورانی زندگی می‌کنیم که افسردگی و اضطراب در بالاترین حد خود قرار دارند و نیاز به ارتباط موثر و حال خوب بیشتر از همیشه احساس می‌شود. از کنار هر موضوعی که بتواند اضطراب شما را حتی اندکی کم کند ساده عبور نکنید، اندوه و اضطراب شما را به فکر کردن به گذشته و آینده وا می‌دارد و حس بودن در لحظه و سپری کردن وقت باکیفیت را از شما می‌گیرد.

برای بالابردن میزان نشاط در خانه، ما توصیه می‌کنیم محیط‌تان را برای حضور مهمان‌ها و معاشرت‌های چند نفره آماده کنید. اگر آپارتمان کوچکی دارید، فکر نکنید که دیگر خانه‌ی شما قرار نیست به روی مهمان باز باشد. لوازم خانه را هوشمندانه و متناسب با این هدف انتخاب کنید، میز و صندلی‌های کم‌جا و تاشو بهترین انتخاب برای مواقعی هستند که می‌خواهید مهمان دعوت کنید. وسیله‌های بزرگ خانه را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که قابل حرکت دادن باشند. وسیله‌های بازی متنوعی هم در بازار موجود هستند که می‌توانید طبق سلیقه خودتان و اطرافیان‌تان چند آیتم از آن‌ها را برای منزل‌تان بخرید و اوقات خوشی را در کنار هم سپری کنید.

اگر می‌توانید سیال بودن را حتما وارد خانه‌هایتان مد نظر داشته باشید. برای مثال آشپزخانه‌هایی که کانتر اوپن دارند حس سیال بودن را به‌خوبی منتقل می‌کنند و آشپزخانه دیگر یک محیط بسته نیست که یک نفر در آنجا مشغول شود حس جدا ماندن از جمع را تجربه کند.

هر تغییری که تعامل و ارتباط بین اعضای خانواده را بالاتر ببرد، بی‌شک به بهبود روحیه‌ی همه‌ی افراد کمک خواهد کرد و کیفیت زندگی در لحظه را بسیار ارتقا خواهد داد.

در آخر

ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که خواه ناخواه بیشتر زمان‌مان در محیط‌های بسته و سرپوشیده سپری می‌شود و از ارتباط مستقیم با طبیعت محروم هستیم. به همین علت باید خانه و محل کار که بیشتر ساعات روز را در آن می‌گذرانیم با دقت و حساسیت بالایی چیدمان کنیم تا اثرات سوء دور بودن از طبیعت به حداقل برسد. متخصصان دکوراسیون و روان‌شناسان دست به دست هم داده‌اند و شاخه‌ای از علم به نام روان‌شناسی محیطی شکل داده‌اند که به بهتر کردن محیط زندگی افراد کمک بسیاری می‌کند. ما در این مقاله ۵ هدف پرطرفدار بین اکثریت مردم را بررسی کردیم و توصیه روان‌شناسان محیطی برای رسیدن به هرکدام را خواندیم. برای ما بنویسید شما چه راهکارهایی برای بهبود محیط زندگی و رسیدن به هدف هایتان دارید.

منبع: forbesبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما